CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 7224|Reply: 36

Saat bila korang teringatkan sesorang yang dah takde?

Sesaja buka topik ni  bukan nak menghidangkan sesuatu yg sedih tapi punya pengertian yg mendalam bagi pihak aku n korang yg telah kehilangan sesorang yg disayangi..
Aku rasa cam kebetulan ke hapa bila tgk bapa aku sedih time kitaorg makan sesama tghari kelmarin. Aku tau dia teringatkan arwah mak yg dah pergi sebulan lepas...
Hari ni aku terpandang plak kakak aku tetiba menghamburkan airmata teresak2 tgk nasi..yg pasti teringatkan arwah mak..
Kesimpulannya..aku selalu terjumpa saat2 begini dlm keluarga n kawan2 bila teringatkan sesorang diwaktu makan..mungkin waktu tu pengalaman makan bersama2 tu cukup bererti bagi mereka..takpun tgk hidangan fav org2 yg  telah pergi..tak kisah laa yg dah meninggal ataupun yg tinggal jauh dari mereka.
Aku plak akan terasa sedih teringatkan sesorang tu bila tgk laut..waktu makan2 tu takde la...bila tgk laut yg terdampar depan mata..aku rasa sedih ntah apa2...sayu je rasa..susah nak gambarkan..
Korang plak camner? Bila saat2 korang teringatkan sesorg yg takde depan mata eh..
Sorang kawan aku ni dia teringatkan adik dia yg  belajar jauh ni waktu sarungkan kasut adik dia ke kaki dia..sure dia tetiba sebak..mungkin kasut tu yg buat dorang bergaduh berebut2 nak guna..

Rate

1

yang betul2 rapat dgn diri ni....belum ada lagi yg dah 'pergi'....

kalau datuk dan nenek tu..adalah teringat...biasanya musim rayalah..pi ziarah kubur...

Reply #1 Hanafie's post

wa pun bila tengok jerk terubuk bakar mesti tingat kat arwah mama n papa wa.. ..time tue sebak sangattt.. ..nak jamah ikan tue pon rasa mcm takder selera.. ..memang sayu banggaattttt.. ..seingat wa dah 1thn lebih wa tak makan terubuk bakar.. ..memang tak bley tengok.. ..mesti terkenang.. ..terubuk bakar memang makanan peberettt mama n papa wa.. ..

[ Last edited by  unggas at 9-9-2007 12:37 AM ]

Reply #2 be_nign's post

lama gak tak gi ziarah kubur ni lepas kawin..hubby tak galakkan sgt..leh baca yassin kat rumah n doakan sesorang dari rumah..kali terakhir ni bila iringi jenazah arwah mak last mth..time kecik2 dulu memang kemestian waktu raya ziarah kubur..nenek yg suruh baca fatihah pada semua kubur2 yg kita org nak lalui sebelum sampai kubur yg kita org kenal..yer laa ramai2 dgn sepupu..teringat balik... nak tergelak jer..

Memang sedih kalau teringat org2 yg rapat dengan kita telah meyahut panggilan Ilahi..
Apa nak buat, doakan sahaja kebahagiaan DI SANA, sedekahkan Fatihah....

slalu tringat kat arwah abah.........
slalu sangat teringat kat dier bila aku dah selesai solat....huhu....
sedey sgt......slalu doakan dia aman di sana ......

ABAHHHH...................................
chebot rindunya kat abahhhh!!!!!

Follow Us

Reply #3 unggas's post

time nak posa ni kat pasar ramadhan  melambak org jual terubuk bakar ni..iskk sedap tu..

Reply #7 Hanafie's post

tapi kat ganu payah nak cari terubuk bakar.. ..nak cari ikan terubuk  pun payah tau.. ..tue pasal lepas nikah n duk ganu wa tak pernah mkn terubuk bakar.. ..kalau balik perak baru laaa jumpa ikan terubuk.. ..

myself2005 This user has been deleted

terkenang n kenangan pd yg dah tak ader

nie nak citer my experience.

my mum passed way 10 year ago (time tu 2nd year kat uni)
then aku n adik stayed with my grand mum.. (hingga aku kawin)

tak sampai sethn kwin (time tu 5 months pgnt) grand mum passed away. time tu rasa dunia gelap..

