CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 11452|Reply: 74

Fibroid during Pregnancy

hi mothers,

riz sekarang tgh preggy about 16 weeks.riz baru dapat tahu yang riz ada fibroid...riz tau masa last check up, masa scan nampak shape dia lain macam sikit...bila tanya doc, dia cakap x payah risau, itu fibroid.non cancerous.during pregnancy dia tend to grow because of the hormone....dia cakap dia mmg kalau boleh x nak cakap ngan riz, sbb dia tau riz nih cpt panic....tapi since riz dah tanya dia cakaplah..yang penting dia kata jangan stress..benda tuh normal.about 80% women boleh dapat....tgk nanti next check up.kemungkinan besar dia akan mengecut.& paling penting it won't harm the baby.bila dgr nih lega sikittttt riz...

ok kengkawan, sapa ada experience fibroid during pregnancy nih...care to share with me....really appreciate:love::love:

http://health.discovery.com/cent ... nbaby/fibroids.html

http://www.drfibroid.com/pregnancy.htm

laa.. makwe.. i pun sama!! i skrg nie pregnant dlm 6 bulan dah tapi perut besar semacam.. nampak mcm 7-8 bulan pregnant.. scan hari tu memang nampak bentuk fibroid tu mcm anak tekak plak.. ingatkan pregnant kembar ke apa.. pun doktor kata its normal to have it.. so, next check up nie i nak tanya lebih lanjut sket..

Originally posted by dianaris at 12-10-2006 02:03 PM
laa.. makwe.. i pun sama!! i skrg nie pregnant dlm 6 bulan dah tapi perut besar semacam.. nampak mcm 7-8 bulan pregnant.. scan hari tu memang nampak bentuk fibroid tu mcm anak tekak plak.. ingatkan ...

yooo makwe diana...ko pun ada gak ekkk...ini 2nd pregnancy aku, la ni perut ada terlebih buncit sikit dr 1st.masa scan last month the fibroid size was about 4cm...tulah hope sesangat next check up dia kecut...:pray::pray:

yang kelakarkan, my sis cerita kawan dia pun ada gak fibroid nih masa preggy.baby dia buat bantal kat dalam tuh..mine plak, masa scan hari tuh, kan shape dia macam dua kantung sikit kan, so my baby bila dia tendang terus dia masuk kantung yang sebelah sini...macam seronoklah plak dia..tapi riz risau gak walaupun doc dok ulangkali kata x bahaya...riz selalu cakap ngan hubby kalaulah ada teropong yang boleh teropong baby nih, riz nak beli, boleh tgk dia as we wish....bebila masa...hahhahahha tapi masalahnya x ada....:nerd:

x sabar nak tunggu check up next week....

:pray::pray:semuanya ok..amin...to semua ibu2 yang senasib ngan riz..amin...

sy pun ade fibroid masa pregnan recently...sy dpt tau masa sy 32 weeks preggy & fibroid tu dh 9cm diameter.....walaupun agak besar it is not harmful sbb fibroid sy tu di luar rahim & hopefully after delivery fibroid tu akan mengecut sendiri, tu yg doc. bgtau & if 3mos after delivery fibroid tu still ade & xde tanda2 mengecut baru ler pk kan action yg seterusnyer i.e operate to remove etc.....pastu doc. bgtau lg fibroid yg bahaya bg pregnan ladies is if fibroid tu di dlm rahim, whereby during delivery boley terjadi tumpah darah...

now sy baru jer abis pantang & alhamdulillah no complication during delivery, bb sy pun sihat walafiat, born 4kg

Originally posted by LadyMarmalade at 12-10-2006 02:24 PM
sy pun ade fibroid masa pregnan recently...sy dpt tau masa sy 32 weeks preggy & fibroid tu dh 9cm diameter.....walaupun agak besar it is not harmful sbb fibroid sy tu di luar rahim & hopefu ...

ani..ko pun ada yer...ermmm si danish sooo cutelah...sihat lagi tuh.mmg terbukti x bahaya...lega sikit hatiku..ekeke..alhamdulillah...

mine pun kat luar rahim kat outer wall uterus....

yang kes dalam rahim, ada sorang sedara riz nih terpaksa buang semua rahim dia sbb pendarahan masa bersalin..tapi dia x kisah sebb dia kata mmg anak dia dah cukup 5 org...dia pun sekarang sihat walaafiat....

