CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: eastrun

Boleh diubati.

insan lahir dalam keadaan suci  dan bersih. Pembentukan akhlak dan rutin adalah jelmaan asuhan dan pengaruh persekitaran. pembinaan rutin akan terhasil melalui kebiasaan contohnya amalan 40 hari berturut2 dan sebagainya. Terpulang kepada tekad untuk memulakannya.....

alaaa sumer koemn dah kene edit ker.. tak sempat aku nak bace...

Reply #22 True-X's post

malu la...

aku pon dgr gay ni sll nya berpunca dari kekecewaan dgn pepermpuan. So hanya laki je paham hati laki, so diorg pon rapat dan tuut...

ye ker

Reply #24 lica_mica's post

tak la... bagi aku gay ni memang hati nurani die minat lelaki.. tak de sebab die kecewa dengan perempuan ke ape ke....
semua orang ade sifat kecenderungan terhadap jantina sesejenis cume terpulang pada orang tu macam mane die control diri die ...

Reply #4 MeeSai's post

weh mangkuk.. kalau ko potong ... lagi laaaa terux .... ye la ... bijik yg tinggal tu laa yg produce testosteron .. kalau x de .. gerenti lagi lemah ... dan gemalai!

Follow Us

Reply #1 eastrun's post

w'salam wbt...

Pandangan saya yea....

Seksual orientasi nie memang boleh berubah. Saya fikir agak mudah, cuba renung kembali kisah Nabi Lut, Allah menyeru kaum Lut untuk berubah... betul tak? Maknanya di sini... memang boleh berubah... kan Allah maha mengetahui setiap tingkah laku hambaNya...

Kedua, mana-mana individu yang sedar seksual orientasinya berlainan daripada standard masyarakat, elok la berjumpa dengan psikiatri... ada kaedah dan biasanya pemeriksaan akan dilakukan. Jangan risau... pemeriksaan ini akan menentukan hormone pesakit... mana yang terlebih dan mana yang terkurang... dan history pesakit akan direkodkan... selalunya childhood experience akan diambilkira juga.

Dan kemudiannya diberi psychotherapy

Setiap penyakit ada penawarnya... setiap masalah ada jalan penyelesaiannya... terpulang kepada kita untuk memilih...

BTW di Malaysia kita masih kekurangan psychiatrists or clinical psychologists dlm bidang ini dan juga bidang-bidang lain

Rate

1

hendak seribu daya,. taknak seribu dalih

cuba2 lah bawak berjumpa ngan counsellor....setiap manusia dilahirkan tanpa dosa ...suci bersih...so kita boleh ubah diri kita kembali ke jalan yg benar...bnyk tempat2 belajar macam pondok agama...tempat untuk kita lebih mengingati tuhan..ingatlah....jgn melakukan benda yang dimurkai tuhan...hidup di dunia ini hanya sementara...jgnlah dgn keseronokkan sementara itu akan menyebabkan kita sengsara di kemudian hari....

Gay!!!!!!!!!!

hmm..pendapat kite plak..
gejala gay & lesbian nie mmg boleh diubati..
takde penyakit yg xde penawarnye kecuali ajal...

yg penting rasenye sejauh mane kekuatan & keazaman si pengamal hubungan songsang ini
untuk mengubati diri sendiri & berubah ke jalan yg benar...

kalau setakat terfikir utk berubah tp x disertai dgn azam & kekuatan yg tegar mmg x jalan jawapnye..

perlu istiqamah...
sentiasa dekatkan diri dgn Allah swt.
mohon diberi kekuatan melepaskan diri dr azab yg satu ini...

kalau boleh kurangkan kekerapan bergaul dgn rakan2 yg mengamalkan hubungan songsang ni..
find a new frens & jalani kehidupan yg baru...

ade sbb kite kate kurangkan bergaul ngan rakan2 yg "itu"...
coz kalo kerap bergaul nnti keadaan x akan berubah..
mereka pasti akan termakan dgn pujuk rayu & kata2 manis rakan yg "itu"...
at last....org yg nak berubah akan kembali mengamalkan kehidupan yg songsang itu...
dan berkata...betapa susahnye utk dia berubah....

erk...nnti sambung lg...xde idea laa plakS....

Rate

1

Reply #27 nuha's post

nuha ... aku agree perkara ni boleh diubah...
tetapi penyakit yang paling sukar untuk diubati adalah .. penyakit emosi.
Nape? sebab ni perlu ada inner strength yg tersendiri .. dan ..rawatan? kena holistic ... bukan sahaja yg melibatkan ubat .. tetapi enviroment itu sendiri perlu menjadi sebahagian daripada bahan terapi..ubat hormone and so on .. senang .. tini mini ajeeeee ... tetapi when it comes to environment ...???? our society is very cruel.

They praise if we do something good .. but whenever we did bad .. it will last forever. Kene ingat ..gay? homosexual ? actually ... mesti ade slack di mana2 ... yg bernasib baik .. sekali pandang .. no one knows... tetapi yg mmg dah terjerumus hard core .. gerenti nampak patah di sana sini .. atau ... lembut di sana sini.
Dan masyarakat kita? ko faham aje la... yg mana diorang ni yg bermasalah ni .. akan sentiasa terperuk di situ .. sehingga sampai keupayaan tidak mengendahkan apa yang orang kata dan akan sentiasa menuju kepada perkara2 benar dan baik.

