CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: horatio_macho

Hubungan Dgn Mentua

Aku fikir mak mertua aku baik (dah arwah pun) sebab dia tak pernah menceritakan keburukan menantu-menantu dia yang lain pada aku atau aku terdengar dia bercerita.  Jadi aku rasa mesti dia pun tak mengumpat hal aku.  Lagipun kita kena toleratelah, tak serupa dengan mak kita.  Kita datang dari keluarga yang berlainan latar belakang.

aku kureng sket dgn mil....kekadang je le ok....die jenis byk mulut,
talam dua muka.....cerewet,kelam kabut.....,mulut manis....semua ada....

d apa yg aku nampak die jeles sgt dgn mak aku.....

dah vote

MIL mama ni depan menantu ni dier citer pasai menantu tu, dgn menantu yg lain plak dia citer pasai menantu yg sorang lagi......dalam 5 menantu pompuan (anak lelaki dia 5, anak pompuan 1).... 2 dah bawak diri...jarang2 jer jenguk. tinggalah mama, n 2 biras lain... kebetulan we all sekepala. kalau berkumpul kami betiga, mulalah pecah citer apa yg MIL dok kutuk we all...apa lagi we all betiga puun k\pakat dok pok pek lerr mengulas balik apa yg diumpat oleh MIl kat we all.. kiter orang ni dah geram tahap gaban ngan MIL n SIL tp dek kerana duduk dekat2 , kenalah wat tk tahu...malah nak gaduh...like mama n biras sorang ni tkpelah we all duduk asing..sian ngan biras bongsu... terpaksa duduk campur ngadap karenah they all.  itu pasal menantu pompuan. Menantu lelaki dia plak dek kerana perangai MIL menantu lelaki yg sorang ni angkat kaki...SIl plak tk nak ikut laki dia konon sebab maknye... so la ni gantung tk bertali.....tp duit bulan2 (konon nafkah anak) minta macam peminta sedekah sedangkan t.jwab dia sbg isteri tk dilaksanakan...cuba menantu2 pompuan ni buat mcm tuh kat anak2 lelaki dia...di maki 40 hari 40 malam kut....

hari tuh MIL ngadu kat mama .menantu bongsu dia ni tk jaga makan minum lakinya (anak bongsu MIL ler)...siap ngungkit.."mak jaga  anak mak dulu elok, pi kerja sarapan siap, bawak bekal lagi..ini tidak..si xxxx bangun dah ler lambat, sarapan tk buat..blal bla bla.." mama diam jer, malas nak ulas. kang mama keluar fatwa "aik mak..anak pompuan mak tu jaga ke tak lakinyer? ooo anak mak kalau bini tk jaga mak tau marah ..habis naper mak tk marah anak pompuan mak yg tk jaga makan minum batiniah laki dia..apa laki dia tuh tk der mak? ''  hhuuhuhuhu mau perang ooooooo

Originally posted by haniman at 7-8-2007 04:51 PM

Unggas sedih akak baca cerita u dan akak terperanjat pulak bila baca ada orang yang so westernise di Kerteh.  Mungkin semenjak Petronas bertapak di Kerteh kot.  Ataupun mungkin keluarga PIL u ...

My MIL yg pure ganu.. ..My FIL asal kl.. ..ada dua pertembungan budaya aarrr sket antara MIL dng FIL.. ..kalau MIL percaya sangat dng bomoh.. ..tapi FIL sket pun tak percaya dng bomoh2 nie.. ..

lu nak tau haniman.. ..lepas nikah wa kena ikut my hubby sbb sebelum ni wa kerja kat labuan.. ..memula sampai kerteh hingga sekrg wa rasa macam duduk kat gua jerk.. ..tak best langsung kerteh nie.. ..rasa macam duk kat pekan tinggal.. ..macam tak der org.. ..rasa macam mundur sangat.. ..dah tue pula barang2 semua kat sini mahal.. ..mahal gilerrrr.. ..teramat mahal.. ..mengalahkan kl.. ..di sebabkan petronas.. .,penduduk setempat jadi mangsa.. ..tapi seriussss.. ..wa tak suka duk kerteh.. ..takder kemudahan yg memuaskan.. ..wa penah tanya kat my hubby kenapa buka biz kat sini.. ..my hubby kata kat sini harga pasaran berbeza dng tempat lain.. ..kire bley up harga.. ..tambahan my hubby dapat projek dng petronas.. ..wa tak suka arr duk kerteh.. ..

aku yang sakit hati ngan MIL aku nie...kalau
ada ajer perubahan kat umah aku...maca perabot2 ker...depan aku dia tak banyak soal....tapi belakang aku dia citer ngan adik beradik dia...bising ngan my hubby...dia kata aku nie kikis duit hubby beli itu ini...hallo...aku beli perabot semua pakai duit aku sendirik...
tak pernah nak mintak duit hubby...aku tau..hubby macam2 nak bayar...rumah, kereta, segala bill...kredit kad ngan lain2...sakit hati aku...
dia macam tak puas hati ...tak bleh tengok orang nak senang sikit...!!

