CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ibnur

Soal Jawab Agama

Close [Copy link]
Originally posted by ikhwanindo

Sebenarnya ana bisa ajee bilang "boleh", tapi dengan mengatakan ini berarti ini dah jatuh kepada penghalalan sesuatu dan pengharaman sesuatu. Dan ana takut jika ternyata itu haram, maka ana yang akan menanggung dosanya, sebagaimana sabda Rasulullah:"Barangsiapa mengajarkan sunnah yang buruk, maka dia akan menanggung dosa pelakunya". Lalu jika ana bilang "boleh" dan ternyata dosa, maka analah yang akan menanggung dosa ukhti "polaris girlz" nii. Dosa ana dah banyak sekali    ditambah lagi  dosa orang...duuuh takuut ana.
Lagi pula...jika ana fikir dari ilmu ana yang sikit niii...bermekap untuk wanita itu tidak boleh diluar rumah sehingga terlihat oleh non mahram. Allah sendiri berfirman agar muslimah jangan bermekap dengan mekapnya wanita-wanita jahiliyah, dan jangan memperlihatkan perhiasan mereka kepada laki-laki yang bukan mahram. dan kita semua tahu, jika seorang wanita shalat di masjid, tentu wajahnya tidak tertutup, dan laki-lakipun bisa melihat wajahnya yang bermekap.
Lagipula, Allah tuu tak melihat cantiknya wajah ketika shalat, tapi melihat dari kualitas shalat kita. Baik itu sesuai sunnah atau tidak, atau dari khusyu'nya, dan hal-hal lainnya. Bukankah kita tahu hitamnya wajah sahabiyun jalil Bilan bin Rabah, Atau Zaid bin Haritsah, atau sahabat-sahabat lain yang mempunyai wajah yang kelam dan tidaklah handsome. Tapi tetap Allah berfirman "allah ridho kepada mereka dan merekapun ridha kepada Allah", dan tetap Nabi bersabda:"sebaik-baik generasi adalah para sahabat". Bagaimana pula jika seorang wanita muslimah yang shalat dengan mekap yang lengkap dan perfect di salon yang paling famous macam selebritis, tapi ketika shalat tak khusyu' memikirkan semua hal keduniaan, tak juga sesuai sunnah, atau lebih parah lagi jika riya', maka ketika amalan shalatnya naik ke langit, tak diterima Allah dan di hempaskan balik ke mukanya, sebagaimana dalam salah satu hadits dijelaskan.
Allahu a'lam, tapi ana pribadi memandang mekap sebelum shalat di masjid ini lebih dekat kepada diharamkan atau minimal makruh. Nanti akan ana tanya kepada ustadh ana insha Allah.

Tapi ana masih aje confuce...mengapelah perlu bermekap untuk shalat   tak habis fikir ana

pelik ke kalo nak make up ketika solat hehe..
maksud nyer cam gini...
kadang2 kita ni mgejar waktu..cam subuh...
pas je azan subuh terus solat...pastu dah nak kuar umah gi keje..
nak make up dah xsempat...tu sbb ingt nak make up awal2..
pastu solat..pastu trus gi kerja...
make up tu xde lah cam artis tebal 10 inci...Ala kadar je..
sekadar beri muka nampak seri...xde lah muka tu kusam..pucat je..
rasa nyer xsalah kan....?

Lagi satu nak tanya...
Kalo kita pregnant...then kita dapat tau yg bayi dalam
kandungan kita tak sempurna...makna nyer cacat @ sindrum down
ke... Leh ke kita gugur?

Reply #20 zamnie's post

camni, katakan thn ni tinggal posa lam  ari..kenalah ganti sebelum jumpa ramadhan akan datang...

kalau tak ganti jugak, kenalah beserta fidyahnyer...

note : aku rasa da betul da per yg aku reply nih, tp kalau sebaliknyer sesaper leh tlg betulkan. tq

Reply #21 polaris_girlz's post

iskh cian lah plak nak gugurkan...

dia lam kandungan jugak adalah darah daging kita, kenapa???malu ke???tu adalah anugerah dari yg esa...bersyukurlah..

Originally posted by polaris_girlz at 26-9-2007 08:41

pelik ke kalo nak make up ketika solat hehe..
maksud nyer cam gini...
kadang2 kita ni mgejar waktu..cam subuh...
pas je azan subuh terus solat...pastu dah nak kuar umah gi keje..
nak make u ...

ana tanya ustadz (malu jugak tanya ustadz sual ini )...katanya tak ape selama selamat dari mata laki-laki. Jika sampai ada mata laki-laki yang melihat mekapnyer, maka dia telah berdosa karena perbuatannya itu dimasukkan kedalam perbuatan tabaruj yang dilarang dalam Islam. Jika dia melakukan ini dirumah maka mubah aje katanye.

Originally posted by aikee04 at 26-9-2007 07:20
syukran ya ikhwanindo...nampak gayanya insyaallah puasa saya tidak terbatal...
anta orang mana ya?

