CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123
Return to list New
Author: April

Tolong! anak addicted dgn game!

Originally posted by KakFie at 3-3-2006 12:51 AM

Personally akak rasa situasi your friend tu berlainan.  Itu tak boleh buat panduan bahawa merotan tu tak bagus.  The fact that dia kata BOTH parents dia TAK PENAT2 merotan menunjukkan there is  ...

maybe la kak.. i agreed that ..but i c the whole situation so nak kata parents dia terlalu garang pun tidak. tp bila silap sket akan keluar rotan. no warning2 mcm kita ni. biasalah kan budak2 mana yg tak nakal. but x byk sedikit efek kat dia sampai skg.

btw i think merotan ni tgk jugak lah kalo u feel bole menyedarkan anak you.. go on..but setengah tuh kalo makin dirotan makin memberontak..but bila kena saiko baru jln ... lain org ..lain individu.. lain peelnya. hhmmm tak tahu nak cakap coz me pun blum start merotan....sbb kemarahan me blum tahap oberdose lagi ..:cak: but insya'allah kalo bole nak elak merotan sbb kita x bole ikut style org .. kena tgk anak kita dulu mcm mana.. sbb lain org lain environmentnya..

[ Last edited by ButterCup at 3-3-2006 10:18 AM ]

Rate

1

Ha'ah kan??   

Kalau semua benda nak rotan, benda kecik pun nak rotan memang lah anak tu immune jadinya.  Sepatutnya last resort saja selepas semua benda dah tak jalan,  tak makan saman.  Barulah merotan tu jadi effective - ini referring to kes kawan awak tu lah.

[ Last edited by KakFie at 3-3-2006 10:29 AM ]

Originally posted by ButterCup at 3-3-2006 10:09 AM

maybe la kak.. i agreed that ..but i c the whole situation so nak kata parents dia terlalu garang pun tidak. tp bila silap sket akan keluar rotan. no warning2 mcm kita ni. biasalah kan budak2 ...

Buttercup, kalau marah tahap oberdos lagilah tak boleh merotan sebab waktu tu dah tak boleh pikir dah, nak main balun je ikut suka hati.  Lagilah bahaya.  :hmm:

Originally posted by blackmore at 3-3-2006 05:32 AM
.... ... biasalah nie...game pon masih baru...so..masih kemaruklah nie...but then...kalau ko tak hentikan bley addicted trus...heh...

...ko kenalah tegas sikit...kalau ko bijak...tak payah pakai tangan pon...the thing is...communication ngan anak2 very important...work things out so that both parties happy ngan outcome...anak2 aku pon dulu addicted abis ngan ps2 nie...but then we had to pull them aside and talked to them...so...we draw a line for them...when to play and when not to play...and what will be the punishment kalau dorang break the rules...and what will be the reward kalau dorang stick to the rules...macam aku dulu...siap warning...kalau break the rules...ps2 nie trus aku sedekahkan kat orang...kalau stick to the rules...every once a month akan aku belikan game baru yang dorang pilih...so now...only weekends jer dorang bley main ps2 nie...weekdays plak they are not allowed to touch this game...and when weekends come..they have to make sure that their homeworks are done before they can even touch this game...heh...so far so good...heh...

...tang disiplin ngan rotan nie semua...memang fav aku..ekekeke...but...my other half plak prefer to talk to them...dia tak pernah rembat budak2 nie...yang rembat dorang aku lerrr...but skarang...dah lama dah aku tak rembat dorang...perhaps dorang nie dah makin besar...so...aku pon opt to reasoning ngan dorang jer...mana2 perlakuan dorang yang aku tak happy...aku call and have a talk ngan dorang...aku tak lah point out their mistakes terus...instead...aku tanya balik kat dorang agak2 apa salah dorang yang buat aku slow talk ngan dorang nie...most of the time...dorang tau apa kesalahan dorang...hehehe...pastu aku tanya balik...patut tak kalau aku punish dorang??...and what kind of punishment yang agak2  patut aku jatuhkan???...

...but...most of the time...aku kasi chance kat dorang...aku akan kata...well...this time i let u off the hook...but kalau lagik satu kali bikin...i will punish u guys...and yes...kalau dorang repeat lagik kesalahan tu...aku punished dorang ngan hukuman yang dah dijanjikan....ekekeke

best baca posting u and i setuju dgn cara you.. .. this is what i used to do kat anak i so far alhamdullilah..

'...and what will be the punishment kalau dorang break the rules...and what will be the reward kalau dorang stick to the rules...macam aku dulu...siap warning...kalau break the rules...ps2 nie trus aku sedekahkan kat orang...kalau stick to the rules...every once a month akan aku belikan game baru yang dorang pilih..'

