CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: katak_kiut

Kriteria Kejayaan Anak

aku nak anak aku hepi...
jadi jutawan tapi sakit jiwa pon buat hapa.. tak pasal2 sakit mental
yg penting berkat and hepi... insyaallah...

Originally posted by atira at 28-12-2005 09:46 AM
aku nak anak aku hepi...
jadi jutawan tapi sakit jiwa pon buat hapa.. tak pasal2 sakit mental
yg penting berkat and hepi... insyaallah...

macam avatar hang gak....

wei...tarif happy tuh beso woo...

kalo amik ecstasy pon derang happy gak.....Nauzubillah la atira.....

sorry ekkk babe...melawak pepagi nih...banyak orang cuti ...bohsan plak dok kat opis....

sapi This user has been deleted
Originally posted by katak_kiut at 16-12-2005 12:53 PM
Semalam tertengok Wanita Hari Ini sat, masa balik umah makan lunch
Pastu pengacara tu ada promote buku "Petua2 menghasilkan anak cemerlang" camtu laaa lebih kurang tajuknya
Dia siap cak ...

Doktor,lawyer tu semua hanya sebuah contoh aje..tak kan dia nak mention semua pekerjaan...biler nak abis..hehehe

Anak yg cemerlang tu..maksudnya kita sebagai ibu ayah ni kene lah didik anak anak kita dunia dan akhirat.Dunia nak..akhirat pun nak juga.Yg di mention penulis tu..hanya 'dunia' saja.Yg akhirat dia belum mention lagi..hehehe

Pendapat aku..anak yg cemerlang itu adalah anak anak yg berjaya dari segi 'dunia' dan 'akhirat'.Kita sebagai ibu ayah nak kene didik mereka ....dari semua segi)ilmu dunia dan ilmu akhirat).Kita pun kene lah selalu memberi semangat dan nasihat yg berguna kpd anak anak.Selain kita mendorong dia belajar(mata pelajaran di seklah)..kita juga harus menghantar mereka belajar agama..dan selain itu juga kita kene selalu(hari hari memberi mereka nasihat yg berguna dan memberi mereka kasih dan sayang serta selalu berada di belakang mereka samada mereka sedang susah atau senang.

Pendek kate...anak yg cemerlang ini lahir dari asuhan ibu bapa yg cemerlang juga.So..the role of the parents is very important in the child's achievement in life!

Originally posted by akubest at 28-12-2005 09:49 AM

macam avatar hang gak....

wei...tarif happy tuh beso woo...

kalo amik ecstasy pon derang happy gak.....Nauzubillah la atira.....

sorry ekkk babe...melawak pepagi nih...banyak orang cut ...

hehehe...
hepi ambik ecstasty.... aku debik dia kang... hahaha
nauzubillah

Pastu pengacara tu ada promote buku "Petua2 menghasilkan anak cemerlang" camtu laaa lebih kurang tajuknya
Dia siap cak ...

Camnih laa katak.. Since dah mention anak

[quote]Originally posted by aja_cute at 28-12-2005 05:02 PM

Camnih laa katak.. Since dah mention anak

Follow Us
Katak, masa you tengok rancangan tu dia tak bagitau ke apa dia petua-petua mujarab yang menyebabkan anak dia tu berjaya menjadi seorang dokter, akauntan dan jurutera tu??????.........kalau ada beritahulah boleh kitaorang ikut....akupun nak jugak anak aku jadi dokter, akauntan atau jurutera dan sanggup memelihara aku sampai aku dah tua nyanyok esok baru aku beritahu orang anak aku dah berjaya cemerlang dan terbilang.....

Reply #27 hasmania's post

Tak sempat dgr, rushing nak balik opis

Akak rasa semua kenal adik ADIPUTRA, our child prodigy.  Akak kagum bila ditanya cita-cita dia jawabnya "nak jadi Pakar Matematik Islam" something like that.  Akak respect apa yang diterap oleh ibu bapa dia.  Lepas ni nak ajar Hafaz Al Quran pulak kalau nak jadi pakar matematik Islam.  

Bagi akak yang penting sekali bagi kita sebagai orang Islam kita kena terap pada anak-anak kita walau nak jadi apa sekalipun, kita kena jadi Engineer yang Islam, Doktor yang Islam, Penjual nasik lemak yang Islam, Businessman yang Islam, Tukang Jahit yang Islam.  Maksudnya kita kejar dunia dan cari keberkatan akhirat dari kerja apa pun yang kita buat.  Jadi barulah boleh berjaya dunia dan akhirat.  Bukannya kita mengikut benchmark dunia saja.  Dua-dua kena seiring.

Thats my 2 cents worth.

Originally posted by KakFie at 30-12-2005 10:20 AM
Akak rasa semua kenal adik ADIPUTRA, our child prodigy.  Akak kagum bila ditanya cita-cita dia jawabnya "nak jadi Pakar Matematik Islam" something like that.  Akak respect apa yang ditera ...

benar....
ADIPUTRA tuh mmg kiut.....cakap kedah pekat....

baca tak budak HAFIZ 10 tahun tuh...adui...bahagianya kalo aku jadik mak pak dia......dekat ngan imam shafiie tuh tau......imam shafiee tak silap 9 tahun kan....dah hafap quran....

adui mak pak bole tido malam la...passport ke syurga satu dah sangkut...

