CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 30371|Reply: 206

normal atau ceaser?

hai ibu2 semua... aku nak tau pendapat korang yg pernah "melahirkan".... korang penah rasa bersalin normal atau ceaser?...atau penah rasa dua2? yg mana lagi sakit?

sebenarnya, aku tak tau la... kenapa sampai sekarang rasa takut nak bersalin tu masih "menghantui" aku... aku dulu bersalin secara ceaser pasal anak aku songsang. skang anak aku dah nak masuk 2tahun. bila tgk baby2 comel ni rasa nak tambah lagi... tapi aku takut bila pikir sakit bersalin tu!...

aku tak penah rasa bersalin normal... tak dpt dibayangkan... tapi mmg aku rasa takut sgt nak bersalin normal... kalau ceaser, tau2 baby da kuar je... cume sakitnya kemudian...

sakit sgt ke bersalin normal ni?... aku jadi ngeri bila tgk gambar2 bersalin dlm thread "warning gambar kelahiran...by msanonymous" tu...

aku dah rase dua2

dua2 ade sakit nye

kalau beranak lagi aku tak kesah beranak cemana pon janji anak aku sihat selamat dan sempurna

Originally posted by Delifrance at 14-10-2005 01:11 PM
aku dah rase dua2

dua2 ade sakit nye

kalau beranak lagi aku tak kesah beranak cemana pon janji anak aku sihat selamat dan sempurna

yg mana lagi sakit?

nasi pun kena caeser
sakit bersalin rasa kejap jer
tau tau baby dah kat luar
sakit lepas tu tak terus sgt
2-3 hari jer pastuh nak boleh gerak macam biasa

sapi This user has been deleted
Originally posted by cikedee at 14-10-2005 12:46 PM
hai ibu2 semua... aku nak tau pendapat korang yg pernah "melahirkan".... korang penah rasa bersalin normal atau ceaser?...atau penah rasa dua2? yg mana lagi sakit?

sebenarnya, aku tak  ...

Ketiga tiga anak saya dilahirkan secara normal.Tanpa suntikan atau ubat 'bius' watsoever.Sakit macam nak giler..tapi biler baby dah keluar sikit sakit pun takde...senyum aje sepanjang masa.Masa sakit tu saya banyak baca ayat ayat suci dan biler baby nak keluar..TERAMAT lah sakit sampai saya pekik

ye ker sapi?
ini yg buat aku nak ambil epidural ni :stp:

Follow Us
sapi This user has been deleted
Originally posted by nasi^impit at 14-10-2005 02:24 PM
ye ker sapi?

ah ahh Nasi...aku tak ambil epidural sebab ramai org cakap ade side effect..jadi aku prefer normal birth aje tanpa ape ape suntikan.Sakit memang sakit tapi sekejap aje...lepas beranak ok lah tu!

tak nak sakit...

Akum..

Kalau tak nak sakit... mintalah epidural.. insyaAllah less pain almost painless! dont worry.. tak de long term side effects pun.. ada org kata boleh sakit belakang tapi i tak sakit pun.. May be mahal sikit lah.. kalau kat gov hosp ..mungkin tak meluas sgt lagi...

.. selamat bersalin

Kalau tanya owen better bersalin normal sebab sakit time tu je pastu lepas bersalin badan cepat sihat..tapi cam Deli cakap asal anak selamat.. cuma utk owen yg dua kali bersalin normal ni memang tak nak kena ceaser..normal pun bergantung gak cam anak sulung sakitnya lebih sebab kena induce.. anak kedua tak induce sakit sekejap je.. Kalau takde aper2 masalah bersalinlah cara normal..kalau takut sakit sangat cam rebas cakap ambikla epidural

oyeen bersalin anak first bulan lepas ceaser...takde pengalaman bersalin normal tp dpt lah merasa sakit nak bersalin tu gak.....tp bg oyeen ceaser ni ok lah jugak ....taklah sakit sgt lepas abis ubat bius...rasa perut panas jek...amik pain killer dah tak sakit sgt..rasa cam tak selesa jek kat perut tu..tak tau lah kalau oyeen ni jenis tahan sakit ke plak..2 hari lepas tu oyeen dah bleh pi bangun jejalan dah..alhamdulillah...tp kalau bileh ada rezeki yg kedua nak bersalin normal plak....

