CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: mulberi

[Aduan] MUFLIS....

Reply #11 nerofreak's post

tapi sebelum diistiharkan bankrup leh tak buat rayuan nak bayar sikit2....

Reply #39 Gemukkkkkkk's post

camner caranyer...aku nak leh...

Reply #41 Gemukkkkkkk's post

camner citer laaa aku nak apply....

Reply #46 Diba_79's post

menakutkannnnnn...wat suspen jer....

Reply #47 kabintang's post

kalu apply EPF tu seetle utang CC leh tak....baik pakai duit EPF dari declare bankrupt

Reply #49 mulberi's post

mana satu betul nie.....BANK nie mmg hampeh laa

Follow Us
keroje camner?????????

Reply #66 posh76's post

Kalau la boleh kuarkan duit EPF utk byr hutang.. memang ramai la jawabnya rakyat Malaysia ni yg melarat mase tua nanti!
Mslhnya, org kita ni slalu salahguna ape yg gov dah kasik. Cam dulu, boleh kuarkan EPF utk beli komputer, pastu ade yg salahgunakan lak.. Mohon utk beli komputer, tp sbnrnya duit tu utk mende lain..

Originally posted by posh76 at 29-5-2008 11:13 AM
website mana nak check kebanrapan ni?

http://www.bheuu.gov.my/jim/index.shtml

#riplai diba70

Nak minta izin Mulberi sbb nak tumpang kat thread ni..

Mula2 saya nak tanye pendapat, idea or apa2 feedback dr kwn2 yg dah berpengalamam kt sini..

Katakan laa si 'A' = berumur 50an  disahkan bankrap dengan outstanding 35K. pastu dia planned utk jual umah dia yg dlm pasaran 200K. Plan dia ialah utk amik some deposit dari buyer then clearkan nama dia dari list tu .Then proceed je la urusan jualan umah tu  plus dia settlekan utang2 lain. Soklannye:

1) Amik masa yang lama tak utk jabatan insolvensi nak clearkan nama dari Bankrupt?

nk clear name dr list bengkrapsi bkn semudah ABC... ....yg salu org buat, kalu ade duit, settle sumer utang dgn pemiutang (bank ke etc), en den apply kat kort utk set aside order bengkrapsi (Adjudicating/Receiving Order)...dlm application tu kene saport la ape2 bukti da settle utang dgn pemiutang etc...kort bepuas ati dgn sumer bukti, en den jabatan insolbensi xde bantahan, kort bg la order utk set aside order bengkrapsi tuh...serve kort order tesebot kpd jabatan insolvensi, nanti derang akan clearkan nama bengkrapsi dr list derang...so bajet la bape lame proses sume tuh...

tp, apabila sorg tu di dikler bengkrap, sumer rete die akan dipegang/diuruskan oleh Pegawai Pemegang harta...org bengkrap mane bley ade rete....so, akan diadekan 1 miting antare si bengkrap, pemiutang dgn pegawai td utk ekses sumer aset ngan liabiliti pihak2 terbabit...katekan bengkrap ade umah value 200K, kalu ade buyer, dgn kebenaran pegawai td bley la jual umah tu utk settle utang2 sumer....tmasok la utang ngan along ke, utang keter buyer baru wat taik ke dan sbagainyer...

cek loyer kehampiran anda utk ditel prosider...

2) Si A rasa dia ada hutang2 lain cth: jual kete rtp tak tukar nama owner baru tp buyer buat taik tak bayo.. (yg blm sempat lagi diclaim oleh creditor masa si A check list outstanding dia) so jumlah hutang dia mungkin bertambah. Soklannye >> Nama dia mmg boleh CLEAR ke ?

boleh, jawapan sperti di atas...

3) lama tak proses jual beli umah ni?? Sy mmg xpaham sngt psl jual beli umah ni

lama x lame begantung kpd miting antare sumer pihak terbabit, kebenaran pegawai pemegang harta, jawapan sperti di atas...