Originally posted by akubest at 30-12-2005 10:30 AM

baca tak budak HAFIZ 10 tahun tuh...adui...bahagianya kalo aku jadik mak pak dia......dekat ngan imam shafiie tuh tau......imam sha ...

Ha..ah...akak baca dalam Metro.  Selalu tak pernah beli Metro tu sebab banyak iklan sangat tapi beli sebab cerita dia.  The thing is, budak2 memang cepat hafal tak macam kita yang dah "liat" ni tapi kagum sebab budak tu mula menghafal cuma dari bulan Ramadhan dulu.  Mesti ibu bapa dia bagi makan yang baik2 saja dan mata pun tengok yang elok2 saja, sebab tu lah hati terang nak hafal Quran.

Originally posted by KakFie at 30-12-2005 10:40 AM

Ha..ah...akak baca dalam Metro.  Selalu tak pernah beli Metro tu sebab banyak iklan sangat tapi beli sebab cerita dia.  The thing is, budak2 memang cepat hafal tak macam kita yang dah "l ...

bapak dia yang ajarkan???? dia masuk sekolah tahfiz gak....bapak dia engineer mak dia dr kan...
keturunan terang hati kot...cam nih yang kita nak...ye kak??? profesionals islam....

Reply #32 akubest's post

Bukan..maksud akak, mesti mak bapak dia bagi makan yang elok2 dan tengok yang baik2 saja di samping dia ke sekolah tahfiz tu.  Sebab tu lah bertambah terang hati dia.  

Betul tu, macam ni yang kita nak dan akak doa anak2 akak dan forumers yang lain jugak boleh jadi macam tu insyAllah.

Akak teringat jugak adik Syukri Hadafi, tak tahulah you all yang muda2 ni kenal atau tak.  Dia berlakon dalam cerita Menanti Hari Esok tahun 70 an dulu.  For a 4 year old boy waktu tu dan dah boleh baca memang gempak dibuatnya.  Last akak dengar cerita ttg dia a few years back, kena tangkap sebab menagih.  Sedih jugak.  Obviously he was  a smart boy.

Begitu jugak dengan Sufiah yang ke Oxford tu, cerita terakhir dah kawin dan bergaduh dengan mak pak dia.  Sedih jugak.

annalisha This user has been deleted
Kak Fie, thats why education is important selari dgn sahsiah dan didikan agama. Saya memang nak anak saya jadi proffesionals..... because mereka boleh decide nak kerja berlandaskan Islam.... berbanding dgn kerja biasa ni.... kene ikut rentak boss..... Bila mereka proffesionals, they are the boss...

Jangan under estimate anak dalam menghafal ayat2 AlQuran. Saya pernah experiment anak sulung saya, setiap hari ke Masjid menghafal surah2 sewaktu dia berumur 6 tahun. Bila ustazah suruh masuk pertandingan tahfiz.... Alhamdullillah dapat Tempat Pertama..... terkedek2 dia ambik hadiah dgn tudungnya yang dah senget2 tu....  

My point is, anak2 kita boleh.... cuma bergantung kepada pendedahan yang kita berikan.... Macam saya, lepas tu busy dengan kerja, so tak adalah ke Masjid lagi untuk menghantar anak2 yang lain menghafal surah2 Al Quran..... hanya dapat hantar ke kelas agama biasa saje selepas balik kerja......

anak cemerlang adalah ....

bagi saya, anak yg cemerlang adalah anak yg kita didik utk sentiasa mendoakan kesejahteraan kita, baik semasa kita hidup ataupun setelah kita tiada...

Rasullullah  bersabda:-

"Apabila anak Adam itu mati, terputus amalannya melainkan

1. sedekah jariahnya
2. ilmu yg bermanfaat
3. anak yg soleh "

Inilah cabaran saya dan suami utk mendidik anak2 kami menjadi insan yg soleh!

it's just a justification...

salam

my insight on this issue...why do we care about other people justification?...kita plg dekat dgn anak-anak kita, kita yg tahu dia berjaya atau tidak....pedulikanlah anak kita bukan doktor dan tak masuk uni, ... unconditional love applied her,.....no matter what his/her doing as long as them happy and they do it out of passion bukan sebab nak suit themselves with our society requirement....

those justifications are norm to any groups of people....frankly ask ourselves, kalo kita yg tgk benda tu sebagai isu to put ourselves as standard as other people...then we will be like them..dan kita juga akan letak those criteria sebagai kejayaan anak-anak...

Dia siap cakap, anak2 penulis buku tu berjaya menjadi Doktor sorang, Akauntan sorang and Engineer sorang.
...

Cuba pandang dari skop yang postif, seorang insan nak berkongsi kegembiraan tentang kecemerlangan anak anak dia, itu pun satu motivasi untuk ibu ibu untuk menghasilkan anak anak yang cemerlang. Sesuailah dengan tajuk buku penulisan tu. Itu dari segi gross yang boleh kita pandang. Kalau kita nak istilahkan kecemerlangan ikut istilah kita, memang lain caranya dan lain approahnya pulak.

Tapi kalau kita sentiasa nak menambah pengetahuan and nak menambah cara cara didik anak yang baik, kita akan selalu terbuka pada pandangan orang lain dan kita terima pakai m ana yang elok.

Buku tu boleh dijadikan panduan tambahan utk mereka yang ada anak sedang membesar, tak ada salahnya !

12
Return to list New