Originally posted by harizariel at 12-10-2006 02:34 PM

ani..ko pun ada yer...ermmm si danish sooo cutelah...sihat lagi tuh.mmg terbukti x bahaya...lega sikit hatiku..ekeke..alhamdulillah...

mine pun kat luar rahim kat outer wall uterus....

ya ...

haah insyallah xde ape2 tu riz....same ler dgn aku kat dinding luar rahim tu pastu aku nyer fibroid laks jenis kantung so tiap kali scan kedudukan fibroid tu mesti beralih sbb doc. ckp everytime bb move fibroid tu pun move....

Follow Us
Originally posted by LadyMarmalade at 12-10-2006 02:41 PM

haah insyallah xde ape2 tu riz....same ler dgn aku kat dinding luar rahim tu pastu aku nyer fibroid laks jenis kantung so tiap kali scan kedudukan fibroid tu mesti beralih sbb doc. ckp everytim ...

hahhah, patutlah si danish ceria ajer..sbb dia dok dalam tuh ada ball buat main!!

ish.. kena tanya doktor nie.. i punya kat dlm rahim..

Originally posted by dianaris at 12-10-2006 03:27 PM
ish.. kena tanya doktor nie.. i punya kat dlm rahim..

even dalam rahim pun tak bahaya..don't worry diana....cuba baca kat link yang riz bagi tuh...

actually aku dah jawab kat sebelah baru nampak ko bukak thread ni so aku copy and paste jelah

aku mase tau fibroid tu pun mase peknen baru detect, dok dlm dinding rahim...mula2  3cm...pastu 5cm...dia dok tutup sebelah cervix..doc..cakap complication kalau fibroid ni growth is dia tutup birth cannal..so dah confirm kene zasssssssssssss, dan yg bahaye kalau fibroid tu dekat dgn uri...so dia akan berebut nutrition dgn uri....so akan effect baby tak dapat enuff nutrition..nasib baik aku nyer fibroid opposite the uri...so lege lah.......until banak pun dia dok 5cm jer...and dia melonjong ke tepi...kire dah tak tutup cervix..maknanyer aku leh banak normal..tapi anak aku ngade2 disebb kan fibroid tu tunggu tepi cervix head down tapi takmo engaged masuk dlm pelvic...sampai aku dah bukak 5cm..then 8cm..air ketuban pun dah kontang...still takmo turun bawah gak dak Ashmaan tu....tu yg aku kene zasssssssss tu....

mase zasss tu doc..ingat nak remove kan fibroid tu sekali...sekali dia melonjong sepanjang2 dinding rahim sebelah kiri...so kalau dia trim keluarkan..takut aku nanti sakit teruk dan pendarahan teruk..so dia biarkan....kalau dia jadi bulat seketul lagi..senangjer doc. .leh remove kan...

tapi 1 thing ler bile ade fibroid ni....perut kite nyer size advance..aku selalu bile gi cekup kalau 20wks kat scan tunjuk 22-23wks..selalu size 2-3wks in advance...perut mase 5 bulan dah cam 7 bulan..tapi memang pun baby aku besar same!!! uwaaaaaaaaaaaaa last2 mth aku kene diabetic lak!!!!!

dak Ashmaan kalau menderhake dgn aku bile besor...aku nak sumbat balik dlm perut!! leh ke?:hmm:

now aku kene gi balik checkup nak tgk dia masih aktif ke tak....kalau aktif..ade dua solution doc. bagi.

1. operation to remove it
2. injection..every mths for 6mths, utk kecutkan dia and each injection cost RM500. adehhhhhh dah ler aku tak keje.

so sekarang ni biar dulu...kot2 ade method lain ke...atau dia leh hilang/kecut/dissolve sendiri.

ko nyer fibroid besar mane haz?

