CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: yays

ALL ABOUT: miscarriage, abortion, DnC

soklan umum:

pd wanita2 yg da pnh wat d&c, konsep die same mcm org pas bersalin ke?kne pntang ke?
pemakanan mcmne?period dtg blik biasenyer brape lame?ade kesan kepada system dlm bdn ke? harap ada yg dpt memberi jwpn..

sy penah 2 x keguguran..1st wt dnc n 2nd x perlu...dua2 kes kantung sahaja yg ada ...sedih sgt...

soklan umum:

pd wanita2 yg da pnh wat d&c, konsep die same mcm org pas bersalin ke?kne pntang ke? ...
krissx Post at 17-7-2010 22:35

blum ade yg jwb nehh... xde yg bole bantu ker?

Reply 886# krissx

Of course lah kena pantang.  D&C tu dah considered as major surgery.  Habis dikikis kat dalam rahim.  Dah le emosi kita pun tak stabil.  So have to take good care of ourselves.  Janganlah dok gatal nak makan benda tak sihat (ni termasuklah minuman berais, certain type of fruits, excessive protein - ni sebab takut gatal).  

Also, tak boleh lasak sangat.  

Take time to grieve and redhakan pemergian `baby' or `babies' kita.  

Avoid getting pregnant too early after D&C.  Let the womb heal.  Its not nice to get pregnant so fast and miscarriage again sebab rahim masih belum sembuh betul & tak kuat lagi.  Biasanya, doc cakap 3 months or so.  In that 3 months repair balik apa yang patut (me, I minum air gamat, jeli gamat, ikan haruan, Vitamins E, C, Primrose, Obimin....)

Reply 888# krissx

aku berpantang sama macam orang bersalin. tapi sekejap je la ...lbh kurang 2 minggu.
a month after D&C, aku x datang period. bulan kedua n ketiga period tapi...3 hari je, tu pun kuar sikit2. (biasanya 6-7 hari)
dr suruh rest 6 months sebelum conceive sekali lagi.

sedihnya baca kisah2 forumers kat sini....

fossil pun tgh preggy..dalam 8wks ++...semalam masa bangun sahur, ada bleeding...lendir coklat..terus risau..maklumlah sebelum nidah 2 kali miscarriage...anak sulung pun dah 11 tahun, tak dapat2 adik lagi...so sgt mengharapkan pregnancy kali ni berjaya...aminnnn

pagi tadi awal2 pi jumpa doktor klinik kat rumah...dia scan, alhamdulillah masih ada heartbeat...doc bagi duphaston utk kuatkan rahim....ya allah ya Tuhanku....selamatkanlah bayi yg kukandung ini....aminnnnn....

fossil doakan semua forumers yg pernah keuguran...akan mengandung lagi..dan selamat melahirkan...amin...bersabarlah di atas semua dugaan dari Allah....pasti ada hikmahnya..

Follow Us
salam sume,

sy dah buat d&c lebih kurang setahun lepas(baby tak membesar, detect masa minggu ke 11) .
lepas dari tu, sy terus fobia nk pregnant lg...sampai la skang ni, saye masih mengelak utk pregnant...taktau la ape yg saye takutkan actually...maybe jugak sbb alahan yang teruk masa pregnant dulu / takut kejadian same berulang balik / saye mmg tak bersedia nak pregnant...
sian hubby, die mcm dah hint2 dah bile nak pregnant lg...tapi saye tak bersedia...harap2 kawan2 kat sini dpt kasik semangat kat sy...

i had another ectopic pregnancy this month..

it was my second ectopic pregnancy within 3 mths..

i had two laparoscopic procedures in 3 months..

it was so stressfull..rasanya tak berani nak conceive naturally lg pasni..very2 traumatised..

** ectopic pregnancy = mengandung luar rahim..

blum ade yg jwb nehh... xde yg bole bantu ker?
krissx Post at 21-7-2010 15:47

salam..ini pengalaman says sndr...saya juga keguguran..tp tak de ubat..tak de DNC..alhamdulillah,,,,7jam sakit saya budak kuar semua dan rahim saya bersih...
dan ye...kena pantang...44hr..utk kebaikkan jangka masa panjang..saya 2mggu pantang dirumah... dengan param pilis, ubat periuk dan juga jamu..balance dah naik krja..jaga makan dan makan jamu...sampai la cukup 44hari...

Reply 892# choclate_mocca

saya juga mengalami kegugurann..tak ubat paksa atau DNC..budak keluar sendr..masa tu saya di wad hospital..i was in 7hrs of pain n contraction...sakitanya?..hanya ALLAh sj yg tahu..Alhamdulillah doc byk bg sokongan..dan kini saya sedang berpantang mcm orang delivered..and amazingly...saya tak serik..saya redha dengan ketentuan allah... dan kini saya positive....saya tak rasa serik atau takut sekalipun... saya sedar...semua yg terjadi ada hikmahnya....Dan moral support dari keluarda n hubby banyak membantu sy....
my advice...jgn layankan rasa takut atau fobia..byk2 berdoa... ALLAH akan beri kekuatan bila kita meminta..insyaALLAH...saya walaupun rasa sakit 7jam tu..sy masih tak serik utk preggy lain lepas ni...insyaALLAH...

