CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: honeybee1802

Kempen penyusuan ibu gagal

Originally posted by Arwen at 18-9-2005 01:24 AM
Sian nashra..sampai berdarah.  arwen dulu takde sampai macam tu sebab bila ada sore nipple (normally sebelah jelah yg teruk yg sebelah lagi masih boleh tahan) so arwen cuma bagi dia minum sebelah j ...

sekarang baby nashra dah masuk dua bulan..

everytime dia menyusu, mesti mata dia tenung kat kita...

walaupun dia masih belum nampak 100%, tapi mata dia tu macam berkata2 pulak...

rasa kasih sangat..tu yang special pasal bf ni..

Originally posted by limau_nipis at 19-9-2005 10:07 AM

same with me... teruk sgt sore nipple dan puting pecah (cracked) sampai berdarah.
i demam panas seminggu.. tapi sambil demam tu, still perah susu bagi kat anak.. walaupun puting dah pecah teru ...

limau..ada ke kes susu badan sampai basi?

cemana tu?

ni first time nashra dengar pasal susu badan basi...

kesian your friend tu..

Originally posted by cikedee at 19-9-2005 10:48 AM

sama la kita... baby saya dulu pun camtu, sbb ceaser, 1st day lagi dah bg susu botol, masuk 2nd day, dia lgsg xnak breastfeed... pastu nurse marah2 kata tak saya xpandai nak bagi! (maklum la an ...

geram nya baca citer pasal nurse tu...

apasal nak kena garang2 dgn patient..?

derang ni dah dibekalkan macam2 ilmu sebelum berhadapan dgn patient..takkan tak boleh nak sabar..huh!

anyway, memang sedih baca citer cikedee...lagi kesian kat baby cikedee tu...

lenkali, lepuk jek pala nurse tu...sesedap rasa marah patient..:agr:

Originally posted by cikedee at 19-9-2005 01:15 PM

bg mereka yg tak tau tu (nak2 sapa2 yg byk teori je ni), jgn nak main tuduh melulu je! bkn semua wanita yg dah jadi ibu tu tak nak nyusukan anak!! mgkn 1:10 yg mengalami nasib yg sama mcm saya ni...

kalau dah ada bukti macam cerita hang ni, tau la kita apa masalah dengan hang. Malasah pokoknya thread ni cuba nak mintak  pandangan kita apa sebab kempen penyusuan ibu gagal. Ada siapa siapa kena tuduh ke kat sini? Tak ada sesiapa rasanya.  

Originally posted by cikedee at 19-9-2005 10:48 AM

sama la kita... baby saya dulu pun camtu, sbb ceaser, 1st day lagi dah bg susu botol, masuk 2nd day, dia lgsg xnak breastfeed... pastu nurse marah2 kata tak saya xpandai nak bagi! (maklum la an ...

...cikedee...what your baby may be experiencing at that time could be what we call as nipple confusion...cos feeding from the breast is very different to feeding from a bottle...sucking motion pon different...

...slalunya...a baby who is nipple confused will not open their mouth wide enough to take in a sufficient amount of the areola (the brown circle at the base of the nipple) and end up sucking on the nipple alone....this is painful for the mother and can lead to sore or bleeding nipples...resulting in poor let down as the baby's tongue is not sufficiently massaging the breast and milk ducts....this can in turn lead to frequent feeding, gradual loss of milk supply and poor weight gain as the baby will receive less fat rich hind milk....

...also...a baby who is nipple confused may also become upset at the breast (or even refuse it) as the milk may be coming less slowly than from a bottle....

...slalunya...if u want total breastfeeding...the baby will not be fed with any formula feed...upon delivery...the baby will be put to your breast while u are still in the delivery suite...if...for instance you end up having a c-sect...permission is seek before they start giving formula feed...and...this formula feed will be given via cup or spoon feeding...and not bottle feeding...nie policy kat spital aku lah...and all this is to avoid nipple confusion...

...however...not all babies will suffer from nipple confusion - some will go happily from breast to bottle...but the problem is that you cant tell whether your baby will until it is too late and there is a problem....so that is why we cup/spoon feed babies who are on total breastfeeding...

