CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: pulai226

[MERGED]SAKIT LUTUT/PEMBEDAHAN LUTUT

tumpang tanya sekali.......

5-6 bulan lalu....saya ada berlanggar masa main bola kat lutut kanan....ingatkan biasa2 je....

namun sampai sekarang tak sembuh lutut kanan saya......

mula2 kena cuti seminggu dari main bola, pastu dah rasa cam okey, main la balik....pastu jadi lagi....sampai sekarang tak baik.....

ingatkan ligamen terkoyak, tapi kalo ligamen terkoyak patutnya tak leh jalan masa first time kena tu, tapi tak plak.....

dah x-ray pun tak da pa....

sampai sekarang ada dua benda masalah....first rasa lutut kanan cam lemah sket tapi boleh main bola lagi rasanya.....kedua, urat kat lutut rasa cam tak betul macam terpernyuk....macam salah tempat....

kadang2 bila salah move je, rasa urat kat lutut lari, bila dia dah lari ni( selalu jadi time sembahyang, masa duduk antara dua sujud, dia akan lari, masa bersila pun kadang2 urat bolleh misplaced/dislocated...)
masa dah jadi camni, kalo bengkok-kan kaki je, akan rasa sakit  kat urat yg tak betul tu....

pastu bila luruskan kaki dan tegangkan urat tu, ia seolah2 kembali ke tempat asal, tapi dia boleh jadi lagi pada masa yg lain.......

camnna nak buat haa....sudah enam bulan tak baik2....lama dah tak main  bola, sekali main bola buleh sakit seminggu lebih....tak berani dah....

doctor2, camna sy nak buat?

Reply #49 ussopp's post

rasanya kalau berlanggar kt lutut, dan sakit masa berjalan tu, tendon atau otot...

x silap, ligamen klu cedera x sakit...

huhuhu...erm, ade bengkak2  merah ka kt lutut tu?

awk lgnsg x g jumpa dokter ka masa sakitc first time tu?

lutut tu klu dah cedera, and tak g ubat, mmg susah la...

better u cek kt dokter dulu, bg tau A-Z... jgn bg tau keluhan terbaru awak je, nnt dokter pun bg treatment keluhan terbaru je, yg lama2 xde...

unless klu yg lama tu dah membaik...

Reply #50 azz_azza's post

mula2 seminggu kena tak pi lagi, sebab tak suspek apa2....dah berapa bulan pastu baru pi....

masa pi tu plak, rasa macam sihat ja...buat x-ray pun ok je....pastu doktor pun tak kata apa....dia bg panadol je...

masa mula2 kena bengkak, bila bengkak dah surut agak okeyla...

namun setiap kali sy cuba2 try main bola balik, kadang2 dia bengkak....kadang2 rasa cam best je, cam dah baik...

yg terbaru bengkak seminggu, lepas men futsal....pastu tak berani main lagi.....pernah berehat dari men bola seminggu, sebulan kadang2 lebih dari tu....

dari bengkak yg terbaru ni pun, rasanya dah sebulan dah sy tak main apa2...
dah pergi urut, tapi baru sekali la....

tu la sy rasa kena pi jumpa doktor lagi, tapi mesti dia suruh pi hospital lagi......

kalo pergi hospital , pergi sampai dlm pukul 9....balik dalam pukul 2.30, dapat paracetamol je.....
fobia betul...

mendap plak....

Reply #51 ussopp's post

hurmmm ye ke...

tu la, rasanya kalau sakit n bengkak tu otot atau tendon, cedera...

and kalau dah cedera, xleh main, kena rest dulu, bg die baik...

dokter bagi panadol, sbb nak bagi tahan sakit... same goes to me la, sakit lutut dpt ubat thn sakit je, kalau sakit makan...

ade rasa ketat ke kat sendi2 tu?

takut bukan ape, nnt lama2 haus lak sendi awak tu kalau ia mmg defek die kt situ...

dokter tak  tentukan  sgt diagnose nye ape la tu, sbb bukna sng nk tentukan juga...

awka g jumpa dokter pakar  ka yg dapat panadol tu? hosp kerajaan mmg lama, sbb ramai sgt kan orang,...

but then, kalau membruk sakit awak tu, mmg awak kena pegi...

susah nk baik kalau sakit kt tulang rawan, sbb xde pembuluh darah, ape2 yg sakit sng baik kalu ade pembuluh darah, sebab ade nutrisi darah bawak utk baikkan die...

Reply #53 azz_azza's post

takde rasa ketat....

ya, sy jumpa doktor bahagian ortopedik....(tapi tak surepakar ke tak la)
rasa cam pakar sebab mula2 pi klinik, pastu klinik tu yg bagi surat suruh jumpa doktor kat hospital...
tapi masa cek tu, nampak gaye macam nak elok je....tu mungkin doktor ingat tade ape2 kot....

thanks for the explaination ya....

alang2 dah tanya sy nak tanya sket lagi....

camnie....
sakit lutut tu tak bother saya sangat akhir nie....sy tau ia hanya akan bengkak bila sy main bola, selagi sy tak main, tak de derita sgt....

cuma ada satu je yg masalah....
setiap kali bersila atau solat(duduk antara dua sujud)....pasti akan ada kemungkinan utk urat di bahagian lutut tu cam lari......
biasanya kalu urat ni lari...mmg sakit....iini adalh masalah sy sekarang....

dan sejak akhir2 nie, kalo urat tu lari, sy seolah2 boleh betulkan balik dgn cara meluruskan kaki kuat2, sehingga urat tu tegang dan dia akan masuk balik tempat asalnya....memang boleh rasa urat tu bergerak....

dan urat tu ada connection dgn jari kaki sebelah ibujari kaki kanan saya....
kalau urat tu salah tempat, jari sy tu akan sakit, tapi kalau saya boleh betulkan balik, jari kaki tu akan lega skit tapi still rasa cam tak sempurna.....

masalahnya sejak hari jumaat lepas, sy tak dapat betulkan dgn selesa....tak mcm biasa....
dan sy agak kecewa sebab setiap masa, urat tu berpeluang "lari" kalau saya salah movement....

