CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 12722|Reply: 63

Bagaimana menilai bacaan Qari syiah.

Bila ditanya adakah Syiah sesat atau kafir maka elok lah saudara mempunyai husnul zon iaitu berbaik sangka bahawa soalan adalah untuk mencari kebenaran. Memang kita hairan, JAKIM senaraikan Syiah sebagai salah satu ajaran sesat seperti Ayah Pin ASWJ, Hasan Anak Rimau ASWJ dll.. tapi Qari Iran dari negara yang majoriti nya Mazhab Syiah menang tilawah berkali-kali.... Ini bukan soal kafir mengkafir... ramai keliru samada patut menghargai pembacaan baik dari qari Iran selama ni, berdosa atau tidak.

p/s Blok tajuk tak membantu menyelesaikan masalah... mungkin lari dari masalah je.

[ Last edited by  antiQue at 14-8-2006 02:06 PM ]

Rate

1

Maka saya rephrase kan kembali tajuk thread bro Lax ni, sebab bro kata hanya nak bincang bagaimana keadaannya dengan menilai pembacaan qari yg bermazhab syiah. Itu saja kan?

aku dapat dari e-fatwa.
dari segi literasi aku rasa fatwa ni tidaklah mengkafirkan syaih cuma kat malaysia guna ASWJ.

Kategori : Akidah   
Tajuk :
Syiah Di Malaysia

Keputusan  
a) Bersetuju supaya keputusan Muzakarah
Jawatankuasa Fatwa yang telah diadakan pada 24 dan 25 September 1984 [Kertas Bil. 2/8/84, Perkara 4.2. (2)] mengenai aliran Syiah yang menetapkan seperti berikut :

揝etelah berbincang dan menimbang kertas kerja ini Jawatankuasa telah mengambil keputusan bahawa hanya Mazhab Syiah dari golongan Al-Zaidiyah dan Jaafariah sahaja yang diterima untuk diamalkan di Malaysia.

Rate

1

oh terimkasih ellbeck

bukan apa, semenjak duamenjak ni aku memang dok cari apa2 info berkaitan dengan syiah ni. maklumlah ada orang kata kafir kata sesat. Ada pulak yang kata hanya syiah yang boleh lawan barat dan bela Islam spt adanya Khoeminy (sori tak reti eja) presiden iran dulu, adanya Ahmadinejad atau dengan yang terbaru Hasan nasrallah (idola aku skrg). semuanya Syiah. yang pasti aku nampak ini memang betul. sebelum ni pernah jugak aku dok cuba check2 Osama kot2 boleh jadi ikon perjuangan islam. Tapi nampaknya dia ni hampeh, pandai bunuh orang awam dan al qaeda pulak terkenal dengan permusuhannya terhadap syiah. macamana dalam pada kita sepatutnya bersatu, Osama and the gang dok sibuk bunuh syiah. Macamana nak bersatu lawan yahudi dan US.

so hairan jugak mengapa malaysia tetapkan perlu ikut satu mazhab je. Kalau syiah tak sesat, boleh tak kalau orang2 awam macam aku ni kaji Syiah dan apakah hukumannya kalau ada di antara rakyat kita yang mengikut syiah.

yang aku paham...

syiah menyeleweng dari ajaran sunni...  (pada pendapat sunni)
dan begitu jugak sunni meneleweng dari ajaran syiah...  (pada pendapat syiah)

Salam Selawat Keatas nabi Muhammad dan Ahlulbaitnya...

Jika tidak silap saya, saya telah terlihat sekali pandang di dalam perlembagaan terbaru Islam Hadhari telah dinyatakan bahawa hanya mazhab syiah imamiah sahaja yang diterima di malaysia (kalau boleh tolong periksakan)   

Sebenarnya agama ini bukan hanya terbatas pada satu mazhab sahaja....ini seperti menyuruh orang taqlid buta kerana tidak boleh nak mendalami ilmu islam...dan mencari kebenaran serta tidak boleh nak mengesahkan kebenaran ASWJ...kerana tidak boleh dibandingkan..