Originally posted by nashra at 19-9-2005 09:27 PM

limau..ada ke kes susu badan sampai basi?

cemana tu?

ni first time nashra dengar pasal susu badan basi...

kesian your friend tu..

ada.. i pun tak sangka susu dalam badan ni boleh basi..

my friend ni, kesnya.. anak dia minum sikit, tapi susu dia banyak.. sayangnya dia tak perah susu dia tu, jadilah kes mastitis (bentan susu).. bengkak teruk sangat..

bila refer kat klinik, terus klinik refer ke hosp.. sbb dah teruk sgt bengkak dan luka nipple dia..
kemudian, doc cakap, kena biarkan luka kat nipple die tu terbuka habis baru doc boleh operate..
dalam masa 2 hari doc observe dulu kemudian baru operate both breasts.. mmg susu kat dalam tu dah basi, bau masam.. dia dapat bf 3 bulan je anak no 2 ni

bila saya dgr cerita ni, terus saya tau mastitis rupanya kes yg teruk

Follow Us
Originally posted by DUDAensem at 19-9-2005 10:46 PM

kalau dah ada bukti macam cerita hang ni, tau la kita apa masalah dengan hang. Malasah pokoknya thread ni cuba nak mintak  pandangan kita apa sebab kempen penyusuan ibu gagal. Ada siapa siapa k ...

Duda, awak nie munkin orang baru kat kawasan "arenting" nie.......kalau lama-lama awak baca dari muka depan.....memang ramai rakyaat dalam nie kalau nak bukak tread dan bila nak join memang paling popular sekali fedback tikam menikam nie, masing-masing nak tunjuk apa yang dia buat tu "is the best in the world".....dan mereka-mereka nie tak berminat nak berforum dengan cara tak menyakitkan hati orang.......cuba awak kaji perangai deorang-deorang nie apa-apa hal ending mesti berakhir dengan kata-kata yg menyinggung hati orang/memperlekehkan pendapat orang lain/mempersendakan sikap orang lain....

Bagi akulah pasal tajuk nie : KEMPEN MENYUSUAN IBU GAGAL........tajuk nie dibuka utk mengupas mengapa kempen itu gagal dan selidik kenapa kempen itu gagal dan cari dimana silapnya........ini mana-mana yg masuk masing2 cerita kisah masing-masing bukannya nak menyelesaikan masalah kepada tajuk nie????......deorang nie rata-rata suka berforum "on line" dan tak pernah berforum secara "life"........kalau berforum cara "life" tahulah nak tengok cara deorang nie.....jom kita ajak deorang2 nie semua2 bersua-muka boleh kenal-kenalan baru best kan!!!!!!!!:cak::cak::cak::cak:

Originally posted by hasmania at 20-9-2005 09:35 AM

Duda, awak nie munkin orang baru kat kawasan "arenting" nie.......kalau lama-lama awak baca dari muka depan.....memang ramai rakyaat dalam nie kalau nak bukak tread dan b ...

hehehheh.. aku kan dah bagi 4 cadangan kepada kerajaan malaysia dalam pelaksanaan kempen penyusuan ibu ni... aku harap belanjawan tahun depan adalah peruntukkan lebih skit utk kempen ni, buat ler betul-betul, bukan nak lepaskan batuk ditangga. aku tak blame para ibu, sebab setiap org punya body reaction lain-lain. cuma aku rasa kempen yg dibuat tak menyeluruh dan tak bersungguh-sungguh sangat la...saper ek jaga kementerian kesihatan ni? :hmm:

Originally posted by DUDAensem at 19-9-2005 10:46 PM

kalau dah ada bukti macam cerita hang ni, tau la kita apa masalah dengan hang. Malasah pokoknya thread ni cuba nak mintak  pandangan kita apa sebab kempen penyusuan ibu gagal. Ada siapa siapa k ...

well..abg duda..thanks..so shall we investigate the roots?
pd saya...melalui exp saya yg sedikit nih...the root cause of failure in breatsfeeding campaign might be:
1.motivation and support-i think mothers(baru atau lama)should be given motivation n supprot from immediate families,health practitioners and friends.motivasi bukan sekadar mengatakan 'breastfeeding is good to you and your baby' tp bak kata pepatah...ambil galah tolong tjkkan...
2.communication-in pamphets or brochures.biler kuar wad bersalin je kasik le.nowadays byk mother yg keje..so knowledge on how to store milk kurang..so ramai le tak tau mcm maner nak teruskan penyusuan yg berjaya.n iklan kat tv pun lom ader lagik psl breastfeeding nih...ataupun malu nak memaparkan org yg breastfeed di public?bini ustaz kat kg aku leh aper breastfeed in public.tak nampak langsung aurat dia.tp tu le..masyarakat nih pandang serong plak...
3.awareness n knowledge-mother should gain some knowledge too.yes..kalo kebaikannya kita ramai tahu kan..but ader lagik implementation yg kite tak tahu.yg dah tahu leh kongsi ngan kwn..n maybe leh buat satu support group.
ader lagik?

