CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 8755|Reply: 67

KAHWIN

umi nak tanyer sikit kat suma lah... pendapat tau samada betul atau tidak tindakan sesetengah lelaki yang....

hantaran kahwin -  bagi 10k kat bakal isteri, tapi bila bab buat kenduri kat kampung (sambut menantu), dia nak minta tolong kat adik beradik untuk support kendurui tu kat kampung, tapi tak pastilah full support atau half support (adik beradik dia pun bukannya orang berada gak, adakalanya SESAK gak ngan anak nak sekolah)  Bakal pengantin ni pulak buat semua smpi tarikh kahwin pun pada umi masih ada yang tak tahu.  Entahlah, sebab dalam fikiran dia, aku yang nak kahwin...  Pada korang betul tak tindakan bakal pengantin macam tu.....

so, boleh bagi pendapat anda...

aku x paham la.......

Originally posted by BingkaUbi at 8-10-2007 03:53 PM
aku x paham la.......

aku pon...........

Betulah tu... dalam kontek ukhuwah

Reply #1 ilhamumaira's post

cuba umi citer bg paham sket..2 kali wa bace ni..x paham gak..

Reply #2 BingkaUbi's post

la, mana yang tak faham. cam ni... senang citer contoh, adik bongsu lelaki awak nak kawin, dia bagi hantaran 10 ribu kat bakal isteri dia.  kenduri kat umah perempuan dah tentu pihak perempuan settlekan, betul tak.  tapi, bila bab kenduri kat umah awak, dia nak minta abang2 dan kakak2 dia support dalam erti kata lain, minta bantuan kewangan untuk kenduri sambut menantu kat umah awaklah.  mak dan ayah awak dia tak minta pasal tau tak de duit.  Contoh, jgn lak kecik hati... untuk bagi BU faham...

Follow Us
dah tentu la salah.tak payah fikir pun dah nampak takbetul

paham.. suruh support belanjer kawin.. rasa xeloklah.. baik kuar duit sendiri nak wat kenduri.. sepenuhnya duit sendiri.. kalau nak pinjam bleh..

[ Last edited by  pinguin at 8-10-2007 04:22 PM ]

kalau x de duit... x payah buat pun kenduri jemput menantu....
bukan jd 1 dosa pon kalau x buat....

org bercakap...senyapkan jek. penat berckp..diam lah....

mmg idup bermasyarakat.... tp kalau setakat tahu mengumpat jek....
baik x pyh...

p/s ukur baju di badan sendiri...

better xyah ler nak mintak support2 nie...nnti org ungkit walaupon dh 10 tahun berlalu....lain ler mintak support gula-gula,munge telo sepahar jer...xpe ler...

kalu org tu secara sukarela nak support ok lah jugak...nie nak minta2 plak cam tak best lah plak..

Originally posted by ilhamumaira at 8-10-2007 04:03 PM
la, mana yang tak faham. cam ni... senang citer contoh, adik bongsu lelaki awak nak kawin, dia bagi hantaran 10 ribu kat bakal isteri dia.  kenduri kat umah perempuan dah tentu pihak perempuan se ...

sori la...aku ni blur skit....

kesian kat 'adik aku' tu.......x cukup duit nak buat kenduri kawin ke.....sib baik adik aku sorang ni pompuan...nnt nak kahwin aku suruh dia mintak hantaran 20k ...la ni dia baru 18thn

pendapat camner nak bg ? patut ke tak patut ? takkan aku nak kata tak patut....nnt tak kawin plak 'adik aku' tuh...susah2 pinjam duit kat pengantin perempuan tak blh ke ? kalu aku senang jekkk....buat ikut kemampuan..kalu dah berabis 10k kat hantaran, kenduri rumah lelaki tuh buat ala kadar dah la...dah bersanding bergambar bagai kat majlis rumah perempuan, kat umah lelaki tak yah la bersanding bagai semua....buat simple jekkk...

sama2 la pakat nak buat pape pun...lagi2 majlis kawin ni kena la nak jemput sesapa yg mesti jemput...sapa la yg terror nak buat sendiri semua? abang kakak takkan lepas tangan jekk...x bley nak tlg sponsor, tlg bg tenaga......dah satu kuarge kena la kerjasama...baru la kata keluarga bahagia....aku bab kenduri kendara ni takde masalah...org jawa ni semangat kekeluargaan dia mmg kuat....x yah nak risau pape....msg2 offer nak tolong itu ni......takde duit nak sponsor, dorang mai tlg buat kerja itu ini....tak caya? tanya abe aji...

