CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5214|Reply: 25

Patut tak???

Nak tanya pendapat kengkawan kat sini kan...rasanya ni family prob jugak kan...kalau tak maafkan saya yek...
gini..baru2 ni ayah saya ada bagitau dia nak sponsor kami adik2 beradik pergi umrah (adik beradik shj not in laws), i'allah next year, my prob is saya ada anak kecik, patut ke saya tinggal kan anak saya,by the time nak g tu my son belum pun umur 2 tahun, saya serbasalah nak tolak, rasanya ntah bila lagi saya dpt pergi dlm ms 10 tahun ni tak mungkin saya dpt jejak kaki ke Tanah haram tu lg,  bila tengok dia, mcm tak sanggup pulak sy nak tglkan dia dgn ayahnya,anak saya tu memang agak rapat dgn saya, dgn ayahnya tak berapa sgt, nak tido mesti dgn saya, ishh susah jugak nak pk..hasben dia tak kisah kalau saya g sana, yela nak buat benda baik, tapi saya berat hati sebab anak saya kecik lg..kalau kawan2 sampai hati tak tglkan anak untuk buat umrah..kejam ke saya....

ooo gitu rupenyer pblem u....

sekarang ni u tanya kat diri u sendiri....kalau u berat ati nak tinggalkan anak u tu...i rasa baik u jgn g...nanti kalau g sana pastu asik teringat anak n hasben kat umah..camnerlah nak konsentrate nak beribadat.....

kita pegi sana dengan tujuan ingin beribadat dengan sepenuh hati kepada Allah s.w.t.

discuss dengan ayah u....blh tak bhgian yang dia nak sponsr tuk u tu...KIV kan.....insyallah bile anak u dah besar skit nanti u bleh pegi dengan hasben u sekli....

Pendapat saya camtulah.......

sekali pikir pergi je...bukan nya lama, memang susah nak buat keputusan..nak2 anak kecik lagi...tapi peluang bukan dtg lagi

pd i, isu2 amal ibadat nie kena ada pra-syarat...fizikal, mental dan spiritual....jadi kalo rasa diri masih takleh nak cope dgn persediaan tu, tangguhlah dulu...memang rugi kalo nak dikira, sponsorship tu...for me lagi rugi, tenaga dan duit kalo hati kita tak sesama kesana sebagaimana fizikal kita.....rezeki akan dtg bila kita berusaha, jgn susah hati pasal rezeki tuhan

kesian plak hubby sebab dia tak masuk dlm list

Pegi la..bukan lama mana pun..

Buat masa ni..jangan manjakan sangat anak tu..n..biarkan dia lebih banyak menghabiskan masa bersama ayahnya..

saya pernah ada kawan problem macam nih. tp yang nih bukan umrah tapi buat
haji.masa tuh anak dia kecik lagi . dia terpaksa jugak tinggalkan anak dia  kat mak mertua.
apapun cadangan sy  awak try tinggalkan anak awak tu dalam 2 hari atau p outstation mana-mana yang dekat  nak test jer macam maner respon dia.

Follow Us

Reply #1 namo's post

bawak jelah ke sana.ramai lagi ke sedara/adik beradik/mak yg pergi??boleh mintak tlg jaga jagakan.gilir gilir le buat amal ibadat.
ingat lagi dulu Amy Search ada kata dia laki bini pergi x bawak anak.sampai sana ramai betul org bawak anak..rasa terkilan gak..

ty hati, memang berbelah bahagi, mmg betul2 50-50, tu yg tanya pendpt  kwn2. psl nak postponed, ayah saya ni pelik sikit, kalau kita tolak tu makna kita tak nak, dan tak akan dpt pergila...mcm dulu pernah plan nak g langkawi disebabkan saya sarat masa tu, saya tak leh nak g so , semua tak pergi, kesian plak org lain...sampai sekarang takde dah cite psl nak g langkawi ni..nak tanya pun dah tak berani...tula bila pk tak lama kan nak pergi..mcm ok kut...tp bila tgk anak tu, saya cubala nak rapatkan dgn ayah nya plak skang ni, mcm tak jln jgk...doakan saya...

