CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: honeybee1802

Kempen penyusuan ibu gagal

Originally posted by blackmore at 17-9-2005 12:38 AM
...tu yang dorang cakap...tapi...kalau berat badan korang dah 90 kilo...dengan babat keliling pinggang...takkan korang bley jadi slim menyelim  dengan breastfeeding ajer...ke ...

blackmore.. itu kes lain daa....

Originally posted by eyzlyn at 17-9-2005 12:45 AM

blackmore.. itu kes lain daa....
:bgrin::bgrin::bgrin:

kebanyakan orang selalu ada mentaliti yg kononnya breastfeeding ni menyebabkan kita gemuk.  Arwen maintain je 41kg dr selepas kawen sampailah anak dah dua..masa mula2 bersalin tu memanglah akan naik sikit tapi kalau dah makan tak jaga, exercise tidak macam mana tak gemuk..aka berat badan naik.  last2 salahkan breastfeeding.  walhal tak bf pun still gak berat badan naik.  
pada ibu2 yg tak nak bf tu cubalah sedar...susu tu anugerah Allah pada anak kita.  Mungkin ada ibu2 yg susunya cepat kering tapi rasanya itu semua mungkin dr faktor psikology...bila kita selalu tak confident dan rasa susu kita tak cukup utk anak maka pengeluaran susu tu akan mula  berkurangan...cubalah makan makanan yg boleh menggalakkan pengeluaran susu ni....lagi satu bila kita selalu bg anak kita menyusu badan itu boleh bg ia stimulate so susu tu akan sentiasa ada.  

Ada juga sesetengah ibu yg arwen kenal walaupun susu masih ada tapi dah nak berhenti bagi pd baby dgn alasan leceh atau tak tahan kena gigit dgn anak.......

haaa....part kena gigit ngan anak ni,tgh berlaku dgn galaknya pada baby saya umur 8 ++ bln ni...mak saya ajar, picit idung dia time dia gigit tu,takpun bawak kepala dia rapat ke badan kita cepat2,supaya dia lepaskan puting...

Tapi,tak menjadi jugak laa...ada tips utk jgn gigit puting tak??hehhehe...masih bersemangat waja nak BF walaupun waktu saya takde di rumah,baby minum formula. full BF selama 6 bulan aje.

memang betulla apa yg mak u kata pelaga...arwen dulu pun selalu gak buat camtu...cara lain yg arwen buat arwen tak pernah picit hidung tapi arwen tekan pipi dia kiri kanan sikit lepas tu arwen tarik tak kasi dia menyusu...mula2 tu berulang gak gigit tapi lama2 dia tahu kut arwen tak ske so dia tak buat lagi...awal2 je tu..tahan skit.

memamg menahan sakit le ni...takpe,takpe,demi anak tersayang..hehehe...cuma kot ada petua mcm u bagi tu boleh le say a cuba practickan.kekadang tu dia tergigit atau tertarik time dia dah lelap.masa dia nak ubah position tido dia tu...alahai anak omak...

Follow Us
rugi pada sapa yang kata menyusu itu satu perkara yang menyusahkan...

nashra sedih tak dapat nak bf lama pada anak sulung..dah bermacam2 cara nashra cuba utk kurangkan sore nipple..

satu hari tu sampai bleeding nipple and my son menangis sebab terhisap darah..selepas dari insiden tu dia dah tak mo langsung dgn susu badan..dlm sakit2 tu sempat lah kasik selama tiga bulan..

anak kedua nih alhamdulillah, nipple dah tak sore macam dulu..nashra seboleh2 nak kasik sampai baby cukup umur, Insya-Allah...dan baby kedua nashra ni membesar seperti average babies yang lain...berlainan dgn anak sulung dulu, kecik je..pasal kuat minum susu formula..

Sian nashra..sampai berdarah.  arwen dulu takde sampai macam tu sebab bila ada sore nipple (normally sebelah jelah yg teruk yg sebelah lagi masih boleh tahan) so arwen cuma bagi dia minum sebelah je...yg sebelah lagi yg terlalu sakit tu arwen biar berehat dulu.  bila dah ok baru bagi.  

Insya-Allah nashra, yg penting kita ada kesungguhan dan azam utk bg anak kita bf.  seronok sebenarnya...nanti bila dia dah umur 1 tahun lebih...dia akan main2 lagi dgn kita bila menyusu...masa tu tengok cute sangat...masa tu jugakla bermacam2 position dia reka...