Originally posted by KakFie at 3-3-2006 10:27 AM

Buttercup, kalau marah tahap oberdos lagilah tak boleh merotan sebab waktu tu dah tak boleh pikir dah, nak main balun je ikut suka hati.  Lagilah bahaya.  :hmm:

ekekek ..i don't have that kind of character.. insya'allah..so me no worries

[ Last edited by ButterCup at 3-3-2006 12:47 PM ]

Originally posted by ButterCup at 3-3-2006 10:29 AM

best baca posting u and i setuju dgn cara you.. .. this is what i used to do kat anak i so far alhamdullilah.....

...the thing is...aku rasa parents have the right to punish their children in whatever ways they deem fit...tapi...kenalah ingat...no one punishment yang will work for all children...tak semestinya aku pakai rotan anak korang pon korang pakai rotan...use your wisdom dan akal untuk handle anak2 kita sendiri sebab kita tau sifat dan keperibadian anak2 kita better...and...always remember...walaupon siblings...they act and behave differently...so kadang2 cara kita deal with our first one may be different ngan cara kita deal with our second one...

...anak aku yang 2nd one nie is very sensitive...kalau aku pakai kekerasan ngan dia...dia bley tak mo cakap atau dekat ngan aku for the rest of the day...susah nak pujuk dia balik...tapi...dia paling senang nak ingat sesuatu yang aku ajar...dan selalunya dia lebih obedientlah...

...like ive said...aku nie memang suka rembat kalau dorang nakal...so...with the second one...aku dah trial and error gaklah ngan dia...dia nakal aku rembat...pastu dia majuk satu hari...walaupon dia tau dia salah tapi ego dia mak aiiii....larger than life...sama cam ayah dia...ekekekeke...susah nak dengar dia apologise kalau dia buat salah...but...aku realised yang dia nie lagik senang nak bawak runding dan reasoning...bila time runding...aku siap reka cerita2 yang menggambarkan perbuatan yang dia lakukan...kesan buruk yang terjadi dek perbuatan dia...balasan orang2 yang membuat kesalahan tu...dan cara2 yang patut dilakukan untuk mengelakkan dari melakukannya and how pple will react towards their good and bad attitudes...seems like a great deal of work...but...this is what aku would normally do cos aku believe yang walaupon dorang nie kecik...tapi akal dorang lebih receptive dari kita yang dewasa nie...so...aku rela jadi tok selampit...hehehehe...

...lagik pon...aku rasa lebih peaceful ngan cara gini...tak penat aku main kejar2 ngan dorang keliling meja dan keliling rumah...penat weiiii...bley semput aku main kejar2 ngan dorang...lagik pon tak pernah aku dapat dorang kalau dah start main kejar...dorang nie macam tikus...pantas betul dorang larik...ekekekeke...

Rate

1

Follow Us
Ada gak positivenya main game ni.  My son (5 years) jenis yang observant dan adventurous.  So, dia dah start main PS sejak umur 3 years.  Itupun PS daddy dia, bukan si kecik tu yang punya.

Rules & Regulation mesti ada.

• You've got to earn anything that you want.  Nak main PS, mesti tunjuk perangai baik.  Sejak dah tadika ni, kena la dia buat homework dulu.
  • Main PS masa weekend je.
  • Each session min 30 minutes, max 90 minutes.  Regardless la dia dah sampai stage yang jauh2 (eg.  dah jumpa King enemy tu)
  • We all set timer TV tu.  90 minutes je TV tu padam sendiri.
  • Dah main, kemas balik.  Simpan kat tempat mana dia amik.
  • We all monitor game jenis apa dia main.  Selalunya puzzle, racing car, takleh main yang brutal2 tu.
  • No 'game' time Daddy nak tengok berita dan sports.

Good Luck.

Nampak senang dipraktikkan tapi bebudak ni berbeza-beza.  Ada yg boleh apply, ada yang dah penagih game tahap 'tegar'. Pandai-pandailah handle anak sendiri.  I know certain kids kita boleh slow talk, guna psychology approach, other kids pulak amik kesempatan bila kita berlembut.:hmm:

Rate

1

My two kids pun addicted dgn game..tapi online game kat pc la..yg boleh tukar2 job, boleh beli2 barang..cam real world life, mana dia org tak syiok..
Marah mmg tak lut..cam mencurah air kat duan keladi...
Norsha still think rotan atau some punishment is better untuk sedarkan dia org, tapi my BIGGG problem is also the same like April..tak sampai hatiiiiiii...Norsha dulu kecik2 pun tak penah kena pukul dgn parents sampai la besar..sb tu dgn anak sendiri tak sampai hati sesangat..
Nak off pc n modem tu mmg la senang..off jer switch tapi kalau buat camtu..masalah lain timbul, either dia org berlonggok in my room..terjerit2, terlompat..sakit pala otakkk..lum masuk time gaduh adik beradik lagi sb masing2 tak tahu nak buat apa...masing2 geram, so masing2 nak makan masing2 laa...tak ke sakit kepala otak niee...
Atau dia org pegi buat bsing kat living room..gaduh kat sana pulak..ganggu baby tido jer..
Last2..i dgn my hubby decide..lantak laa korang duk depan pc masing2 dalam bilik masing2...buat laa hal sendiri..rasa cam tak betul..tapi dah mati akal..tak tahu nak buat apa lagik!