Aku rasa sebelum kempen penyusuan dijalankan, kena adakan kempen educate masyarakat tentang peranan susu ibu, peranan ibu & masyarkat, buang sikap that menyusu badan ni cuma orang kampung aje yg buat, mcm mcm lagi la. Buat survey kat kawasan mana yg kurang dapat sambutan, kawasan tu kemudiannya dijadikan focus kempen. Perlu juga ada insentif utk ibu ibu yg menyusu badan kan anak anak dioang ni, berikan supplement pills percuma dari hospital atau klinik kerajaan  utk ibu ibu ni supaya  susu  lebih banyak volume nya.  Kalau masyarkat dah sama sama celik dari isteri, suami sampai ke lain lainnya baru la sedap nak buat kempen susu badan besar besaran. Lepas tu persatuan pekerja boleh la urge majikan tuntut apa yg patut utk ibu yg menyusu badan anak mereka ni.  Libatkan peranan NGO, baru la best nak  buat kempen, bg award ibu susu mithali malaysia ke hapa ke, good luck la korang !!

Originally posted by limau_nipis at 20-9-2005 08:10 AM
ada.. i pun tak sangka susu dalam badan ni boleh basi..

my friend ni, kesnya.. anak dia minum sikit, tapi susu dia banyak.. sayangnya dia tak perah susu dia tu, jadilah kes mastitis (bentan  ...

...mastitis nie is what we usually call as breast infeciton...usually caused by poor milk flow from the breast due to blocked or plugged milk ducts...so....when milk builds up in a breast it leaks into surrounding breast tissue which becomes inflamed and prone to infection....infection can also develop when nipples become cracked or irritated (usually from improper breast-feeding technique) thus allowing bacteria to enter the breast...

...for those yang breastfeed...if u massage your breasts...sometimes u feel that there are lumps over your breast area...now these lumps are actually the plugged or blocked ducts...what u have to do is to massage these lumps till u feel like it is getting smaller in size or gone...cos...if u let them be...milk will not be able to flow...thus causing breast engorgement...

...it is also advisable for feeding mothers to massage their breasts before each feeding...this helps to relieve the blocked ducts and enabling the milk to flow better...

...for mastitis cases...sometimes u need to be treated with antibiotics...but...u can still continue breastfeeding your baby...make sure that the antibiotics given is not contraindicated in breastfeeding...but...what i can tell u is that...most of the oral antibiotics are considered safe...

...most pple would say that it is not safe and unhealthy to continue breastfeeding when u have a breast infection...this is not true...the antibacterial properties of human milk protect the baby from infection....your baby is safe from any germs due to the antibacterial properties of human milk....and by continuing to breastfeed when experiencing a sore breast, plugged duct or breast infection it will speed recovery....

...perhaps what your fren experienced was breast abscess...which is reasonably common in breastfeeding...the treatment of such infections... if diagnosed early is with antibiotics....if it is suspected that pus is present within an abscess cavity... this can be drained by aspiration with a needle followed by a course of antibiotics....  

... however...in severe cases...eg when a large abscess is present or if antibiotic therapy fails to resolve the infection...an incision and drainage of the breast abscess may be required...what the dr would do is to make an incision to drain out the pus...the wound is often packed initially with a ribbon gauze soaked in antiseptic such as chlorhexidine and will not normally be closed with sutures....this helps to clean the wound and prevent bleeding....it also ensures that the wound stays open to allow any remaining infection to drain out....the wound is then dressed daily...and depending on the size of the wound...either it will close up by itself or the dr will arrange for a secondary suture when healing takes place...

ramai di antara kita yang malu nak breastfeed secara open..

nashra sendiri pernah terkena..kita breastfeed anak siap seboleh2nya nak cover..tapi org2 sekeliling pulak amik kesempatan..jahat sungguh..:agr: rasa cam nak lepuk je pala derang..

nashra ada terbaca pasal baby sling..tapi kat luar tu rasanya mahal kan..

kat malaysia ni ada jual tak tapi murah..? tengok gambar nampak both mother and baby comfortable sangat2..

rasanya dgn ada baby sling ni tentu ramai para ibu tak malu lagi nak breastfeed secara terbuka..

ni contoh gambarnya...

nampak comfortable kan..?:love:

Rate

1

setelah puas baca thread ni..ayooo.. :bgrin:

Kaum MAMA & PAPA ...bole tak You guys bawak2 sket bertenang bila kita berbincang dlm apa jua isu/topik..take it as setiap pendapat ada pro & kontra..jgn jadikan setiap isu/topik tempat peperangan.

