CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: honeybee1802

Kempen penyusuan ibu gagal

saya support owen jugak??...join the club

bunc pun baru naik keje lepas peantang.syukur sesangat setakat ni masih bf kan isyraf lagi.
kebetula hospital tpt bersalin tu mmg galakkan susu ibi.lepas je isyraf keluor tak lama lepas tu masih kat labour room lagi nurse bg kat bunc utk susukan.alhamdulillah pandai isyraf susu ummi.terasa syahdu sgt masa tu.

masa kat wad bile baby nangis nurse akan call bg tau nak antor baby utk disusukan.

buncis mesti tgh rindu kat baby..saya masa first day start kerja ari tu..mmg tak sampai hati nak tinggalkan baby kat nursery....tapi lama2 dah biasa...tapi sampai sekarang bila nak amik baby kat nursery lepas habis kerja...rasa tak sabar nak tgk dia..

saya suka tgk muka baby bila tgh menyusu badan..terharu sangat

aku dah lama tak jenguk bod nih heh heh heh...

hmmm sampai gaduh2 pulak ke pasal nih. aiseyy.

camni la. yg tak berjaya nyususkan anak tu, aku nasihatkan, utk NEXT BABIES gi la seek help kat mereka2 yg expert (mcm yg syd paste tu). kempen ini gagal sbb kurang pengetahuan ttg teknik penyusuan, dan jugak kurang galakan dari org2 sekeliling spt suami, relatives, ibu bapa, dan rakan2 termasuk la O&G ngan nurses.
jika betul2 bersungguh2 nak nyusukan anak, nanti next time spjg ngandung, cedok sehabis mungkin ILMU dari expert2 tu, dan cekalkan hati.
aku ucapkan awal2 'semoga berjaya' kat ibu2 yg ngamok2 kat depan tu sbb tak dpt nyusukan anak dulu. jgn putus asa, cuba lg di masa yg akan dtg.

bagi saya pulak mengapa kempen ini gagal adalah kerana tak dapat sokongan dari suami dan kadang2 tu dari org tua (contohnya mak). tapi saya sendiri alami situasi itu, tapi disebabkan bersemangat sangat nak susukan anak, saya keraskan hati jugak.

susu saya hanya keluar pada hari ke-6, sebelum tu hanya ada colostrum je, tu pun sikit sgt. mak dan suami saya asyik suruh campurkan dgn susu formula, w/pun mak saya sendiri susukan saya sepenuhnya sampai 6 bulan mase saya baby dulu.

from my readings, kapasiti perut bayi yg baru lahir hanya lah sebesar satu sudu kecil. jadi adalah tidak betul kita
andaikan bayi tu menangis kerana lapar, dan apabila susu badan 'tak cukup', kita dgn cepat memberi susu formula pada bayi kita kerana 'sayu hati tgk bayi nangis kelaparan'.
byk faktor bayi nangis, bukan semata2 kerana lapar. (ini kena byk lg research le, saya malas nak citer).

saya pun hadapi nipple cracked & bled ni, sampai jurai2 air mata nangis masa nak nyusukan anak. tapi, keras hati
punye pasal, sambil nangis tu susukan jugak. mcm ada forumner kat depan cakap, boleh beli cream LANSINOH utk legakan sakit tu, saya guna palmers nursing cream je, sapu byk2 kali sampai sembuh, lagipun krim tu selamat ditelan bayi. bila tak tahan sgt, saya perah susu gune tgn dan fed baby gune sudu menyusu tu, sbb bile perah, sakit jugak tapi taklah seteruk sakit apabila bayi menyusu (suckle). bile dah baik, boleh teruskan penyusuan.

sikap keras hati saya ni berpunca dari byk sgt info yg downloaded from the internet & printed, dan jugak pembacaan dari buku, dan jugak bertanya pada ibu2 yg berjaya menyusukan anak. jadi saya rase nak sgt2 dan taknak beralah. kat hospital tu, saya rajinkan bertanya pada ibu2 yg berjaya menyusukan anak, dan tanya habis2 ape2 yg nak tahu. siap mintak phone number lagi, in case ada masalah nak call.