Rate

1

Originally posted by norsha at 3-3-2006 03:19 PM
My two kids pun addicted dgn game..tapi online game kat pc la..yg boleh tukar2 job, boleh beli2 barang..cam real world life, mana dia org tak syiok..
Marah mmg tak lut..cam mencurah air kat duan k ...

...hehehe...norsha...believe me when i say no parents like to swing the rotan kat anak2 dorang...i noe it is cruel...but someone has to do it...and that someone is none other than u or your hubby...

...kalau dah budak tu budak jugak...but like ive said...otak dorang nie lagik receptive...so...dont underestimate their capabilities to think and rationalise things...

...kalau ko tarik satu nikmat from them...ko kenalah beri nikmat yang lain kat dorang...so that dorang tak terasa kehilangan sangat...like bila ko suruh tutup pc tu...ko kasilah kat dorang some other things to do yang dorang suka...like membaca ke...drawing ke...or apa2 permainan yang dorang suka...

...or...what u can do is...suruh dorang buat kerja rumah time masa lapang tu...suruh dorang kemas bilik dorang ke...kemas rumah ke...and stuff like that...kasi dorang kerja sikit...instill kan sikit sikap tanggungjawab kat dorang...atau ajak dorang duduk ngan u dan baby u and ajak dorang tolong u jaga sama baby baru...pandai2lah make conversation dan small talk ngan dorang...

...letting them have their way is not the rite thing lah...it just shows to them yang kita nie helpless...bila kita dah helpless...dorang bley sense it tau...and they will make full use of our helplessness...abis kita nanti....so...apa2 pon...jangan show to them yang kita nie macam dah buntu atau mati akal...kena put a brave front lah sis...macam mana buntu dan mati akal pon kita...kita kenalah show them yang kita nie still in control...sometimes tu aku pon face this kind of situation...what i usually do is...kasi dorang a punishment...and time dorang do their time...aku relak dan bawak bertenang sendiri...bila hati dah sejuk...baru aku mai balik kat dorang dan start slow talk ngan dorang...

...apa ingat senang ke nak handle anak2 nie??...kadang2 aku pon sesakkkkk dahhhh...ekekekeke...

Rate

1

Originally posted by KakFie at 3-3-2006 10:24 AM
Ha'ah kan??   

Kalau semua benda nak rotan, benda kecik pun nak rotan memang lah anak tu immune jadinya.  Sepatutnya last resort saja selepas semua benda dah tak jalan,  tak makan saman.  Barula ...

as mama nya pandangan lah, anak2 memberontak bila dirotan ni, sbb satunya, dia tak faham diri dia tetap disayangi oleh parents dia despite good or bad things dia da buat.

dia hilang trust towards the parents, emotion dia disturb, sebab anak2 perlukan pengukuhan sayang dari ibu bapa atau penjaga dia.

Anak2 bilamana dia dirotan, di punished apa pun, tapi setelah itu, kite menerangkan dengan baik, kita tenangkan semula emosi dia, fahamkan kepada dia, apa sebab musababnya, emosi mereka insya alalh stabil.

Rate

1

agree mama.  Komunikasi penting dalam keluarga.

Masa mula-mula beli PS anak aku kemaruk jugak, dan since aku ni pun sibuk tak lah nak larang sangat although aku make sure dia makan and tidur on time ... aku rasa dia spent so much time dgn PS that by the time he was 5 dia kena pakai spek. Aku partly rasa responsible jugak pasal tu although it's not surprising since mak bapak dia pun rabun.

Anyway, after some time aku tengok anak aku tu dah tak berapa nak main PS dia...seolah-olah dah bosan. Kadang-kadang main satu game 10 minit jer, pastu nak tukar game lain...dia jadi restless semacam. I guess that's what happens when he played the thing day in day out. Now, my son is seven. Walaupun hari tu dah upgrade ke PS2, dia tak berapa nak kemaruk sangat. Dalam seminggu, adalah  2,3 kali jer. Sampai aku suruh dia main pun dia tak mo.

Obviously cara aku ni tak perfect. Memang tak elok dibiarkan anak kita main game banyak sangat. My point is that... sometimes bila kita biar jer lama-lama anak kita akan bosan jugak. But then budak-budak ni unpredictable, tak tentu jugak, betul tak?

Rate

1

bongok...buat anak je pandai...jaga anak fail.