CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 51046|Reply: 20

Tukar jabatan dalam kerajaan

Salam semua...

kat sini sape tahu prosedur nak tukar jabatan dalam jabatan2 kerajaan....

contoh mcm.. tentera  kalau nak masuk sektor awam ..maksud nya terus tukar ke sektor awam..kira transfer jabatan la kan...mcm mana ye...

kalau nk tukar jabatan dalam satu kemnterian just apply kat HR kalau ada kekosongan post lain..
but then, stil kena ada kelulusan ketua jabatan untuk bertukar..

if nk tukar kementerian but post yg sama,
eg. jurutera dari JKR nk tukar masuk Kem Kesihatan,
stil kena tgk ada kekosongan and kelulusan ketua jabatan..
dan untungnya kalau tukar jawatan sama ni..
sesetengah kementerian baru tu accept prev nye pangkat,
eg. kalo kat JKR dh J48, most probably kan KKM pun bole dapat post J48 with the same gaji..
so tak de la rugi kena jadi fresh J41 plak..

tapi kalo nk tukar kementerian dengan jawatan yg berbeza..
eg.Peg Sains dr Kem Sains nk jadi Peg Penyelidik Jabatan Haiwan..
stil kena tgk kekosongan dan kelulusan ketua jabatan..
but rugi sbb kalo kat Kem Sains dah C44 bile masuk Jabatan Haiwan post jadi fresh Q41..
yg untung cuma tak perlu pergi BTN je..
Induksi stil kena pergi untuk confirm jawatan.

tu apa yg saya tahu la..

Rate

1

C3f9.tar.gz This user has been deleted
basically tengok what type of service u're in..
closed or open serviced...cam PTD2 tak susah...just apply ler kat mana2 yg kosong
but for closed service, prosedur cam biasa..kena apply kat cam org luar...then kena mintak kebenaran Ketua Jabatan..
kalau tak dibenarkan, setahu aku masih boleh pindah kalau JPA offer, tapi segala seniority tak boleh di bawak ke jabatan baru...macam fresh graduated ler mintak kerja..gaji basic je..dilepaskan tanpa izin ketua jabatan
kalau diizinkan, maka boleh ler sambung je tangga gaji tuh...

setahu aku ler...aku bukan hebat sangat pon..maybe org JPA ade kat sini leh explain further...

pesal nak tukar jabatan??

tukar skim ke??

Rate

1

klu tentera lak mcm mana...sbb tentera ni kontark je.. klu blum habis kontrak mcm mana ... kena tgu habis kontark ke...

De_Ka This user has been deleted
kalau tentera, apply dalam tentera juga le.
kalu lari dari tentera, contract belum habis, polis tentera ikut cari di rumah, hihi

hmmm tq lah buka topik niee .. saya nee tentera, TTP 21 JULAI 2009, so mmg nak buat persediaan ,servis 13 thn jerr.. kalu samb rugi sebab pencen muda umur 39 dah pencen . pas tu nak keja gomen tak boleh dah.. kalu keja swata dah tuaa lagi pun fight pun byk.. so abik langkah drastik nak apply ke jabatan agensi lain cthnya BPR ,KASTAM,IMG,JPJ ,APMM DLL yg bersesuaian so kalu pun sampai 56 thn tak lah menganggue..
setahu saya gomen ke gomen kena buat surat iringan dan ditandatangai oleh ketua jab. so surat tu disertakan sekali dgn surat permohonan jab yg kita mintak..
satu lagi tangga gaji bagi anggota tentera yg bertukar ke jab lain, akan mendapat 3 kenaikan selepas di sahkan jawt.
itu yg aku tau lahhh...
kalu ade tip2 lagi bagitau aku sama kayyy...

Rate

1

Follow Us

Reply #1 deryza's post

Macam saya, saya nak tukar dari Q41 ke F41..
Nak tukar sebab sekarang ni saya dalam closed service.. Sampai pencen la kat pejabat sekarang..
jadi ada la tanya orang JPA ari tu..

Untuk mengelakkan apa-apa kerugian, saya kena tunggu confirm dulu...
Kemudian isi borang SPA..
Jika dipanggil temuduga, saya perlu bawa surat kebenaran ketua jabatan...
Semasa temuduga, saya diibaratkan melepaskan jawatan asal saya..
Jika saya berjaya temuduga, saya akan menjadi junior kembali tetapi gaji yang diberi adalah sama dengan gaji asal. Jika tiada gaji yang sama, maka saya akan diberi gaji satu tangga lebih tinggi..

Tapi risiko dia tinggi kerana saya mungkin kehilangan pencen separuh gaji jika saya gagal dapatkan 25 years service... Jadi, saya mesti tukar jawatan dan confirm dalam jawatan tu sebelum umur 30..

Rate

1

Reply #6 naufal74's post

Ini adalah pandangan saya berdasarkan pemerhatian saya.. Sekadar nak kongsi pendapat dengan awak...

