CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: namakuliza

[MERGED] ALL ABOUT TONSIL

yg mek tau..sepupu mek kena tonsil dia gi wat rawatan alternatif 9rawatan cara batin) skrg ni dah baik dah.
dia buat dekat rumah anak yatim bukit pegoh, melaka

topik ni dah pernah di bincangkan....cuba selak kat belakang2...

ok terima kasih nanti saya cari maklumat yg sedia ada..cam mana nak g thread yg ada bincangkan bab tonsil dgn cepat dan mudah?

...threads merged...for those yang bukak topic on tonsil nie...please take note...u guys can continue with your posting in here...thanks...

Kerap demam walaupun tonsil sudah dibuang

Assalamualaikum..

Untuk pengetahuan, zie dah wat operation tonsil mase umo 21..Since kecik, mmg zie kerap demam, tido berdengkur kuat..Ingatkan demam biase..so ignore je smpi besar..one day jumpe doktor, tonsil zie dah terlalu bengkak n dah tutup salur pernafasan..If tak operation cepat, it can cause to death..and doktor bagi jaminan after wat operation, xde masalah demam lg..Lepas operation mmg la sakit nyer..mcm kene sembelih rasenya..suara pun xder..mmg kene makan bende sejuk2 and jenis jeli...Seminggu x leh sentuh nasi n makanan panas..nanti luka..tp dah masuk 3 ari x tahan lapar, zie mkn la nasi..mmg betul luke n berdarah..nak ilangkan telan ais..dah dkt 4 tahun zie buang tonsil..but same je..zie kerap gak demam..biasenya zie akan sakit tekak yg amat sangat..rasenya mcm baru lepas operation..nak telan air pun sakit..kdg2 disusuli ngan batuk n selsema..kdg2 tak..zie dah puas berpantang makan..tp kene sakit gak..if ade org keliling yang demam, zie akan kene..sebulan 2-3 kali zie demam..tolong la sesape yang ada masalah ni atau petua leh email kat zie..preity_zie83@yahoo.com.my

kasihan kena cari ubat kg kot

Follow Us

tonser camne a??

gurl ade mnghidap tonser...bile time demam jer..msti rasa perit n sakit kat tekak ni...kalu g jumpa doc..doc bg dicodin(ntah betok ke eja ni)..pastu tak lama sakit lek..penah check sndiri dekat cermin..mcm bernanah jer sket...sbb adik gurl pon kene tonser..tapi dah operate..so gurl ni kene oprate ker..?takut aa..bab2 operate ni..

tonser ke tonsil

tonsil yer..salah eja kot td...

tonsil kott..?

btw kalo tonsil,tau la nak menjawab..

tonsil ni anak tekak..yang tergantung2 tu..slalunya doc akan nasihat jgn buang sbb sebagai salah satu ciptaan tuhan,benda ni tak dicipta tanpa motif..sepertinya gak apendik..

so my advice is jangan buang..

tonsilitis mean saket tekak yang slalu blaku time2 demam kan..itu sebab tonsil ni berperanan dalam immune protection..

tapi kekadang sampai kritikal,doc akan syorkan buang sbb kalo selalu sgt jadi,daripada makan ubat,buang ajelah..

Originally posted by missayeen at 20-8-2008 03:09 PM
tonsil kott..?

btw kalo tonsil,tau la nak menjawab..

tonsil ni anak tekak..yang tergantung2 tu..slalunya doc akan nasihat jgn buang sbb sebagai salah satu ciptaan tuhan,benda ni tak dicipta ...

anak tekak  yang tergantung2 tu ker?? bukan yg kat tepi kiri kanan tu??

Originally posted by Jelma at 20-3-2008 09:33 PM
ada masalah tonsil........tp tk critical juz control makan n kena minum banyak air......
yg paling tk best tk leh minum ais..........

bukan ke kalau kena tonsilitis ni kena makan aiskrim byk2.. tp nape lak kita tak leh minum ais ek??

