CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: honeybee1802

Kempen penyusuan ibu gagal

1. adakan sebuah bilik tempat ibu menyusu di shopping complex mcm midvalley ker, KLCC ker,----->kat jj ader...
2. bukan terhad kat shopping complex, tetapi kat tempat yg selalu jadi tumpuan pengunjung mcm sunway laggon ker, genting ker, wet world ker---->nih haku tak sure le...
3. kerajaan kena la invest la skit duit, buat seminar breastfeed utk ibu hamil, free of charge, kasi ler buku panduan, tgk video tape ker, panggil lactation- wawarkan pada semua ibu hamil supaya join-kalau wajibkan lagi bagus---->nih haku tak pasti..sb aku tak bersalin kat k'jaan.but ms aku dok kg misi tuh dtg umah..dia tau la anak aku nyusu botol.tak lak dia nasihatkan aku or ajar aku mcm maner nak overcome.maybe sb dia pun mude..lebey kurang baya aku.exp pun tak byk.
4. kerahkan hospital-hospital private utk laksanakan breastfeeding ni, diaorg ni kalau suruh, memang buat dek jer. yalah, bukannnya ada income masuk pun kalau laksanakan... kalau susu botol, blh jugak charge ---yg bust waktu skang dependes on docs and nursesnyer...
lagik satu aku rs sini takde mcm kat oversea tuh..persatuan mcm la leche gitu...ader..but maybe tak begitu besar lagik kot..
akubest..itu bepanthen ker namer dia?haku selalu guna kalo bontot anak aku merekah jek..cepat gak..ntah ngk situ dia tulis for breastfeeding too...

Originally posted by zacko_inc at 15-9-2005 08:58 AM
1. masalah sakit nipple
2.nipple tak timbul.. confuse gak.. memang normal yer even dah pernah pregnant nipple tak timbul.
3. lagi satu masalah susu tak kluar.. nih pun aku confuse... sebab makcik aku yg bahagian ibu n kanak2 kater suap je kat anak... lelama otak akan stimulate utk suruh breast klurkan susu...
...

ni sah lelaki yg bertanya...
no 1--> kalu baby tu sekali-sekala suckled, mmg tak sakit.. tapi bayangkan every half an hour
no 2--> pregnant or not, bukan masalah dia.. ini mmg genetik. some of us mmg ada inverted nipple..cam si nasi kata la. kena  beli nipple shiled baru boleh nyusu.. ada yg mmg tak leh timbul langsung..
no 3--> ello... kalau baby u dah melalak lapar tapi susu tanak kuar jugak..sanggup u biarkan semata2 nak tunggu susu tu kuar.. tak semestinya lepas deliver susu tu dah ada...in my case hari ke-2 baru susu keluar... bayangkan kalau my baby cuma boleh menyusu lepas 48 hours lahir...

moral of the story... tengok keperluan... and jgn terlalu rigid dgn 'org kata'

Originally posted by limau_nipis at 15-9-2005 09:26 AM

nashra.. how did you overcome the cracked nipple problem? saya sampai demam panas seminggu sebab bengkak susu.. dan luka teruk dekat nipple (because of the crack). kalau org tua, dia cakap tu b ...

kat sini ada cream yg takyah basuh time nak susukan baby,yg paling berkesan LANSINOH,mahal gak le,dlm 10

Originally posted by epalhijau at 15-9-2005 09:20 AM

aku rasa tak adil kalau ko kata tak menyusu badan tu punca anak2 rosak akhlak.... ada jugak golongan wanita yg mmg nak menyusukan anak tapi susu takde.....it happened to my SIL and friends....k ...

opsss sory..i kate mungkin antara faktor...bukan punca sebenar...harap maklum yer...

Originally posted by danielly at 15-9-2005 09:23 AM
saya rasa sungguh bertuah kerana doktor saya penyokong kuat penyusuan ibu.  bulan ni genap 15 bulan aku menyusu badan.  hingga kini, beliau sentiasa bersedia menjawab apa2 pertanyaan mengenai penyu ...

betul tu danielly
kadang2 tak sempat makan semata2 nak perah susu waktu lunch
tapi i tak kisah, janji supply utk anak ada.. :ah:

[quote]Originally posted by pelaga at 15-9-2005 10:25 PM

kat sini ada cream yg takyah basuh time nak susukan baby,yg paling berkesan LANSINOH,mahal gak le,dlm 10

