CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 6432|Reply: 36

Kriteria Kejayaan Anak

Semalam tertengok Wanita Hari Ini sat, masa balik umah makan lunch
Pastu pengacara tu ada promote buku "Petua2 menghasilkan anak cemerlang" camtu laaa lebih kurang tajuknya
Dia siap cakap, anak2 penulis buku tu berjaya menjadi Doktor sorang, Akauntan sorang and Engineer sorang.

So, nak tanya koranglah kannn
Kalau anak jadi Dr ker, engineer ke, lawyer ke itu dah kira cemerlang??
So, sapa2 yang anak dia tak jadi kolar putih ni tak cemerlang laaa?
Takkan itu jer kriteria yang kita nak tgk???

Rate

1

taklah katak...

aku rasa kalau jadik peniaga nasik lemak berjaya pon boleh jadik cemerlang jugak. cuma, kalau dier nak sebut satu sumer jenis pekerjaan...tak tersebut pulak pengacara tue...

so, dier amek yg common punyer tittle la...

jgn kiter sempitkan pikiran udah....

kira mcm dialog kat bawah nie la : (kalo ko boleh kaitkan dgn aper yg aku nak sampaikan laaa)

ahmad : wei abu! jgn bawak keta laju laju laaaaa...ader nenek nak melintas tueee
abu: weiiii...rileks lah! aku belom langgor pon nenek tue lagikkk....

Taklah, maksud aku kannn
Takkan nak kira anak tu berjaya dengan hanya tengok pangkat kerja dia jek?
Kena tgk gak, kan camne dia leh jaga kita di hari tua
and bla bla bla

katak, aku rasa dah kayu pengukurnya mengikut common cultural setting, so mmglah anak2 dia smeua berjaya sbb profession anak2 dia tu kira top2 belaka.

tapi kalau nak sebut tentang anak2 cemerlang, anak2 kita semuanya cemerlang on different milestones. umur 1+, berjaya berjalan, umur 2+, berjaya bercakap... so our celebration of our children successes continues thruout life...

kejayaan anak2 dari segi akademik, pekerjaan yg bagus2 dan berpangkat tinggi, rumah besar, kete besar tu cuma kejayaan lahiriah jer.....
tapi kalau anak2 tu sendiri lupakan org tua, tak hormat dan tak balas kasih sayang ibu bapa, aku rasa itu bukanlah kejayaan atau kecemerlangan yang sebenarnya... kalau boleh biarlah kejayaan tu merangkumi semua perkara termasuk kerohanian..kalau tak, takde maknernyeeee....
walau apapun semua parents nak anak2 diorg berjaya cuma anak2 bila dah berjaya tu jgnlah pulak lupakan ibubapa....

Originally posted by epalhijau at 16-12-2005 04:13 PM
kejayaan anak2 dari segi akademik, pekerjaan yg bagus2 dan berpangkat tinggi, rumah besar, kete besar tu cuma kejayaan lahiriah jer.....
tapi kalau anak2 tu sendiri lupakan org tua, tak hormat dan ...

:setuju: tapi itu laaa...yang aku sedihnya sebab dipromotekan yang penulis tu berjaya menghasilkan anak cemerlang hanya bersandarkan pekerjaan anak2nya. rasanya lam perkara ni kita kenalah wat anjakan paradigma. takkan selama2nya kita ukur kejayaan anak2 kita or anak2 jiran tetangga kita or anak2 buah kita mengikut pekerjaan dowang? sedangkan byk lagi kriteria2 lain yang boleh disentuh.

Follow Us
ade gak doktor yg jual ubat batuk.....akauntan yg songlap duit...... cemerlang ke tu....

lebih baik anak kerje buruh tapi tak pernah jual bende haram... tak songlap duit dan tak sekali2 pon mengabaikan tanggungjawab dia sbg sorang anak. cemerlang hidup dunia dan akhirat.

dah ramai sedara2 i yg i tgk, berpangkat besar, kereta besar, hidup
mewah tapi nak balik jenguk mak bapak sebulan sekali pun susah.

yg slalu duk jaga org2 tua ni, anak2 yg tak pandai mengaji. abis skolah
je duk di rumah dan tunggu org masuk meminang. bila dah beranak-
pinak, org tua pun sakit2... diaorg ni la yg boleh diharapkan utk jaga
mak bapak tadi. nak harapkan yg 'cemerlang' tu, cuma sanggup hulur
duit bulanan je. nak jenguk sekali-sekala pun, bermacam2 helah. bz
manjang.

mcm iklan petronas tahun ni...penuh bermakna.

aku rasa kalau jadik peniaga nasik lemak berjaya pon boleh jadik cemerlang jugak

[size=-2][size=-2]Biasanya apabila cemerlang dalam akedemik Pekerjaan akan menentukan suatu masa depan yang baik. Umpamanya pekerjaan seorang DOKTOR sudah tentunya sesorang itu amat Pro dalam bidang sains sehingga menjadikan dia seorang doktor yang berjaya.
Tetapi adakalanya diantara mereka yang telah berjaya memilih pekerjaan sendiri. Mungkin mereka minat memasak dan membuka restoran atau penjual nasi lemak.Ini mungkin disebabkan mereka lebih berminat untuk berniaga sendiri dan ada diantara mereka yang telah berjaya. Cuma apa yang perlu ditekan kan adalah ASAS pembelajaran pada anak-anak supaya tidak diabaikan dan sesungguhnya sebagai IBUBAPA sememangnya menantikan KEJAYAAN anak-anak ini adalah suatu anugerah yang amat berharga. Sebagai penjaga serta IBUBAPA ini lah satu-satunya harapan adalah KEJAYAAN ANAK-ANAK.