Follow Us

Reply #54 ussopp's post

hurm...

kalau ortpedik tu pakar la maknanye, ha ah, maybe dokter igt xde pape, sbb awak pg masa da nk baik

mmg efek la kalau lutut ni kalau nk duduk ant dua sujud...

hurm, kenape ye jd gitu...

saya pun x berapa sure, awak ade bgtau dokter tak pasal yg urat awak ni...

kang takut saya bgtau yg salah lak kang... sian kt awk...

hurm...

jumpa dokter la   sori x membantu

Reply #55 azz_azza's post

ye2....baiklah...

ari ni nak pi jumpa doktor lagi....
semalam klinik tutup...

ok, tenkiu bakal doctor....

Reply #56 ussopp's post

sesama...

sbnrnye saya pun ade masalah lutut, hehe, tapi saya mkn ubat tahan sakit je la, nk bengkok kaki masa solat mmg masalah gl, tp belah kanan ja....

maybe sbb overuse tak pun berat terlebey,,,hehe...

Saya pun dulu sakit lutut sebab jatuh.  Taklah sakit sangat but rasa tak selesa - macam ketat aje lutut.
Let me share my experience disin, ok!

Pas tu I baca disini yang mengatakan makan calcium,glusomine and kolagen boleh hilangkan sakit lutut. So I start makan calcium dan kolagen, after 1 month, sakitnya dah berkurangan and pastu I pi holiday(shopping) selama 5 hari and selama 5 hari tu asyik berjalan aje. Setiap malam memang rasa sakit betih and lenguh kaki. On the last night, memang rasa kaki dah tak larat sangat, so malam tu tidur cepat. esuknya bangun rasa segar sangat and semua sakit-sakit dah hilang. Sampailah sekarang ni, sakit lutu I dah hilang. Alhamdulillah. Macam ajaib pula, terapi bejalan banyak (shopping) , boleh hilangkan sakit lutut.

usana

ya calcium is very important..

Reply #57 azz_azza's post

hehe...nampaknya doktor pun kenalah jalani rawatan dgn serius jugak ye.......

Balas #60 ussopp\ catat

ekekekke...

ate, ape nk wat...

saya rasasbb badan naik mendadak hari tu... ekekek,

pdn muka diri sendiri...

Reply #61 azz_azza's post

hehe....berusahalah....

harap2 al-ajeeb,saya, azza, semua sekali yang sakit lutut dalam thread ni sembuh.........

Balas #62 ussopp\ catat

ekeke...

mekasih, itu lah hendaknye...

sian kt lutut...

Balas #63 azz_azza\ catat

Hi, I think elok you all yang ada masalah lutut ni cuba Procosa. Sebab dalam procosa tu dah terbukti secara farmasinya terdapat segala zat-zat yang diperlukan untuk rawan tulang, dan otot-otot kita. Apa lagi kalau yg lututnya dah berbunyi-bunyi tu...tu kurang cecair sinovial tu...jgn diibiarkan nanti kalau patah tulang tu lagi susah nanti.Macam I pernah bagitau dulu semua pesakit I yg bermasalah pd lututnya (pls refer page ssebelum ni..) masih terus  mengambil procosa dengan saya sbb mereka kata sakit mereka dah banyak berkurangan..Nak cuba bolehlah contact saya atau pm saya ek.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SESUNGGUHNYA SETIAP SAKIT ITU ADA UBATNYA KECUALI MATI
JANGANLAH KAMU BERPUTUS ASA DARI RAHMATNYA

adil.lemonade@gmail.com

minyak kt lutut dah kering kot.....

Balas #65 isnelfiqwa\ catat

Bagi sesiapa yang mengalami masalah kekurangan cecair sinovial. Risiko mereka untuk mengalami patah sendi tulang adalah tinggi. Mereka perlu berhati-hati apabila melakukan pergerakan dan elakkan dari terjatuh/tergelincir. apalagi ketika melakukan aktiviti senaman atau bersukan.

Eloklah cuba procosa sbb antara fungsi asasnya ialah memperbaharui bendalir sinovial dalam tulang kita. nak cuba boleh pm i ok.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
SESUNGGUHNYA SETIAP SAKIT ITU ADA UBATNYA KECUALI MATI
JANGANLAH KAMU BERPUTUS ASA DARI RAHMATNYA

adil.lemonade@gmail.com

aku dah buat scope kat lutut tak lah sakit masa buat operation tapi yang sakitnye masa lepas dalam seminggu atau dua minggu akan rasa sakit.aku dah dekat 6 bulan masih lagi sakit.aku masih jumpa pakar sehingga sekarang tak tahu bila akan baiknye sebab dia akan melarat ke tempat lain jugak.

ESSENTIAL

ESSENTIALS