Follow Us
Anak Has pulak melalak tak puas susu badan.....susu badan pulak kering sebelah...memang kena marah masa bawa botol susu selepas baby lahir....bukan sebab malu nak menyusukan anak....tapi tak boleh tahan dengar anak menangis kerana "kelaparan susu"....anak saya cuma menyusu badan selama 2 bulan itupun selang-seli dengan susu formula.....tapi bila payudara saya dah bengkak sampai nak demam terpaksa pulak pujuk anak supaya anak hisap pulak.....

lagipun cakap terus terang.....anak tak kenyang dengan susu ibu nie...susu formula tu jugak yg menyebabkan dia cepat kenyang !!!!!!!!tidur nyenyak baik waktu pagi, petang apatah lagi waktu malam sampai lah kepagi harinya....

lagi satu hal....ramai ibu-ibu kat Malaysia nie bekerja bila dah kerja pulak jadi satu masalah besar nak curi-curi masa nak perah susu pulak, nak kena simpan pulak sampai balik opis....kalau ibu yg tak bekerja pulak....satu masalah nak melayan anak-anak yg lain lagi, nak menguruskan macam2 hal lagi..jadi dah banyak buang masa menyusukan anak.....manalah tak gagal kempen nie kan????? lagipun sama jugak nak kata susu ibu tu anak akan sihat sama gak dengan yg kasi susu formula....sakit jugak, demam, batuk, selsema...semua tak ada beza....

lagipun cakap terus terang.....anak tak kenyang dengan susu ibu nie...susu formula tu jugak yg menyebabkan dia cepat kenyang !!!!!!!!tidur nyenyak baik waktu pagi, petang apatah lagi waktu malam sampai lah kepagi harinya..
well,firstly,sorry kak has.but i strongly disagree with this statement.yes formula menyebabkan baby tuh kenyang lamer.why?b'cos molekul2nye lebih besar dah takes longer time to be absorbed by the body.molekul BM plak lebiih kecik so senang dihadam.that's why minum..jap dlm 2jam baby merengek nak lagik.b'cause such statement yg membuatkan saya just breastfed for less than 2 mo.tuh pun campur n bottle fed coz baby was totally nipple confused.
skang nih i pk..ptt le..syurga tuh di bwh tapak kaki ibu kan....;)

Originally posted by hasmania at 16-9-2005 11:18 AM
bekerja bila dah kerja pulak jadi satu masalah besar nak curi-curi masa nak perah susu pulak, nak kena simpan pulak sampai balik opis

takde la masalah besar
bila kita setkan dalam kepala perkara tu mudah, insyaAllah mudah la jadinya
as for me, saya enjoy buat semua tu sebabnya saya nak yg terbaik buat anak

base on my experience dulu masa fully breasfeed, anak tak pernah sakit
demam ke , selsema ke mmg takde
bila dia dah stop and fully susu formula, mula2 datang mcm2 penyakit
batuk, kahak & selsema
time tu la rasa menyesal tak menyusu badan sampai 2 tahun

Pada saya, majoriti moms yang tak BF baby adalah disebabkan kurangnya pengetahuan tentang kebaikan susu ibu. Maybe masa pregnant asik sibuk cari cite pasal sakit bersalin, ubat apa nak makan, hospital mana nak deliver. Saya dulu pun camtu jugak la pasal ingat BF ni akan datang semulajadi tapi rupa2nya banyak lagi yang saya tak tau. Tapi syukur jugak sebab saya memang plan nak BF baby dan kebetulan dalam pantang tu terjumpa website www.susuibu.com dan www.momslittleones.com, terus saya jadi seorang yang menyokong kuat penyusuan susu ibu dan sekarang saya pula yang sibuk dok promote kat kawan2 di office yang pregnant supaya BF baby diorang nanti dan saya bersedia untuk berbincang dan berkongsi ilmu dengan sapa2 saja. Biasanya moms yang BF dia macam ada link atau aura2 sehati sejiwa antara satu sama lain sebab satu pendapat. Kengkadang saya heran jugak, kengkawan maya saya exclusively BF ni bukannya calang2 orang. Semuanya hebat2 jugak kerjayanya, Dr, lecturer, accountant, executive, pegawai kerajaan dan macam2 lagi tapi sibuk2 diorang pun tak penah patah semnagat untuk BF baby. Ada jugak moms yang keje biasa2 pun tak tinggi semangat macam diorang ni. Pada saya environment kita di Malaysia ni memang masih kurang untuk menggalakkan penyusuan susu ibu unless kalau kita sendiri yang ada inisiatif untuk menambah ilmu.

