CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2722|Reply: 14

Bagi anak pada orang lain...

bila terpaksa/sengaja  serahkan anak untuk dipelihara oleh  orang lain, atas sebab pelbagai alasan, incase makcik aku bagi anak kecil dia baru lahir 3 hari pada abg kandung dia pakcik aku yg x ada anak, last2 minta semula anak dia sebab x tahan rindu.....macam mana diaorg boleh tabahkan hati berpisah dengan anak...

9 bulan dalam perut usung ke hulu ke hilir bile lahir bg kat org mesti la merindu...

ish...haku tak leh imagine bagi anak haku kat sapa..teruk tau ngandung and beranak...

hehe..
dulu time mak aku melahirkan aku,
makcik aku nk sgt aku amik jd anak angkat..
tp disbbkan aku anak sulung.. so xde la mak aku kasi...
sejak tu, dr kecik, makcik aku lebihkan aku drpd adik beradik aku dlm sume bende...besh...
kalu kasi hadiah, aku dpt hadiah lagi best dr adik2 aku..
dier mmg makcik aku yg terbest skali..

sedih.....sedih

Dulu2 auntie aku anak dia berturut2 lelaki pastu bila lahir anak lelaki yg baru ada sedara jauh takde anak mintak anak tu kat dia..dia pun kesian dan kasi anak dia..lepas tu dia ngandung lagi dpt anak ppuan...mak aku kata org kalu hati baik..insyallah Allah perkenankan permintaan dia...makcik aku dulu memang nak sgt2 anak ppuan..

Follow Us
iskh soal anak ni jangan la buat mudah...naik mahkamah oooo kalau cerai pun....anugerah tuhan...ilang suami/isteri takpe..anak says no...anak tu la nak bela kita sampai tua..insyaallah..kalau benih jadi padi la..kalau jadi lalang makan asam je...

doremon_virago This user has been deleted
Ada satu keluarga melayu (islam) ni dah ada empat orang anak. Berjiran dengan keluarga tamil (hindu) yg dah kahwin bertahun tapi tak der anak. Bersebabkan biarlah "dia orang menumpang kasih", anak yg keempat ni pun diberikan sebagai anak angkat pada keluarga tamil tadi. Jadi bila keluarga tamil itu pindah, selalulah anak ini dikirimkan / ditumpangkan untuk tinggal dengan keluarga angkatnya. Bila dah sekolah tu masa sekolah dengan keluarga asal. cuti sekolah jer dengan keluarga angkat.

Apa pendapat you all?
Bolehkah ianya meningkatkan rasa muhibbah?
Bagaimanakah hukumnya dari segi agama, perbuatan ibubapa itu?
Apakah pilihan yang ada pada anak tadi?

Balas #8 doremon_virago\ catat

mmm...confuse jugak klu kes mcm ni, tapi dia just stay ngan keluarga angkat masa time cuti sekolah je kan, tapi...bimbang juga site effect dari segi pengaruh agama plak...mgkin org yg lebih arif boleh jawab...

tingat aku mase kecik2, mak aku kate aku anak angkat...sbb mak aku nak sgt anak pompuan, 3 org kat atas tu semua jantan...plak tu 'mak kandung' aku tu susah, anak ramai..........aku selalu nangis, lebih2 lagi time mak aku marahkan aku. aku ckp nak carik mak betul....pastu mak aku ckp, mak betul aku tu aci dok kat estet sebelah kg aku, terus tak jadik carik.......rupenya mak aku nyakat je!

Reply #10 peahjamboo's post

ehek.....
mak aku pon same... dulu dier ske kater dier kutip aku kt stesen ketapi....
sedey tau raser cam nk pg jer setesen ketapi yg ntah dekat maner tuh...

dalam keluarga aku aku sorang je hitam yang lain semua cerah ....bila orang datang rumah mesti tanya tu anak sapa tu    aku rasa sedih sangat pastu  lari dok tepi dinding....kalau gaduh nga kakak 2 aku depa selalu gelarkan aku anak ******...dia orang kata mak ambil aku dari ****** jual kacang putih...sebab kan tu aku jadi rendah diri ...bila orang ramai kat rumah aku selalu lari duduk dalam pondok yang aku buat kat belakang rumah.sekarang ni bila dah besar ramai sedara mara tak kenal aku ....lagipun aku dah tak hitam macam dulu masa aruah mak meninggal dulu sedara mara asyik dok tanya mana anak dia yang nama ...tu...sedangkan aku ada kat depan dia orang je..........lagi pun aku ni jarang balik kg.

azueazue This user has been deleted
tak dpt bayangkan kalau kena situasi mcm tu..

kalau disebbkan kemiskinan, aku may be leh accept parents bg anak pd org lain jaga..

alangkan MIL nak pinjam pun ica x bagi..apatah lagi nak bagi.hubby bawa anak balik umah MIL while ica keje kat opis pun berair mata..

ini kisah mak aku. masa mak aku mengandungkan kakak aku,rumahtangga mak cik aku
brantakan. Arwah pak cik nak ceraikan mak cik sebab tak boleh beranak. jadi mak cik
aku mintak anak dalam kandungan mak aku. actually sudah 2 kali dia mintak. tap mak
aku tak bagi.(kandungan sebelum) tapi sebab ugutan cerai tu mak aku tak sampaihati.
jadi ketika kakak aku umur 7 hari mak cik aku amek dia. bawak dia pegi jauh.
jauh sangat masa tu. takdirnya masa kakak aku umur 3 taun pak cik meninggal.
so mak cik balik semula ke kampung dan duk kampung tap mak cik aku tu busuk ati
sampailah kakak dah nak kahwin baru dia beritau yang mak aku tu mak kandung dia.
mak aku selalu sedih, tu pun sebab nak ayah aku jadi wali dan angkat sumpah sebab
mak cik dan pak cik dah tuka binti kakak aku ni. kisah ni panjang tapi cukuplah banyak
ni aku cite...bagi aku kalau kita mampu jaga jelah anak tu sendiri tapi kalau masalahnya
tak dapat dielakkan buatlah pertimbangan yang wajar.......