CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: lat66

Etika ketika bertandang ke rumah orang

Originally posted by lat66 at 7-12-2007 06:52 PM
Nak tanyalah sikit etika kalau kita pergi rumah orang.  Berapa lama you all bersembang.  Ada tu sampai tak reti nak balik. Tak terfikir yang tuan rumah baru balik bertugas, nak makan, berihat dan ...

kalau cousin kau yang datang ada ke kau akan cakap perkara yang sama gak? jgn marah kalau aku cakap ayat kau  cam kau tak beberapa suka dgn cousin hubby kau tu..

kalau umah aku.. cousin dtg memang always open for them tak kira waktu, sebab dah kira cam adik-beradik...mak aku camna skalipun mesti masak something utk dorang n utk kita org skali walaupun dorang cakap dorang dah makan kat luar..lagipun biasalah kalau cousin datang lepak 2-3 jam sebab mesti byk nak cerita especially kalau dorang jarang datang..

kalau mak kita tak sihat, nak sembahyang ke terus minta izin bagi tahu kenal tinggalkan dorang skjab, no hal selalunya dorangpun buat cam umah sendiri tenguk tv sesama..kekadang tu terus masuk dapur tolong masak sama..takderlah kena layan dorang cam VIP tapi lebih berbentuk layanan kepada keluarga.

[ Last edited by  me_shhiza at 8-12-2007 01:47 AM ]

org spore x besa camtu kot

i start dah jd mcm org sini... b4 nak dtg call dulu..
bukan taknak tetamu tak diundang ke apa.. tp klau kita dah tau sapa nak dtg..
kita dah siap sedia makanan.. bilik utk dorang tido etc etc etc..
i tak suka org dtg time rumah berselerak atau time kita tak kuar beli barang2 lagi.
klau boleh org dtg rumah kita, rasa selesa n everything ada.. handy nak melayan tetamu..
selain perut kenyang, rumah selesa.. bilik utk tido pon ada..
i suka org dtg rumah as long as tak last minute bagitau kita program dorang.

aku notice org yg very the peramah...mmg x kesah melayan tetamu pd bila2 masa...
tak kira lah dapat jamu makan best ke tak...rumah bersepah macam rumah pelarian
ke...that's your kelebihan lah...but not all people mcm tu...
People like me...yg tak berapa ramas mesra...prefer diberitau dulu...jgn main terjah je...
tak kiralah kwn ke sepupu ke...ipar duai ke...
Mungkin tuan rumah ada masalah ke...x sihat ke..kalau tetamu call dulu..sempat la
nak bohong sunat

tetamu tak di undang?

aku prefer org bagi tau dulu sbelum datang
maklumlah aku ni rajin tak masak
so kalu diberi tau boleh lah prepare sikit2
kalau sergah(kecuali raye) apa ada jerlah

pernah sekali member aku datang ke rumah mengejut(lepas maghrib)
biasa dia datang nak mintak aku edit power point dia
so aku tak kisah lah

tapi bila dia sampai dia bawa member sekali
dan mula buka file nak jual barang
aku dah tolak secara baik tapi biasalah org direct selling nih muka tembok sikit
entah macam mana aku terbatuk
lagi kuat point dia nak jual produk itu

tak dapat tackle aku anak aku pulak jadi mangsa
penatlah orang macam nih
somi ku yg baru balik kerja pun tension
sebab lepas satu satu dia cari penyakit kami sekeluarga

last  sekali somi aku cakap
minta maap kak kami nak  keluar
walau tak plan nak kluar malam tuh.................

husband emo memang tak suka bertandang lama2 kat rumah sedara mara...tapi emo nih kalo boleh nak terus tinggal kat rumah sedara bila ramai berkumpul  and dorang pun selalu tahan kitorang balik supaya jangan balik cepat sangat walopun actually we have been there for more than 5 hours

tapi no matter what memang kami ada rule :

nak bertandang rumah orang, mesti kol dulu to inform sebab takut tuan rumah ada hal, ada masalah and so on

nak bertandang rumah kami pun mesti kol dulu sebab time kitorang nih sangatlah tak fleksible dan nak standby makan minum cukup segala......