Ana orang Indonesia... sedang belajar bahasa Malaysia pulak disini . Kadang ana tertawa sendiri, banyak kata-kata sama tetapi banyak juga yang berbeda. Seperti pengucapan berbeda...ada orang disini yang mengucapkan "berbeza" . Disini yang mengucapkan dengan gaya seperti itu kadang hanyalah laki-laki yang setengah wanita (banci) , ana jadi geli sendiri dan tertawa. but its interesting masha Allah. dan dalam surah Al Hujurat telah difirmankan kita di ciptakan dengan berbagai macam bangsa dan bahasa, dan itusemua agar kita bertaaruf satu sama lain

Originally posted by ikhwanindo at 26-9-2007 04:26 PM

ana tanya ustadz (malu jugak tanya ustadz sual ini )...katanya tak ape selama selamat dari mata laki-laki. Jika sampai ada mata laki-laki yang melihat mekapnyer, maka dia telah berdosa kar ...

kalau ber make up untuk suami itu kan lebih bagus
suami kan jadi lebih cinta kan kita
mungkin dapat imbuhan dari Maha Esa

Follow Us
Originally posted by polaris_girlz at 26-9-2007 09:41 AM

Lagi satu nak tanya...
Kalo kita pregnant...then kita dapat tau yg bayi dalam
kandungan kita tak sempurna...makna nyer cacat @ sindrum down
ke... Leh ke kita gugur?

Macamana boleh pasti kandungan tu cacat down sindrom? Sedangkan scan ultrasound untuk kesan jantina pun bukan 100% tepat (walaupun selalunya betul)

Anak adalah anugerah dan amanah Allah. Walaupun mendapat anak yang kurang sempurna, itu mungkin ihsan Allah untuk kita menjaganya dengan baik moga2 kita dapat pengampunan dari Allah berkat kesabaran kita

Bab pengguguran ini banyak jatuh HARAM melainkan sedikit kes2 yang berat sahaja dibenarkan.

Wallahu a'lam

Nak tanyer.....kalo kite mlm berhadas besar, esok pagi nak puasa, kena mandi wajib sebelum masuk subuh ker??

Reply #28 krisz_gurlz's post

kalu tak mandi tak leh semayang subuh kan

Reply #29 ianho's post

salam....mmg kena mandi wajib kan sebab kita nak solat....

saya ada satu soklan...pasal mandi wajib ni...sy bangun kul 5am sy terus panaskan lauk utk sahur bersama suami sedangkan masa tu saya blum mandi wajib lagi..yg sy tahu tak ada apa2 yg patut di risau kan...betul tak..sebab sy akan mandi selepas saya habis bersahur or kebetulan dlm waktu azan masa mandi tu...katakan lah lepas azan subuh sy belum mandi lagi...sah ke puasa saya ?

ada tak dalil yg suruh kita mandi wajib sblm masuk waktu azan subuh ?

Reply #30 nagasaka's post

kalau tak silap, puasa tetap sah..

yg bab mandi lambat tu, kena tanyer pd yg pakar....

Reply #31 lyly's post

thanks...sy tunggu jawapan kawan2 yg pakar

Reply #29 ianho's post

memang ler nak sembayang kena mandi...tapi kalo mandi lepas org azan, kire sah tak??...soalan saya, sama dgn soalan nagasaka.....

Reply #25 ikhwanindo's post

...lambat nak memahami bahasa indon ni...kena baca berulangkali...ape2pun syukran ya ikhwanindo

salam..

nak tanya kalau seorg perempuan yg tlh dewasa meninggal dunia tp ibu bapa wanita tersebut x pernah buat aqiqah utknya wajib kah kita sbg wakil utk buat kan??

Assalamualaikum,

Saya nak tanya satu soalan (maaf kalau off-topic)

- siapakah itu sebenarnya Messiah

Reply #36 lordvoldemort's post

Mungkin itu yang dimaksudkan Al-Masih

Al-Masih adalah saah satu gelaran untuk Nabi Isa

Al Masih juga diberi gelaran untuk Dajjal mungkin kerana dia juga ada kuasa macam mukjizat (tapi tak setanding mukjizat Nabi Isa)

Wallahu a'lam

Originally posted by nagasaka at 28-9-2007 10:03 AM
saya ada satu soklan...pasal mandi wajib ni...sy bangun kul 5am syterus panaskan lauk utk sahur bersama suami sedangkan masa tu saya blummandi wajib lagi..yg sy tahu tak ada apa2 yg patut di risau kan...betultak..sebab sy akan mandi selepas saya habis bersahur or kebetulan dlmwaktu azan masa mandi tu...katakan lah lepas azan subuh sy belum mandilagi...sah ke puasa saya ?

ada tak dalil yg suruh kita mandi wajib sblm masuk waktu azan subuh ?

setahu saya tiada dalil mesti mandi wajib sblm masuk waktu azan subuh.

Untuk solat mesti berada dalam keadaan suci (kalau berjunub kena mandi dulu)

Sah puasa dalam berjunub dengan syarat keadaan itu berlaku sebelum subuh. Segerakan mandi wajib untuk tujuan solat subuh jika telah masuk waktu subuh

Wallahu a'lam

Originally posted by zamnie at 28-9-2007 04:03 PM
salam..

nak tanya kalau seorg perempuan yg tlh dewasa meninggal dunia tp ibu bapa wanita tersebut x pernah buat aqiqah utknya wajib kah kita sbg wakil utk buat kan??

Setahu saya aqiqah ni sunnah dan hukumnya mustahab (preferable)

It is Mustahabb to perform Aqeeqah. If one does not have the means to perform Aqeeqah, they do not have to do so. Aqeeqah may be performed later when one has the means to do so.

and Allah Ta'ala Knows Best

Mufti Ebrahim Desai
http://www.askimam.org/fatwa/fatwa.php?askid=a95dec6fe076781d80d421289dbaaae9

[ Last edited by  mnm77 at 30-9-2007 12:57 PM ]

apa yang saya faham aqiqah, adalah di sunnahkan untuk ibubapa beraqiqah kerana kelahiran anak.  Bukan di sunnahkan kepada orang selain dari ibubapa.  Dan aqiqah itu hanya sunat bukan wajib.