Saya setuju dengan honeybee, molekul BM memang lebih kecil compare dengan formula tapi bagi saya, susu formula yang paling mahal di dunia pun tak mampu menandingi kelebihan2 susu ibu. Baby saya pun macam baby nasi^impit juga, jarang sesangat demam dan cerdik. Seingat saya, sepanjang dia 8 bulan lebih ni, baru 2 kali dia demam, tu pun sehari je.  Dalam Islam sendiri pun kita digalakkan BF baby sehingga dia berusia 2 tahun. Saya pun rasa sedih kerana tak dapat menyusukan first baby sampai 2 tahun sebab pregnant dan atas nasihat Dr. Hopefully untuk 2nd baby ni saya dapat fully BF sampai dia umo 2 tahun.

Marilah kita sama2 menggalakkan penyususan susu ibu!!

Originally posted by honeybee1802 at 16-9-2005 11:53 AM
lagipun cakap terus terang.....anak tak kenyang dengan susu ibu nie...susu formula tu jugak yg menyebabkan dia cepat kenyang !!!!!!!!tidur nyenyak baik waktu pagi, petang apatah lagi waktu malam sa ...

yes!! setuju sangat2 ngan honeybee!! bagi saya ,alhamdulillah,baby saya BF , dan tak de sakit2 selalu...cuma sekali aje dia demam,tu pun sebab kami demam teruk,so,berjangkit kat dia...

badan dia pun nampak tegap,keras kalau org dulu2 cakap laa...

...pada aku...kegagalan kita dalam memberi susu badan kat anak2 kita bukanlah kerana anak2 kita siang2 dah disumbatkan dengan botol...dah diberi susu formula dan sebagainya...tapi...semuanya nie adalah angkara kita sendiri...yang tidak sabar untuk menghadapi cabaran breastfeeding nie...

....seriously...kalau korang pikir baik2...berapa lamanya korang ngan baby2 korang tinggal kat spital tu???...cuma dua tiga hari jer kan??...kalau yang c-sect tu maybe sampai 5 hari...pastu...the rest semuanya happening kat rumah...minat ajer untuk breastfeed nie tak cukup untuk memastikan kita berjaya breastfeeding...kita kena ada  satu determination yang strong...sikap takmo give up tu memang penting...esp those with nipple problems...inverted nipple...nipples that are too big...and flat nipples adalah some of the major turn offs for the mothers themselves...bila anak2 gagal to latch on...they get frustrated and give up totally...and they choose to bottle feed instead...

...try to read more on breastfeeding...if u do...then u will noe that there are a few techniques of breastfeeding...like...side lying position...the football hold position...etc...i personally find the football hold position to be very very comfortable and easy....and i would recommend this position to mothers who have short/flat nipples....

...eerr...kalau senang nanti i will post more articles on breastfeeding (courtesy of my spital) later...:bgrin:

Originally posted by nasi^impit at 16-9-2005 08:27 AM

betul tu danielly
kadang2 tak sempat makan semata2 nak perah susu waktu lunch
tapi i tak kisah, janji supply utk anak ada.. :ah:

yup nasi impit....*hugs* happy bila tau ada orang yg satu kepala dengan saya...

Alhamdullillah arwen dpt menyusu kedua2 anak arwen.  Masa anak pertama kebetulan hospital swasta yg arwen pilih memang menitikberatkan bf so lepas bersalin terus dia sumbatkan anak arwen dgn breastmilk.  masa tu tak pandai tapi diorang ajar mcm mana nak buat.  memang puas sgt dpt bagi dia merasa susu kita sbg makanan pertama dia.  Lepas habis pantang start kerja, arwen still pump susu tu kat office dan simpan dlm fridge.  so boleh bekalkan pd anak bila arwen takde. sambil tu arwen bekalkan jugak dgn formula just in case susu yg ada tak mencukupi utk dia.  bila balik kerja terus arwen bagi dia susu ibu.  memang nampak baby tu mcm menunggu aje kita suapkan dia dgn susu ibu...semua ni berterusan sampailah umur anak arwen 3 thn lebih bila arwen mula mengandungkan anak yg ke2.   Anak yg kedua ni pun masih lagi menyusu.  kali ni arwen dah tak kerja so anak arwen hanya breastfeeding.  dia langsung tak mau susu formula.  skrg umur dia dah 2 tahun lebih and still breastfeeding.  actually tak bagus sgt sbb umur dia dah lebih 2 tahun tapi nak buat mcm mana dia selalu menolak bila bagi susu formula.  dah byk tin susu kena buang sbb dah expired coz dia tak nak minum.

