CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ay4

epidural......

200# ladsyoul

dulu mmg nak ambik ...
tapi x sempat ...
6cm - 10 cm tu mcm ribut taufan ...
by the time doc bius sampai je ..
baby dah x sbr nak tgk dunia ...
jimat RM500

pendapat peribadi haku sendiri pun lebih baik amik epi...
pengalaman beranak anak sulung w.out epi mmg sgt sgt sgt menyakitkan sbb induce...aku menggelupur dlm labor room tu hampir jatuh dr katil..punya la sakit..masa tu beranak kat HUKM..mmg aku rqst epi tp takder anaesthethist katanya sbb weekend..
Masa beranak anak no. 2 kat HUKM jugak... Walaupun hari raya tp awal2 lg aku dah rqst utk epidural... As for me mmg sgt menenangkan dan tak rasa sakit langsung... siap leh tgk tv and borak-borak...Cuma baby aku zzzzzz after aku amik epi ni dan hampir2 nak kena caeser...
Utk anak no 3 plak tukar angin kat Hosp Ampang.. mmg ada bgtau dr awal2 lg yg nak amik epi..Start sakit lam kul 11.30pm hari Sabtu malam Ahad..Aku dah melompat-lompat kat situ dah tp nurse asik dok delay2 buat2 tak dengar..dr on call katanya.. siap dok suruh aku baring sbb nak tgk jantung baby b4 boley panggil dr.sakit to what extend... haku dah tak leh nak baring sbb sakit.. sampai haku rasa nak berak and pegang pintu toilet nak masuk kena tahan ngan nurse...mujur sgt sbb rupanya dah bukak abih..kalau aku masuk toilet nescaya aku beranak dlm toilet..ngeri aku bila ingat balik...yer la..sumer nurse tak layan bila aku ckp sakit... mmg rasa nak complaint tp blum buat lagi..

saya deliver 3 kali2...3 kali gak pakai epidural
OK je. Nk cakap pasal sakit belakang...since belum kawen lg mmg slalu sakit
Tapi lepas tukar tilam mahal...RM2000 punya tilam...terus ilang sakit belakang...
so bukan sbb epidurallah...

Baper kos epidural yek.. Insya-Allah bersalin thn depan 2011 kat KPJ Selangor (SMC).

Baper kos epidural yek.. Insya-Allah bersalin thn depan 2011 kat KPJ Selangor (SMC).
Ucu Post at 26-7-2010 09:42

kat Annur RM350

kat Annur RM350
kerawangcraft Post at 26-7-2010 09:46

Bergantung pada spital tu gak yek...

Aku ni umo dah byk.. thn depan bertambah sethn lagi umo ku.. dahlah bersalin anak sulong lak tu..
This week aku masuk 4 months - mengandung pun aku dah teruk.. dgn sembelit lagi.. rasa macam
tak sanggup nak hadap sakit bersalin.

Follow Us
nak kongsi info sape yg bertanya psl epidural di hospital putrajaya...epidural hnya disediakan pada waktu bekerja (office hour)..2 yg sy xnk bersalin kt sane sbb bkn tau kite ni nk bersalin bila mlm ke siang sy mmg nk sgt2 guna epi x sanggup thn sakit masa bersalin ank pertama 2 thn lps...

salam sume ibu2 di Board parenting .

klana hanya ingin berkongsi maklumat ..

Epidural mmg bole membuatkan uols tak sakit masa bersalin ..
namun yg pasti uols harus paham. ....utk long term..uols akn mengalami sakit2 belakang even blom smp waktu (maksud klana lom smp umo 50 dah mula sakit dibahagian belakang)

tapi apalah salahnya kita merasai 'sedikit' kesakitan bagaimanakah ibu kita melahirkan kita dulu...(masa tu mana ada epidural bagai)

bukannya sakit lama ...kejap jerk - (itulah 'nikmat; sebenar kita merasai pengorbanan seorang ibu tatkala melahirkan)

sekadar pndangan ..

namun yang pasti setiap keputusan adalah ditangan memasing.
wassalm

salam..syl nak tye cemane cara nak request epi kt HUKM yer?time biler?RM baper?

nak tanya aaa kalo amik epidural ni dorg ada letak catheter tak?
catheter tu yg tube dia cucuk kt salur air kencing nk bagi air kencing x berkumpul dalam pundi kencing.

pastu sakit tak masa cucuk epidural ni?

Reply 207# safiya

oo..bleh request ye kalo kat gomen.. tq for ur info

epi leh request kat gomen during office hour jek
pasal ada on duty anaesthethis tu
kalo malam mmg tak de epi la jwpnya

Reply 210# sevenoctober

narif dulu pakai epidural (tapi memang operate pun), diorang memang letak catether.

rasa sakit tu tak pulak rasa, pasal masa tu rasa sakit contraction dah (emergency c-zer)

nak tanya aaa kalo amik epidural ni dorg ada letak catheter tak?
catheter tu yg tube dia cucuk kt s ...
sevenoctober Post at 2-11-2010 22:41

memang kena pakai kan?

sebab dah memang tak de sense dah bila nak ter pee pee... tu yang dipakaikan catheter tu.. tau2 dah penuh jek beg tu..

