CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: afja

zakat pendapatan

zakat ni biar byr lebih, jgn kurang. klu terlebih tu anggaplah kita sedekah.

120# Mas916

ikut je lah...semalam saya tanya pensyarah bab zakat ni..

blh bagi kepda pengurusan rumah anak yatim tapi bukan pada anak yatim tu..ni dikira fisabilillah gak..beri pada pembangunan surau/masjid/sekolah...beri kepada pengurusan pembangunan bukan pada ajk tertentu..fisabilillah jugak..ish byk tempat blh beri tu..masjid tu good idea tu

122# sunsuria3

terima kasih kak...
lega kak kata mcm tuh...
sebab baru2 ni saya bayo zakat EPF utk sekolah Tahfiz...
kebetulan sekolah tu memerlukan dana utk pembinaan sekolah.

ni pun masih ada baki lg.
s/a nk bayo kat PUZ atau bayo lg kt pada sekolah tersebut.

dkt PUZ pun mmg buat potongan gaji mmg bayo lebih sebab qada zakat.

terserah...kalau saya ke tahfiz tu lah..ada one forumer bg tahu sedara dia keja dgn pusat zakat satu negeri, duit zakat habis digunakan utk election...saya tak mau benda2 cam ni..sbb tu saya bagi sendiri kat asnaf..

terserah...kalau saya ke tahfiz tu lah..ada one forumer bg tahu sedara dia keja dgn pusat zakat satu negeri, duit zakat habis digunakan utk election...saya tak mau benda2 cam ni..sbb tu saya bagi send ...
sunsuria3 Post at 26-10-2009 19:17

boleh ke duit zakat digunakan utk election?  mungkin yg memegang amanah duit zakat tu pikir parti mrk pilihan Allah so mrk boleh guna duit tu sewenang2.

Follow Us
125# sunsuria3

kak suria...
serupa la kt sini....
zakat dibg pada guru2 KAFA....sedangkan setahu saya guru2 tu dh dibayar elaun..

125# sunsuria3  

kak suria...
serupa la kt sini....
zakat dibg pada guru2 KAFA....sedangkan setahu saya guru2 tu dh dibayar elaun..
Mas916 Post at 27-10-2009 20:42

elaun depa ciput jer.

guru2 KAFA ni termasuk asnaf ke? amil ya...anak saya penah dpt duit zakat masa dia sek agama ..sma yg under jabatan agama islam negeri...terkejut saya dia called dpt duit zakat...saya soh pulangkan kita bukan org miskin..dia kata semua org dpt..tanya kat ustazah dia kata blh terima sbb di kira fisabilillah..budak2 belajar agama kan..gitu lah..

dulu kawan saya masa kat U kena buat assignment, pensyarah bagi pi survey penerma zakat di sebuah kg di selangor, dia cover satu kg orang lain kg lain..yg dia cover tu si penerima zakatnya katanya adalah orang2 senang bukan org susah pun dan mostly orang ajk surau...

biasanya guru kafa ni dpt allowance dari jabatan agama + duit yuran pelajar setiap bulan...yg saya tau lah..bila akhir tahun tu ada gak dpt habuan lagi..tapi memang lah sikit allowance dia orang ni tak sampai seribu pun

duit kwsp... tak kena zakat selagi diam dalam akaun kwsp... kena zakat apabila telah dikeluarkan dgn syarat cukup nisab dan cukup haul...

asnaf zakat ada 8... fakir, miskin, amil, muallaf, fisabilillah, org yg berhutang di jalan Allah, musafir yg keputusan belanja & hamba yg hendak memerdekakan dirinya (asnaf ybilg ke-8 tak ada dlm negara kita ni)... fisabilillah ni dlm konteks hari ini adalah golongan yg memperkembang syiar Islam dan memajukan umat Islam... so jgnlah dikecilkan skopnya...

satu lagi bab membayar zakat... negara kita ni pemerintahnya Islam, dan pemerintah kita telah menyediakan institusi Islam yg bertanggungjawab tentang zakat, dan pengurusannya sudah cukup teratur... jadi, kita wajib membayar zakat kpd pihak berkuasa yg dilantik oleh pemerintah kita... zakat yg kita kata kita bayar terus kpd asnaf tak dikira sbg zakat (maksudnya biarpun kita bayar... kewajipan zakat kita tak terlepas lagi sebenarnya)... itu dianggap sedekah... begitu kata2 mufti negeri Johor, Dato Nooh Gadut... (saya nak ambil mana2 dalil hadis /quran... tak pandai saya)...