Reply #11 midori88's post

betulla tu, buatnya kakak dia suma jenis surirumah tangga sepenuh masa, mesti kena minta ngan suami dia (cum abang2 ipar dia) so nampak tak manis kan.  tapi biasalah, manalah ada orang nak dengar nasihat.

tapi aku teringat la kawan aku citer....adik2 dia dulu2 kawin sumer dia tolong bg duit....time dia nak kawin...adik2 sumer bg alasan nak tanggung anak bini...sian kawan aku tuhhh....adik ni kawin bg duit rm5k, yg ni kawin bg rm5k lagi.....anak dah berderet sampai 5 org pun...duit rm5k abang long dia x bayar2......kdg org tak mengungkit tp dah dulu2 reti mintak org tlg sponsor...takkan tak reti2 nak kenang jasa......tu la org melayu...sokmo lupa...

Originally posted by janggoat at 8-10-2007 04:23 PM
better xyah ler nak mintak support2 nie...nnti org ungkit walaupon dh 10 tahun berlalu....lain ler mintak support gula-gula,munge telo sepahar jer...xpe ler...

aku setuju dgn janggoat.....................

ari tu masa aku kawin, mak aku pesan kat aku...jangan minta apa2 kat sedara mara...tapi, kalau diaorg bagi, kita amik..................

Originally posted by BingkaUbi at 8-10-2007 04:31 PM
tapi aku teringat la kawan aku citer....adik2 dia dulu2 kawin sumer dia tolong bg duit....time dia nak kawin...adik2 sumer bg alasan nak tanggung anak bini...sian kawan aku tuhhh....adik ni kawin ...

moral of the story..... mmg susah deal ngan adik beradik nih...

aiii....bagi hantaran 10K ada duit... nak buat kenduri kat kampung takde  duit?

susah2 buat aje kenduri doa selamat...

pahammm..
kenala kasi rm10k kt bakal isteri..kangg bakal mertua marah pulakk letak rendah2 kt anak perempuan dia..malu kek owang kampungg..  atau..nnt bakal isteri tanak kawen dgn dia lak...

dah takder duit..takyah buat sambut menantu.
janji kawen dah ler..ape susah nak pening2 nie?

takder duit buat cara takder duit.

kangg kalau selalu datingg memanjanggg. tak kawen2 lagi..masyarakat suka ckp.."nape tak kawen2 ? kawen tu kan senang. buat yg wajib ajek"
nahh..eloklah pemuda tu nak kawen...dari dia wat maksiat..kena tangkap basah ke..kena tangkap khalwat ke..lagi malu..dah tu..sure sedara mara gak tanya.."dah gatal sgt..nape tak kawen?" again..suh kawen..tapi, bila nak kawen..masing2 bising lak..nak wat sambut menantu la.. nak wat kenduri la..bla..bla..bla..
niat nak kawen tu penting..lain2 tu..kalau ada duit..adala..kalau takder.. takyah buat..ape susahhh??

kalau masing2 tanak sponsor..takyah kasi sponsor.ckp ler apa2 yg patut. spt "sapa nak kawen..pakai duit sendiri" or " takder duit..jgn mintak2 sponsor..wat yg wajib ajek - akad nikah dah ler - takyah sambut menantu"

senang ajekk..
nape nak susahkan proses kawen nie?

[ Last edited by  Hana at 8-10-2007 04:47 PM ]

Originally posted by Hana at 8-10-2007 04:43 PM
pahammm..
kenala kasi rm10k kt bakal isteri..kangg bakal mertua marah pulakk letak rendah2 kt anak perempuan dia..malu kek owang kampungg..  atau..nnt bakal isteri tanak kawen dgn dia lak... ...

hana,  jom kawin ngan aku jek la....

Reply #17 arysa's post

akhirnya ada gak orang yang perasan dia punya hantaran dan yang tu umi cakapkan kat member.