alhamdulillah, saya berjaya susukan anak sepenuhnya tanpa susu formula selama 18 bulan, (jeles dgn kak butter dpt susukan sampai 2 tahun). salah saya jugak, dah malas nak pump kat ofis kerap2, so susu makin kurang. skrg anak minum susu badan, jika tak cukup baru campurkan susu formula.

i urge those who really want to breastfeed, rajin2 cari info, belajar cara nak latching, dan jgn malu bertanya.
boleh juga contact rita@momslittleones.com i think she's willing to help u face to face and ajar cara nak susukan baby. tu je from me.

yup..rita mmg really helpful...saya pun ada order barang dari website dia...mmg its help a lot

Follow Us
Originally posted by blackmore at 21-9-2005 12:48 AM
...sambung part 3...:cak:

Expressing Breastmilk
In instances when you are not able to breastfeed your  ...

nyehe tak sangka betul cara urutan yang saya buat. main agak2 saja sebab tiru my baby girl. memula tu pelik jugak, kenapa dia nih main2, tak masukkan terus dalam mulut. rerupanya utk stimulate the let down reflex. then cuba la masa nak express milk kat opis, eh menjadi ler! memang rasa susu tu rushing je semacam.

cabaran memang banyak nak BF nih. lagi-lagi faktor orang di sekeliling kita. yang saya pelik tu, mak-mak kita sendiri (yang tak penah pon sumbat kita dgn susu formula) antara yang suka sangat pressured kita utk top up dengan susu formula. kenkadang rasa macam nak give up, sedih sangat2 sebab mak kita sendiri tak supportive. nak salahkan mak pon tak boleh, sebab ini antara kesan kempen susu tepung besar-besaran zaman dolo-dolo oleh pihak industri. masuk tahun 2000-an ni ler baru kempen balik penyusuan ibu. and mak saya pula risau nasib cucu dia jika saya dah start bekerja semula, dia tak tahu that we can actually express the milk and freeze it.

saya bersyukur sgt2 sebab bersalin anak pertama di hospital pantai. memang mereka komited sangat2 bab breastfeeding nih. dari ke O&G ke paed ke nurse2. nurse di situ akan ajar cara latching yang betul, berkali2 sampai you berjaya. anak ke-2 tak bersalin di situ (hospital yg tak baby-friendly langsung huhu), tapi dah memang ditakdirkan anak no.2 cam tere bab2 menyusu ni hehehe. even though she was firstly introduced to bottle pon dia tak nipple confusion dengan mak dia punya

Tul tu ..mil owen yg jadi midwife kat medical centre pun sibuk suh bagi susu formula siap bagi bertin-tin sample lagi..tapi owen buat tak tahu je...hati kena kuat nak bf ni

rita@ momslittleones tu professional lactation consultant.. dia cakap anak dia bersalin kat hosp swasta, doc sendiri kata tak payah breastfeed...

then dia cakap, dia dah la lactation consultant, takkan taknak menyusu sendiri anak.. jadi dia cuba jugak..

Originally posted by cekodok at 13-10-2005 12:09 PM
buncis mesti tgh rindu kat baby..saya masa first day start kerja ari tu..mmg tak sampai hati nak tinggalkan baby kat nursery....tapi lama2 dah biasa...tapi sampai sekarang bila nak amik baby kat nu ...

haah cekoodk rindu kat baby.nak tinggalkan kat nursery pun sedih je rasa.tp nak buat camnerkan kita keje.balik je perkara pertama buat susukan dia.

Why Some Moms Soon Quit Breastfeeding

Physical Discomfort a Key Reason; Lactation Consultants May Help By Miranda Hitti
WebMD Medical News  Reviewed By Louise Chang, MD
on Monday, December 05, 2005  

More From WebMD

Common Breast Feeding Problems

Breastfeeding Basics

Get the Latest Pregnancy News Delivered to Your Inbox

Dec. 5, 2005 -- More women might breastfeed their babies if they got some advice and attention during and soon after pregnancy, a new study shows.

Physical discomfort and babies' perceived response to breastfeeding are major reasons why some moms soon stop breastfeeding, write the CDC's Indu Ahluwalia, MPH, PhD, and colleagues.

Pregnant women's intentions about breastfeeding were also important. Those who intended to breastfeed were more likely to do so for more than four weeks, the researchers note.

The study appears in Pediatrics.