[ Last edited by  mamapotter at 12-10-2006 07:48 PM ]

Originally posted by mamapotter at 12-10-2006 07:45 PM
actually aku dah jawab kat sebelah baru nampak ko bukak thread ni so aku copy and paste jelah

aku mase tau fibroid tu pun mase peknen baru detect, dok dlm dinding rahim...mula2  3cm...pastu 5cm. ...

masa aku check up last month @ 11 weeks, size dia about 4.5cm....tu yang aku x sabar nak tgk next week check up, mintaklah biar dia kecut ...:pray::pray:

yang aku baca macam tulah mamap...complication kalau dia tutup birth canal, x der cara lain melainkan zasss ajerlah..tapi alhamdulillah aku nyer fibroid dekat dinding atas kanan, jauh dari canal.yang pasal dia berebut nutrition kalau dekat ngan uri tu aku baru tahu...nih nak kena check ngan prof hashim nih...harap2 semua oklah...

mmg betul, perut aku nih dah macam orang mengandung 5 bulan lebih..padahal baru nak masuk 4 bulan next month...then aku selalu dapat abdominal pain, jalan pun dah macam kongkang....:nerd:

tapikan mamap, prof hashim kata kalau x ader growth maintain ajaer saiz tuh <5cm..x payah buang...makk aiii RM500/injection...for 6x... RM3000 tuh...tapikan kalau utk kebaikan kita x perkan mamap.....ala ko mesti no hallah...bhaiya mesti sanggup punya!!

thanks for sharing ur experience mamap...:love::love:...alaaa comelnyer dak ashman dalam carrier tuh...makin lama makin berubah mukanya yer..makain tembammmmsss...mmmuahhh for dak ashman:love:

^^thanks haz.. rasa lega banyak bila baca pengalaman mama.. cuma bab kena zassss tu memang kena fikirkan sbb i nak bersalin normal kali nie.. ni 2nd pregnancy.. 1st c-sect.. yelahkan.. kita ni rancang gitu and Allah yg akan tentukan.. apapun i tak nak give up nak bersalin normal nie unless keadaan yg memerlukan c-sect..

memang betul.. sekarang nie perut i dlm 6 bulan, n besarnya mcm 8 bulan.. rasa takut2 plak bila sbnrnya edd ni..

i punya fibroid plak di antara uri dgn birth canal.. so betul2 kat tgh2.. Alhamdulillah setakat nie tak mengganggu apa2.. cuma nampak terbonjol ke depan.. nampak besar sikit dari hubby.. huahuahua.. n i dah baca dua2 link yg haz kasi n very much helping me get to know these fibroid..

oh yesss... sblm lupa.. nak tau gak.. fibroid nie bukan kes maternity kan..?? sbb my hubby punya opis tak cover hanya maternity sahaja.. i hope kes fibroid ni boleh cover under company sbb dia adalah kes obstetric.. kalo tak silap.. sbb kalo possible nak separatekan kes nie lepas bersalin kalo ada apa2 perkembangan fibroid nie..

Originally posted by dianaris at 13-10-2006 03:11 PM
^^thanks haz.. rasa lega banyak bila baca pengalaman mama.. cuma bab kena zassss tu memang kena fikirkan sbb i nak bersalin normal kali nie.. ni 2nd pregnancy.. 1st c-sect.. yelahkan.. kita ni ranc ...

ermm not sure rasanya nih bukan kes maternity..diana cuba check ngan doc balik....

btw...you all can call me riz..itu nama betul i..hehehe.....hariz is my son....haz bukan...takut org tersilap ngan forumner hazel plak...i'm not hazel.....:nerd::nerd::nerd:

tadi baru dapat called dr my friend.rupanya dia pun ada fibroid.::macam ramailah pulak org sekeliling i yg ada fibroid nih..kes dia..dia dah about 3 years kawin x dapat baby lagi..puas sudah dia consult sini sana...masa dia pi ampang puteri, doc sana kata dia ada fibroid tuh yg susah nak dapat anak..suruh dia operate buang itu fibroid....dia pun panic japlah...dia pun called riz, dia nak dapat 2nd opinion..as usual riz recommend prof hashim ukmsc...bila jumpa prof.prof check dia kata x payah buang fibroid tuh, kecikkk sesangat, bukan penyebab x leh pregnant..which is true..kalau ikut yg i baca kebykan article kata bukan penyebab x leh preggy...itu myth ...melainkan terlaluuuuu besar sampai block sperma to get thru....masalahnya dia punya cinonit ooott sangat....tu yg prof hashim kata x payah buang...it's not harmful.

