CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 22024|Reply: 114

[MERGED] Minta pendapat sama ada anak duduk asrama ok atau tidak

saja nak tanya pendapat you all mengenai duduk di asrama.  pikacun ada sorang anak duduk kat asrama tapi pelajaranya makin merosotlah sedangkan dia mendapat 5 A semasa upsr.

[ Last edited by  shinky_pinky at 19-1-2007 01:07 AM ]

Rate

1

itu kena check balik ngan anak coz anak buah beyond ada sorg mcm tu..rupanya dia tak suka dok asrama. Dia jd tension dan bila belajar dia mengelamun(termenung). La nih kakak dah tukarkan dia ke sekolah harian yg mmg dekat kat rumah. Klu pikacun nak masukkan asrama jugak pastikan dia mmg suka asrama/sekolah tu.

kalau nanti anak mag dpt 5Apun mag tak nak antar asrama. biarlah dia belajar dan membesar depan mata mag.

based on my own experience.. saya ni produk sekolah asrama.. dari form 1-form 5..
yang pastinya, lepas melalui sendiri.. saya rasa tak sesuai anak dimasukkan asrama masa form 1. terlalu kecil, tak matang, tak pandai sgt hukum agama..

kalau masuk masa form 4, insya Allah sudah pandai menjaga diri, sebab kita pun dah besar

tapi sek biasa pun banyak yang bagus.. asrama ni boleh masuk masa kita masuk kolej/universiti.. jadi rasanya tak salah anak nak sekolah biasa. yang penting, dia dapat belajar subjek yang dia minat..

sekolah asrama ni kan kebanyakannya aliran sains tulen sahaja.. kalau anak minat subjek akaun, ekonomi.. takkan nak paksa gak masuk asrama?

just my 2 cents

Anak aunty saya pulak terbalik kes dia. Dia tak dibenarkan ke sekolah asrama oleh parent dia. Masalahnya kat rumah dia ada 7 adik2 yg semuanya lelaki dan buas. Dia jadi tension sebab tak de privacy nak belajar...

Saya rasa kita kena tengok personaliti anak kita, persekitaran rumah dan persekitaran sekolah asrama. Kalau yg jenis introvert, lebih suka belajar sendiri, lebih baik biar dia belajar disekolah harian. Mungkin juga disekolah anak pikacu ada masalah, macam ada senior buli ke, asrama tak selesa dll. Lagi pun baru form 1, form 4 nanti ada peluang lagi nak duduk asrama.

Saya masuk asrama masa umur saya 16. Lepas SPM terus gi luar negara, pastu kawin pastu terus tak tinggal ngan mak abah.. Sebelum tu saya sekolah biasa je.Memang tak dinafikan kalau masuk asrama peluang untuk dapat tajaan belajar banyak, tapi boleh tunggu masa form 4 baru masuk sekolah asrama...

aku dulu benci masok asrama. tp pak aku pujuk2..anto gak masok asrama.

hari hari aku tepon mengadu aku nak balik. aku tak suker sekolah, aku tak suker asrama etc etc.

3 tahun pertama  aku mengadu domba pak aku ia kan ajek...tup tup..aku dah PMR..pehtu SPM dgn result berterbangan warna warni.(dlm pd dok benci2 protes sumer tue).

in this case, i think kalau anak merosot pelajaran, walaupon sblm nie dier perform bagus mungkin kena check various factor.

mungkin sbb diri dier sendiri dah ilang semangat ker, atau one way of tunjuk protes kat parents yg force soh masok asrama ker, cara belajar yg x efficient ker etc etc.

maybe gak faktor kawan2, kat asrama kawan ada BIG influence ke arah baik atau buruk.  putus centa ker...peras kena tinggalkan kekasey kat umah sbb kena masok asrama ker  etc etc etc

faktor cekgu2, warden2...garang ya amat ker..cekgu yg cudnt care less their student ker etc etc.

environment pon kena cek gak. mebbe sblm nie kat rumah,comfrot zone dier..so, biler kena kuar sarang, dier malas nak adjust him/herself ker..

byk faktor kenapa pelajaran merosot.....

Follow Us
Originally posted by pikacun at 25-10-2005 11:37 AM
saja nak tanya pendapat you all mengenai duduk di asrama.  pikacun ada sorang anak duduk kat asrama tapi pelajaranya makin merosotlah sedangkan dia mendapat 5 A semasa upsr.

nak tanya, merosot in terms of subject marks percentage ke...
merosot kedudukan dalam klas???