Reply #7 iddine's post

psl bawa anak ke sana, ayah saya ckp umrah yg pertama tu dah jd wajib, jd kalau dia pergi tapi masih kecik merupakan satu kerugian untuk dia, dia kata jgn main2 dgn benda2 mcm ni..kita yg pergi ni kena belajar betul2...so mmg bdk2 dia tak bg ikut...Tima kasih ye kawan2 atas pandangan kwn2..

nk beribadat hati kena ikhlas..... hati kena lapang.....

mmg la masa kat tanahair kita asyik teringat kat hb n anak.... tp percayalah bila jejak aje kaki kat tanah haram tu.... ingatan kita hanya pada DIA....

beristikharahlah.... itu sebaik2 jawaban...

ko pegi jerkkkk... bukan lame sekejap jerk.. mende ade hal.. takkan ler tak nak amek peluang p sane... org lain susah nak p
laki ko kan ade leh jaga lah... ko ade maid? kalo ade maid lagi senang..bagi jerk maid jage.. laki ko pon maid ko pon leh jaga..
ala.. kalo anak ko tetibe sakit.. ko leh balik sesenang jerk naik flight.. flight kan banyak...
kat melesia nih pon banyak spital...
anak ko tu kecik bape tahun yerk?
nasihat aku ko p ajek.. laki ko pon bagi kan...

umrah tu hukumnye sunat..  bukannyer wajib
haji jerk wajib
antara sunat dan wajib.. lagi utama dan penting wajib
bile kite sebut wajib.. bukan aje kewajiban dalam beribadat tapi dlm kehidupan
dalam kehidupan ade banyak kewajiban.. seperti kewajiban/tanggungjawab suami pada isteri dan anak dan sebaliknya dan lenglain...
kewajban itu satu tanggungjawab.. bukan satu kemestian..

seorang anak mesti taat kepada kedua ibu bapanye.. syurga di bawah telapak kaki ibu
tapi bile pompuan dah kawin.. syurga pompuan tu di bawah tapak kaki suami
taat pada mak bapak atau suami perlu.. tapi bukan dalam semua perkara kite mesti taat

sekian terima kasih kerna membaca karya aku yg ngarot ini..

dah nak masuk 2 tahun..tak de la kecik sgt..pergi aje la. kasik can anak tu bonding dgn ayah dia pulak. kalau u ada dpn mata, camana anak tu nak biasa dgn daddy dia?

Originally posted by namo at 20-9-2007 10:56 AM
hasben dia tak kisah kalau saya g sana, yela nak buat benda baik, tapi saya berat hati sebab anak saya kecik lg..

hasben dah bagi keizinan....................

so pegi ajelah beribadat....................

1) peluang dah ada, so grab the chance!
2) husband dah bagi izin, so memang boleh sgt pegi tu..
3) let ur child rapat ngan ur husband pulak la.. biasakan dier.. boleh jugak sekali sekala let them out together without u.
4) insya-allah klau husband u redha n niat u ikhlas kerana Allah, dipermudahkan Allah segala urusan..

kalo dah ada sponsor tu rezki namanya dan kamu dah diundang kerumah Allah, hati mesti ikhlas... lets put it this way kalau kita dijemput malaikatul maut boleh ke kita bilang dia nanti anak kita blum besar lagi.. saya syorkan gi saje dan percayalah anak namo dlm lindungan Allah

kalo dah ada sponsor tu rezki namanya dan kamu dah diundang kerumah Allah, hati mesti ikhlas... lets put it this way kalau kita dijemput malaikatul maut boleh ke kita bilang dia nanti anak kita blum besar lagi.. saya syorkan gi saje dan percayalah anak namo dlm lindungan Allah

sori terpost lebeh

i think bawak je anak kalau tak boleh nak renggang.

ada a few of my friends bawak anak pergi umrah, anak ni, babies la, or toddlers. so far semua dah balik umrah, ok, takde masalah langsung kat sana, allah pelihara, inshaallah.

umrah tak wajib. tak kira pertama ke, kedua ke, apa ke. sedangkan haji pun, hanya wajib kepada yang berkemampuan, bukan semua umat islam kat dunia ni wajib tunaikan haji, jika mereka tak mampu.
so umrah mmg tak wajib.

umrah tu kan ziarah sambil beribadat. i think it is ok to bwk baby.

double post - edited -

12Next
Return to list New