CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ay4

epidural......

Reply 237# Lily_Savage

sorry, takleh nk ajar...sbb bez mmg terbukti fail bab tu..

Post Last Edit by Hana at 26-4-2011 08:57
Reply  Hana

hana, masa ko tengah tahan2 sakit tu kan, ko ada buat lawak macam ko selalu bu ...
cn7 Post at 25-4-2011 20:36

ciss...

buat lawak tak boleh..tapi, bunuh nurse maybe bolehh...
dari genggam tangan sendiri, baik genggam leher nurse yang kerek.

itu ler pasal, aku takleh gi gomen..nanti kuar sorat kabar, seorang ibu baru bersalin ditahan dalam jel sebab membunuh seorang nurse gomen.

kalau anak kali ini, girl, aku tutup kilang dah..
aku nak pi jalan2 la dgn laki & anak. jln2 pi negara2 terdekat kat msia ajek. mcm indon.. vietnam..thailand..
kalau berderet2 anak kecik, susah. aku tak reti nak bawak baby less 1 year.
umur makin meningkat. aku pentingkan jalan2.

Reply  cn7

takdela besar mana babynya..tp sbb dh push sampai takde tenaga..dgn panik+lalok sbb e ...
bezita60 Post at 26-4-2011 00:28

pengalaman ngeri anak pertama i dulu buatkan rasa inilah satu2nya anak yg aku kan ada..tak sanggup dah rasanya
tp cam i kata lah, 3 bulan je pk camtu..

Reply  bezita60

haah la...sapa yang boleh melalui birth tanpa epi, i rasa pain  threshold dioran ...
cn7 Post at 25-4-2011 20:34

cn7 ko nie doktor ke? aku dapati (cehwahhh) ko banyak guna term2 aku tak paham ataupun, sememangnya english aku teruk.
pain threshold tu apa?

masa aku ngandung anak sulung, sorang ofismates aku yang sering beranak nasihatkan aku, seblum gi hospital tu, makan byk2. kalau boleh nasi supaya masa nak meneran byk tenaga. aku mmg ingat ler nasihat dia tu.
akan tetapi, bila aku lalui sendiri..aku tak lalu pun nak makan time sakit2 tu.
sakit contraction tu mmg sakit luar biasa. tak penah rasa seumur hidup. unbelievable.
aku tak tahu ler mcm mana ofismates aku tu boleh sumbat nasi time dia tahan sakit contraction tu.
dia mmg ler beranak tanpa epi sebab dia pergi gomen atau semi gomen.

kelakar la baca komen korg sumer.. lin pun merasai sakit contraction tanpa epidural.. Sakit sampai nak terjatuh dr katil, nurse terpaksa tolak ke tengah bagi stable.. Pastu pegang tangan hubby, kena tegur ngan  doc, suruh pegang besi katil, tengok tangan hubby mmg dah merah, hubby control macho agaknyer walaupun sakit tangan dia.. Skg dah pregnant 4 months, mmg terpikir nak amik epidural..

Reply 239# Lily_Savage

i see...maybe dia jadikan kesakitan tu sbg motivasi utk meneran kot....
i jenis tak boleh tahan sakit sekuat tu kot, memang tak keruan la, tambah plak kena induce, ada satu occasion memang tak sempat epidural tu menyerap, secara teknikal tak de epi lah, memang mengah tahan sakit sbb induce kan, sakit dia takde berhenti2 dari 5min skali contraction terus pada 2min...mana tahan...tapi walaupun pakai epi, still rasa sakit contraction tu tapi milder la, so that when  we know it's time to push...bergantung pada anes gak kot, good anesth akan bagi dosage yg buat kita masih rasa contraction

Follow Us
btw, i sedang cari kaedah meneran..ada tips?
Lily_Savage Post at 2011-4-25 22:03

nak share tips2 dia, bukan tau sgt sekadar kongsi
    yg i ingat breathing, keluar ikut mulut, jgn push dgn mulut tutup hehe
push down jgn push up........sbb kita tend to push up  & angkat punggung, nanti koyak banyak
bila push cuba rapatkan bahu ke dada..jgn jerit, buang tenaga, push bila btul2 rasa ada contraction, otherwise buang tenaga
jgn lupa doa nabi yunus...try buat imagine yg mcm i post kat atas tu, think about yr baby..sian dia nak keluar cepat2...rasanya kita punya mind power pun ptg, Insyallah

sekian ( after 4 occasions rasa mcm "tahu" dah mengePush )

Reply 246# misy

kalau sakit kene induce tu...tak menyempat2. tiap 2-3 minit dh kejang satu badan..

cakap pasal pain contraction ni kan, my husband pernah tanya, how can you relate the pain to men's understanding.

i cakap dengan my hubby, do you know how men rasa sakit kalau P***S dia tersangkut kat zip or kena tendag or bila orang rembat bola straight to your adik tu kan? ha, times that by 1000, kuasa dua, kuasakan lagi dua.....its like your P***S kena toreh dengan pisau. sakit kannnnnn

kalo ambik epi, perasaan nak push tu x kuat, betul ke?
Reply 239# Lily_Savage

sapa yang tak amik epi, they will start to inhale bila the contraction tu nak datang and push throughout the contraction, so maknanya if you ada contraction 1 minit, time 1 minit tu la you push...bila tak der contraction, janganla pi gatal2 nak push. kang yang kuar benda lain, alih2 kena buasir.