Originally posted by pelaga at 17-9-2005 07:04 PM
memamg menahan sakit le ni...takpe,takpe,demi anak tersayang..hehehe...cuma kot ada petua mcm u bagi tu boleh le say a cuba practickan.kekadang tu dia tergigit atau tertarik time dia dah lelap.masa ...

takpe sayang punya pasal....bukan rugi apa2 pun kan...

pelaga, arwen nak tambah sikit pasal cara yg mak u cakap tu...yg bawak kepala dia rapat tu..mcm mana u buat..
kalau arwen normally masa dia gigit tu arwen tekan belakang kepala dia sikit biar rapat ke breast  mulut dan hidung dia so dgn automatik dia akan longgarkan gigitan tu...(tapi jangan lama sangat nanti lemas pulak baby tu).  bila dia dah longgar tu terus la tarik jgn biar je nanti dia gigit balik. cuba dulu banyak kali...lama2 ok le.

tepuk amai-amai..
belalang kupu-kupu
tepuk biar pandai
emak upah susu
susu lemak manis
santan kelapa muda
adik jgn nangis
emak buat kerja...
rupernyer org tua2 nih tau ek apa rs bbreastmilk tuh...

Originally posted by nashra at 17-9-2005 07:50 PM
rugi pada sapa yang kata menyusu itu satu perkara yang menyusahkan...

nashra sedih tak dapat nak bf lama pada anak sulung..dah bermacam2 cara nashra cuba utk kurangkan sore nipple..

satu hari ...

same with me... teruk sgt sore nipple dan puting pecah (cracked) sampai berdarah.
i demam panas seminggu.. tapi sambil demam tu, still perah susu bagi kat anak.. walaupun puting dah pecah teruk..

bila try bf balik, luka balik.. sedih sgt..

as for my friend, die pun kena mastitis teruk macam me, tpai sbb tak perah, susu dia basi dan dia kena warded kat spital untuk operation keluarkan susu badan..

Originally posted by bubble at 14-9-2005 08:28 PM
Saya bersalin ceaser hari tu, so 1st day tu baby dijaga oleh nurse dan diberi susu botol..2nd day, baby diberi pada sy utk di breastfeed, siang baby ok dia minum, tapi bila malam dia meragam tahap  ...

sama la kita... baby saya dulu pun camtu, sbb ceaser, 1st day lagi dah bg susu botol, masuk 2nd day, dia lgsg xnak breastfeed... pastu nurse marah2 kata tak saya xpandai nak bagi! (maklum la anak pertama)

tapi yg sedih tu, sampaikan nurse sendiri yg tonyoh2 mulut baby saya nak paksa dia breastfeed... dah tu kluar kata2 kesat kata baby saya pemalas!... nak susu
cara senang je (susu botol)...

tak sampai ati saya tgk baby saya meraung! rasa nak lepuk je muke nurse buduh tu!

tapi saya pun x tau kenapa... saya sendiri sedih sebab baby saya lgsg memang tak nak nyusu bdn... tak tau di mana silapnya... demi kerana nak bg jugak dia susu bdn, saya terpaksa pam aje dan masuk dlm botol...

tak tau la ada org yg senasib ngan saya ke tak.. baby 100% tak nak breastfeed....

saya dah muak dgr org salahkan "ibu" yg tak pandai bagi... tuhan aje yg tau mcm mana saya berusaha nak bagi... sampai menitis air mata ni... org yg dgr, tetap kata "tak ada baby yg tak nak nysusu badan!"

kalau org lain berada di tempat saya, baru tau mcm mana rasanya!!!

Originally posted by cikedee at 19-9-2005 10:48 AM

sama la kita... baby saya dulu pun camtu, sbb ceaser, 1st day lagi dah bg susu botol, masuk 2nd day, dia lgsg xnak breastfeed... pastu nurse marah2 kata tak saya xpandai nak bagi! (maklum la an ...

it's allright cikeedee... saya pun masa anak pertama macam tu.. siap nurse bising.. dah la kite c-sect, 2 hari budak tu dpt susu botol... taknak try langsung nyusu badan

bila balik, saya perah je susu.. mak dah bising cakap lambat lah bagi susu badan, kesianlah kat anak tak dpt cepat.

masa tu semangat down sgt, sebab takde org nak support breastfeeding.. anak dapat nyusu 2 minggu hasil saya pam masuk botol.. lepas tu semangat terus mati bila mak sendiri ckp macam tu :cry:

