CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: pikacun

[MERGED] Minta pendapat sama ada anak duduk asrama ok atau tidak

Amboi bagusnya planning deli..aku punya kuota tinggal satu je lagi hehe...

macam family hubby aku....sumer start dok asrama (sekolah biasa with hostel) since form 1,maybe because sbb dulu2 sekolah sumer jauh dari rumah...so mmg tader choice.......org kata bila dok jauh2 ni adik badik jadik rapat....but aku tgk siblings my hubby tak berapa mesra.........dulu masa anak2 kecik sumer htr dok asrama...dok jauh dari mata...tapi bila anak dah berkeluarga MIL suh anak2 dok dekat2....kalu bulih sblh rumah jer....nasib baik aku n hubby jer yg dok jauuuuuuuuuh.....

deli....tu la...aku pon tabik spring kat my parents......

..next page pls

no!!!!masuk asrama waktu form 1 MMG TIDAK DIGALAKKAN..most parents bile diaorg fikir pasal asrama ni diaorg akan rasa itulah tempat yang terbaik untuk anak2 diaorg...but my advise is..form 1 tu terlalu la mude utuk dihantar ke asrama..tidakke korang terfikir kalau anak2 korang kene ragging dan buli teruk2 di sekolah itu.tho aku akui mmg sekarang skolah skolh asrama ni kurang ragging n stuff..tapi hakikat sebenarnye bende ni masih berlaku.kalau la korang taknak anak korang dilayan macam sampah..hidup dalam ketakutan 24/7 dekat sekolah dan scarred for life..jgn la masukkan dalam asrama waktu form 1.also..dlm usia mude mm tu la die akan diajarbanyak bende yang tak elok.. kalau nak sangat die pergii asrama..hantar waktu form 4..waktu tu die dah besar sedikit..dan boleh defend diri die kalau apa2 berlaku..
aku bercakap nih berdasarkan pengalaman seorang budak lelaki yg spent 5 yrs kat asrama..kengkawan aku kat skolah tu ramai yang setuju..bile kiteorg ade anak nanti..kiteorg tak akan masukkan anak kiteorg dlm asrama waktu form 1..coz percayalah kalau parents sume tahu apa yang berlaku kat anak dieorg waktu kat skolah..dieorg akan menangis..sbb antar anak diaorg ke tempat mcm tu.
altho aku grad dengan result spm yang cemerlang..but still aku tak sokong hantar anak2 korang masuk asrama waktu form 1..kecik benor..aku yang waktu form 5 kat skolah tu tgk form 1 nih..rase nak je buli sbb kecik sgt..
kalau nk disiplinkan budak..buat la di rumah..korang kene tegas..jgn lembut sgt ngan anak2..at least kalaupun anak korang tu kene marah..at least die kat rumah dan yang memarah tu korang..dan aku sure korang takkan tendang anak korang tu mcm sampah kan walau marah mcm mana sekalipun?

layan macam sampah? hidup dalam ketakutan 24/7?  scarred for life? explain la in detail sikit....

Originally posted by macademia at 31-12-2006 10:09 PM
layan macam sampah? hidup dalam ketakutan 24/7?  scarred for life? explain la in detail sikit....

aku dulu idup dlm ketakutan juge..dr 11 malam sampai bgn pagi.....
takut hantuuu
sebab sekolah aku byk hantu.. aku pon pernah nampak sekali
paling benci bile terjaga tgh2 mlm...kalau tokleh tido pon aku takkan bukak mata sampai pagi

dilayan macam sampah mmg takde..tp kalau minggu tu dorang announce kelas aku paling kotor..seminggu la aku dan kawan2 kene kutip sampah satu sekolah

hahahah

Follow Us
hahaha keji la deli! :lol

dilayan macam sampah..hidup dalam ketakutan 24/7 dekat sekolah dan scarred for life..etc etc aku rasa nie sumer depends pada individu laaa...

cabaran dan dugaan hidop maha hebat bebb...

kalau hal2 kecit anak tak boleh setel sdirik (contoh cam peer probs tue) mmg elok la tayah duduk asrama. duduk jek ngn makpak biar aper prob sumer makpak ada 24/7...

tp duduk ngn makpak pon mcm la boleh gerenti tadek masalah2 tue sumer...
:hmm:

My spouse pernah kata, nak duduk SBP... two words... Jangan Kerek

Yang lain-lain tu InsyaAllah will work out for the child.

Dari pengalaman sendiri....dilayan macam sampah masa form 1  tak de la pulak..orang lain tak tahulah.  Girls rasanya ok je.  Tapi ini cerita 20 tahun dululah.  Sekarang ni tak tahulah pulak kalau lain situasinya.

