CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: shinky_pinky

SUKA DUKA HIDUP DI PERANTAUAN

baca ua all punya pengalaman ni seronok...

banyak aktvt pulak tu...

memang suka duk kat perantauan. yg tak sukanya sebab scholar tak cukup, lepas tu kekadang sponsor buat-buat lupa masuk scholar   . itu jer la. kalau benda lain, aku boleh take a positive side mcm dulu memula dtg problem dgn tenant, tapi aku try to look at the bright side, aku dpt pindah ke apt yg much better. tapi kalau sponsor tak masuk scholar, i don't see the bright side. i

tapi ader a few friends ( student) kat sini yg ada kisah duka la. kami so far, Alhamdulillah. yg penting, sentiasa tolong menolong dan buat baik dgn org. buat jahat jgn sekali. walaupun kekadang kita tolong org, tapi bila kena turn kita org tak tolong, tak apa. yg penting kita tolong orang. nanti lelama org tu akan sedar sendiri la.

Rate

1

kisah duka tu apa pulak,nak gak tau?

Reply #53 Akak_Siti's post

oh, itu kisah duka sahabat saya. dia ada problem dgn tenant dia. memang pressure gila la. dah la member masa tu tgh nak deffence. tapi kan, bila i try to look at the bright side, memang ada hikmah la benda tu berlaku pasai me sepatutnya pindah ke rumah dia lepas dia balik malaysia. at least masa tu dah tahu the owner mcm mana punya perangai, kita blh elakkan la. dan utk sahabat saya tu, pengajaran yg dia boleh ambil.. what u give, u get back. sebab tu la kita ni kena buat baik dgn org. kalau kita tersepit, Insya-Allah ader org sudi menolong.

Rate

1

Originally posted by belanga at 3-10-2006 09:56 PM

Cali hang ni kecik molek awet muda sungguh ler kalau gitu...:bgrin:

Memanglah aku ni kecik molek, budak umoq sepuluh tahun pun besar dari aku...(kiranya aku ni lebih kurang 4f 9, kocik bebonar, laki aku pulak 6f 1)

Originally posted by alahai at 3-10-2006 10:00 PM

hang tengok gambaq kawin dia dulu, takat ketiak pakcik Karim saja...

teringat dia cerita, tok ka sedara pakcik karim kata, pi jauh2 bawak balik "besar" ni saja:bgrin:

Hang ingat lagi tang ni ya Alahai...

Follow Us
Originally posted by Yasmine at 4-10-2006 01:08 AM

Cali, my mom pulak ckp, dimana bumi dipijak disitu langit dijunjung, tak kira dimana asalkan kita pandai jaga diri dan betul perjalanan hidup kita, insyaAllah.  Mak I pun sendiri merantau ke M' ...

Yasmine, kita merantau ni memang kena pandai jaga & bawak diri, kalau tak jangankan luar negara, kat dalam negara pun dah boleh terkantoi

Originally posted by Calim閞o at 4-10-2006 08:10 AM

Yasmine, kita merantau ni memang kena pandai jaga & bawak diri, kalau tak jangankan luar negara, kat dalam negara pun dah boleh terkantoi

Dan juga jangan berat mulut. Kena friendly sikit. Mudah tegur-sapa. Macam tu lah kita boleh buat kawan. I kat sini kalau tengok diaorang macam Muslim je, mesti bagi salam. Kekadang bila I jejalan ngan my husband, banyak gak lelaki Muslim bagi salam kat dia walaupun rupa dia memang rupa mat salleh. Sebabnye I ni pakai hijab.

Cali, Mallan, org kata apa, survival skill mesti kena ada, barulah best hidup merantau ni, betul tak? :nerd:

Originally posted by Yasmine at 4-10-2006 10:22 AM
Cali, Mallan, org kata apa, survival skill mesti kena ada, barulah best hidup merantau ni, betul tak? :nerd:

:setuju::setuju::setuju:

Bukannye apa. Kekadang I friendly kat cina kat kedai tu. I boleh request dia suruh jual ini dan itu. Senang nak borak. Hari tu beli sayur kat kedai vege, owner dia Melaka mari. Apa lagi, syok le borak. Biasalah bila dah dari Malaysia, tak kira bangsa cina, melayu ke apa, mesti borak pasal makan.