last 2 years 1st time raya without grand mum. sedis gler..(dah le tgh pgnt), mak dah xder, grand mum pun xder.. rasa cam x bermkna je raya tu.. tp we all still balik umah g/mum...
mlm raya plg sedih.. selalu grandmum aada..dia yg sibuk nk siapkan semua n aku just tolong2 je,.. tp time tu semua buat sendiri with my auntie dgn harapan buat semua persiapan just like my g/mum ada..
selalu aku ni mals sikit, tp time tu wpun pgnt semangat tu lebih2 lak..

tiba2 dengar suara takbir,.aku tetiba menangis...teresak2.. pastu auntie pun e=cry..both of us cry.. ingat my g/mum.ingat lagi pesan arwah my g/mum,,.if dia takder nanti mlm raaya ,.dia suruh we all buat persiapan raya cm biasa n adiahkan dia doa n al -fatihah n jgn lupa buat kenduri arwah..
masa..tu sedih gler..

dulu time b4 kawin,.. every time balik kg, or raya aku sure akan belikan sthing for my grandmom.. n i'll make sure dia akan pakai baju / apa2 yg aku bg tu time raya.. but now,. wpun kiranya dah keja lama,.. my g/mom dah xder.. sedih bila shopping raya.. tgk bj2 r tudung /  telekung or brg2 yg selalu aku beli ... selalu ingat dia..

--bila bersalin.. lagi le sedih..aku berpantang kat umah g/mum..sedih sangat. if my g/mum ada sure dia eppy tgk aku n baby.. sure dia yg excited..

nw bulan puasa bakal menjelang..n for sure aku will always ingat my g/mum ess time siapkan meals nk berbuka, nak sahur n time nak raya.. b4 ni aku mals sikit,.. tp sejak my g.mum dah xder aku jd terajin lak.. byk dah i tahu masak.. berkat apa yg diajar dulu oleh my g/mum..wpun time tu aku lbh byk membebel dr belajar..

sedih.. sangat.. nw terpaks abelaja berdikari.. uruskan my baby n family..
apa2 pun every raya,.. aku akan g kubur g/mum n my mom,.. sedekahkan al fatihah..

--- kita x akan rasa kepentingan seseorang ,.. tp kita akan rasa kehilangannya ess bila dia dah xder..
so for all hargailah mom / g/mom korang.. time ni le nk balas jasa diorg..

Rate

1

tringat x ikut waktu... cam smalam baru jek borak2 ngan member sal arwah adik2 yg dah xde... pastu dok berangan kalo dorang asa musti meriah idup aku... leh bulik dorang sorang2...

nak kata sedih sgt tu xde la... sbb dorang pegi masa aku pun masih budak2... n kenangan ngan dorang pun xbanyak... tp tetap ingat...

cumanya skrg ni slalu tringat adik yg dok blaja kat penang time aku nak bli pepe makanan yg mewah sket... pastu musti xjadik beli... sbb dok pk... 'ape la yg adik aku makan kat sana...?'

Reply #9 myself2005's post

masa berpantang anak ketiga n keempat..my mum masih leh tido sebelah aku even dia ada stroke..saat tu dia selalu ckp kat baby aku sebb takleh jaga aku dlm pantang lagi cam masa aku dpt anak pertama n kedua dulu..tapi aku happy sesgt dia ada sebelah..

Reply #12 urda1iluv's post

ni mesti bila adik ko ada berat badan ko pun bertambah eh..

dendiam dah r... jgn kasik taw org len... tapi my adik tu rajin lak ajak p joging n slalu marah2 kalo kite ala2 nak makan manyak... so... menten jek la...

emo mesti teringat arwah grandmother waktu nak ramadhan dan waktu makan goreng berlada sotong...

arwah grandmother meninggal dunia a few days before raya, so waktu2 akhir dia memang selalu sangat arwah terbaring kat katil....so emo nasihat dia supaya jangan paksa diri untuk puasa dibulan Ramadhan sebab takut nanti tak sihat, yang wajib tak dpat buat...

and she told me "Opah tak berani tak puasa....selagi opah hidup, selagi itulah opah akan puasa, bila lagi opah nak buat ibadat....."

itu betul2 buat emo tersentak, sebab at her age yang dah tua dia masih kuat untuk solat malam, berpuasa sunat (tak pernah tinggal) dan puasa Ramadhan....arwah mengingatkan emo supaya jangan ambil mudah perkara2 yang dituntut....