Follow Us
saya yang single ni pun naik takut baca pe'el mertua ni...kalau dapat ok,bagusla tp kalau dapat tak ok,bolehke saya tahan telinga??

so far ok. very baik. alhamdullillah. sure ada yg ngata i belakang2...biar la. i tak amik pot. kalau nak layan, tak habis cerita nanti. yg i tak suka, i ckp. tak de main bermuka2. they all pun tau, u get what u see. nobody's perfect...i mmg bukan menantu mithali, and never pretend to be also. i love his son, tu kira bagus dah. just sentiasa jaga adab...org tua kan, eventhough bukan kita punya, hb punya and gparents our kids jugak. kita pun parents ajar to be polite to the elders. so i cuba la.

i dah tak der mak n bapa mertua....

Aku menantu kesayangan. Ibu mertuaku tersangat la oknyer... Hai mak Non...:victory: :victory:

Originally posted by wulan_cinta at 20-8-2007 02:16 PM
saya yang single ni pun naik takut baca pe'el mertua ni...kalau dapat ok,bagusla tp kalau dapat tak ok,bolehke saya tahan telinga??

eh...jgn mcm tu dik...nasib seseorang lain2....so...just pray for the best...

Mak Mentua aku sebenarnya ok...tapi kakak Ipar aku lah pompuan paling jahat dalam dunia hasut MIL aku.

Sbb dia tak leh beranak habis kita2 yg bole ngandung anak 2-3 nih diumpat2nya.....bukannnya aku tak tahu dia nak dapat kredit lebih dari MIL aku sbb nak cover dia mandol...so that MIL aku tak ungkit2 pasal zuriat kat dia. Jadilah menantu kesayangan.

MIL aku siap cakap kat menantu2 lain (termasuk aku laa tu) pegi berambos...nnti dia mati jadi MAYAT baru bole jumpa....!!!

So dah setahun aku tak jumpa MIL aku....kecik hati aku nih..bukan aje aku anak beranak diumpat2nya...habis makbapak aku kat kampung yg tak campor hal dia & tak tahu apa2 hal pon kena maki carut.

Setiap manusia ada kesabaran....tapi mmg pantang aku makbapak aku org hina orang kampung bodoh , tak berpelajaran...dll....sehina2 mak aku tu pun...adik beradik aku semuanya pg higher inst.

ntah bila mak mentua aku nih nak berubah umur dah 65....sembayang celup2...pakai tudung pon tak nak...kerja tido terlentang ngan tengok sinetron aje kerjanya....

Reply #126 elninhamfz's post

biasa lah tu....aku pun kena gak...jd utk elakkan di kutuk lebih, jalan terbaik kiter pun kerja lah......senang skit, kalau apa2 cakap jer kiter yg beli sendiri abis citer...nak ngata sukatilah...janji kiter tak pernah menyusah kan hidup diorang

banyak citer pasal MIL @ FIL ni ye...
hubby zue anak yatim piatu...so zue tak de lah masalah2 mcm ni..
ingat lagi masa nak kawin dulu..hubby cakap bestnya nak dapat mak n ayah...
ermmm bukannya nya best nak dapat isteri

[ Last edited by  @ZueR@ at 21-8-2007 09:20 AM ]

so,mcmmana petua nak amik hati diorang sebenarnya.........

Originally posted by wulan_cinta at 21-8-2007 12:36 PM

rasanya...kena pandai 'berlakon' kot...ntah la...myself mmg tk pandai langsung nk berlakon...apa yg I tak suka me akan diam or voice out...I pun tak pandai berlakon buat2 rajin sedangkan REALITINYA I bukannya rajin sesgt...even  dulu..before kawen pun...I dha bgtau kt MIL N Hubby yg I tak pandai masak n WILLING to learn...

