CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: chikazo

im stressed,please help :(( need any opinion ,good or bad,pleaseeeee

bab suami kena bertegas tu betul.. tapi bukan semudah yang dikata. Nak bertegas dengan kawan, ya.. memang boleh, dengan jiran tetangga.. memang boleh hatta dengan adik-beradik pun kuat lagi lah kalau nak bertegas pun. tapi bila masuk makpak.. seburuk-buruk mana dan sehampehs2 mana pun, dia makpak dia.. sanggup ke? sekali dua kali - sanggupla.. masuk lapan kali?

kalau memang anak yang ikatan dengan makpak tak berapa rapat, bole ler.. takpun anak tu memang keras hati pun boleh jalan.. tapi nampak gayanya tunang awak ni jenis tak sampai ati jugak..

bab suami kena bertegas tu betul.. tapi bukan semudah yang dikata. Nak bertegas dengan kawan, ya.. memang boleh, dengan jiran tetangga.. memang boleh hatta dengan adik-beradik pun kuat lagi lah kalau nak bertegas pun. tapi bila masuk makpak.. seburuk-buruk mana dan sehampehs2 mana pun, dia makpak dia.. sanggup ke? sekali dua kali - sanggupla.. masuk lapan kali?

kalau memang anak yang ikatan dengan makpak tak berapa rapat, bole ler.. takpun anak tu memang keras hati pun boleh jalan.. tapi nampak gayanya tunang awak ni jenis tak sampai ati jugak..

Originally posted by yays at 8-10-2007 02:55 PM
bab suami kena bertegas tu betul.. tapi bukan semudah yang dikata. Nak bertegas dengan kawan, ya.. memang boleh, dengan jiran tetangga.. memang boleh hatta dengan adik-beradik pun kuat lagi lah k ...

thanks yays,entahla,saya betul2 dah buntu,kalau saya cerita dekat parents saya,dorang mesti marah,entah2 tak kasi kawen,tahlaa..tp parents saye mmg suke kat tunang.semua benda dah settled,tinggal tunggu hari je

Reply #23 chikazo's post

i think tunang u takder masalah. yg bermasalah adalah family dia.parents mana yg sanggup ketuk duit gaji anak separuh adik dear...
better ur family know about this sbb dorang bleh sedia dgn apa2 kemungkinan..

5 tahun bukan sekejap tp jgn ambil ringan bab PIL yg bermasalah nie sbb u akan kahwin dgn anak mereka. jgn krn cinta u derita. duit boleh dicari.. tapi bala jgn accept mcm tu je.ni kes parents tak respect ngan situasi anak nie... siafiance

siafiance tu typo.. should be sian ur fiance.. sorry

Originally posted by eva at 8-10-2007 03:30 PM
siafiance tu typo.. should be sian ur fiance.. sorry

hehe,its ok eva,i know.
i mmg kesian sgt kat die,die pon selalu tension,i kene la ikut u all nye suggestion,ask him to be strict,tp tahla,i will try my best

Follow Us

Reply #13 Dookiezz's post

along stuju dgn ko...kita kawin ni bukan untuk sehari dua...ko fikirkn lah..n jgn nanti ko jugak yg makan hati..kesian kt ko..

Korang senang je cakap... lelaki kena tegas, kena bagitau terus terang dengan parent... Tapi korang tau tak yg tunang dia tu adalah anak lelaki pertama? kira jadi cam harapan kepada keluarga?...

Pasal tulah org kata anak pertama kalau lelaki, mesti kena berkorban sikit... Ada abang yang sampai terpaksa tinggalkan sekolah pasal nak tolong cari duit bagi makan adik adik... Kira perkara ni normal (kira aku bersyukurlah psl anak pertama aku pompan)...

Apa-apapun.. aku rasa yang penting sekali adalah keikhlasan... Kalau korang betul-betul ikhlas membantu, insya Allah makin bertambah rezeki korang Allah tambahkan... Aku bukan nak kata apa, setakat ni alhamdulillah, mentua aku tak pernah merungut pasal tak dapat duit dari kami (since parent aku dah meninggal).. Dan alhamdulillah rezeki kami tetap ada tiap-tiap bulan Allah berikan...dan Allahm tambahkan...