Originally posted by harunakill at 23-3-2008 09:09 PM
saya punya ada macam tompok putih.bila dh besar dia jatuh.benda tuh busuk yang amat sangat:geram: :geram: :geram: :geram: :geram: :geram: :geram: :geram: :geram: :geram: :geram: :geram: saya deng ...

pernah terbaca, tompokan putih tu sebenarnya adalah lebihan makanan yg kita mkan dan tak hadam...

saya pun ada tonsilitis ni,  tah, tak tau nak ckp apa.. tp kan, ada skli tu, masa nak tido, terasa tekak dah pedih mcm nak demam.. n terasa mcm ada sesuatu kat tonsil tu kan. saya bawak kecermin, tengok apa yg ada tersangkut kat sana.. mak aiii.. mmg byk tompokan putih tu.. dgn penuh kemuskilan, saya jolok la mulut n try kuis tompokan tu.. rasa benda tu mcm bergerak.. (bergerak mcm nak keluar) saya teruskan gak sampai berhasil keluar.. mmg busuk bau dia..
lepas tu, tonsil tu mcm luka sbb benda tu dah kluar..
tp ada kalanya, bila tonsilitis ni dtg, saya rasa panas kat dlm mulut.. bila tengok, tonsil tu dah berlubang2, (korang bayangkan je mcm sesungut sotong)

saya rasa mmg betul la tu makanan yg tak hadam..mmg dulu saya makan gelojoh sgt.. kunyah nasi pun tak sampai 10 x kunyah rasanya..
sedangkan, nabi muhammad sendiri dah pesan, mkn dgn perlahan dan setiap suapan paling kurang 25 kunyahan...

next time, harun try la jolok tompokan putih tu.. dgn jari kecil  atau telunjuk jer..tp kena sabar...

btw, bulan lepas tonsilitis saya datang lagi.. rasanya yg paling parah dr sebelum ni..
masa jumpa kat doc tu, dia ckp dah bernanah pun.. tp tak de plak dia nak suruh operate ke apa..
cuma dia beri antibiotik.. CURAM., 2 hari mkn, dah lancar bercakap..

tp dia pesan kat saya, try untuk berpantang dgn limau kasturi...
  tu yg tak leh nak tinggal sampai hari ni, sbb limau kasturi tu wajib ada klu nak mkn mee atau cicah ikan bakar...

Reply #153 reddots's post

Memang betul ckp reddot bila kita ada tonsil tempat tu akan membengkak dan bila kita makan makanan akan tersangkut kat situ. Saya pun masa ada tonsil aritu selalu alami masalah yang sama. Kadang2 makanan yang keluar tu dah berubah warna dan berbau busuk. Tapi sekarang ni saya dah buang tonsil tu lepas tu tak de dah masalah tu. Tido pun dah tak berbunyi lagi kalau dulu masa tido berbunyi macam keretapi gerabak sebab pernafasan kita sempit

Hi all,

Sy nk share...tonsil sy dh 1 thn asyik2 membengkak...tp may be tk di tahap serius lagi...sb biler gi klinik doc asyik bagi antibiotik utk makan...tp tonsil bengkak camtu gak...kejap surut pastu bengkak blk..sy siap pantang lagi...tk minum ais...tp biler time ngidam tu, bedal gak ais nie...

baru wat operation last week.tak le makan nih. rasa ada mende tersangkut kat tekak jeh.

up.....................

apa yg me tahu kalau dlm sethn more thn 6 kali demam...tonsil bengkak dan selalu kena amik antibiotik lebih2 lg yg paling strong...
doktor mmg sarankan go for surgery.

my son salah sorang yg ada tonsil ni...almost setiap 2 bln demam...mesti dpt MC....tak gi sklh. GP suh gi jumpa ENT dan ENT
pun mmg rekomen wat surgery....and this monday dia go for surgery. harap semuanya ok la...

sy pun da tonsil..tetiap bln demam je keje nya tp sekrg dah ok...lagi satu sy ni krg gemo dgn buah2an tp
pakse gak diri ini mkn buah....sekrg dh lameeeeeeeee x demam..alhamdulillah