Relax & steady Ok. Sila berhemah ketika berporum.

Pls take note & if possible take it as my first warning.

[ Last edited by Sasha at 20-9-2005 10:53 AM ]

bkn ke dgn menceritakan serba sikit masalah memasing ni akan membolehkan kita tau kenapa kempen tu gagal? betul tak? kegagalan kempen bukan lah disebabkan wanita tu nak jaga body atau tak faham kebaikan nyusu bdn semata2... tapi mgkn antara sebab2 nya ialah seperti maslah2 yg saya dan yg lain2tu alami...

harap duda bleh paham... ni bkn dikira terkeluar topic:no:

yg kes  nipple sampai luke2 tu... itu pun penyebab kempen gagal tu... takkan dah serius camtu pun nak teruskan kempen susu bdn tu gak...

jadi di sini x timbul soal tuduh menuduh yek!

Originally posted by DUDAensem at 20-9-2005 10:12 AM
Aku rasa sebelum kempen penyusuan dijalankan, kena adakan kempen educate masyarakat tentang peranan susu ibu, peranan ibu & masyarkat, buang sikap that menyusu badan ni cuma orang kampung aje y ...

biler duda ckp pasal kg nih teringat dulu.ms aku skolah lagik.sian gak ngk akak nih.income kuarganyer kecik.dia ngk anak sepupu aku nampak mcm cerdik dan lincah jer.kebetulan mak aku jg,dia tanya le..minum susu aper?agaknyer dia nak gak le anak dia mcm tuh.tp mana le mampu nak beli susu tuh.actuallynyer skang aku sedar le..anak sepupu aku tuh cerdik tuh bkn sbb susu formula,but dia nih balik umah dibreastfed,mkn mknan yg berkhasiat n stimulation dr mak ayah jugak.tu ler..kalo aku tau ms tuh sure aku ckp kat dia..takyah susah2 kak...susu cp gantung akak pun ada....takyah risau blanjer susu..

Originally posted by cikedee at 20-9-2005 10:42 AM
bkn ke dgn menceritakan serba sikit masalah memasing ni akan membolehkan kita tau kenapa kempen tu gagal? betul tak? kegagalan kempen bukan lah disebabkan wanita tu nak jaga body atau tak faham kebaikan nyusu bdn semata2... tapi mgkn antara sebab2 nya ialah seperti maslah2 yg saya dan yg lain2tu alami...

harap duda bleh paham... ni bkn dikira terkeluar topic

yg kes  nipple sampai luke2 tu... itu pun penyebab kempen gagal tu... takkan dah serius camtu pun nak teruskan kempen susu bdn tu gak...

jadi di sini x timbul soal tuduh menuduh yek!

...cikedee...for your info...memang apa yang DUDA cakap tu betul...eerr...bila kita bercakap pasal sesuatu kempen tu...kita kena ingat yang kempen nie tak semestinya hanya target pada satu kaum jer...tetapi as a nationwide kempen lah...so...termasuk orang2 bukan melayu...and...one of the reasons kenapa kempen breastfeeding nie gagal ialah kerana ada pompan2 yang takut nak breastfeed...sebab..takut nanti their breasts will sag...so...tuk menjaga badan dan breasts dorang...they choose to opt out breastfeeding...this is one important factor that u cannot deny...memang tak semua..tapi...banyak tau...really...

...lagi satu...cracked nipples/nipple yang luka are not considered as serious cases that would warrant u to stop breastfeeding totally...cracked nipples can be prevented if proper info and education is given...and...u certainly can continue breastfeeding when u have cracked nipples...cuma...most of these mothers choose to stop breastfeeding cos dorang tak tahan dengan rasa sakit and do not noe how to manage the situation...so again...with proper education and info...these mothers will noe how to handle such problems...

...govt should provide pamphlets..reading materials and books on breastfeeding...

...antenatally...hospitals should encourage mothers to be to adopt total breastfeeding...lactation consultants should be made available to mothers who require assisstance in breastfeeding...

...and...every hospital should have their own breastfeeding support group...

...videos on breastfeeding should be aired and made available on the tv channels in hospitals...breastfeeding classes should be held daily for parents to attend...(conducted by lactation consultants)...

