CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 6844|Reply: 46

Pernah tak mandikan jenazah ibu atau ayah?

Bila dtg Ramadhan, teringat  pada mak yg kembali kerahmatullah pd malam hari raya ke-2 (2 thn lepas) .. dan pemergian ayah mentua pada pd pertengahan Ramadhan thn lepas.
Sapa kat sini yg pernah mandikan jenazah ibu atau ayah mereka yg telah meninggal dunia? Atau sapa2 yg masih ada ibu atau ayah, agaknya korang nak tak turut sama memandikan jenazah sebagai bakti terakhir pada mereka? Ade tak yg nak mengaku ada rasa takut nak mandikan jenazah?

Rate

1

pernah masuk sama mandikan arwah nenek 15 tahun lepas... masa tu br masuk sekolah menengah.. airmata tak pernah kering dr menitis, hinggakan ada saudara suruh bangun sbb takut airmata tumpah pada jenazah.. xde terlintas sikit pun rasa takut sbb terlalu sayang pada dia.. hingga skrg x pernah lupa saat2 akhir arwah nenek...n arwah abg yg pegi mengadap ilahi pada mei tahun lepas..w/pun x masuk sama mandikan dia sbb berlainan jantina..tetap berada disisi dia smpi ke liang lahad.. bila balik kg x pernah lupa ziarah kubur dia....(al-fatihah buat arwah abg ku dan arwah nenek ku yg tersayang.. )

*Moga damailah  roh kalian berdua dan ditempatkan dikalangan org2 yg beriman...Amin.

[ Last edited by  put3_kaseh at 15-9-2007 09:30 AM ]

Rate

1

stkt ni xpernah....pernah tgk dr jauh je masa arwah nenek dimandikan bulan lps...

tak pernah n tak dpt nk bayangkan..............semoga hani diberikan kekuatan untuk menghadapinya suatu hari nnt....amin.............

aku penah.......mandikan jenazah arwah mak. takla mandikan habis tp takat siram bbrp cedok, makcik yg tukang mandi tu suruh anak2 mandikan. mmg sedih sgttt..lebih2 lagi kalo mak kita tu meninggal secara tiba2 without apa2 tanda. ....tetiba rasa rindu kat mak......

Rate

1

Reply #1 mulberi's post

ibu tercinta baru meninggal pada bulan april yag lalu, sebagi anak perempuan
saya sama sama mandikan jenazah, kapan  di bedak dan dicelak utk mak buat
kali terakhir. first time menyambut ramadan al mubarak tanpa mak.

Rate

1

Follow Us

Reply #1 mulberi's post

Aku tolong pak-pak menakan mandikan arwah Tok Wan sebelah ayah - sebab umur aku kire dh besar sket masa tu - 22 tahun.

Air mata memang berjurai la time tu ...

Arwah Wan sebelah mak - sebab ramai sedara offer nk tolong sempurnakan - dari mandi ke kafan ke kebumi - aku tumpang tgk je.. - lg pun aku antara yang junior dlm family time tu.

Al-Fatihah buat arwah Tok Nek, Wan, Tok Wan dan Tok ....

p/s Kadang - kadang aku rasa rindu sangat dengan arwah - arwah ni  .... esp. tengah Ramadhan ni ..

Rate

1

sedeynye... tetiba terpikir lak.. naper bila da meninggal baru kita berebut2 nk wat mcm2 utk mak/ ayah kita? naper bila time2 idup ni tak  wat? balik karang aku nk g bedakkan mak aku laa

aku ni mmg penakut sket dgn mayat2 ni... tp ku penah mandikan kedua2 org tua aku... tp diorang ni meninggal lain tahun..

tp utk arwah abah, bila dah penghabisan baru kami anak2 pompuan siramkan... abang dan adik laki aku yang tlg mandikan semua...

utk mak aku plak mmg aku dan adik pompuan aku tlg dari awal hinggalah sampai nak masukkan dlm keranda.... Insyallah sejuk hati mak aku bila ustazah yg mandikan mak aku ucap Alhamdulillah bila makcik aku kasitau yg kami ni anak2 arwah...

sebak tu tak tau nk katalah... sedih sgt2 bila dok tenung muka dia time mandi tu... mcm takmau lepas pandang langsung... even time tu aku pregnant 2 bulan pun aku angkat jgk jenazah arwah masa nak siram belakang badan dgn lap2 badan... sampai makcik aku plak yg naik risau...

aku ingat lagik masa aku tukarkan lampin arwah.. masa tu mmg nak dekat sgt dgn ajal dia.. dia kata kesian kat aku kena angkat dia psl berat... dia cukup marah kalu aku angkt brg berat2 psl dia kata perut aku tu baru sgt lepas bersalin.. baru tu taklah baru sgt adalah dlm setahun dah.... dia takut rahim aku jatuhlah, itulah, inilah...

aku cakap blk kat dia takpalah, it's the least i can do after all what she's done to me... lgpun esok time aku ntahlah anak aku nak buat ke tak mcm ni... dia cakap Insyaallah, mcm mana aku layan dia, mcm tulah nnt anak aku layan aku...

sedihnya..........

sorrylah.. terpanjang plak posting..