Ayah saya juga bersara tentera pada tahun 1998 semasa berumur 39 tahun. Masa tu dia berpangkat Koperal. Semasa pencen, dia terima ganjaran saguhati dan wang LTAT lebih kurang RM90k. Cukup untuk buat sebuah rumah untuk kami. Sejak dia pencen hingga sekarang, dia telah terima 3 kali kenaikan pencen 10%. Saya dan adik2 juga diberi biasiswa semasa kami bersekolah dan anugerah (oleh PERHEBAT/ Bekas Perajurit) setiap kali mendapat keputusan cemerlang dalam peperiksaan. Banyak kemudahan yang diberikan berbanding dengan pesara awam yang lain...

Selain itu, gaji anggota LLP jauh mengatasi gaji kakitangan gred 17.. Sebab tu jika anda menyertai jawatan lain, anda diberi 3 kenaikan tangga gaji. Lebih-lebih lagi dengan kenaikan terbaru ni...Lagipun gred 17 susah nak naik pangkat, kecuali sambung belajar..

Satu lagi faktor yang perlu anda pastikan, adakah servis 13 tahun dalam tentera tu dapat dibawa ke jawatan baru? Kalau dapat, takde masalah...
Kalau tak dapat, anda mungkin rugi dari peratusan pencen...

Lagi satu, adakah pada tahun 2009, skim pencen masih wujud?

Rate

1

Reply #6 naufal74's post

Naufal tentera bahagian ape... saya pun tentera gak.... TTP Jun 2008 - 15 THN...  klu 16 sambung setahun la.. nak kena prepare awal2 ni...  saya pun ada dgr mcm tu gak.. tapi tak tau la brapa kenaikan yang akan di beri .. cuma kalau dpt tangga gaji yang sama pun dah kira ok... n servis dalam tentera akan di kira untuk pengiraan pencen .. cuma tak di kira 13 atau 16 tahun servis penuh.. maybe yang di kira cuma 13 atau 10 je... ok la tu.. tambah 15 tahun servis kat awam leh dpt pencen.....
Tapi masalahnye skrg... nak masuk skim mana.. ada tak skim yang boleh iktiraf perkhidmatan dalam tentera.. contoh mcm saya.. berkhidmat dlm tentera sebagai pengajar vokasional... tapi sbenarnya tak dak pun skim tu dalam tentera ..cuma di wujudkan bagi memenuhi keperluan perkhidmatan tentera... dan ingat nak masuk skim sbg PPLV (Penolong Pegawai Latihan Vokasional) ..kalau dari segi kelulusan memang saya layak sbb saya pemegang Diploma Politeknik... dan banyak kursus-kursus berkaitan MLVK(skrg JPK) yang saya hadiri...

So ... masalah skrg.. mcm mana nak aplly ye... tanya kat bahagian admin diorang pun cakap tak tahu... kena isi borang SPA dulu la kot...pastu masa interview.. bawa surat sokongan Ketua Jabatan ...

Bagus tuk topik ni. Sy pon nak tanya gak. Kalau dr JPS pindah ke PBT mcm Majlis Perbandaran/Daerah...tangga gaji turun balik ke asal atau dia ikut tangga gaji yg sama? Kena g induksi balik ke walaupon dah cnfirm?

Reply #8 padlie's post

dah ramai yg tranfer... bagi yg nak tukar dunia. so kena masuk  jawatan baru.. lerr. so kalu jawatan baru pun kena training gak.. tapi utk jangka masa panjang ade nilainya..
peratus pencen tak jadi hal..
masalahnya ramai angg lps abis pencen jer mentaliti balik kpg umur muda lagi beb.. kuat lah plokkk so rugi tenaga tuu ..
tak tau lah pulokkkk tenteng skim pencen tuuu... kalu tak de haaaa...   

Reply #9 deryza's post

hmmm tanya amin apa diorg tauuu... MMG diorg tak abik tauu pun bab nie kita jer kena usaha sendiri..
so u kena direct ke SPA ,aplly guna online blehh ,face to face pn ok..
call pun blehh...
sya bah. system radar (tudm) tapi kalu tgk dlm agensi lain mmg lah kurang lah kepakaran nii... so army kalu nak mintak agensi pguatkuasa lain ade avantage lah kit..

apa pun wk kena direct ke SPA..

kalu dpt tu bagi tau aku sama..

aku bulan 7 ni pra kat K.KINABALU

pas ni pakai ENCIK cepat beb...

Rate

1

Reply #11 naufal74's post

hehehe..

itu la.. bila sebut pesara je, ramai la dah nak rest... umur baru nak masuk 40..
memang tu mentaliti la...

Bekas tentera dan pesara tentera memang diberi keutamaan dalam jawatan-jawatan yang melibatkan penguatkuasaan.. Sebab tentera memang dah terdidik dalam soal ni...

Pasal pencen Kumpulan Wang Amanah Pencen (KWAP) dah pun dilancarkan pada 27 Feb 2007. Dia sama cam KWSP... CEUPACS pun tengah fight benda ni.. rugi ooo...