Originally posted by cikedee at 20-9-2005 10:42 AM
bkn ke dgn menceritakan serba sikit masalah memasing ni akan membolehkan kita tau kenapa kempen tu gagal? betul tak? kegagalan kempen bukan lah disebabkan wanita tu nak jaga body atau tak faham keb ...

aikkk tak betul ke aku cakap, antara penyebab kegagalan kempen sebab wanita terlalu conscious tentang penjagaan badan. cikedee
wanita kat malaysia ni ramai, b ukan hang sorang. Pulak tu bukan bangsa melayu aje. Hang cuba risik risik kaum lain kat malaysia ni, hang jg nterperanjat ada jenis wanita yg beranak pun tak mau. Aku ni cakap sebab aku pernah pergi kempen susu ibu teman bekas isteri dulu.  aikk tak pasal aku pulak org tuduh emo kang. Aku ni sekadar tolong supply input kat thread ni .... tak ada masa aku nak cari pasal dengan isu yg tak ada kena mengena ni.

bg mereka yg tak tau tu (nak2 sapa2 yg byk teori je ni), jgn nak main tuduh melulu je! bkn semua wanita yg dah jadi ibu tu tak nak nyusukan anak!! mgkn 1:10 yg mengalami nasib yg sama mcm saya ni...

posting aku earlier refer to the above. When you said "bg mereka yg tak tau tu (nak2 sapa2 yg byk teori je ni). What did you mean?  Tak kiralkah apa jenis maklumat, samada bentuk Teori ataupun praktikal, selagi boleh menyumbang ilmu yg baru utk org yg sentiasa laparkan ilmu, itu suatu yg bagus.

Anyway kempen susu ibu ni akan gagal terus, kalau ibu ibu tak melihat sikap dalam diri ibu ibu sendiri.  Dengar pandangan orang lain, fahamkan apa penyusuan badan yg berjaya.  Aku mungkin hanya seorang lelaki, tapi aku ada 3 orang anak anak yg berjaya disusu badankan sebab aku yg beriya iya nak anak aku minum susu badan . Kalau ikutkan ex aku, dia nak senang kerja aje.  Aku tak nak buruk kan dia sebab paling tidak dia mother to my kids.

salute to blackmore.kasik brochure msk admit ok gak.mcm i dulu..jenih lamer dok dlm labor,memcm leh buat.salah satunyer membc...ngk tv pun boleh gaks...
korang..sabar yek...jgn salah menyalah antara satu sama lain...kita sama2 carik solution,nanti kita kasik kat kementerian kesihatan...

emm kalau ada benda ni kat mesia
mungkin boleh selitkan dalam kempen meyusu badan
so that orang pun tak rasa segan nak menyusu kat tempat awam ect :ah:

hi semua.. ambooi berzaman rasa tak join forum ni... :bgrin:

i tak tahu nak kasi input sgt dlm topik ni cuma nak story sket mcm kes kakak ipar i mmg nak kasi breasfeeding kat anak2 dia tp malangnya dia tak cukup susu. cepat kering w/pun dah mcm2 makan makanan berzat namun utk tampung keperluan utk anaknya tak dpt. Jadi dia terpaksa pilih susu formula.

mcm I pulak tak tahu kenapa susu tak pernah putus2 ada sampai i terpaksa amik iniative utk putuskan penyusuan badan bila anak i dah menjangkau umor 2 tahun lebih. target 2 tahun tp susah nak hentikan sampai i amik cuti seminggu nak kasi dia biasa dgn susu formula. Selalu pagi2 perah smapi 7 8 botol utk dia. Kat opis pulak bawak pam. Gi mana2 pun i nak nyusukan dia selamba ajer tp kaber ngan towel laa.. :bgrin:

cakap pasal turun berat badan mmg breasfeeding bole menurunkan berat badan.. byk2 lemak2 badan terhakis ketika i amalkan breasfeeding pd anak i dulu. Tak tahu la pda org lain.

Mungkin faktor2 dlaman mcm kes kakak ipar I membuatkan dia tak dpt meneruskan penyusuan badan. Tp kes mcm kawan i pulak dia stop breasfeeding .. sbb bila breasfeeding ni..dia rasa flaaat sgt..tak larat dan tak bertenaga.

i believe ramai ibu2 yg lebih tahu kebaikan susu badan dan i believe ramai ibu2 di luar sana yg akan memilih utk menyusu badan.