Rate

1

Originally posted by NHANI at 15-9-2007 10:03 AM
ibu tercinta baru meninggal pada bulan april yag lalu, sebagi anak perempuan
saya sama sama mandikan jenazah, kapan  di bedak dan dicelak utk mak buat
kali terakhir. first time menyambut ramad ...

samalah kita...

Originally posted by millennium girl at 15-9-2007 10:20 AM
sedeynye... tetiba terpikir lak.. naper bila da meninggal baru kita berebut2 nk wat mcm2 utk mak/ ayah kita? naper bila time2 idup ni tak  wat? balik karang aku nk g bedakkan mak aku laa

betul tu....  bagi korang yg still ada parents tu, untunglah korang still boleh berbakti lagi kat diorang...

aku mandi kan jenazah aruah mak aku 4 tahun lalu aruah abah aku tak sempat sebab terlalu ramai sanak saudara lagipun masatu aku masih mentah lebih kurang 15 thn yg lepas.memang bila bulan puasa teringat kan aruah yg telah tiada lebih2 lagi malam raya....aku sedih lah

Rate

1

tak pernah, masa mak meninggal hari tu masih dalam pantang.  kakak dan abang yang mandikan.

aku mandikan arwah ayah aku ms aku skola dlu... blur jek...

tp anak laki mesti mandikan...dgn panduan org yg bertauliah la....

np nak suro org bkn keluarga kita nak mandikan jenazah ibubapa kita??

sedangkan masa kecik dorang mandikan kita??

Rate

1

pernah.. 18hb sept ni genap la setahun arwah my mom pergi mengadap ilahi.. jangan tanya la perasaan waktu tu, sedih yang teramat sangat.. menangis x berenti-renti..

she was my bestfriend.. rapat sgt2 dgn arwah sampai semua yg dtg melawat risau tgk keadaan aku.. diorg takut aku x leh terima kenyataan.. tapi alhamdulillah, iman di dada sentiasa menyabarkan hati.. keluarga yg lain kekuatan diri utk meneruskan hidup.. sebab aku percaya, kita semua akan menghadapi perkara yg sama.. cuma cepat atau lambat aje.. x pernah terpikir nak kehilangan dia secepat ini.. setiap hari baca yassin dan mengaji utk arwah, akhirnya hati ni sudah tenang dan kembali kuat.. tapi, x de satu hari pun sepanjang setahun ni yang aku x teringat pada arwah.. rindu gilerrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!

tak dapat nak bayangkan sekiranya waktu dan detik itu tiba   kuatkanlah imanku tabahkanlah hatiku...amin

Alfatihah kepade semua ibu/bapa forummers dalam ni yang dah kembali ke rahmatullah...

maser arwah bapak aku pegi dulu tak ada pulak orang yang mandikan arwah panggel kami anak2 perempuan ni siram arwah buat kali terakhir...cuma abang dan adik2 lelaki jek lah yang kelolakan... alfatihah ntuk arwah ...

aku tinggal emak ajek...nak membedakkan mak aku mase tengah ada ni kang ade yang mak aku kate buang tebiat ke ko nih...tapi tak per lahh...ajal mautdi tangan tuhan..tak dia..aku yang pegi dulu...itu semua keja Allah Taala...yang penting jgn la korang lupa sedekah fatihah yek...aminnn

Its a weird feeling when you see your parent/parents masa meninggal.  Selama ni kita tengok dia orang boleh bercakap, makan, jalan-jalan etc but when they passed away they are sooo still.  No movements at all.  Its very eerie and sadness beyond words.     Masa mandikan jenazah we have to do everything for them.  Insaf betullah masa tu.  Bertuahlah orang yang ada anak lelaki and perempuan boleh mandikan abah dan mak dia orang instead of orang asing yang mandikan.  

What saddens me the most is I'll never be able to call `abah' ever again!

ya Allah... sedihnya aku baca pengalaman forumer dalam ni..

aku tak dapat imagine cmner aku nak face situasi ni satu hari nanti...

"Ya Allah..Kau panjangkanlah usia kedua ibu bapaku..amin"

Reply #1 mulberi's post

tak penah mandikan tapi tolong hulurkan baldi kecil air tu kat juru mandi jer...sepanjang ni penah tolongkan jurumandi tu kat arwah mak, jiran sebelah rumah,arwah nenek..ermm setakat jer tu..
yg pasti pengalaman2 tu semua buat aku one day nak belajar gak mandikan jenazah satu hari kelak..
sedih gak bila tgk segalanya didepan mata..bayangkan masa kecik2 ni aku selalu nak mandi dgn mak..aku ketuk2 pintu toilet sebb dia masuk dulu nak mandi..sampai  aku darjah  2..suka dok atas pangku dia n kena siram sesama....pastu selalu tolong dia gosokkan sabun belakang badan dia..dan sekang aku plak tgk dia dimandikan..ermm..

[ Last edited by  Hanafie at 15-9-2007 02:43 PM ]