3) Tlg crarifykan, betoi ke pembelian umah tu boleh ditarikbalik oleh pihak bank sbb diorg mmg boleh tarik balik apa jua proses pertukaran hak milik yg dilakukan dl 6 bulan terdekat? Sbb mc penah baca somethere kat sini

org da bengkrap = org xde rete or tidak boleh memiliki sebarang rete...umah tu bkn milik die dah lps jd bengkrap...jawapan sperti di atas

pstt.. Dlm masa yg sama, si A jugak ada wat loan ngan AHLONG  Tu yg dia try to settle everything dengan jual umah tu. Korang bayangkan la.. RM200 tetiap ari mau bayar sama itu olang..

along xdek kene mengene ngan bengkrapsi....along pedulik hape kalu org tu bengkrap ke tidak...

+ philipinoe2@cari.uk +

banyaknyer org bankrap sbb kad kredit..
macam berhantu jerks kad kredit nieh

Reply #71 philipinoe2's post

Thanx Phil, 4 d explanation.. :victory: Hrp2 dpt membantu Diba..

Reply #72 izza_dude's post

Ramai yg igt boleh menyenangkan hidup.. hakikatnya.. lagi menyusahkan ade la.. esp. pd yg tak berapa pandai mengurus kewangan sendiri..

Urgent...

salam

nak tanya pendapat korang lar...

aku ada duit sket tapi letak under nama mak aku sbb takut kalo aku dimufliskan tanpa pengetahuan aku (cam kes laki mulberi tuw)

1.  bijak tak kalo aku pindahkan duit tu ke akaun anak2 aku yg masih kecik tu? sbb: aku penah cek ngan ARB kalo apa2 jadi kat mak aku (kematian) maka ramai yg berhak keatas duit aku tu coz mereka pewaris terdekat temasukla aku adik badik.

Sbb lain: aku susah le nak kuar duit..tepakse ajak mak aku sekali.

Aku risau kot2 jadi cam kes mulberi tu yg dia tak tau menahu pasal dia nak bankrap. x sempat buat apa2 pun.

La ni aku mmg continuosly byr bulan2 kat bank w/pun sikit. Setakat ni bank ok jer..xder pun call aku nak mintak byr lebih ke hapa ker...

Apa kata korang? patut or tak or biar je kat mak aku tuu...adehhh..ingat esok aku nak p transfer duit tu kat akaun bebudak tu. senang sket nanti. yg balanya kalo malapetakan muflis tu tiba, duit tu beku gitu jek kat akaun dorang sbb aku ni penama mereka.

hellowww...xder sesape ke sudi bagi pandangan...

sabo..kita tggu sampai kul 5pm nanti k....(pujuk ati jap..)

La ni aku mmg continuosly byr bulan2 kat bank w/pun sikit. Setakat ni bank ok jer..xder pun call aku nak mintak byr lebih ke hapa ker...

x paham plak ape jenes beng yg bile kiter bukak ekaun dgn die, bley plak die kol soh kiter deposit lagi lepas tu...

enihau, mmg la ekaun mak kiter @ rete beliau akan menjadi rete pusaka beliau bile beliau tiada kelak, yg menjadi hak waris2 beliau, x kire la sape pon yg menten ekaun tuh mase hayat beliau...

1 lagi care, bley simpan duit under insurens-cum-saving-cum-investment-cum-education for children-cum-i'm cumming...

baya je bulan2 kt insuren tu, kang da matang bley kuar balik duit tu plus profit/interest etc...

mekasih cik/en philipinoe2...

mmg insurance je la tmpt yg dorang xleh usek...

Balas #75 el3123\ catat

anak-anak umur berapa?  
kalau bawah 18, kemungkinan besar trustee account.  dan biasanya mak-bapak yang operate the account juga.  jadi, aku kurang pasti kalau bila dah muflis, wang tu berada dalam capaian mereka dan boleh dirampas?  ada lawyer boleh confirmkan?  satu cara, suruh pasangan anda yang bukakan akaun untuk anak-anak.  nama anda jangan ada kaitan langsung dalam akaun tu.
jadi cuma anak-anak dan pasangan anda je boleh keluarkan duit.  jadi lebih baik seret diorang dari seret mak anda kan..

Reply #79 Gemukkkkkkk's post

ESyk.. risau la pulok.. hr tu bukak takaful utk anak, ade bubuh nama hubby.. (Anak 4 & 7 thn). Err.. tak terpikir lgsung hr tu nk buh nama Mul laaa

aku tak pasti le, mulberi.  tu cuma agakan aku je.  kena tanya yang lebih pakar bab ni.