minah baru lepas buat DnC isnin baru ni...8 weeks dah mase tu...sedey sgt...anak first..tapi minah baru je kawen..x smpi 3 bln pun lg..hubby ckp x pe...x de rezeki...tapi minah tgk muka die mmg x sanggup...mesti berjurai je air mata...

hye....just nk share pngalaman ngan korg..
pinjam nick adik je ni semata2 nk posting...hihi

i baru lps gugur utk kali ke-2
1st gugur aritu baby 16 minggu..
ni plak 17 minggu..
kandungan dah bsar kan so i pantang cam org bersalin..
lps gugur baru ni baru doc diagnosis i ada prob Inkompetensia Serviks or bahasa mudahnya rahim lemah..
so 4 those yg alami keguguran bwh 12 minggu tu mayb bcoz pertumbuhan janin yg x sempurna n klu dah lbh dari tempoh tu mayb sbb ada masalah ngan rahim..
just go n check dgn pakar b4 u peknen lagi..
i masa 1st gugur tu doc ckp x tau nape gugur tapi bla dah kali ke-2 gugur dgn usia kandungan yang lbh kurang sama so diorg bgtau yg rahim lemah.
6 bln lg baru leh peknen balik..
sedihnya susu pun dah ada kuar ni..

hye....just nk share pngalaman ngan korg..
pinjam nick adik je ni semata2 nk posting...hihi

i ba ...
whitedevil Post at 10-1-2011 11:18

owh ye ke? doc mmg ckp mcm tu ye...minah mase misscarrige last month...doc x ckp pape pun...die just ckp minah ade CMV +ve.meaning, minah kena careful ngan antibodi minah.doc ckp bila antibodi lemah mase pregnant, tu yg buat minah miscarriege. minah miscarrige mase tu dah 8 weeks...baby dah stop growing...

sedihnye bc kisah korang...
rata2 korang sume bwh 10w...tp i dh 30w...bby meninggal dlm pe ...
qis_88 Post at 16-6-2010 09:25

harap awak tabah..

hi..
kiree bleeding lagi sekali...aritu bleeding sikit je..kali nie,smpai kena pakai pads...
gi HU ...
kiree080208 Post at 21-6-2010 20:32

sebijik macam kes saya..the next check up doc ckp kantung dah collapse..padahal semalam check kantung ok lagi..tp dah xde rezeki kan..sy redha..benda jd 2 bulan lepas..

saya harap baby awak okay..

minah baru lepas buat DnC isnin baru ni...8 weeks dah mase tu...sedey sgt...anak first..tapi minah b ...
minah_138 Post at 17-12-2010 00:45

sama lah kite..baru kawen 4 bulan..lepasni cuba lg ye..sy doa kita sama2 berjaya

sama lah kite..baru kawen 4 bulan..lepasni cuba lg ye..sy doa kita sama2 berjaya
Que_9 Post at 13-1-2011 10:11

sama2 la kita berusaha...chayoik.....

kwn i dulu citer...dia bleeding bkn main byk lg..smpaikan penuh tapak tangan n kain dia..tp last2 ank dia ok2 jer..maybe dh mmg rezeki dia la kot..

i plk..lbh kurg korg sume kt sini gak..i kawen dh msuk 3thn setgh n tetiba dpt tau pregnant..mmg xsangka langsung pastu msuk minggu ke 10 i start bleeding..tp tghr dh stop..i g jgk la kt spital n doc suh masuk wad tp i xnk..doc suh rehat btl2..

2 ari lps tu start bleeding blk..dari ari rabu smpai la ari ahad baru i g spital..kena tahan kt wad..doc scan masa tu ok lg..mlm tu bleeding makin byk..n xleh nk tdo coz sakit pinggang n lenguh peha n sakit perut jrg2..kul 3pg baru bleh lelap..bangun kul 5pg tu rasa pad cam penuh semcm jer..g jer toilet terus jatuh ketulan yg agak bsr..i pn ckp la kt nurse psl tu..

pg tu doc pn scan..dia kata ade lg tp xckp lak psl heartbeat..tp ikutkan scan tu my baby baru jer 7week padahal sepatutnye dh 11week..masa tu rasa lemah je dgr cmtu..then doc tnya awk nk cuci ke nk tunggu dulu..i kata tunggu dulu la..klau tunggu pn xlama dlm semggu je..klau still xder perkembangan n still bleeding, xde guna tunggu lg..kata doc..

esknya i discharge..yg peliknya jgk..beeding pn dh makin kurg n esknya terus xde..i pn g jmpa bidan..bidan tu ckp baby ok lg ni..cuma peranakan rendah/jatuh..that why bleeding..i pn xtau mana satu yg btl doc ke bidan tu..kdg2 bidan pn bkn leh caya sgt..scan pakai tangan je kan..

esk adalah ari yg sgt mendebarkan..i kena g jmpa doc n repeat scan..klu still 7week mmg sah la i kena wat d&c..kt dlm kad doc dh tulis misses abortion..i pn xtau msh ade harapan atau x..tp klu rasa kt perut ni makin buncit jer..

Reply 904# fifi84

so.. camne dh tau result?
arap2 smuanya selamat..
AMINN