CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ilhamumaira

KAHWIN

eloklah dijadikan panduan

Walimah

Pengertian walimah ialah membuat jamuan kenduri selepas akad nikah. Hukum perayaan walimatul-urus (kenduri perkahwinan), sebahagian ulama menyatakan wajib dan ada juga yang menyatakan sunat.

"Adakanlah perayaan walimah-tulurus sekalipun hanya memotong seekor kambing."

- Hadis Nabi dalam Riwayat Bukhari dan Muslim.

Dimaksudkan juga hendaklah mengadakan walimah mengikut kemampuan suami dan seeloknya;

Tidak membazir.
Tidak ada perkara kemungkaran seperti nyanyian muda-mudi dan permainan alat-alat muzik yang ditegah syarak.
Diasingkan tempat jemputan lelaki dan perempuan.
Tidak diadakan majlis persandingan kerana itu bukan syariah Islamiah.
Pelayan tetamu hendaklah lelaki untuk tetamu lelaki manakala perempuan untuk tetamu perempuan.
Tidak daripada wang, makanan dan minuman yang haram.
Selain jiran tetangga, saudara-mara dan sahabat handai, jemputlah fakir miskin dan alim ulama.
Namun yang sering menjadi amalan dan bercanggah dengan syariat Islamiah; biarpun kenduri diadakan di dewan serbaguna yang luas dan lengkap kemudahan kerusi meja namun tidak dititikberatkan kawalan akhlak. Jemputan lelaki dan perempuan bercampur gaul, duduk sebelah-menyebelah, berhadapan bertentangan muka tanpa pengasingan lelaki dan perempuan. Bukan itu sahaja malah kedua pengantin ditempatkan bersama-sama para jemputan kenamaan dan bercampur lelaki perempuan tanpa segan silu.

Di samping itu diperdengarkan pula alat-alat bunyian yang mengkhayalkan atau lagu yang didendangkan dengan tujuan agar jemputan terhibur. Dan kemuncak walimah apabila jamuan selesai, kedua pengantin berdiri di pintu keluar. Menunggu jemputan balik sambil berjabat tangan tanpa menghiraukan bersalam tanpa lapik dengan mereka yang bukan muhrim yang hukumnya haram

Originally posted by Hana at 9-10-2007 11:15 AM

masalahnyee..ada ke org wat kenduri buat bihun nie? aku tertanya tanya gakk nie..

yee..aku nak makan daging lembut2 ajer..
takper..bihun lembut..tak keras..

ada rasa nyer.....................

di kawasan pedalaman.....................

kalau diaorg jemput ko, ko sanggup ke meredah hutan belantara, mendaki gunung ganang, beradu kekuatan dengan harimau....................?

Originally posted by yen_mamayen at 9-10-2007 11:49 AM
hantaran 10 k skang biaser...
kalo kawen dgn org kedah lagik lerr...

kawen dgn orang kedah ni sebagai pelaburan jangka panjang.................

nanti sume surat beranak anak2 taruh alamat kedah..................

kat kampung saya... adalah beberapa buah keluarga yang jamu tetamu datang masa kenduri kawen anaknya yang mana dia hidangkan
1. nasi putih
2. ikan kering
3. gulai lemak sayur nangka
4. sambal belacan.

tapi tetamu yang datang tak ramai sangatlah... hanya 200 buah rumah je yang dijemput...

Originally posted by zaidi_uitm at 9-10-2007 10:12 AM

aku merestui aje..................

setakat satu dua bekas hantaran tu, aku leh sponser.........................

mekasih jedi....aku kalau Hana kata YA, aku buat yang wajib je....ikut kemampuan kan......ya la, duit hantaran je dia dah mintak 20k.........kan Hana yekkkk...

Originally posted by BingkaUbi at 9-10-2007 12:29 PM

mekasih jedi....aku kalau Hana kata YA, aku buat yang wajib je....ikut kemampuan kan......ya la, duit hantaran je dia dah mintak 20k.........kan Hana yekkkk...

huhhh mak aiii 20k.................

ada harapan aku dapat makan kat hotel.................

Follow Us

Reply #44 uzisyaziha's post

Aku cukup suka kenduri yang hidangkan makanan mcm ni. Kat tempat aku sekarang mmg dah jadi trend, kenduri mesti ada gulai ikan talang, ulam + sambal dan lauk2 lain. Mmg membuka selera especially bila menulis di bulan puasa ni..

Reply #44 uzisyaziha's post

memang sodap.  menu ginilah yang umi selalu cari kalu g kenduri kawin... jujur umi katakan, kalu umi g kenduri kahwin, umi makan nasi putih, tak boleh nak makan nasi minyak.  lauk mmmm cam biasa lah, rendang daging, ayam masak merah/ goreng, dalca, acar timun tapi pokoknyer, nasi mesti nasi putih.