Aku pun dari form 1 dok asrama. Ada gak kdg2 merosot, antara sebab kecik2 dah ada boipren, cikgu yg ajar plak tak best, tak suka dgn subject tu. Kdg2 homesick. Tapi gagahkan juga sampai ke sudah.

Lagipun aku yg nak dok asrama, mak aku tak paksa. Reason nak dok asrama ni sebab suka baca buku Malory Towers Enid Blyton.

Tak menyesal pun dok asrama, sbb rasanya ada benda2 yg tak dpt di bentuk di rumah. Mula sembahyang jemaah pun kat asrama. Lagipun kat rumah takde kawan, bila balik asrama baru ramai kawan.

Pikacun discuss la dgn anak. Tanya apa problem.

aku pon produk skolah asrama..
bagi aku.. mmg aku jenis kene dok asrama... disiplin sket bab belajar2 nih...
kalau kat umah asyik merewang je

tapi aku setuju ngan limau kat atas tu
form one too early...
form 4 better... anak2 dah matured sket...

Originally posted by atira at 26-10-2005 07:48 AM
aku pon produk skolah asrama..
bagi aku.. mmg aku jenis kene dok asrama... disiplin sket bab belajar2 nih...
kalau kat umah asyik merewang je

tapi aku setuju ngan limau kat atas tu
form one t ...

woo best woo duk asrama .....mak tak bebel.. abah tak suruh tlong buat keje... rilek je...lepas tu hari minggu mak ngan abah datang bawak makan ... hehhehe form one perform best....masuk form two hancus... dah terjebak ngan kes... form 3 pasal nak srp... jadi baik balik... score gile aaaa.... masuk form 4 hancus balik.. siap ponteng skolah 3 bulan ( arghh kena catch up balik subjek )... form 5 awek ku memberi semangat... kaver la balik.... duk rumah payah oo nak jumpe makwe.... duk asrama pergi balik asrama sendiri.. leh can jumpe awek....

[ Last edited by zacko_inc at 26-10-2005 08:23 AM ]

owen pun duk asrama dr form 1 sampai form 5.. form 1 to form 3 result excellent la jugak biler form 4 to form 5 tu result so  and so ajer..tak tahulah kenapa macam dah hilang tumpuan...penting kena selalulah jenguk2 anak tu aku dulu parents datang time awal tahun ngan hujung tahun je..biler tengok parents org lain datang  hujung2 minggu tu sedih woo.. selalulah tanya aper masalah etc..tengok gak kawan ngan saper.. setuju sangat ngan limau rasanya form 1 too early.. kalau form 4 memang digalakkan sangat..sebab sok2 nak lanjutkan pelajaran senang sket.. Aku pun dah cakap ngan husband aku anak2 aku esok form 1 aku tak nak bagi masuk asrama kecuali SBP yang tertentu ajer.. SBP ni pun terbahagi kepada beberapa kategori gak..so kalau masuk SBP kategori A cam Alam Shah,TKC,STF,MCKK  kira bagus sangat lah tu

Originally posted by zacko_inc at 26-10-2005 08:22 AM

woo best woo duk asrama .....mak tak bebel.. abah tak suruh tlong buat keje... rilek je...lepas tu hari minggu mak ngan abah datang bawak makan ... hehhehe form one perform best....masuk form two ...

chehhh... mmg betul tuh....
ramai yg kat asrama tu kalau tak couple tak sah...
ahaksss... tak larat aku....
ok la tu... time tu hormon tengah menggelegak...

Camel_JB This user has been deleted
aku tak de peluang dok asrama....byk asrama terime aku tp mak aku yg reject... mak aku takut jd mcm zacko byk pasang makwe...:bgrin::bgrin::bgrin:
so aku mmg tak merase dok asrama...