-------------------------------------------------

i kind of agree with monreyes pasal kes orang yang peramah sangat nih tak kisah terima tetamu anytime...sbb my dad cenggitu...sampai kengkadang kami anak2 yang sakit hati tengok tetamu non-stop ada je kat rumah dia..

nasib baiklah my stepmom tu jenis tak banyak cakap, but i can see that kengkadang dia pun letih gak bila dok busy buat air, jamu itu ini kat tetamu....emo plak naik geram bagi pihak dia.....

and me pernah tegur my dad, sebab dah geram sangat me ada hal penting nak bincang dgn dia kena tunggu 1 hari suntuk sbb tetamu jenis yang tak reti-reti nak balik rumah sendiri.....so dad jawab yang tetamu nih datang berhajat, ada la benda yang nak mintak tolong or nak berbincang dan tetamu nih datang dgn rahmat...so takkan nak tolak rahmat.....Tapi me jawab balik kat dad tetamu2 yang datang tu dah buat rumah ayah macam tempat melepak, makan minum free, tak to segan yang makcik (my stepmom) tu letih non-stop hidang itu ini, anak2 jadi tak selesa and so on....tu dah macam bukan rahmat dah, tu macam jenis muka takto malu  - senyap terus my dad....

next time kalo kami datang lagi, my dad pandai dah hint kat tetamu yang dia nak spend time dengan anak2 dia..nasib baik ayah nak dengar cakap anak sulung dia nih, kalo tak hmmmmmmm memang tiap kali kami nak datang, kami warn siap2 kat makcik to ensure ayah takde tetamu, kalo kitorang tengok ada je tetamu kitorang patah balik rumah (cakap je lah, tak pernah buat pun )

but what i can see lah kan..it is very true....rezeki my dad tak pernah putus...kawan-kawan ramai, musuh kurang (insyaAllah)....and dad dah macam counsellor tak bertauliah, apa2 je mesti kawan2 nih akan mintak pendapat dia....seems like orang penting pulak ayah emo ni dah - i kenal sorang friend ayah nih, pakcik ni quite sporting...dia kata dia suka jumpa my dad sebab bila dia ada problem..tengok muka my dad je 1 beban rasa cam kurang, hati jadi lebih tenang.  That, i memang setuju 100% tu sebab anak sulung dia ni kuat bertandang gak rumah dia

Follow Us
hmmm aku x kisah ler org nak dtg umah aku bebila masa pon

apa yg ada aku hidang ler... ayo bujang ker dgn biskut kering...pon jadik

kalo taim tetamu dtg.. umah tgh besepah ker aku ckp ler.."sapa suruh
x tepon dulu...umah aku cam sarang lahh..ekekeke
(npk sgt taim org nak dtg baru aku kemas umah... )

Originally posted by masnina at 8-12-2007 12:24 AM

maybe dia ada hal tak leh datang on time, or ade kenduri yg lebih impotrant dr family terdekat yg jauh. tapi sb nak penuhi jugak undangan tu, dia still gak datang walau masa terlewat. masa a ...

ko tak paham situasinya mas...senanglah ko nak cakap wa tak budget lauk bagai

setiapkali kenduri org yg sama buat hal yg sama, lagi parah kalo kenduri pakai catering...kita pun taknak lauk lebih sampai membuang...dah habis bagi kat org, dia dtg dgn kerek nak makan...bukan sekali, bukan ada hal...tapi dah tabiat semulajadi!!! ...tapi biasaklah mak wa gakkk baik korek sana-sini nak bagi dia makan...

wa laser aje dia depan rumah, dia tetamu mak wa bukan tetamu wa ....

ayah aku pun marah kalo aku pi kenduri lelambat ..nak dtg, dtg waktu org tgh makan...senang org nak layan...kalo ada hal sgt takleh dtg, dtg esok terus....pendekkata takmau menyusahkan tuan rumah...ko tahu ajelah lepas kenduri, penatnyer cemana..org pun byk lagi benda lain nak uruskan selain drp nak jaga perut kita....

tapi org jawa kenduri lain, depa makan tak berhenti....jadi mai lah waktu2 mana sekalipun mesti ada makanan

Pada aku, bila masa nak datang pun takde hal,
rumah kita, kita ada hak nak buat camner skang atau nanti...

So, kat sini masalahnya cuma, lat66 tak sampai hati nak excuse ker apa.

Kalau kita cakap baik-baik, elok-elok org yg keras hati pun boleh lembut.
Sedara tu pun ada akal kan untuk berfikir.. kenapa dia di tinggalkan tuan umah utk seketika..