Cuma satu yang penting kalau nak anak masuk dari form 1, anak mesti ada jati diri dan personaliti yang sangat-sangat kuat sebab yang ada kat SBP ataupun MRSM tu bukannya semuanya baik-baik belaka...ramai gak yang kurreengg ... baik laki atau perempuan.  Tambah lagi bebudak sekarang ni yang advancenya mengalahkan kita yang tua ni.  Jadi kalau anak yang form 1 tu  masih blur tentang identiti dirinya (which most  12 yo do) so senanglah terpengaruh dengan yang bukan-bukan.  Apa yang kita expect bila anak-anak keluar dari sekolah asrama ni bukan saja academic excellence tapi a holistic person. Itu kak fie lah...orang lain mungkin different expectations.

Apa pun sebagai parents bila anak jauh gitu kita doa je lah....

mana2 pon anak belajar, rintangan and dugaan tetap ade

tak kire le sek asrama ke sek harian ke, dok mana2 pon jiwa mesti mau kental...
kalau dok umah pon tak tahan layan mak bapak mereng (mak bapak kuat bertengkar ke...overprotective ke..adik2 mengacau bile nak baca buku ke), hidup tetap huru hara... tu blom masuk dugaan budak 2 samseng kat sekolah... yg pompuan plak yg peel cam bohsia la..

sekarang lagi la kat mana2 pon kite berada, dugaan hebat2 belaka....

itula...dok rumah pun kalau parents tak monitor/supervise no point jugak.

oo MRSM keluar bulan Feb ek?.  lambat lagi tu anak Lab dapat tawaran sekolah menengah agama berasrama penuh, tp rasa2 dia tak dok asrama kot bab abah dia tak berapa nak lepas. abah dia kata sekolah berasrama ke dok umah ke yg penting perhatian dan dorongan.  td hubby tepon dapat sekolah sains kt batang kali, tp abah dia tak nak pulak.. betul jugak kan masukkan dia form 4 abah dia pun ada cadangkan begitu

anak mac baru daftar sbp pagi tadi. malam ni start orientation. She looks very happy and seems to adjust well. Syukur.....

Originally posted by macademia at 30-11-2006 09:10 AM
ananur.... sekolah berasrama yang elok selalunya sekolah berasrama penuh.... tapi adik ananur tu masuk program khas, so basically its not asrama penuh...

muslyn, mac pun masuk form4..... tapi  ...
exactly what my husband said.

tapi i tgk sedara2 or friends yg masuk asrama, their relationship with their parents not as close as those yg tak pegi asrama. maybe dulu2 kut.. maybe parents skrg dah lain... i tgk my husband je ckup. from f1 asrama, sesekali balik kg, lepas spm, terus foundation nak ke australia then terus fly. nak ambik driving lessons pun tak sempat. dah keje baru dpt license. but that's not important. tapi i tgk dia tak close dgn family mcm i close dgn my family. maybe sbb family dia besar & he's the youngest so adik beradik lain tak close sbb jarang jumpa. & he didnt grow up with a father. kesian dia..

my mom & i very close. garang mcm singa tapi close. dia tlg pilih the right clothes (of course! byk syarat2 nya) dia tlg make up kalau nak pergi party or keluar dgn girlfriends.. until now, dia masih wrap gifts for me sbb dia tak tahan tgk i bangang sgt nak balut presents. hahaha.. dia nanti wrap gifts mcm martha stewart. of course, i tak dimanjakan like tak buat household chores. my friends yg dtg rumah i ckp i mcm cinderella buat keje rumah esp bila kemas dapur. everytime lepas masak, must lap stove, wash & wipe dry dishes etc & simpan dlm cabinet.. (tak boleh letak kat dish rack. semak) & lap lantai dapur sbb kena pakai lint free cloth to wipe the floor kalau nak cantik.

anyway,.. asrama or not,.. it's up to my children lah! kalau nak masuk i tak halang. most important performance.
kdg2 bila pikir balik, straigh As ni tak semestinya jadi successful. i don't know any successful ppl yg dpt straight As! (mungkin sbb i tak kenal Tan Sri Francis Yeoh or other successful business men/women kot!heheh ) Yg straight As mostly keje makan gaji je la, like my husband! hehehe..  dr penilaian sampai SPM, semua A je.. best student negeri sembilan lagi,.. Petronas cepat2 sambar dia.. then pegi study, pastu keje dgn petronas,.. gaji ciput je.. heheh.. his friends yg tak pernah pass certain subjects pun is earning more than him sbb diorg tak keje dgn petronas! hahah.. twist of fate! that's why kalau ada sedara yg didn't do very well in exams, we all pacify them by telling them this story. it's not the end of everything.. anyone can be successful if you work hard for it!

Aku benci duduk asrama.. benci1000xxxx