Originally posted by Camel_JB at 26-10-2005 09:41 AM
aku tak de peluang dok asrama....byk asrama terime aku tp mak aku yg reject... mak aku takut jd mcm zacko byk pasang makwe...:bgrin::bgrin::bgrin:
so aku mmg tak merase dok asrama...

ala cakap je la mak ko tak caye ngan ko... duk rumah pun bil telpon melambung...ke ko spesis budak nerd yg pakai spek beso masa sekolah :cak::cak:

Originally posted by zacko_inc at 26/10/2005 11:38 AM

ala cakap je la mak ko tak caye ngan ko... duk rumah pun bil telpon melambung...ke ko spesis budak nerd yg pakai spek beso masa sekolah :cak::cak:

ko ni mcm tau2 je dulu aku budak nerd ekh...
pakai spek beso, sikat rambut belah tepi...

miau This user has been deleted
sekarang mcm2 kes budak2 yg dok asrama, membuatkan ibubapa takut nak hantar anak2 ke asrama....

wakakaka..
haku pun produk asrama gak..
memang hancur lebur pelajaran aku..
SRP okey lagi.... lepas SRP bapak aku meninggal..
form 4 sampai form 5 sambil lewa jek
SPM aku hancus... nangis tak ingat punyer.....
sib baik dapat masuk ITM..... alah course aper pun Secretary credit BM, BI dapat masuk...
alhamdullillah la..jadi orang gak aku.... lum jadi angsa lagi... eheh....

rasanya betol gak la kena tgk personaliti budak tu cemana...kalo jenis pandai bawak diri, study score memanjang pasto koko pun aktif...takde salahnye dia dok asrama even dari Form 1 sekali pun...

pada aku yang masuk asrama dari Form 1 ni, apa yg dpt aku rumuskan ialah...masuk asrama ni...takde pengalaman lain yg paling berharga selain dari peluang untuk jadi independent dari awal, dapat belajar pengurusan diri, masa & persekitaran yg secara tak langsungnya bleh membentuk jati yg kukuh diri bila berjauhan dari keluarga...umpama melentur buluh le tu

pasal style belajar tu, kat asrama pun ikut la kalo selesa sorang2 takde sape yg nak paksa kena join group pun...kalo nak study in group pun bleh...tapi dalam group ni sembang lebih study kurang..hahah..dan biasala prestasi aku dulu pun ade turun ader naik..belajar kat mana2 pun cenggitu....tp kalo kat asrama ni org selalu expect prestasi bagus la, kat situ mungkin ader sikit pressure pd budak tu...pd pendapat aku la..

pasal nak masuk asrama Form 1 ke Form 4, ish kena pikir gak..sekali dapat peluang, ader ke peluang ke-2 ke-3???..kalo kita tak cuba masa dapat peluang pertama tu kita belum tau lagi prestasi budak tu cemana...nasihat saya tak patut la mak bapak reject awal2 ...lagipun dgn mcm2 cerita sekarang yg keluar tentang perilaku budak2 sekolah yg tak berapa sihat ni...patut ke kita kena dedahkan mereka dgn persekitaran yg macam tu...dalam skop ni kalo dok di asrama...kurang sikit gangguan kot melainkan mungkin masalah ragging oleh budak2 senior, itu pun kalo ader cuma di segelintir sekolah berasrama saje

Originally posted by melati-putih at 26/10/2005 12:13 PM
wakakaka..
haku pun produk asrama gak..
memang hancur lebur pelajaran aku..
SRP okey lagi.... lepas SRP bapak aku meninggal..
form 4 sampai form 5 sambil lewa jek
SPM aku hancus... nangis tak  ...

dan masih bernasib baik klu hang jd angsa melati...
klu hang jadi kucing taliban nasi.... mmg lagi hancussss ko...lol:lol

Originally posted by pink_frog at 26-10-2005 12:20 PM
dalam skop ni kalo dok di asrama...kurang sikit gangguan kot melainkan mungkin masalah ragging oleh budak2 senior, itu pun kalo ader cuma di segelintir sekolah berasrama saje

nak tambah sikit psl gangguan & masalah di asrama. selain kena ragging, masalah lain pn ada mcm cinta/seks sesama jenis (mana warden leh detect masa sume org tgh tido), beradik/kakak/abang angkat yg kdg2 mengganggu emosi jugak bila dah mula jeles-menjeles,masalah kena pulau dgn kawan2, merokok, terpengaruh dgn kwn2 yg tak senonoh, dll.. itu antara yg MW blh pk kan le, rasanya ada lagi..

benda2 ni kita kena monitor jugak pada anak2 to make sure diorg tak buat benda2 tak senonoh ni...