Originally posted by Akak_Siti at 4-10-2006 02:05 AM
baca ua all punya pengalaman ni seronok...

banyak aktvt pulak tu...

akak siti sebut pasal 'aktiviti' baru saya igt nak cerita...

bila dok ovc baru saya tahu nak jin group dan persatuan...dulu kat msia dok tgk je, nampak boring je la hai...
sang baru tahu betapa seronoknya...mcm2 aktiviti...
charity,language groups,danse,sports,beading,quilting dan mcm2 lagilah
tak terikut semua tu...dr situ la dpat kawan,nasib baik kawan dlm group yg saya masuk tu baik2 blaka...
maklumlah,ramai juga yang racist.selalunya org dr amerika latin lah yg selalu kutuk Islam.
yang lain ade juga kot tp depa lah yg lebih2..

Rate

1

WARNING --- sila baca lepas berbuka puasa - !!

Segala ketidakselesaan anda amat dikesali. Sorry  bebanyok
*

*

*

*

Masa dekat China dulu - yang tak best kena masak hari hari sebab sini tak ada makanan halal mcm dkt Guangzhou (restaurant halal). Ada satu Muslim Restaurant tapi geli eden nak masuk sebab dia ada jual todi yang dalam botol tu ada cicak kobeng! yucks!

Lepas tu disebabkan perasaan was was 1000% eden cuma masuk and tengok their kitchen. Kotor weh! Masa masuk hospital sana (satu minggu sebab demam terkojut tengok budaya dia orang) eden tau lah yang sayur sayur yang dijual di pasar basah tu dirondam dalam kolam yang DISHARE dgn pak khinzir & mak khinzir and anak anak dia. Sejak dari itu eden beli sayur terus dari kebun depan rumah.

Yang tak best - dkt sini Polis dia suka suki tangkap orang. Kadang kadang dlm pukul 1 or 2 pagi dah dengar Polis bergaduh dgn petani yang menanam sayur dkt tanah orang. Petani samseng Polis pun samseng - bila gaduh depa ni tak takut mati. Lepas tu suka suki dia orang jer pukul orang dpn public.

Yang tak best lagi - dkt perumahan yang saya duduk ni, apt dia tak ada lift - cuma ada tangga. Sib baik saya punya apt bawah sekali (senang nak lari or senang nak pindah time banjir) Malam malam bila dracula & pontianak balik dari berhibur dia orang ni naik tangga tum tam tum tam. Lepas tu ''gedengag!!'' pintu ditutup. Setahun je duduk apt ni lepas tu kami pindah dok apt atas sekali.

Yang tak best lagi bila pergi pasar yang ada jual banyak barang spt lada kering, udang kering, cendawan kering, ketam, sotong & udang kita kena lalu tempat dia orang menjual daging anjing (gantung sekor sekor) kucing, penyu, ular etc etc ... pernah sekali saya menjerit terkejut bola kepala penyu jatuh bergoleh dkt kaki saya .. terus demam tak kebah. Siutttttt!!

Pasar tu dari depan memang nampak comel -- so nak lah masuk kedalam tengok sekali bila sampai pertengahan pasar tu dia --- macam macam makanan rasmi depa (yang kita tak pernah tengok) ada dijual. Eeeee jangan lah korang masuk pasar di negara China. Nanti you all menyesal tak sudah!

YAng tak best lagi - barang barang dari oversea mahal semahal mahalnya. AVON tu consider makeup branded yang di display dlm almari kaca dkt shopping mall. Pernah juga jumpa sotong kering dari Malaysia & Margerin. Lain lain barang tak ada. So tiap 3 bulan balik Malaysia beli mcm mcm barang. Dkt sini memang tak ada ayam halal. Tak ada orang nak potong. Dkt sini (kaw apt saya) dia orang main sembelih kerbau kaki pendek tempat penjalan kaki. Errrr lucky or apt ni (block D) dihuni oleh orang asing kalau tidak mau aku teruja nak lalu dkt situ.

Bercakap pasal ayam ni kan dkt CHINA dia orang suka makan daging ayam yang telah di sunat. Ayam yg telah disunat ni memang gemuk. Upacara menyunat ni ada dijalankan didepan pasar ... eeee sadis betul cara dia menyunatkan ayam itu. Dkt China ni kalau kita pergi pasar kita kena bawa bakul or plastik bag sendiri. Sebab dia orang/penjual hanya menggunakan kulit pisang utk ikat sayur or ikat ikan yang bersaiz besar. Orang China juga tak beli sayur utk dua tiga hari - mereka ckp tak fresh! dia orang beli sayur tiap hari. Pasar dia orang buka dari pukul 6 sampai pukul 6 petang. jangan pergi pasar pukul 1-3 ptg - ni time dia orang balik masak & tidor.