tapi sapa yang amik epi, kan dia monitor pakai that CTG macine, dia boleh tau bila contraction tu nak datang. good anesth will do a proper counting so that the mother can still rasa 'ketegangan' perut tu without the pain. kalau tak rasa ketegangan tu, you nak push pun tak semangat. perumpaan dia, you tak rasa nak berak lagi, tapi u duk teran bagi berak keluar, macam mana perasaan dia? tak best kan.....

in my experience dulu, the doctor akan kata, on my count of 5, you push (sambil mata tengok kat machine), 5,4,3,2,1 PUSH!

cn7 ko nie doktor ke? aku dapati (cehwahhh) ko banyak guna term2 aku tak paham ataupun, sememangnya english aku teruk.
pain threshold tu apa?
Reply 244# Hana

biarla rahsia hana... (cewah, menyampah aku!)

aku kerja kat hospital semi govt.... hari2 jumpa doktor, farmasi, nurse, dietitian...dan patient... dalam banyak2 patient, aku paling sayu kalau tengok patient kat NICU tu.... premature, with many2 complication. berat yang lahir kadang2 tak sampai pun 1 kg. besar tapak tangan jer....

keje kat sini, make me feel blessed with what God has given me...

kalau ada duit berjuta sekali pun, tapi kesihatan tak ada, tak der maknanya.

ok, pain threshold tu kalau direct translation dia is paras ambang kesakitan... dia tak der pengukur/indikator tapi perumpaan dia, kalau kau threshold rendah, kena cucuk jarum amik darah pun dah berbakul berdecit, tapi sapa yang threshold tinggi tu, doktor buat episiotomy pun tak rasa apa, rasa macam gigit semut jer...cenggitu la...

cakap pasal pain contraction ni kan, my husband pernah tanya, how can you relate the pain to men's u ...
cn7 Post at 26-4-2011 20:03

Hehe..masalahnya kita lak x tau hape rasa bila p**** tu kena camtu..so how to compare?
one more thing org kata lelaki ni pain threshold dia amat rendah

deliver normal ni bergantung jugak pada baby...
ada baby jenis malas...tidak bagi kerjasama iaitu MELONJAK keluar dari jln yg ada..
ada baby jenis AKTIF & bagi kerjasama MELONJAK keluar..ni kes baby tak nyempat2 nak tgk dunia..

cara aku...
bila masuk 9 bulan aku dah record suara aku kat henpon..then letak kat perut bagi dia dgr..
Cakap & pujuk & bagi rangsangan kat baby minta dia bagi kerjasama masa deliver nanti..
Minta baby sama2 MELONJAK keluar masa mak push time deliver...
Cakap mak tak sabar nak peluk anak mak..& jgn bagi mak sakit lama2..

Hasilnya (pada aku la...) mmg cepat aku beranak..TQ anak mak...

Reply  Hana

biarla rahsia hana... (cewah, menyampah aku!)

aku kerja kat hospital semi g ...
cn7 Post at 26-4-2011 20:17

oo..paham dah..
aku rasa, aku tengah2 kot..
boleh tahan sakit,tapi, takleh lama2 sgt.
kalau kena tahan sakit contraction tu 2 jam ajer..rasa2nya boleh..tapi, kalau dah lebih 8 jam.. makcik tak mampu..

lama pulak tertinggal korg discuss ni.. ok, nak share gak ttg cara nak push sbb belajar masa antenatal class.. Selain pd yg member lain bg tau kat atas, which is push masa rasa contraction, kita ready amik nafas panjang, dan rapatkan dagu ke dada dan teran.... Teran panjang tau.. kalau x cukup nafas, curi nafas jer, jangan tarik nafas kuat2 bimbang takut baby termasuk ke dalam balik, then push lagi kuat2 dan panjang dgn dagu rapat ke dada. Alhamdulillah dgn cara ni, lin push 3 kali je walaupun baru anak pertama.. (cuba imagine yer..)

Reply 255# lynalin10

mcmne nk bezakan masa push tu, kita bukan teran kt muka?
aku masih fail bab teran2 ni..

kene masuk kelas intensif nanti..

Reply 256# bezita60

teran kat muka? mcm mana yer? rasa sampai tekak jer kot ekk.. cuba you teran mcm nak buang air besar tu.. rasanyer dia rasa teran kat dada dan ke bawah kot.. lin pun x pasti nak explain mcm mana..

Reply  lynalin10

mcmne nk bezakan masa push tu, kita bukan teran kt muka?
aku masih fail bab  ...
bezita60 Post at 1-5-2011 02:28

nurse selalu komplen kat i kata i teran kat dada je, x sampai kat bwh pun

adakah kita perlu duduk mencangkung bg mendptkan feel seperti teran yg sebenar ?

tp apa2 pun, perasaan masa baby keluar tu amatlah membahagiakan. rasa mcm selesai stau masalah yg amat besar
moga2 pasni dpt bersalin normal dgn mudah..