[ Last edited by dilaOHdila at 17-12-2005 08:28 PM ]

Kalaulah benar penulis buku tersebut menulis sedemikian dengan menakrifkan pengertian...sedih betul sebab die hanya cover sebahagian dari roh kejayaan...Tak salah kalau menganggap kerjaya doktor, jurutera atau sebagainya yang kelihatan seperti berjaya tapi jangan terhenti kat situ...sebab perlakuan sedemikian hanya antara dirinya sendiri....Bagi diri ini kejayaan tercipta bile individu mampu menguruskan antara dirinya sendiri, masyarakat dan khaliq...

Katak,

ada gambar or website buku tu tak? at least sinopsis buku tuh..tq

Originally posted by shinky_pinky at 19-12-2005 01:21 AM
Katak,

ada gambar or website buku tu tak? at least sinopsis buku tuh..tq

Takdelah shinky sebab masa dalam Wanita Hari Ini tu dia tunjuk dari jauh jer. So, nampak sipi2 jek.

It's okay,

nak gak tau content buku tu..anyway....for me yg penting didikan dunia dan akhirat sama ballance, bila dua-dua dah seimbang baru cemerlang. gemilang dan terbilang...

Jangan cemerlang, gemilang & temberang dah laaa...:cak:

anak yg x heran bila nanti kena mandikan, basuh kencing berak mak ayah dia bila diorg sakit..

mamaHasif This user has been deleted
kalau anak yang jadi doktor, akauntan dan engineer je yg dikategori berjaya, hehe aku pun tak berjaya ler kot.. sbb aku bulan dalam kategori tu... hehehehe...  kalau hanya yg ada pangkat dan jawatan yg bernama begitu je yg dikatakan berjaya maknanya ramai le anak-anak malaysia yg tak berjaya... bagi aku apa-apa yg anak kita buat selagi berlandaskan agama Islam dan tidak tergelincir dari landasan yg ditetapkan Allah... semuanya anak yang berjaya. tak semestinya jadi petani, pesawah tak berjaya... sekarang ni ramai dah petani moden yg berjaya... lagi satu apa guna anak berpangkat tinggi.. bila mak ayah dah tua.. tak ada sorang pun sanggup jaga... either hire maid atau pun hantar rumah org tua... so itu boleh dikategori anak yg berjaya ke?
aku pernah tengok kes macam gini... siibu ada beberapa org anak... ada yg kerja bagus hidup dibandar.. ada yg keja kampung and stay kat kampung.. so bila ibu ni tua... yg kat bandar ni (anak kesayangan ibu) tak sanggup jaga ibunya... macam2 alasan diberi... so disuruhnya adik beradik kat kampung jaga... dia hanya hantar duit belanja saje... Ya Allah jauhkan aku bersifat begitu bila ibubapaku tua nanti.. juga jauhkan anak aku jadi sebegini... Amin

annalisha This user has been deleted
Saya beritahu anak2 saya mahu mereka jadi orang yang berjaya....... dari segi keagamaan dan academic...... saya tekankan agar mereka menjadi anak yang soleh dan juga kata how important to aim for the best in life.... namely to be a professional...... top list jadi doctor..........

I told them that as a professional, its much easier for you to preach about religion.... its easier for you to change the powers that rule the way YOU want it to be, because you will be part of that power.......

Dont deny the fact that POWER and MONEY rule..... and we have to have that in order to make a significant change...

Originally posted by annalisha at 20-12-2005 11:11 AM
Saya beritahu anak2 saya mahu mereka jadi orang yang berjaya....... dari segi keagamaan dan academic...... saya tekankan agar mereka menjadi anak yang soleh dan juga kata how important to aim for t ...

:setuju: esp your last para...

Dont deny the fact that POWER and MONEY rule..... and we have to have that in order to make a significant change..."

Originally posted by tina^^ at 21-12-2005 11:35 AM

:setuju: esp your last para...

Dont deny the fact that POWER and MONEY rule..... and we have to have that in order to make a significant change..."

aku pon takde lah deny the fact. Tapi kalau camtu, why not kita galakkan anak2 kita utk wat bisnes or be entrepeneur? tak pon jadi politician? Hehehe

tak rif sendiri apa yang dimaksudkan cemerlang....

fow me, objective aku besorkan anak aku ada dua.....untuk diri aku...dan untuk diri dia....

untuk aku....aku nih pemegang amanah...amanah allah....jadikan dia insan soleh/solehah...maka senang nak menjawab kat bilik gelap tuh nanti.....harap2 terangla bilik aku and hubby.....bagi aku dah cukup cemerlang sbb itu harta sampai ke akhirat......

untuk dia....apa2 pon....my first priority is education.....i will be giving them the best rod i could.....but still up to them to fish....aku tak akan bagi ikan...selagi yang aku mampu ( bunyinya kejam...tapi aku rasa lebih kejam kalo dia tak reti fish sendiri after aku mati)....so kalo derang berjaya stand on their own feet aku dah kira itu cemerlang....itu pon bagi aku investment to akhirat yang InsyAAllah berkekalan...

nak profession apa pon lantak la.....asalkan dua2 tuh fullfill...aku rasa anak aku cemerlang di mata aku..... amin...

12Next
Return to list New