Breastfeeding Encouraged

Breastfeeding is widely recommended for babies' health and for mother-child bonding. But breastfeeding isn't always easy, as many women told Ahluwalia's team.

Earlier this year, the American Academy of Pediatrics (AAP) issued a policy statement on breastfeeding. The statement, published in February's issue of Pediatrics, says:

"Although economic, cultural, and political pressures often confound decisions about infant feeding, the AAP firmly adheres to the position that breastfeeding ensures the best possible health as well as the best developmental and psychosocial outcomes for the infant."

Breastfeeding Study

Ahluwalia's study included more than 32,000 moms in 10 U.S. states. The women were studied in 2000-2001, soon after giving birth. They answered surveys about their breastfeeding experience.

Here are the numbers on how many women breastfed, and for how long:

About half breastfed for more than four weeks.
Nearly a third never breastfed.
About 13% breastfed for up to four weeks.
Nearly 4% stopped breastfeeding after less than one week.
Most Common Reasons for Stopping

The most common reasons the women gave for stopping breastfeeding in less than four weeks were:

Sore, cracked, or bleeding nipples
Not producing enough milk
Baby had difficulty breastfeeding
Baby not satisfied with breast milk
The researchers write that women who never breastfed were more likely to be younger, with less than high school level education, unmarried, cigarette smokers, and women whose babies were delivered with low birth weight and whose babies were exposed to secondhand smoke. Women were also more likely to have participated in the WIC program (Special Supplemental Nutrition Program for Women, Infants, and Children), which benefits low-income women.

Intentions Mattered

Pregnant women who intended to breastfeed their babies were more likely to do so, the study shows.

Those women were also more likely to keep breastfeeding during the "vulnerable" time of their baby's early infancy, write the researchers.

Ahluwalia's team offers these suggestions in their study:

Doctors should talk to their pregnant patients about breastfeeding.
Lactation consultants can help moms handle physical challenges and questions about breastfeeding.
"Adequate interventions during pregnancy and soon after delivery will assist women in making the optimal infant-feeding choices for themselves and their infants," write Ahluwalia and colleagues.

ada org memang tak leh keluar susu dia
hisap la macam mana pun

my baby boy dah 3 bln... sejak lahir memang kuat menyusu sampai penat mak dia..
lahir2 nurse terus sumbat susu botol coz saya ceaser.. nasib baik dia takde nipple confusion... puting botol ke atau puting mak dia dua2 dia balun lol

pas tu masa pantang siap gaduh2 ngan mak... tak mau susukan baby.. penat.. sakit... n macam2 lagi... hubby lak jauh... nangih2 phohe hubby... memang susukan baby tapi sampai satu masa tu rasa macam susu kat bdn da kosong... baby lak masih nak menyusu... suruh mak top up susu botol mak marah2.. melalak2 baby nangih... pressure betul masa tu :cry:

lama kelamaan tu rasa ketagih lak nak nyusukan baby... seronok dan puas bila tengok dia tido kekenyangan... dan sekarang alhamdulillah baby masih menyusu bdn.. kat nursery pun saya bekalkan susu yg dipam... kehulu ke hilir kat opis bawa beg avent...

thanx to my mum.. walaupun dulu saya masa baby seminggu je hisap susu bdn.. pas tu susu cap lembu... memang terasa bonding susu ibu ngan susu tin ni lain... masa kecil memang tak berapa rapat sgt ngan mak berbanding adik2 yg susu bdn... da besar ni jelah baru rapat.. sayang kat mak... juga hubby yg cukup memahami.. hadiahkan pam avent utk isteri tersayang... dia memang nak sgt baby menyusu sampai 2 tahun...

nak cite pengalaman menyusu kat public lak...

masa bln posa first time outing ngan baby... nak beli baju raya konon2.. angkut mak n adik2 skali... mak dia punyalah sakan shopping baju baby sampai lupa baby.. adik2 yg tolong jagakan baby.. sampai satu tahap tu baby lapar kot.. menangis nak susu.. kebetulan ada sorang salesgirl yg baik hati suruh saya duduk kat atas kotak kat kaunter susukan baby... segan gak... tp ok je.. tak de pula org pandang2.. pas tu bila baby nak menyusu cari tempat duduk terus susukan dia.. klau yg pandang tu pun senyum2 sambil angguk kepala.. bangga lak rasa masa tu.. badan tak nampak pun.. baby da cover atau cover je ngan kain...

sekarang ni kalau masa shopping baby nak menyusu cari je surau... susukan kat situ.. atau susukan dia puas2 dlm keta dulu...