then kawan riz ni pun terus jumpa prof hashim on her prob....lepas sekali check up..prof hashim suh dia buat iui....alhamdulillah sekarang dia dah pregnant about 6 weeks...happy x terkira kawan tuh...bersyukur sesangat kawan tuh...kuasa ALLAH!:pray::pray:

Alhamdulillah.. dah pun pregnant.. rasanya kalo kita ragu2 baik pi dptkan 2nd opinion.. tapi memang betul kalo kecil sgt pun tak perlu apatah lagi yg saiz 5cm ke bawah.. even bnyk maklumat pun catat perkara yg sama... kat ampang puteri tu takkanlah suruh operate terus ataupun doc kat situ ada bg option tak?? itu cam kes nak cari untung je.. huahuahua..

Originally posted by dianaris at 13-10-2006 10:30 PM
Alhamdulillah.. dah pun pregnant.. rasanya kalo kita ragu2 baik pi dptkan 2nd opinion.. tapi memang betul kalo kecil sgt pun tak perlu apatah lagi yg saiz 5cm ke bawah.. even bnyk maklumat pun cata ...

ade my fren tu fibroid dia 8cm  ..alhamdullilah ok jer sampai delivery..tapi with alot of care ler!!! so far yg I tau ler...fibroid during pregnancy not harmful if detected earlier and take precaution and enuff care!!! lepas banak baru fikir nak buat ape dgn fibroid tu..but some fibroid after banak dia akan jadi tak aktif...sbb dah takde nutrition kan...so tak kacau...just becareful kalau fibroid tu masih disitu ...so the next pregnancy takut dia grow lagi!! and maybe could cause discomfort je lah.

korang pasan tak..bile peknen macam2 kite tau..mcm2 kite bace....in out everything about pregnancy from day 1 until delivery...kire2 nyer lepas banak dah ckup knowledge dah cam gynae dah..cume takde degree jer....

kire2 kalau emergency leh aah bagi org banak tepi jaaln..pastu balut dgn suratkhabar!! kekekeekek aku ni giler ke haper sbb tak ckup tido..kene dera lagi semalam!! biler anak aku nak gheti differentiate siang ngna mlm..siang tido sampai tak hengat....mlm terbeliak bijik mate cam spotlight!!

Originally posted by mamapotter at 15-10-2006 11:51 AM
korang pasan tak..bile peknen macam2 kite tau..mcm2 kite bace....in out everything about pregnancy from day 1 until delivery...kire2 nyer lepas banak dah ckup knowledge dah cam gynae dah..cume takd ...

hahah betul tuh mamap...masa pregnant nih macam rajin plak nak baca semua pasal pregnancy....lepas nih bolehlah jadi bidan terjun...:nerd::nerd:

kesian ko mamp, teruk kena dera ngan dak ashman...sabar....itu baru sikit..huwahuwahuaw:nerd:

Originally posted by harizariel at 13-10-2006 15:49

ermm not sure rasanya nih bukan kes maternity..diana cuba check ngan doc balik....

btw...you all can call me riz..itu nama betul i..hehehe.....hariz is my son....haz bukan...takut org tersil ...

ai ai chief!!!:solute:

Originally posted by mamapotter at 15-10-2006 11:49

ade my fren tu fibroid dia 8cm  ..alhamdullilah ok jer sampai delivery..tapi with alot of care ler!!! so far yg I tau ler...fibroid during pregnancy not harmful if detected earlier and take p ...

ic.. memang i baca tentang fibroid pun sama gak.. tak perlu buat apa2 kalo tak ada apa2 yg serius.. lepas bersalin tunggulah dlm certain time tengok keadaan dia camna.. thanks.. i'll definitely taking care of myself seriously..