Mungkin keikhlasan tu kurang sewaktu memberi pertolongan...

Rate

1

Korang senang je cakap... lelaki kena tegas, kena bagitau terus terang dengan parent... Tapi korang tau tak yg tunang dia tu adalah anak lelaki pertama? kira jadi cam harapan kepada keluarga?...

Pasal tulah org kata anak pertama kalau lelaki, mesti kena berkorban sikit... Ada abang yang sampai terpaksa tinggalkan sekolah pasal nak tolong cari duit bagi makan adik adik... Kira perkara ni normal (kira aku bersyukurlah psl anak pertama aku pompan)...

Apa-apapun.. aku rasa yang penting sekali adalah keikhlasan... Kalau korang betul-betul ikhlas membantu, insya Allah makin bertambah rezeki korang Allah tambahkan... Aku bukan nak kata apa, setakat ni alhamdulillah, mentua aku tak pernah merungut pasal tak dapat duit dari kami (since parent aku dah meninggal).. Dan alhamdulillah rezeki kami tetap ada tiap-tiap bulan Allah berikan...dan Allahm tambahkan...

Mungkin keikhlasan tu kurang sewaktu memberi pertolongan...

Macam ni lah.
Bila seseorang tu nak niat nak kawin, terutamanya perempuan, priority nanti akan bertukar.

Suami, kemudian mertua kemudian baru keluarga sendiri.
Yang penting, selesaikan masalah ini elok - elok dulu.
Tak rugi kalau duduk berbincang di meja bulat. Kalau takde bulat meja pat segi pun takpe...

Perkahwinan bukan untuk sehari dua aje. Insya - Allah mudah - mudahan hingga ke akhir hayat.
Hubungan antara anak menantu dan keluarga pasangan perlula dalam keadaan yang baik.

Kalau tidak nanti, boleh la masuk dalam ahli kelab topik - topik yang sedia ada tu.
Beri sokongan atau cadangan yang dirasakan sesuai kepada pasangan.

Kalau  boleh janganla hasut sana hasut sini. Memanglah kelak nanti kehidupan anda berdua akan bebas. Tapi tanggungjawab anak kepada ibu bapa tetap ada.

Bincangla elok - elok.

hmmm...kebanyakkan forumer suruh tegas and berbincang...tetapi nak tegas kat mana ek...nak bincang topik apa ek...

d point of focus is to make your future PIL understand your fiance punyer financial situation...kalau rasa perlu lay out the detail breakdown of income versus outcome lagi mudah untuk dijadikan topik berbincang.

you maybe new in the family...or maybe lu dah mengenali latar belakang d family...maybe this kind of lifestyle is not new to the family but more of new to you...that's why lu rasa tertekan sangat...

and ketegasan yang diharapkan oleh forumer di sini ialah keberanian your fiance to face his parents to make them understand that he is not having income yang besar...all this while bila masa parents dia minta duit...he will scrap here and there to fulfill their request...memang la itu tanggungjawab dia sebagai anak...tetapi jika dah sampai tahap menyusahkan...tak guna mengikuti kehendak ibu bapa...bukan pahala yang dia dapat tapi more of dosa kerana pemberian itu disertai ngan rasa bengkak dihati yang semakin bernanah....tak de maknanya mengharapkan pahala anak berjasa sedangkan in actual fact it is clearly dosa anak derhaka...

so tegas la dalam menerangkan situasi yang sebenarnya...memang parents akan merajuk...memang parents akan menuduh lu influence your fiance sebab dulu dia mengikut je kata parents dia...sekarang dah mula menjawab...but then....d truth has to be laid out...

tunjukkan slip gaji or slip income both of you...tunjukkan resit your expenses...tunjukkan budget for your wedding...and lastly tunjukkan bukti dari segala hutang piutang dia rang yang dah bertimbun and d impact to you and your fiance's future...