Originally posted by eyzlyn at 17-9-2005 12:34 AM
duda,
sepengetahuan lin, kalau breastfeeding ler badan cepat turun. ni lactation yg cakap, bukan saya memandai buat statement.

so kaum ibu, kalau nak cepat slim, meh la kita breastfeeding sesa ...

eyzlyn
ada jenis wanita yang sayangkan badan dia sungguh sungguh sampaikan nak mengandong pun tak nak, takut berubah fizikal  mereka. Apa lagilah nak menyusukan badan, ni lah maksud abang dik oiii. Perempuan ni bukan semuanya sama dari segi tahap pendidikan mereka, kesedaran mereka dan macm mcm lagi. Pada yg ada pengetahuan pasal benda benda ni & gunakan kat tempat yg betul, elok la, tp ada juga org kat dunia ni yg ada ilmu tapi tak nak amalkan. Mereka ni lah yg selalu gagalkan kempen macam ni semua.

Topik thread ni cerita pasal kempen yg gagal, abang sekadar bagi point, bukan menafikan kempen ni di kalangan ibu ibu.

Originally posted by limau_nipis at 19-9-2005 11:03 AM

it's allright cikeedee... saya pun masa anak pertama macam tu.. siap nurse bising.. dah la kite c-sect, 2 hari budak tu dpt susu botol... taknak try langsung nyusu badan

bila balik, saya per ...

sama le ngan saya pun...kite plak jenih tak reti.mak sendiri lak tak dapat nak attend..sedihnyer ms tuh.bukan rs nak menangis dah..mmg mengalir air mata laju dah...

Originally posted by honeybee1802 at 19-9-2005 11:54 AM

sama le ngan saya pun...kite plak jenis tak reti.mak sendiri lak tak dapat nak attend..sedihnyer ms tuh.bukan rs nak menangis dah..mmg mengalir air mata laju dah...

tu la honey, org tak alami tak tau perasaan kita camner... bkn sengaja tak mau bagi anak susu badan... masa ngandung dulu, itu lah azam saya, nak bg baby susu bdn selama yg dia mahu... tapi nasib tak menyebelahi saya...

nurse yg kepoh2 marah baby saya pemalas tu pun, last2 surrender! esok2nya bila saya ke spital tgk baby (masa tu baby kena admit 3 hari sebab jaundice), dia tak de komplen apa2 pun, terus je bg susu botol... baru dia tau sapa yg xnak susu bdn sebenarnya!

bg mereka yg tak tau tu (nak2 sapa2 yg byk teori je ni), jgn nak main tuduh melulu je! bkn semua wanita yg dah jadi ibu tu tak nak nyusukan anak!! mgkn 1:10 yg mengalami nasib yg sama mcm saya ni...

cikedee,bawak bersabar..hehe,mmg ada kes2 terpencil mcm awak. tapi,mcm kes saya, 3 hari di hospital,3 hari midwife tak bagi saya bg susu botol walaupun saya asyik ckp saya takde susu badan. saya naik kesian kat baby sebab saya dha boleh dgr perut dia berbunyik2...tp,sebab saya tulis dlm birth plan nak BF,midwife suruh gak saya bagi susu bdn.

last2,masa hari ke3 tu,midwife dtg kat saya, ckp baik2 kat saya,pastu dia siap urut2 breast saya,pastu ada air susu kluar...baru saya konfiden ada susu..tp,skit je...

balik rumah pun gitu,mak saya sampai soh beli susu formula,sebab dah masuk hari ke5,air mcm takde je,baby pun mcm tak puas. tapi,saya degil gak...last2 masuk ari ke5 baru rasa air susu tu ,keras je breast..

kawan sebelah saya kat wad pun caesar,tp,mat saleh kan,mmg kuat,dia selamba je dah berjalan ke hulu hilir,pastu BF baby dia...

Originally posted by Arwen at 18-9-2005 01:30 AM
pelaga, arwen nak tambah sikit pasal cara yg mak u cakap tu...yg bawak kepala dia rapat tu..mcm mana u buat..
kalau arwen normally masa dia gigit tu arwen tekan belakang kepala dia sikit biar rapa ...

arwen, mcm u ckp tu la, tekan kepala baby bawak rapat ke dada kita.may be saya expalin tak betul kot..hehehe...sowiii...