ummi bersalin normal...tanpa suntikan atau apa-apa ubat lain...mmg lah masa baby belum kuar tu rasa sakit yang tak dapat nak digambarkan...tapi bila baby dah kuar mmg hilang rasa sakit...happy sangat dapat tengok baby yang kita kandungkan selama 9 bulan 10 hari tu...

cuma kita perlukan banyak tenaga untuk "push" baby tu kuar..sebab tu perlu hubby di sisi untuk bagi support..di tambah pula kita baca doa..InsyaAllah...Allah permudahkan.

tapi kan masa nak lahirkan Ariq Ulwan, ummi dalam labour room selama 12 jam  - salah satu kenangan yang tak dapat ummi dan hubby lepakan..

Originally posted by nasi^impit at 14-10-2005 02:24 PM
ye ker sapi?

kawan aku nurse ka HUKM, dia kata epidural ni bkn suke2 doktor bg (swasta ok kot)... selalunya da 90% sakit baru bleh wat keputusan nak ke tak nak epidural (hega dia  rm50)...then, hanya utk beranak siang je, kalau mlm, doktor pakar xde so x dibenarkan amik epidural.

sbb tu org kata alang2 lagi 10% je, baik teruskan cara biase... hee aku takut....:geram:... kalau diberi peluang pun aku nak gak epidural tu..

Originally posted by ummi_muda at 14-10-2005 10:02 PM
ummi bersalin normal...tanpa suntikan atau apa-apa ubat lain...mmg lah masa baby belum kuar tu rasa sakit yang tak dapat nak digambarkan...tapi bila baby dah kuar mmg hilang rasa sakit...happy sang ...

12 jam ummi? lamanya... aku dulu w/pun ceaser tapi merasa la jugak "contraction"... he he... mcm nak terkencing pun ada... sendiri ter teran-teran tapi masa tu x tau apa2... cume rasa ter teran2 tu sakit... tapi sempat gelak2 lagi kat wad masa tu ngan kakak aku!... kakak aku plak belum kawin mmg xde pengalaman la... sbb tu dia pun gelak sama bila tgk muke aku yg mcm org tgh "meneran"! he he...

tapi yg peliknya aku tak pasti lak sama ada ceaser ni di bagi induce gak ke... sbb aku masa tu kira ceaser emergency! HUKM salah buat appointment (hampeh!)... sebenarnya aku gi utk check-up je, tup2 terus kena tahan, esoknya terus kena ceaser sbb doktor kata aku da terlewat , patutnya kalau baby songsang, masa 8 bln da boleh operate... air ketuban sume da kering, doktor scan baby pun dah x berapa nmpk... so masa kena ceaser tu maknanya aku cume cepat 11 hari dari due date.... nasib baik baby x lemas.... heran gak pagi nak ceaser tu terus ada contraction... ntah bila diorang masuk ubat induce tu dlm bdn aku... cucuk ikut air kot...

hmmm...
aku bersalin normal... mmg la sakit... tapi tak de la sakit sgt2.... sakit time contraction je... baby keluar je hilang sume sakit.
mmg la sebelum bersalin tu plan nak ambil epidurial... tapi tak sempat ponnn... alih2 dah keluar pon baby...
kat hospital gomen rasa nye kalau tak de hal doc takkan rekemen epidurial... swasta aku tak tau laaaa......

ohhh.... kalau bersalin normal.... lepas bersalin je aku nak gi toilet dah boleh gi sendiri... dah leh bangun tgk2 baby, angkat baby.... dah leh mandi sendiri.....