Wassalam

Rate

1

Follow Us

Reply #6 shaikh's post

shaikh aku teringat masa belajar dulu ustaz aku ada cakap : kalau kita mempunyai ilmu dan kemampuan utk memahami sesuatu mazhab kita tak perlu bertaklid kpd sesuatu mazhab.tapi kalau kita tak pandai maka kita kene bertaklid, kerana ditakuti kita akan sesat.so, pada aku majlis fatwa keluarkan fatwa tu bagi tujuan penyeragaman perundangan, so kalau ada masalah umat mufti akan melihat kpd nas dan pendapat mazhab2 ASWJ.

Rate

1

Salam Selawat Ketas nabi Muhammad dan Ahlulbaitnya...

ana  rasa betul itu untuk memudahkan kerja kerajaan untuk menjatuhkan hukum...cuma yang menjadi masalah ini adalah tidak dibenarkan menyebarkan buku-buku serta dakyah syiah...tapi apa-apa pun ana sangat bersyukur dapat hidup di malaysia yang aman dan menjadi pengikut ahlulbait di malaysia walaupun diharamkan

Wassalam

Kat office saya ada penganut Syiah ni... amat pelik amalan mereka dan kadang kala mereka cuba mempengaruhi kami... mereka minum arak, wanitanya tidak menutup aurat, solat tak ikut waktu yang 5 dll.  Ni kalau yang tak faham Islam, pasti terpengaruh... sebab mereka ni bila bercakap pasal Islam, pasal Al-Quran, tentang Iman memang handal... tapi itu hanya kata-kata... lihatlah pada amalannya... adakah selari atau bertentangan dengan Al-Quran.

Originally posted by shaikh at 14-8-2006 07:14 PM

Jika tidak silap saya, saya telah terlihat sekali pandang di dalam perlembagaan terbaru Islam Hadhari telah dinyatakan bahawa hanya mazhab  ...

Islam Hadhari tak ada perlembagaan.  Ia hanya slogan.  Yang ada cuma perlembagaan malaysia.

kalau sebut keputusan jawatankuasa fatwa, yang tu ada.  dan imamiah juga dah dimansuhkan penerimaannya.

Salam Selawat Keata nabi Muhammad dan Ahlulbaitnya...

Kat office saya ada penganut Syiah ni... amat pelik amalan mereka dan kadang kala mereka cuba mempengaruhi kami... mereka minum arak, wanitanya tidak menutup aurat, solat tak ikut waktu yang 5 dll.  Ni kalau yang tak faham Islam, pasti terpengaruh... sebab mereka ni bila bercakap pasal Islam, pasal Al-Quran, tentang Iman memang handal... tapi itu hanya kata-kata... lihatlah pada amalannya... adakah selari atau bertentangan dengan Al-Quran.

Jangan pandang sesuatu ajaran itu pada pengikutnya...jika mahu begitu ada juga pengikut ASWJ yang lagi teruk zina....arak...bunuh...dadah...rogol...dan macam-mcam lagi adakah kita nak kata ASWJ tidak betu..sudah tentu tidak jadi kita jika mahu menilai sesuatu kebenaran haruslah pada ajaran itu sendiri bukan pada pengikutnya...

Harap faham jangan salah faham...

Wassalam

www.huseniahzahrah.tk

mungkin tersilap bukan perlembagaan islam hadhari tapi buku yang tajuknya ISlam hadhari dikeluarkan oleh kerajaan. buku itu terhad kepada kakitangan kerajaan ana ternampak buku itu seseorang baca...ana pun minta tengok sekejap je...kalau sesiapa ada minta jika boleh berikan

Wassalam

takkan buku islam hadhari nak tulis lain dari keputusan jawatankuasa fatwa.

Originally posted by ct_og at 14-8-2006 04:29 AM
Kat office saya ada penganut Syiah ni... amat pelik amalan mereka dan kadang kala mereka cuba mempengaruhi kami... mereka minum arak, wanitanya tidak menutup aurat, solat tak ikut waktu yang 5 dll. ...

alaa kat ofis aku ada penganut Ahli Sunni. malam mingu berdangdut, minum arak. perempuan jangan cakaplah... kalau cakap agama memang dia pandai. so macamana?