Reply #12 naufal74's post

Ko dah apply ke.. jawatan ape

Reply #14 deryza's post

aku dah servey n memacak tiang tiang nya, kalu ko nak lebih lanjut ko lawat lah www.spa.gov.my n jobstreet.com (ade resume writing dll)

kalu ko nak contoh surat dan panduan pertukaran jawatan ade di
myGOVERNMENT dlm tu ade panduan2nya..

tahun depan aku nak apply.... tahun nieee prepare..

Reply #13 padlie's post

depan umah aku ade abg tu bagitau dulu jadi guard abis pun jadi
guard (apa pun tu rezki dia) janji halal....

tapi dulu pakai m16 skrg cota maaa...

sama lah tu senjata jugakkk... tu

URUSAN PERMOHONAN PERTUKARAN

PENGENALAN

Pertukaran seseorang anggota dilakukan untuk mempelbagaikan kemahiran dan pengalamannya selaras dengan pelan komprehensif pengurusan sumber manusia yang telah dirangka. Walau bagaimanapun, seseorang anggota boleh memohon untuk bertukar bergantung kepada keperluan tertentu.

Skim perkhidmatan yang termasuk di dalam perkhidmatan gunasama ialah :

╗/size]       Perkhidmatan Pegawai Tadbir dan Diplomatik (PTD)
╗/size]       Perkhidmatan Pegawai Tadbir Am (PTA)
╗/size]       Perkhidmatan Pegawai Sistem Maklumat (PSM)
╗/size]       Penolong Pegawai Sistem Maklumat (PPSM)
╗/size]       Perkhidmatan Pegawai Latihan Vokasional (PLV)
╗/size]       Perkhidmatan Penolong Pegawai Latihan Vokasional (PPLV)
╗/size]       Perkhidmatan Penolong Pegawai Tadbir (PPT)
╗/size]       Perkhidmatan Pembantu Pegawai Latihan Vokasional (Pem. PLV)
╗/size]       Perkhidmatan Pembantu Tadbir (Kesetiausahaan) (PT(K))
╗/size]       Perkhidmatan Pembantu Tadbir (PT P/O)
╗/size]       Perkhidmatan Operator Komputer (OK)
╗/size]       Perkhidmatan Pembantu Tadbir Rendah (PTR)(Jurutaip)
╗/size]       Perkhidmatan Juruteknik Komputer (JTK)
╗/size]      
Merekod ke dalam sistem

Perkhidmatan Pembantu Tadbir Kewangan (PT (Kew.))

4

1

PERTUKARAN TEMPAT BERTUGAS
Pertukaran boleh dilaksanakan sekiranya berlaku sebab-sebab berikut :

i.         Keperluan perkhidmatan yang dikenalpasti oleh Ketua Perkhidmatan

ii.       Permohonan daripada pegawai

PERMOHONAN PERTUKARAN
Permohonan pertukaran anggota perkhidmatan gunasama bolehlah dimajukan kepada Ketua Perkhidmatan melalui Ketua Jabatan  dengan disertakan dokumen berikut :

1    Surat permohonan yang menyatakan rasional permohonan untuk bertukar
1    Surat sokongan daripada Ketua Jabatan
1    Surat arahan pertukaran pasangan (jika memohon untuk bertukar kerana mengikut pasangan)
1    Dokumen-dokumen lain yang boleh menyokong permohonan seperti surat akuan doktor dan sebagainya

Permohonan yang lengkap hendaklah dimajukan kepada :

Ketua Pengarah,
Jabatan Perkhidmatan Awam,
Bahagian Perkhidmatan,
Cawangan Pengurusan Perkhidmatan Gunasama,
Aras 6, Blok C2, Parcel C,
Pusat Pentadbiran Kerajaan Persekutuan,
2

62510 W.P. Putrajaya.

KUASA MELULUS
Kuasa untuk melulus permohonan pertukaran adalah berbeza mengikut gred jawatan seperti berikut :

i.         Bagi Perkhidmatan Pengurusan dan Profesional  (Gred JUSA dan Gred 1) :
-    Mesyuarat Ketua Setiausaha Negara

ii.       Bagi Perkhidmatan Pengurusan dan Profesional  (Gred 2) :
-    Jawatankuasa Kenaikan Pangkat

iii.       Bagi Perkhidmatan Pengurusan dan Profesional   (Gred 3) :
   -  Panel Timbalan Pengarah Operasi Gunasama

iv.   Bagi Perkhidmatan Kumpulan Sokongan :
      -  Panel Ketua Penolong Pengarah Operasi Gunasama

Reply #17 hasmania's post

Bagi gunasama, prosedur dia mudah dan ringkas. Tapi bagi kami yang bukan gunasama ni teruk... Sebab kena tukar jawatan..

Saya nak tukar juga kejabatan lain.please tolong sgt2.sy askaq gak.

Tolong la abg2 n pekerja gov ln.nk tukar juga walau apa pun terjadi

12Next
Return to list New