Originally posted by baby_ayang at 8-12-2005 08:56 AM
my baby boy dah 3 bln... sejak lahir memang kuat menyusu sampai penat mak dia..
lahir2 nurse terus sumbat susu botol coz saya ceaser.. nasib baik dia takde nipple confusion... puting botol ke atau ...

nak tanya sket.... mcm mana baby_ayang pam susu kat office...? boleh citer tak dr A-Z? thanks..

Originally posted by jenna at 9-12-2005 11:21 AM

nak tanya sket.... mcm mana baby_ayang pam susu kat office...? boleh citer tak dr A-Z? thanks..

sorry la jenna... lama tak tgk tread ni... biasanya pam 2 kali... pukul 11pagi  dan 3 ptg... lebih kurang masa tu lah... kat opis ni memang tak de tempat khas @ pantry.. so selalunya pam kat surau... mula2 tu malu tp bila mengenangkan babyku tersyg... peduli ape.. yg penting baby dpt susu...

sy pakai pam avent yg sekali ngan beg tu... pam dlm 20 minit.. dpt dlm 4-7 auns.. ikut nasib lah...

Originally posted by baby_ayang at 3-1-2006 03:29 PM

sorry la jenna... lama tak tgk tread ni... biasanya pam 2 kali... pukul 11pagi  dan 3 ptg... lebih kurang masa tu lah... kat opis ni memang tak de tempat khas @ pantry.. so selalunya pam kat su ...

alamak... thnks lah baby... ari2 jenguk thread ni tunggu baby reply.... nasib baik baby reply ari ni.. kalu tak mmg nak give up dah...:cry:

mmg plan nak buat mcm baby buat.. nak beli bag avent tu yg skali dgn
pam...

kat opis ni pun takder tempat khas. pantry tu ader tp open sgt.. masalah jgk.. nasib baik store room ok... bersih pun bersih... sejuk plak tu... so plan nak xpress milk kat situ and simpan dlm fridge opis sat...

just one more question.. if u dont mind... lepas pam kul 11 tu baby buat camna dgn pump tu?? baby just basuh dgn air paip or mcm mana ah..???

thanks again baby...

Originally posted by jenna at 4-1-2006 11:07 AM

alamak... thnks lah baby... ari2 jenguk thread ni tunggu baby reply.... nasib baik baby reply ari ni.. kalu tak mmg nak give up dah...:cry:

mmg plan nak buat mcm baby buat.. nak beli bag a ...

sorry ye buat jenna tertunggu2... biasanya lepas pam pagi tu baby cuci cam biasa ngan sabun axion kat opis ni... tp sabun pakai tgn la.. tak berani pakai span.... sat gi ada bau sambal belacan lak

basuh biasanya kat bilik rehat opis... bilik ni open skit.. laki pompuan boleh masuk.. so klau basuh tu kena tgk line dulu clear ke tak :kant: kalau rajin amik air panas jirus2 skit kat pam tu

baby biasanya pam pakai botol avent tu pastu transfer masuk botol susu lain yg saiz biasa tu... ada gak beli botol pureen yg saiznya sama ngan avent... byk da rasanya botol susu yg wide neck kat pasaran sekarang ni... pas tu masuk dlm freezer kat opis... sekali ngan 'benda biru ' tu... dekat2 nak balik baru transfer masuk dlm beg... then terus beri kat nursery utk stok esok...

balik mlm tu barulah sterelizekan...

so nak tanya gak pandangn yg lain ttg penggunaan pam ni kat opis... cara cuci bla..bla...

Originally posted by baby_ayang at 5-1-2006 08:45 AM

sorry ye buat jenna tertunggu2... biasanya lepas pam pagi tu baby cuci cam biasa ngan sabun axion kat opis ni... tp sabun pakai tgn la.. tak berani pakai span.... sat gi ada bau sambal belacan  ...

ooo.... ok..... thanks baby...:love:  this really helps me a lot... tp part cuci-cuci tu.. tak bahaya ka cuci dgn axion...?? rasa mcm kuat plak...