Ibnur, yang aku tahu kalau fatwa kata tak boleh ikut, so kita tak boleh ikut le...tapi masalahnya aku rasa yang buat fatwa ni orang2 Ahli sunni je...takkanlah dia kata boleh ikut ahli syiah kan? aku ingat aku kena neutral lah.. aku nak start kaji. Mana boleh kita jadi macam bola. orang tendang sana sini. Kita kena check betul2. entah2 Ahli syiah betul ke, Mana tahu. Ahli Sunah dah takde hero dia aku tengok. Dulu adalah saddam tu sekejap. lepas tu Osama laden. Tapi yang sokong dia semua geng2 dia.Kalau Osama tu orang2 ahli sunah jelah. Itupun ramai ahli sunah tak suka. Pendirian Malaysia sendiri yang ikut Ahlli sunah ni pun tak setuju dengan osama. Tapi tengok Nasrallah, orang Ahli sunah dan Kristian pun dok puji dan berjuang untuk dia. Itu yang aku mula kagum tu. maknanya dia berjaya membawa harapan kepada Islam, bukan macam osama bom sana bom sini. sembelih sana sembelih sini. Islam makin dibenci. So kita patut terbuka dalam menilai mazhab2 ni. Kita tak boleh bias. kita tak boleh ikut "oh sebab aku duduk di negara Ahli Sunah, aku pun kena jadi ahli Sunah".  Kalau gitu kita takde pilihan lah.

kita kena kaji balik secara saksama dan dengan hati terbuka.

HIDUP NASRALLAH!

Originally posted by abuaya at 15-8-2006 01:00 AM
Ibnur, yang aku tahu kalau fatwa kata tak boleh ikut, so kita tak boleh ikut le...tapi masalahnya aku rasa yang buat fatwa ni orang2 Ahli sunni je...takkanlah dia kata boleh ikut ahli syiah kan? ak ...

aku tak suruh sesiapa ikut fatwa.  lagipun aku cuma bagitau jer.
lagipun aku ternampak shaikh sebut yang ada benda tak betul iaitu 'perlembagaan islam hadhari' yang tak wujud.  yang ada buku informasi islam hadhari tu ada ler.  tu pun mustahil ada pasal fatwa-fatwa dalam buku macam tu.

nak cari fatwa atau keputusan mesyuarat majlis fatwa mungkin ada dalam bentuk cetakan resmi.  takkan masuk dalam buku islam hadhari kot!

balik pada pasal cari hero.  aku rasa hero tu sesiapa boleh jadi hero.  kalau gitu boleh ler kita sebut masa zaman salahuddin al-ayubi tu sunni yang benar syiah yang tak benar.  sebab dia kalahkan crusaders di baitu muqaddis.  pastu la ni tetiba sunni pulak tak benar pastu syiah benar sebab hero sekarang hizbullah.  tapi jangan lupa hero gulbuddin hekmatyar dan mujahiddin seantara dunia yang kalahkan soviet.  dan akhir sekali, saddam hussein, yang ni sori ler aku nak panggil hero sunni.  atau mungkin osama tu juga satu hari akan muncul jadi hero nak kalahkan USA.  sebab dia orang tu pun tengah duduk di khurasan yang luas.  

ooo...  jangan salah faham yer.  bukannya saya anti hizbullah ke apa ke.  cuma nak tau betul ke caranya melihat siapa yang hero maka itulah kebenaran?

Siapa berani tolak Qari Iran di sini?

Ibnur, cuba jawab mengikut topik... apa penerimaan ke atas qari Syiah jikalau JAKIM menyenaraikan Syiah bersama ajaran sesat Ayah Pin ASWJ, Hasan Anak Rimau ASWJ  dll tu... jika Imamiah dimansuhkan, adakah boleh kita dan Malaysia mengiktiraf kemenangan qari Syiah di Tilawah 2006 sebagai JUARA. Kalau sekadar untuk memudahkan Majlis Fatwa membuat keputusan, maka maklumkan lah dengan jelas. Tapi sebenarnya, itu hanya pendapat kamu sahaja dan bukan nya fakta. Fakta yang ada ialah Syiah adalah satu ajaran sesat. Fakta kedua ialah, Malaysia mengiktiraf kemenangan Syiah Iran di Tilawah berulang-ulang kali dah. Kedua-dua fakta itu memyebabkan kekeliruan di kalangan umat Islam dan tidakkah berdosa jikalau kekeliruan ini dibiarkan berterusan?