Originally posted by wulan_cinta at 21-8-2007 12:36 PM

Salam...
menantu2 kt sini bnyk kongsi cite ye..
Betul la wulan,kite pn nak jga petua klu ada...tapi biarlah petua2 yg luar biasa
yg biasa org buat tu,kite pun dah buat..
Buat yg seangkatan...kite pn kawin org ganu gak tp cam cmpur2 klantan gitu.
Kite tak tau la plak mereka2 nih suke klu dpt istri org luar..bab nih,
kebetulan yg anak2 die agak open jer kot!
Biasanya mreka suke org2 mreka gak.Kite nih pn org luar.

Bila baca pengalaman masing2 kat sini, rasa nak nyebuk gak lah....

Sebelum kahwin dulu memang dah set dalam kepala lah bahawa asam garam kehidupan berumah tangga ni memacam. Yang wajib (yang paling dekat ngan kita) akan kita hadapi ialah ragam/karenah mak mertua, pak mertua, ipar and may be biras kot.  Inilah dugaan hidup.  Kita akan berhadapan masalah dengan salah satunya.  Kalau MIL ok, FIL pulak. Kalau MIL and FIL ok Ipar pulak.  Kalau tiga2nya ok may be hubby pulak.  Kalau semua ok may be menantu yang tak OK (kitalah) he he he jgn mare......

Dulu saya sebelum kahwin memang dah pasang niat dalam hati/ set dulu dalam mind bahawa MIL and FIL macam mak ayah kita.  Lagipun saya dah tak ada mak ayah.  Mula2 kahwin semua ok tak ada masalah. Saya pun sembang2 lah macam kita sembang ngan mak kita telus...... Tapi bila lama2 baru saya perasan MIL ni tak boleh kalah, maksudnya jgn nampak kita lebih dari dia.  So, bila saya dapat baca sikap dia cam tu, dalam banyak hal bila bersembang kita iyekan je utk elak selisih faham. KAlau tak ada hal penting kadang2 tak sembang sangat. Dah ada anak ni bolehlah melayan anak (ada reason)

Tapi satu yang saya tak suka dengan MIL ni cara dia bercakap suka memaksa sikit. Maksudnya cakapnya kena ikut.  Dan paling saya tak suka bila dia masuk campur urusan bb.  MAsa saya dlam pantang dulu dia langsung tak beri galakan beri susu bandan hari2 tanya tak beri susu tin ke. and satu lagi suka sangat kalau cucunya hisap puting.  Entahlah dalam bab anak ni saya tak suka dia memaksa ikut cara dia.  Cukuplah kalau beri pandangan jangan mendesak.   Lama juga rasa hati ngan dia pasal penjagaan anak. Tapi pujuk hati sendiri dgn andaian mungkin dia pun tak ada ilmu menyusukan bb kot.  Lepas tu MIL and FIL kadang2 ada juga kata saya ni gemuk (sabo jelah). Kalau nak compare ngan mak kita, tak pernah lah mak kita nak kata menantu dia gemuklah, hitam ke, pendek ke apa2 lah dari segi fizikal.  Entah mungkin itu cara dia org bergurau.

Lepas tu ada gak MIL kata saya pendiam.  Sebenarnya saya ni sederhana tak lah pendiam sangat tapi bukanlah kategori pot pet pot pet.  Yang menjadikan saya pendiam sebab malas nak cerita bebanyak takut kang ada cerita saya yang menampakkan saya lebih dari dia (manalah tahukan mulut kita ni kekadang kita tak sedar)

Satu lagi dah 2 tahun kahwin masih lagi cari peluang untuk merapatkan lagi hubungan dgn family hubby. Org kata menantu kena banyak mengalah.  Entahlah.... kekadang lain orang lain situasinya.  Cuma kita kena fikir jgn buat kat MIL/FIL perkara  yang kita tak suka menantu (hari tua kita bila anak dah kahwin) kita buat kat kita

my mertua tinggal mak jer..
ayah dah meninggal b4 i kawin..

she is sweet.. aku memang manja dengan dia..
but memang la kadang2 tu ader yang terasa.. tapi biaser la menda2 camtu... takder hal lah.. orang tua.. memang banyak yg dia rasa tak kena ngan kita..

kita yang patut tolak ansur selagi dia tak melampaui batas.. kalo jenis yang cengih n tak leh masuk langsung dengan menantu cam crita ibu mertuaku tuh, jangan harap laa aku tolak ansur..