Reply #40 yen_mamayen's post

memang lah biasa mamayen, tapi kalu keja baru nak masuk 2 tahun, pas tu tak de simpanan camner lak kan.  memang dah siapkan 10k, tapi dia tak fikir lagi duit +++, contoh, kalu mak ayah ngan adik beradik dia jauh, mana nak duduk masa majlis, duit minyak keta lagi, tol lagi.. malas dah umi nak tegur member tu, pasal dia rasa dia tu betul, kahwin tak nyusahkan saper2.  so, sekarang umi tengok ajerlah macamana nanti.

Reply #1 ilhamumaira's post

Buat kenduri ala kadar dah la, tak payah nak ikut orang. Kalau orang nak mengata pun sekejap je.

Kalau kakak2 dan abang2 berkemampuan dan nak tolong serba sedikit, apa salahnya tapi kalau sampai meminta tu mcm tak best pulak.

Dalam keluarga aku so far aku ni kira pemurah la, apa2 selalu aku offer duit tapi kalau sesiapa minta, sorry to say, sekupang pun aku tak bagi.. Entahlah, rasa mcm tak ikhlas je bagi kalau orang minta kat aku.. Tapi kalau kena cara, aku bagi jugak sikit.. bergantung pada keadaan..

Aku cuba letakkan keadaan kalau adik aku nak kawin tapi tak cukup duit. Mungkin aku akan minta keluarga buat kenduri akikah plus kenduri kawin sekali. Memandangkan kakak2 dan abang2 semua dah ada anak, boleh minta diorang buat akikah untuk anak2. Kalau nak akikah sorang, kena bayar harga setompok daging. Dapat sekor lembu cukuplah. Kalau tak nak banyak belanja, buat sup daging cicah air asam. Sedap gak tuh..

Reply #50 ceri_merah's post

umi fikir lak macam ini, tak salah kan kalu kita cakap ngan dia, simpan lagi duit, buat masa cuti sekolah akan datang, maknernya tak der lah dia nyusahkan saper2 kan.  cuma dalam bab member ngan family ini, memanglah umi kenal sangat, mostly yang pompuan semua surirumah tangga, yang abang2 lak, 2 orang ajer kerja yang biasa2.

Reply #32 Hana's post

apa agaknya pandangan ko kalau tuan rumah hanya menghidangkan jagung utk tetamu2 yg hadir?

Originally posted by ceri_merah at 9-10-2007 12:41 PM
Aku cukup suka kenduri yang hidangkan makanan mcm ni. Kat tempat aku sekarang mmg dah jadi trend, kenduri mesti ada gulai ikan talang, ulam + sambal dan lauk2 lain. Mmg membuka selera especially bila menulis di bulan puasa ni..

aku ari tu, ada gak teringin buat lauk-pauk camtu masa kenduri kawen aku.................

tapi tak jadi.................

sebab aku risau..................

aku takut orang yang dah makan tu, datang balik nak makan....................

percaya tak....
kenalan lelaki aku buat kenduri sambut menantu hidang mihun goreng ala kadar jer
makan pon atas umah...
takde kanopi etc

hantaran buat isteri pon dlm 5K jer kot

tapi pengantin tuh pakai baju lawa la... at least baju melayu berkilat hehehehhe
barulah bole bezakan pengantin dengan tetamu

pada aku... benda yg dia buat tuh tak salah langsung pon
ikut kemampuan la
aku pon takde plak ngompat kata tuan umah kedekut.. miskin etc
tak tau lah org lain camner
ishhh sudahlah dpt makan mihun pree... tuh pon mau ngompat ka?
talak bersyukur punya olang la kalo itu macam

Reply #53 zaidi_uitm's post

Tau tak per..

Originally posted by ceri_merah at 9-10-2007 01:40 PM
Tau tak per..

pengantin pun 2-3 jam duk kat meja makan aje ye...................

Originally posted by uzisyaziha at 9-10-2007 12:28 PM
kat kampung saya... adalah beberapa buah keluarga yang jamu tetamu datang masa kenduri kawen anaknya yang mana dia hidangkan
1. nasi putih
2. ikan kering
3. gulai lemak sayur nangka
4. sambal ...

lauk nih stended kenduri tahlil....
RM500 pun cukup.... setakat nk panggil sanak sedara n jirang tetangga...

PAYAH GAK NAK KAWEN NIE EK

Originally posted by shernaz at 9-10-2007 02:23 PM
PAYAH GAK NAK KAWEN NIE EK

kalau kawen ni senang.................

dah lama dah, kuota yang kosong tu terisi...................

kenduri sambut menantu kat belah hubby saya pun simple aje. just kenduri doa selamat. kan itu lebih berkat.
derang hidang best jugak, ayam masak merah, masak lemak tempoyak ikan patin (wow sedap sungguh rasanya), lagik ape yea... hurmm lupa la.

sebenarnya saya sendiri pun tak harap derang buat kenduri tu semua. sbb kenduri kat rumah saya dah cukup memadai.

lagipun, mana2 saya pegi, kalau kenduri sambut menantu tak meriah, yg meriah slalu kenduri rumah org perempuan. pasal boleh tengok pelamin, bilik tidur, set hantaran, kanopi dan meja pengantin yg dihias indah,kenduri belah lelaki, buat doa selamat lebih berkat.