Originally posted by abuaya at 15-8-2006 01:00 AM
Ibnur, yang aku tahu kalau fatwa kata tak boleh ikut, so kita tak boleh ikut le...tapi masalahnya aku rasa yang buat fatwa ni orang2 Ahli sunni je...takkanlah dia kata boleh ikut ahli syiah kan? ak ...

Kalo nak ikut fatwa, ulama' ASWJ sendiri pun fatwa macam-macam juga. Jawatankuasa Fatwa dulu pun dok kata Syiah Imamiyah tu OK, dalam 20 thn ni je baru tukar fatwa pula pada sesat.

Syeikh Mahmud Syaltut (bekas reaktor Azhar) pun pernah keluar fatwa juga gini bunyinya :

1) Islam does not require a Muslim to follow a particular Madh'hab (school of thought). Rather, we say: every Muslim has the right to follow one of the schools of thought which has been correctly narrated and its verdicts have been compiled in its books. And, everyone who is following such Madhahib [schools of thought] can transfer to another school, and there shall be no crime on him for doing so.

2) The Ja'fari school of thought, which is also known as "al-Shia al- Imamiyyah al-Ithna Ashariyyah" (i.e., The Twelver Imami Shi'ites) is a school of thought that is religiously correct to follow in worship as are other Sunni schools of thought.

Muslims must know this, and ought to refrain from unjust prejudice to any particular school of thought, since the religion of Allah and His Divine Law (Shari'ah) was never restricted to a particular school of thought. Their jurists (Mujtahidoon) are accepted by Almighty Allah, and it is permissible to the "non-Mujtahid" to follow them and to accord with their teaching whether in worship (Ibadaat) or transactions (Mu'amilaat)
.

(sat gi jangan ada yg keluar pulak kang yg dok hentam fatwa syaltut ni dgn hujjah apa yg syaltut cakap pasal muta'ah dan Imam Mahadi).

So kesimpulannya, ulama' ASWJ pun boleh keluar fatwa macam-macam. Ikut lah mana nak ikut pun, tapi awas saja lah, jangan hingga kita taksub sehingga kita nak berckap itu dan ini sebelum kita pun mengkaji sendiri. Fatwa ialah fatwa, yg dikeluarkan atas pendapat seseorang / sekumpulan mufti, yg boleh orang tidak berilmu seperti kita jadikan panduan, tapi still, fatwa tu bukan kata-kata Tuhan.

[ Last edited by  antiQue at 15-8-2006 08:17 AM ]

Originally posted by ibnur at 14-8-2006 09:10 AM

aku tak suruh sesiapa ikut fatwa.  lagipun aku cuma bagitau jer.
lagipun aku ternampak shaikh sebut yang ada benda tak betul iaitu 'perlembagaan islam hadhari' yang tak wujud.  yang ada buku ...

oh saladin tu aku suka jugak tu..hero tu. Cuma aku dengar citer pastu dia bunuh orang ahli syiah dan dia tak suka syiah. Yang ni aku tak setuju sebab kalau dia bukan lawan orang kristian saja tapi lawan orang islam sendiri gak. hekmatyar pun gitu jugak. dia kalahkan soviet pastu dia sama sendiri gaduh. sekarang tak tahu apa cerita dah afghanistan tu. tak sesuai jadi hero lagu tu. Hero ni biar dia jadi idola semua, ahli sunah ke ahli syiah ke, malah macam Nasrallah tu,  kristian pun suka dia. Tu yang baru betul hero. Selain nasrallah, ahmadinejad tu ok gak. osama tak guna aku rasa, suka serang membabi buta. Bom sana bom sini, bunuh orang syiah....tak betul tu.

hero ni biar semua terima dia, bukan kelompok dia je...

[ Last edited by  abuaya at 14-8-2006 08:04 PM ]

Originally posted by antiQue at 14-8-2006 02:58 PM

Kalo nak ikut fatwa, ulama' ASWJ sendiri pun fatwa macam-macam juga. Jawatankuasa Fatwa dulu pun dok kata Syiah Imamiyah tu OK, dalam 20 thn ni je baru tukar fatwa pula pada sesat.

Syeikh Ma ...

maknanya fatwa ni masih boleh diperhalusi lah kan. Maknanya tidak ada pakasaan dalam menganut mazhab selain ahlis sunah  gitu? terimakasih