Nak menyusu ni kena banyak bersabar..memang kdg2 nipple luka dsbnya tapi itu adalah kerana cara penyusuan yg tak betul.  maknanya bila nipple tidak dimasukkan sepenuhnya ke dlm  mulut baby, nanti dia menyusu akan keluar bunyi.  normally bila keadaan itu berlaku, nipple akan sakit dan sebab itulah akan ada tanda2 hitam seperti luka dsbnya.  memang sakit...arwen pernah merasa masa anak pertama dulu.  jadi teknik2 menyusu dgn betul tu kena ambik tahu.  apa pun sabar tu penting.  memang kadang2 ada rasa sakit pinggang sebab baring atau duduk terlalu lama tapi SABAR kerana lama2 kita akan biasa lagipun ada caranya utk tidak merasa sakit badan ni.

Arwen bersalin anak yg ke 2 di gleaneagles..ada one time arwen ke sana jumpa paed..masa tunggu nak ambik ubat di farmasi, anak arwen nak menyusu...arwen tengok kat luar tu punyalah banyak banner mengenai penyusuan ibu ni. arwen pun tanya reception, alih2 diberitahu kat situ takde bilik menyusu....bengang btul masa tu.  Kalau nak pergi berjalan2 arwen normally akan pilih tempat yg ada jusco sbb cuma jusco saja rasanya yg ada sediakan bilik utk menyusu...memang complete.  Arwen pernah menyusukan anak di tandas kat one utama.  ada powder room kat situ...sekali ada satu chinese woman dgn anakna masuk.  diorang tengok arwen dgn satu pandangan yg memang pelik.  tapi arwen buat tak tahu aje sbb fikir anak nak minum susu, so pedulilah apa orang nak kata.

ni cadangan ni, kalau kat mall tak ada breastfeeding room, korang carilah fitting room, breastfeeding kat dalam tu. my friend punya idea...

tiga tiga anak aku menyusu dengan mama. Yang tua & yg kedua menyusu sampai dua tahun  setiap sorang but my youngest sampai 9 bulan aje.

Mungkin kempen penyusuan bayi ni tak dpat sambutan sebab kempen kuruskan badan lagi hebat kot. Rata rata kat magazine or newspapaer semua dok iklan suruh perempuan kurus badan,  and mostly yg menyusukan badan ni kan biasanya kena makan lebih sikit utk dapatkan more susu, bila dah makan lebih sikit, berat badan terniak agaknya, ni yang diorang particular agaknya. Anyway aku rasa bukan government aje yg patut pursue kempen ni, swasta pun kena ikut sama. Mungkin dah sampai masa government or swasta buka nursery kat tempat kerja utk memudahkan wanita berkerjaya yg berkeluarga jadi ibu sejati, cuma cadangan aje ni.

duda,
sepengetahuan lin, kalau breastfeeding ler badan cepat turun. ni lactation yg cakap, bukan saya memandai buat statement.

so kaum ibu, kalau nak cepat slim, meh la kita breastfeeding sesama

Originally posted by eyzlyn at 17-9-2005 12:34 AM
duda,
sepengetahuan lin, kalau breastfeeding ler badan cepat turun. ni lactation yg cakap, bukan saya memandai buat statement.

so kaum ibu, kalau nak cepat slim, meh la kita breastfeeding sesa ...
...tu yang dorang cakap...tapi...kalau berat badan korang dah 90 kilo...dengan babat keliling pinggang...takkan korang bley jadi slim menyelim  dengan breastfeeding ajer...kenalah berdiet jugak...exercise...lol:bgrin:

...slalunya...orang2 kita nie paling ambil berat tentang breastfeeding...mesti nak breastfeed...satu sikap yang aku betul2 puji bangsa aku sendiri......orang2 kita menganggapnya sebagai satu kewajipan untuk mereka breastfeed...kalau aku compare ngan bangsa lain...orang melayu memang tak bley kalah dalam hal nie...so..to those yang breastfeed sampai masuk 2 tahun lebih...aku :solute: kat korang...