131# tokwan_jantan

jgn kata gitu saya dah confirmkan dan dah check dgn pensyarah kelas usuludin saya...hanya mazhab syafie sahaja yg mewajibkan zakat di beri kepada pemerintah...zakat tetap sah jika diberikan pada asnaf2 yg tersenarai...kena luaskan skope juga kalau dah pusat zakat tu mentadbir tidak bijak masih ramai org miskin melarat......

bulan puasa baru ni pun saya tgk tv rancangan al kuliyah bab zakat, ust pusat zakat tu sendiri pun kata sah zakat yg di bayar sendiri pd asnaf...

duit kwsp... tak kena zakat selagi diam dalam akaun kwsp... kena zakat apabila telah dikeluarkan dgn syarat cukup nisab dan cukup haul...

tokwan_jantan Post at 27-10-2009 23:02

duit epf yg di bawak keluar tu klu nak tunggu cukup haul memang tak cukup la. bwk keluar jer habis guna bayor hutang sana sini. so bila nak cukup haulnya?  ada yg bwk keluar duit epf utk byr rawatan anak sakit, ada yg bawa keluar utk bayar downpayment rmh.

saya sendiri tanya PUZ, duit EPF tak payah tunggu cukup haul...
dapat ja terus bayo zakat....
sebab seblom ni duit tu dh lama cukup haul cuma blom pemilikan sempurna ja...

boleh ke duit zakat digunakan utk election?  mungkin yg memegang amanah duit zakat tu pikir parti mrk pilihan Allah so mrk boleh guna duit tu sewenang2.
tobby Post at 27-10-2009 08:19

tu kira ada jugak hujah pakai duit zakat untuk politik.  tapi hujah nak menang dia la.

tadi aku dengar berita radio, pengarah mosti tu dikatakan ambil rasuah kemudian buat bayaran zakat  !!!!!  itu baru dakwaan, belum dibuktikan benar.

pelik betul dunia hari ni.  baru2 ni keluar berita pompuan kena tangkap mencuri tudung.  nak menutup aurat tapi mencuri.

dulu kecoh cerita anak2 exco yg menggunakan duit zakat utk mhantar anak2 mrk belajar ke timur tengah sbb mrk kata anak2 mrk layak dpt duit zakat.  

dari segi hukum & dari segi moralnya mcmn?

137# tobby[
/i]

fisabilillah lah tu..utk urusan agama kan pegi belajar agama...memang pusat zakat setiap negeri ada hantar students belajar kat timur tengah guna duit zakat...mungkin org nampak mayb parents dia berada jgnlah guna zakat..tapi memang ada peruntukan begitu...kawan saya suami isteri ustazah anak dia 2 orang di al azhar guna duit pusat zakat selangor...kira mcm biasiswa lah..anak saya kat sma pun dpt zakat dari pusat zakat negeri..dah lah bulan2 diaorang sponsor duit makan..sehari rm5 dia orang sponsor kami byr rm1.40 je sehari utk makan..yearly dpt duit allowance lagi rm200...

hari tu penysarah saya kata org cari cari rezeki yg syubahah tak perlu bayar zakat, di beri contoh seorang penyanyi tersohor kat malaysia ni...then saya tanya artis tu sedekah sana sini guna duit pendapatan nyanyi nya tu bina masjid semua tu? dia baca satu hadith kalau sumber rezeki tidak halal maka sedekahnya atau amalan jariah nya dari punca rezeki itu pun tidak akan mendatangkan pahala kpdnya...kami semua tercengang aja kesian nya...

duit epf yg di bawak keluar tu klu nak tunggu cukup haul memang tak cukup la. bwk keluar jer habis guna bayor hutang sana sini. so bila nak cukup haulnya?  ada yg bwk keluar duit epf utk byr rawat ...
tobby Post at 28-10-2009 00:45

bole je.cth bwk kuar utk pbelian rumah.katakan rm15ribu maksimum epf bagi,so ambil 2.5% shj,maka byr trus ke pusat zakat rm375.

sunsuria3...
pihak berkuasa agama di negara kita bukan pensyarah... tetapi DYMM Sultan. Mufti dan Majlis Agama... jadi kita sebagai rakyat, kita kena uktlah apa yang telah diputuskan oleh pihak berkuasa... mentaati pemerintah satu perkara yg wajib (dlm eprkara yg betul)... begitu juga halnya, pihak berkuasa agama negara kita telah memutuskan bahawa kita di sini mengikut Mazhab Syafie, maka kita kena ikutlah fiqh anjuran Mazhab Syafie...

tobby...
kita kembali kpd syarat sah zakat... Islam, merdeka, cukup nisab, cukup haul, sempurna milik... ini syarat yg telah diwahyukan, bukan syarat majlis agama buat... jadi apabila tidak sempurna mana2 satu syarat, tak sah atau tak boleh kita laksanakan ibadat tersebut...
dalam hal ini, kalau kita keluarkan juga, itu bukan zakat tapi sedekah... itu saja... sedekah pun dapat pahala... dan sangat digalakkan juga!