Easy to say .. but its like a tonnes of hurdle infront ..

Rate

1

betapa benarnya hadith ini

Originally posted by cinta_ungu at 4-11-2007 03:02 AM
hmm..pendapat kite plak..
gejala gay & lesbian nie mmg boleh diubati..
takde penyakit yg xde penawarnye kecuali ajal...

yg penting rasenye sejauh mane kekuatan & keazaman si pengamal hubung ...

Sis, sy sendiri sudah hampir2 melupakan sabda Nabi ini : Semua penyakit ada ubatnya kecuali mati. Betapa luasnya rahmat Allah kepada makhlukNya.....

wsalam

apabila kamu sesat dihujung jalan, kembalilah ke pangkal jalan.

tidak ada penyakit yang tidak dapat diubati kecuali mati. kembalilah kepada al-quran dan as-sunnah, semuanya ada disitu...

bagi aku apa saja yg melibatkan naluri dan perasaan bleh diubah...cuma masa jer bleh menentukan seseorang itu berubah..benda nieh aku rasa cam dadah gak..perlukan kekuatan dalaman yg giler2 power...apapun sapa2 yg terlibat tuh..berubatler sementara bleh..lagipun jd gay ngan lesbian nieh takderk masa depan...serius aku kata..bila kita dah tua nanti...kita akan sedar bahawa hinanya kita nie sbb berperasaan sonsang...org lain sibuk2 ngan anak2 yg chumel dan mendamaikan perasaan..sebaliknya kita dikelilingi kesunyian dan air mata ...itu pendapat aku...byk yg aku dgr citer..byk gay dan lesbian yg bunuh diri, sbb tak dapat kawal kesunyian yg ada pada diri sendiri...dari hidup penuh tekanan baik kita berubah sekarang dan hidup aman damai hingga saat nyawa terakhir..tp itu semua pilihan masing2..aku doakan golongan nieh berjaya keluar dari kesongsangan... aku simpati dgn kehidupan tekanan yg diorg terima...

Rate

1

dekat malaysia ni, terapi khusus untuk rawatan gay dan lesbian belum begitu meluas dan di komersialkan.
government, or mana-mana pihak haruslah memantau dan concern dengan permasalahan yg melanda masa kini.

Reply #32 sibel's post

Totally agree... nak tambah sket nie Sibel...

In terms of clinical, emotional disorders if this disorder is chronic or severe there is no other way to cure except for pharmacotherapy. No evidence that a combination of holistic approach and pharmacotherapy is the best method for remedy.

Yang selalunya clinical psychologists guna CBT (cognitive-behavioural therapy) tuh for mild disorders. Yang biasa kita rujuk kat counselor nie cases yang tak problem tuh tak lagi menggugat kefungsian sosial clients. Maksudnya clients masih boleh bekerja, bergaul dengan masyarakat, mampu mengurus diri dan rumahtangga. Biasanya, yg emotional disorders nih dari segi kefungsian sosial memang out laa. If severe, biasanya memang tak mampu bekerja, dok termenung, isolation, tak focus dlm keje, dan banyak lagi impairment.

Berbalik pada masyarakat... memang benar.. masyarakat susah hendak menerima mereka yang mereka considered terkeluar dari standard. Lagi satu social stigma. Nie pun menyebabkan mereka nie akhirnya terpinggir kembali. Masyarakat kita terlalu menghukum sampaikan orang yang sudah bertaubat pun hukuman masih berpanjangan. Stigma nie meliputi hampir semua - ibu tunggal, pesakit mental etc

Lagi satu, di kalangan anggota masyarakat pun sukar utk ditegur. Sibel tengok lah sistem pendidikan di sekolah jaa... anak-anak yg perlu dididik... bukan diajar... konsep mendidik dan mengajar tuh berbeza... yg nie pun kalau kita tegur para guru... rasa-rasa ada yg melenting tak?

Pasal homoseksual nie or sexual orientation nie tidak dikategorikan as sexual disorders. Previously, memang diletakkan bawah abnormal psychology but then bila dikaji ia dianggap sexual orientasi. Kira selera seks jer. Berbeza dengan transvestic fetishism. Yang jadi disorders bila menganggu kefungsian sosial dan ada impairment.

Slack tuh... memang ada di mana-mana. Hanya Allah yang tau. Tuh laa.. single factor alone tak leh kita jadikan barometer tentukan disorders nih. Betul laa kata sibel... dalam banyak perkara inner strengh is important. Sebab tuh orang kata takda siapa yang boleh ubah kita kecuali diri kita sendiri.

p/s best juga discuss macam nie....

Rate

1

aik post aku pun kene edit?

jgn malulah beng...

Reply #38 izza_dude's post

malu la..hehehe.. aku edit yang quote tu je.. bukan post ko pun..hehehe

Reply #38 izza_dude's post

malu la..hehehe.. aku edit yang quote tu je.. bukan post ko pun..hehehe