pepatah mengatakan...alang alang menyeluk perkasam...alang alang nak berterus terang...biar sampai faham...memang memula akan ada penerimaan yang negatif...memang akan ada rasa kecik hati...but then it is better for it to happen now then later...better for it to happen when the fire is small and can still be controlled through perbincangan rather than an inferno yang tidak boleh dikawal lagi....

kalau dilihat dengan mata kasar...memang la...lu akan rasa...whether he is worth for you to go through all this stressing moments...but evaluate your love towards him...see whether he is able to handle the situation as a man that is going to be the captain of your marriage....

so the first perbincangan is between you and your fiance...you need to evaluate d advantage and disadvantages of going thru with the wedding...once the knot is tied...you are not just marrying him but also his family....

then decide how to approach the parents....how to show the truth to the parents and family...kalau tak mampu...mengaku jer la...biar malu sekarang dari malu kemudian hari..

gud luck babe...Insya ALLAH...disamping all the above usaha...berdoa la padaNya...doa yang ikhlas dengan niat yang ikhlas..Insya ALLAH akan termakbul....sholat hajat agar ALLAH melembutkan hati PIL lu....belajar doa doa untuk melembutkan hati orang yang ingin kita temui...sebabnya perbincangan harus berlaku dengan hati yang terbuka...so kalau hati tak tenang dikedua pihak...tak de maknanya perbincangan meja bulat atau bersegi segi...make your preparation right before you faced the PIL....

Rate

1

suami saya anak ke 4 dlm 10org adik beradik. semua lulusan U.
tapi dia sorg jer yg tanggung keluarga dia. b4 kitaorg kawin dia dah bagitau awal2 problem family dia yg berlagak mcm org ada duit. suka berhutang. tapi yg tukang bayar nya suami saya.
kitaorg kawin semua family suami tak tau. only pada hari pernikahan baru suami saya bagitau family dia. klu tak sure family dia tak setuju sebb nanti tanggungjawab dia menanggung family akan terbatas.
ayah mertua saya pulak dah pencen tapi dpt pencen 1k sebulan. duduk saja di rumah. mkn pulak suka mkn yg mewah2. 1k tu tak cukup utk tanggung ayah dan mak mertua, mak mertua pulak suka kumpul barang kemas. org nak bergelang dia pun nak bergelang. sanggup berhutang nak beli brg kemas.

bila suami saya dpt offer kerja kat overseas, saya suh dia terima jer. sebb klu dok msia tak tau mcm mana hidup. even kitaorg pernah try dok msia utk setahun.
sampai ikat perut kitaorg sebb suami tak der duit nak belanja. nasib baik saya ada sedikit saving. itu lah utk kegunaan kitaorg hari2.
family suami pulak, kejap2 call mintak duit. si abg yg sulung nak beli rumah, minta duit deposit lebih dr 10k. si adik yg nak kawin, ayah mertua nak buat kenduri sembelih lembu. minta duit 4k utk beli lembu. mak mertua yg asyik merengek nak beli rantai emas. suami saya kerja lah siang mlm. pegi outstation sebb nak dpt kan allowance, claim mana2 yg patut utk cover permintaan diaorg.

sekarang nie duduk overseas, plan nak balik msia for good. tapi ayah mertua tak bagi balik. klu balik mcm mana nak bagi diaorg duit. pas tu ayah mertua minta duit bagi pihak adik perempuan yg dah kawin, dia nak buat rumah then nak beli tanah org kampung yg duduk belakang rumah mertua tu.
kitaorg nie kerja cari duit nak senangkan orang. kesian nya tengok suami saya yg terpaksa kerja siang mlm. even dah duduk lama kat overseas pun kitaorg masih tak der beli aset utk masa depan. only saya jer yg senyap2 simpan duit allowance yg suami saya bagi. utk kitaorg guna klu kitaorg balik msia nanti.

Reply #32 seri06's post

kasihan.... i pulak sedih dan terharu. i can feel it sbb dulu i pon sama b4 i beli rumah sendiri. perantau yg merantau, ada rezeki di negara orang  tapi rumah sendiri kat malaysia takder lagi.

you kat mana seri? klau i jd your husband.. mesti kering airmata. apa la salah dia hingga dibuat mcm tu sekali?