Reply 209# sylkronz

epi kat hukm rasa nye lam RM50 ke 60 kot...
maasa kat bersalin kat hukm tu.. derang siap tanye nak epi ke tak...tapi saya tak amik...tak sempat pun..

biasa nye epidural ni leh amik kalau bukak tak besar lagi...kalau bukak dah more than 6 cm.. memang diorg tak bagi epidural...
masa bersalin aritu, org sebelah saya merayu2 request epidural...agaknye pasal tak tahan skit sgt kot..tapi dr tak bagi pasal die dah bukak 9 cm...

tigger ambik epidural for all my 3 kidz.. Pengalaman memang lain2 utk 3 kali ambik epi tu..
Masa first baby ambik epidural memang best.. siap boleh tido sampai la bersalin.. siap nurse tu kejutkan suruh teran sebab dah bukak 10cm.. yg second punya pulak epidural rasa sebelah jer.. sebelah lagi memang rasa sakit sesangat.. bila ckp kat nurse dia kata biasa la rasa sakit tu.. hampes tul.. meamng menahan sakit sampai la bersalin tapi masa jahit kat bawah tu x rasa pon.. Yg third ni lagi dahsyat, dia bagi epidural tapi rasa mcm x bagi epidural pon.. memang rasa contraction tu kaw2 punya.. dia dah tambah dos pon still boleh rasa.. kaki pon x kebas.. time nak sampai 10 cm tu rasa mcm dah x tahan sgt tanggung sakit sampai nak mintak caeser dah.. tapi dah 8 cm so doc kata tahan lagi skit jer.. time nak teran tu meamng boleh rasa la kepala & badan baby keluar.. masa jahit pon sama gak, boleh rasa dia punya jarum tu.. eeiii... memang x leh lupa la beranak yg third ni.. sakit sungguh rasanya..
Tapi tu la yg mak kita tanggung masa lahirkan kita dulu.. masa time tu mana ada epidural bagai.. anyway, benda nie not suppose to happened sbb bersalin hospital swasta.. dah ler bayor mahal.. sekali beranak biasa jer dah RM5k.. kalau caeser dah masuk bab RM10k.. hadoi ai..

up.. lyn jom baca kat sini..

Reply 217# Lady_On_Earth

yup.. search baru jumpa.. dia x masuk kat bhgn kehamilan rupanyer.. nanti lin study jap..

salam sume ibu2 di Board parenting .

klana hanya ingin berkongsi maklumat ..

Epidural mmg bole ...
Lana@LaraCroft Post at 6-8-2010 10:41

sy bersetuju..
mmg sakit bersalin seperti nak putus nyawa org kata, tp itulah nikmatnya yg hanya kita rasai. bila lihat mata anak, teringat betapa susahnya kamu nak keluar lihat dunia. terasa berharga sgt.

personally, sy rasa mcm rugi bila bersalin tanpa feel yg sebenar, walopun pengalaman anak pertama amat ngeri sbb sakit di hospital hampir 4 hari..last2 anak lemas n kena emergency ceaser..kena bius separuh gak lah..
anak kedua sy berazam beranak normal, tp x pandai meneran, sampai anak hampir lemas juga..nyaris2 ceaser, tp syukur alhamdulillah Allah makbulkan doa sy, last minute keluar juga ikut cara normal. Doc kat private mmg dah sound siap2 naka ketiga ni pilih ceaser terus jgn nak beranak normal. tp sy masih berharap moga dimudahkan beranak cara natural.

setuju sangat...epidural atau tidak terpulang pada individu. Kita cuma manusia biasa siapa lah kita untuk menentukan patut atau tidak seseorang itu amik epidural.

for me, yang lebih dan teramat amatt penting dalam kelahiran itu ialah menjaga amanah Allah. Walau bagaimana pun kita melahirkan, ultimately the way we carry out our responsibilities as mother that would make the difference, anak solehah atau sebaliknya. Keinsafan dan kesedaran untuk menjaga amanah Allah sebaik mungkin bukan sahaja dari kesakitan yg dirasai, kerana kesakitan itu akan hilng, but more importantly kesedaran kerana kita telah diberi amanah Allah yang tdk terhingga nilainye

come to think of it, most of the time kes2 buang anak selalunya the mothers lahirkan tanpa epidural silap2 tak masuk spital pon, tapi adakah mereka hargai pengalaman itu atau insaf atas kesakitan itu dan menjaga amanah Allah?