goerng berlada sotong = ini waktu akhir dia bersama kami lebih kurang 2 hari sebelum meninggal dunia. Perut arwah opah dah tak tahan sangat makanan-makanan pedas tapi hari tu arwah teringin nak makan goreng berlada sotong.  So, emo tegur dia takut nanti sakit perut, emo ambil sotong tu, emo gaul dengan nasi emo then emo bagi dia sotong tu (sebab cili tu dah kurang)....beria-ia dia makan.....rupanya itulah goreng sotong berlada terakhir dia makan - no wonder, dia teringin sangat

and setiap kali kami balik kampung mesti teringatkan arwah.....arwah mati dalam keadaan yang baik (harap2 Allah terima segala amalannya) - arwah mandi terlebih dahulu, buang air besar, air kecil.....pakai baju baru (baju raya dia), solat...lepas tu mintak maklong bentangkan tilam bujang bersarung cadar baru menghadap kiblat.....then dia baring, cakap kat maklong dia sakit dada....mengucap dan terus meninggal dunia   - cuma arwah maklong dan orang kampung yang menghadap waktu dia menghembus nafas terakhir, yang lain semua tiba2 dpt news je opah dah meninggal dunia....sedih betul!!!!

bila emo tiba kampung tengok arwah, emo tak menangis...tiba2 emo rasa redha dengan pemergian dia....emo yakin arwah pergi dalam keadaan baik dan redha.....dan yang paling sejuk mata memandang, cucu-cucunya tidak berhenti-henti membaca al-quran dan surah yassin - emo terhenti baca dan perhatikan cousin-cousin emo dan emo terdetik dalam hati "rezeki opah dpt cucu-cucu yang sangt sayang kat dia"...masa mandikan jenazah anak2 cuma memerhatikan tetapi cucu-cucunya yang bantu mandikan jenazah and the best part makcik yang bersihkan arwah kata "opah kamu ni dah tahu dia nak pergi......bersih sungguh dia....." - Alhamdulillah...

Emo masih termimpi2kan arwah....tak tahulah, orang kata bila meninggalnya seseorang terputuslah hubungan dunia dengannya....tapi emo masih bermimpikan arwah, yang terakhir baru minggu lepas....dia bagi emo 3 zikir suruh emo amalkan untuk keselamatan dunia dan akhirat......wallahualam, mainan tidur atau tak emo pasti akan amalkan....

Reply #16 hemorion's post

leh pm aku bout 3 zikir tu k..
yerlaa..setiap saat dgn org2 yg tersayang ni selalunya mengingatkan kita tentang bagaimana pun saat kita dgn sesapa kat dunia ni..walaupun gaduh teruk camner pun..mesti ada sesuatu yg kita takleh lupa tentang org tu..

tak ada specific time.  setiap saat dan ketika selalu ingat dgn aruah ayah dan aruah nenek.  lagipun jarak masa dieorang meninggal tak lama..9 bulan jek.
every little things i do, every single things in the house..semuanya mengingatkan pada mereka
tak la sampai menangis, tapi teringat.  and bila nak lelapkan mata nak tido tuh, lagiii la teringat, rasa rindu sangat.
one thing, takleh tengok gambo dioerang, sure air mata laju jek turun, so seboleh2 elakkan tgk gambo coz taknak menangis dan indirectly menyusahkan urusan mereka di sana.

setiap kali Oshin terasa macam nak makan bubur nasi dengan ikan kering...oshin akan teringat kan kat arwah nenek, kerana dulu kami hidup susah sangat...bila dah besar panjang ni, dan mampu nak menjamah apa sahaja...tapi kadang2 terasa nak makan bubur tu...oshin rasa ia salah satu makanan yang keep me grounded and humble...

walaupun makanan nya ringkas...tapi kami tidak pernah berlapar...setiap bulan puasa dan raya juga...oshin akan teringatkan kat arwah....kerana dia memang pakar memasak

Aku teringat arwah adik aku bila nak sambut puasa..dia sorang aje adik yang aku ada..sedih woh bila jadi anak tunggal. bila hariraya rumah org riuh rendah .rumah aku cuma ada mak bapak aku dan aku sekeluarge..aku tak leh nengok mak aku masa pagi raya dia mesti sedih pasal ingatkan anak dia .nasib baik anak aku nakal bolehlah hilangkan sedih dia kejap..teringat masa kecik2 dulu , aku selalu gaduh ngan adik aku. bila dah besar, masing2 buat hal sendiri. kalaulah boleh diputar masa, nak rasanya aku spend banyak masa dgn dia..tapi apakan daya...

12Next
Return to list New