Kawan aku...

Dia ni anak pertama, keluarga memang susah... Time belajarpun dia sanggup korbankan duit biasiswa dia bagi dgn orangtua dia pasal nak menyekolahkan adik-adik dia.

Time makan, dia minta nasi kosong dgn kuah je... Aku tanya apasal? Dia bagitau yg dia kena buat begitu psl ada lagi adik beradik dia yg lebih memerlukan wang utk bersekolah... Sedih aku

Sekali dah grade & bekerja, tanggungjawab sebagai anak pertama tetap dia laksanakan... Tak pernah aku tengok dia abaikan keluarga dia sama sekali... Alhamdulillah, sampai sekarang dah beranak pinak... Tapi masih jugak bertahan. in fact aku tengok rezeki dia semakin bertambah (yelah.. kalau dulu makan nasi lauk kuah je, tapi kini dah buleh makan ikan dgn sayur... kira bertambahlah jugak tu )

Kadang-kadang aku terfikir, apa sebenarnya kekuatan yg ada pada dia selain daripada keikhlasan untuk membantu orangtua dan adik beradik?

Originally posted by supermod at 9-10-2007 07:53 AM
Kawan aku...

Dia ni anak pertama, keluarga memang susah... Time belajarpun dia sanggup korbankan duit biasiswa dia bagi dgn orangtua dia pasal nak menyekolahkan adik-adik dia.

Time makan,  ...

tunang saya bukan tak ikhlas,die ikhlas,tp jika menyusahkan anak nk buat ape jugak kan..mase study pon,tunang saya nk mintak duit pon susah jugak,parents die suruh pinjam duit kawan2 dulu,tgklah,awal2 lg dah ajar anak pinjam duit,hurm entahlahhh
saye pon tak faham nih..peninggggg

kes berat gak ni..
ko dh nmpk awal2 masalah yg bertimpa2 fiance ko ..
lps kawin nti camne agaknya kan..nk tanggung ko lg..
pk masak2 la nk kawin nti..leh sakit jiwa kalo melibatkan duit nih..
silap ari bln perang besar.. melibatkan parents fiance plak tuh..
aku nasihatkan slow talk ngan fiance..

sue kan memang geram dgn mak bapak yg macam nie...
kiranya derang besarkan anak2 pastu minta balasan...
maaflah kiranya ada yg xsetuju dgn sue....
dh jd tugas parents utk besarkan anak2...itu amanah yg diberi...
tp kenapa bila anak dh besar n kerja, sibuk minta duit anak...
xsalah...tp kalo smpi dh mcm menyusahkan anak apa citer...
bg sue, anak yg dididik  tu sendiri patutnya tahu mcm mana nak bls budi...
kita sbg parents xyahlah mharapkan bila anak dh keje nak anak bantu kita semua....
kalo betul cara didikan, anak sendiri tahu apa yg patut dibuat....
tp sue perhatikan byk parents besarkan anak2 pastu harap duit anak lak.....

Originally posted by BingkaUbi at 8-10-2007 12:52 PM
ni nasihat aku jek la......blom kawin dah merungut bagai....nyusahkan tunang sendri...baik ko blah jekkk.......x yah la kawin dgn tunang ko tuhh...ko cari BF yang kaya macam datuk K tuh ke...tak  ...

setuju!

nanti nyusahkan diri sendiri and nyusahkan tunang tu.
Blom kawen dan mandai nak komplen

Susah-susah ko tunang je lah ngan aku... Aku anak yatim piatu...

Cuma kena tanggung isteri pertama la pulak...

Originally posted by supermod at 9-10-2007 09:02 AM
Susah-susah ko tunang je lah ngan aku... Aku anak yatim piatu...

Cuma kena tanggung isteri pertama la pulak...

duit ko byk tak?
dia nak yg duit byk jer, nanti ko kena leter plak, tak cukup budget bulan2.