Dkt China kebanyakkan office ada hire tukang masak & kitchen. So staff tak perlu keluar beli makanan, time lunch, boss & staff makan sama sama mcm satu keluarga busat Kalau malaysia buat mcm ni kan best - jimat duit utk beli lunch and jimat duit utk bayar minyak kereta & parking.

YAng best dkt sini - kalau kita emergency kita boleh ambil basikal yang park tepi jalan dan tinggal kan note ckp '' will return it back'' ..orang tak marah .

Dekat China, orang perempuan tak kena ROGOL. Orang perempuan tak payah pakai kain dalam. Duduk terkangkang pun tak ada orang yang dok tengok seluar dalam mereka. Time summer, kebanyakkan perempuan dkt sini memakai pakaian nipis (nampak bra and nampak seluar dalam) tapi itu dah jadi kebiasan pada mereka juga pada orang lelaki. Bila ada hari kebesaran (mcm hari wilayah) semua murid dimestikan membeli satu pot bunga kekwa. Bunga ni didonatekan kpd bandaraya utk menghias bandar.

Banyak lagi nak tulis - tapi penat & maleh dah

[ Last edited by  DARSITA at 4-10-2006 11:37 AM ]

Rate

1

Originally posted by DARSITA at 5-10-2006 01:26 AM
Masa dekat China dulu - yang tak best kena masak hari hari sebab sini tak ada makanan halal mcm dkt Guangzhou (restaurant halal). Ada satu Muslim Restaurant tapi geli eden nak masuk sebab dia ada j ...

yuckks yuckss yuckkss....kira orang china ni pengotor betoi la kan..

Originally posted by Calim閞o at 4-10-2006 08:10 AM

:setuju::setuju::setuju:

Masa dekat China dulu - yang tak best kena masak hari hari sebab sini tak ada makanan halal mcm dkt Guangzhou (restaurant halal). Ada satu Muslim Restaurant tapi geli eden nak masuk sebab dia ada j ...

Seronok baca ni, tapi tak pahamlah ayam kena sunat tu macam mana?
hmm dapat ayat baru 'suka suki'

Originally posted by min_elskede at 4-10-2006 18:13

a'ah kak Dar ... suka suki tuh kuih tradisi orang orang china ke atau kepala gaban ?   :lol

Originally posted by alahai at 10/4/06 09:52

yuckks yuckss yuckkss....kira orang china ni pengotor betoi la kan..

Boleh lah kita kata mcm tu. Mungkin mereka tak terdedah dgn dunia luar. Rumah mereka (yang kaya) cantik sangat sangat. Mewah complete dgn perabut mahal .. tapi sekali mengoreng cing cang cing cang - dapur tebal dgn minyak goreng. Tu pasal lah tahun baru cina eden suruh depa provide air kotak jer.

bagusnya dkt cina ni anjing jadi bahan makana dia orang jadi rumah depa memang tak ada anjing or kucing. Bergitu juga ditaman permainan - semua kerusi dkt taman suci dari najis mukalazah tu (spelling)

Rate

1

Dar, interesting...:solute:

[ Last edited by  Yasmine at 14-2-2007 02:26 PM ]

Reply #68 Yasmine's post

Cerita yg best pasal China ada tak? TQ

Originally posted by min_elskede at 10/4/06 10:13

Seronok baca ni, tapi tak pahamlah ayam kena sunat tu macam mana?

Ayam sunat adalah ayam yang telah dimandulkan or dlm bahasa budak budak di board animal - telah dibapok kan. Ayam ayam ini akan membesar dgn gemuk sekali. Daging ayam ini mempunyai lemak yang banyak. Sesuai utk perniagaan restaurant nasi ayam. Which is their fav food.

Cara mereka menyunat ayam ini ialah dgn menggunakan mata pancing (something like that lah - akak dah ingat ingat lupa lah sebab masa tengok peristiwa ngeri tu akak terkujat dlm 5 minit gitu). Mata kail aka mata pancing ini dicucuk dkt buntat ayam - sebab tok mudin ayam ni so profesional, mereka dpt mengeluarkan satu bola angin dari buntat ayam. Bola ni nipis & kecil .. warna pink pink gitu. Ayam menjerit jerit buat seketika - lepas itu ayam tu dah okay. Sewel betul!:geram:

Rate

1