Originally posted by me_shhiza at 8-12-2007 01:45 AM

kalau umah aku.. cousin dtg memang always open for them tak kira waktu, sebab dah kira cam adik-beradik...mak aku camna skalipun mesti masak something utk dorang n utk kita org skali walaupun dorang cakap dorang dah makan kat luar..lagipun biasalah kalau cousin datang lepak 2-3 jam sebab mesti byk nak cerita especially kalau dorang jarang datang..

betol tu.. aku sokong.. tambah lagi kalau dah rapat.. tak kisah lagi as kita layan diorang camtu gak

depends siapa yg datang...kalau rapat, anytime dan berapa lama pun tak kisah...kalau 'musuh dalam selimut', prefer diberitahu dulu supaya dapat beri layanan terbaik..ini bagi mengelakkan masalah yg berbangkit kemudian hari.

saya tak kisah tetamu nk dtg without calling first, jus kalau takde benda nk idang..air kosong jelah. Tapi etika/adab jagalah. Yg PALING tak kenan bile datang bawak budak tp tak reti nk jaga peel anak2nya. Mmg tensen sgt. Slalu kena ada anak buah ni..dulu suma pintu bilik dia nk bukak. Aku tegur je direct. Nk panjat2 coffee table/takpun dok atas coffee table nk tgk TV. Isyk mcam tak bertamadun.

Yg kedua, aku pun tak suka org dtg time2 maghrib. If family/relative - tak kisah. Nk excuse solat ke apa takde hal. Ni tgk ms wding ipar. Tetamu PIL, taulah org berpangkat byk jemputan that day. Apa salahnya tunggu skit..kul 8 baru dtg. Ms tu yg adik-beradik, anak2 buah nk mandi/solat/rehat...tak tentu arah. Mmg kononnya adat situ, bile jemputan kawin ke/raya ke...tengah mlm, pintu bertutup gelap pun diorg akan ketuk pintu. To me tak beradab. If betul2 nk penuhi jemputan, dtg esoknya - takpe..org paham. Nk dtg mlm kul 8-11pm je leh terima. Ni gatal tgh2 mlm....mcm VVVVVVVIP la kononnya..ikta kena mengadap dia. Time maghrib - tuan umah sampai miss solat (kes PIL)

Yg ketiga - SETUJU, dtg tu beradablah salam. Awak dtg tmpt kita kan. Boring tul jenis dtg, anak-beranak dia buat muka kerek ke...salam ujung jari ke. Ingat ko tu besar sangat!.

Originally posted by my-alja at 8-12-2007 09:44 AM

ko tak paham situasinya mas...senanglah ko nak cakap wa tak budget lauk bagai

setiapkali kenduri org yg sama buat hal yg sama, lagi parah kalo kenduri pakai catering...kita pun taknak lauk lebih sampai membuang...dah habis bagi kat org, dia dtg dgn kerek nak makan...bukan sekali, bukan ada hal...tapi dah tabiat semulajadi!!! ...tapi biasaklah mak wa gakkk baik korek sana-sini nak bagi dia makan...

sapa suroh kau tak citer detail, mana aku tau sedara kau tu ada tabiat semulajadi...  pastu nak salahkan aku pulak??

Originally posted by my-alja at 8-12-2007 09:44 AM

wa laser aje dia depan rumah, dia tetamu mak wa bukan tetamu wa ...

ko biar betol...

sbg tetamu, kite kene consider keadaan tuan umah..
jgnlh dtg masa org tu br balik keje, ms msk waktu solat, bertandang smpi ke tgh malam, bukan jer ganggu tuan umah, tp jiran sekali..
aku prnh kene, tkleh nk tido coz ade org btandang umah jiran mmlm buta, suara punyelh kuat
jgn kite pikir pasal tuan umah jer, sbg tetamu kite kene tgk patut ke tk patut smpi mnyusahkn org..

aku prnh p kenduri best friend mlm2, sbb tk smpt, dr kl ker kelantan, bkn nyer kejap..
sbb ingt kawan p jugak, bkn sbb nk mkn..
tk kisahlh ade makan ker idak.mak die buat teh o, kami teguk ajerr..
lgpun dh dekat nk smpi umah mak..

12
Return to list New