MaMaWahiDAH This user has been deleted
so far saya lum merasa lagi bersalin normal, arie tu anak sulung, tak ader contraction, terus doc buat c-sect sebab baby mmg songsang...bayarran pun boleh tahak gak dalam RM 4500...duduk tiga hari dua malam...mmg sakit nyer tak rasa, tapi waktu nak p kencing hari kedua tu...punya lah susuh berpeluh menahan sakit ngan rasa nak pitam jer...anak kedua nie (sekarang nak masuk pregnant 5 bulan) hopefully normal ler....

me pon bersalin normal tanpa amik epidural. sakit?.... normal lah. tapi kesakitan nya tu takde lah sampai kite serik taknak beranak lagi....

lepas jer doctor jahit, saya terus bangun sendiri dan jalan gi bilik. dekat jer la kan. tapi terkejut beruk nurse tu :lol sebenornyer tak kuasa dah nak nunggu nurse tu & tak sabar nak nengok baby lagi.... tu yg menonong jer bgn sendiri.

walaupon baru beberapa jam bersalin, semua bleh buat sendiri. kencing ke, tukar pakaian ke.... no problem. cuma the next day tu, baru terasa lenguh2 satu badan.... penat meneran la tu......

apa2 pun sebenarnya kaum hawa ni tuhan dah jadikan kaum yg tabah menghadapi kesakitan dan dugaan. sbb tu kaum hawa yg beranak. kalo lelaki la kan... mau haru biru spital lol silap2 ade doktor kene tumbuk.

rin bersalin 1st baby mac lepas...caesar sbb baby dah terbelit tali pusat n besar gak...
memula mmg nak deliver normal tapi lepas 15jam menahan sakit Dr kata kena caesar sbb
baby tak turun..masa tu dah tak pikir takut ke hape janji baby selamat...but now dah
peknen lagi..rezeki...hopefully normal plak kali ni..

isaura This user has been deleted
Is punya pendapat yang penting baby selamat dan sihat. tak kisah la macam mana pun. me dua2 baby normal. first one ambik epidural. second,  alhamdulillah sekejap je kat dalam labour room. sampai hospital pun juz in time. dr. kata nasib baik tak bersalin dalam kereta.

Pernah juga me terfikir nak merasa C-sec 4 anak ketiga but a fren of mine kata jangan dok minta  benda2 macam2 tu...what ever secara normal yang terbaik based on her experiences. dia dah pernah alami dua2.

According to her:
Normal u rasa sakit sekejap je masa nak bersalin lepas tu tak sakit dah. kalau sakit pun tak lama.

C-sec: masa bersalin tak rasa sakit tapi lepas tu kesakitan yang ditanggung lama la juga kadang2 sampai 4 bulan. setiap kali nak bersalin tru c-sec dia selalu doa jgn la lps bersalin kena batuk. klu  c-sec nak batuk pun kena control coz  sakit...tapi alih2 time tu la dia kena batuk selesema.dugaan...

Org yg c-sec lambat  turun berat badan disebabkan tak boleh nak exercise lebey2. klu nak buat juga juz exercise ringan2 tu pun lepas 4-5 bulan. pergerakan pun limited.

This is an experience of a fren of mine, juz to share with all of u. adios.

[ Last edited by isaura at 17-10-2005 11:07 AM ]

Originally posted by RiNhanikoma at 15-10-2005 11:43 AM
rin bersalin 1st baby mac lepas...caesar sbb baby dah terbelit tali pusat n besar gak...

anak ummi pun terbelit tali pust gak..nasib baik semuanya selamat..boleh bersalin normal.

aku ni poyo jer nak amik epidural, hari tu tgk video, dia tunjuk la camner epidural ni dijalankan.. kansel terus aku.. aku rela tahan sakit normal delivery...

aku igt epidural ni suntik mcm bius biasa jer kat tangan ker, sekali... huh....

kalau takder aral, Insya-Allah, bersalin secara normal nanti :pray: