CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ajinomotonosuga

Kenapa suami tak pandai layan isteri?

Reply #40 wifeorg's post

entah la...i takde isteri

Originally posted by Ratu75 at 10-12-2007 04:35 PM
nak gak dengar jawapan para suami2 soleh kat FD nih....

mana ada suami2 yg soleh kat sini....yg ada pun cuma bujang2 yg soleh je

apa lagi nak komen kak...kalau dah yg dicakap tu menda yg betul...yg elokkkkk....

aku pun bukan nya reti sangat falsafah2 yg macam ni....bukan nya ko tak tau. nanti aku hentam kromo je tulis udah lain lak maksudnya. biar lah yg pakar2 rumahtangga je yg ulas

kenapa suami tak pandai layan ister?

-ada yg pandai tp malas
-ego nak tunggu bini layan dia mcm raja dulu baru dia nak balas balik layan bini elok2
-ada yg mmg tak paham isteri sbb malas nak belajar dan merasa yg dia sebenarnya dah paham
-ada yg tau dan mahu layan, tp nafsu dan syaitan menguasai diri, sbb melayan isteri ni tuntutan. Jd rasanya tak semanis melayan yg bukan isteri sbb yg itu haram

point ke 4 tu yg buat ko asik kena kondem je aji..sbb semua org bleh kata praktikalnya..sehingga dia masuk dlm kancah kehidupan berumahtangga, haa..masa tu lah baru bleh tgk menang atau kalah nak melawan godaan

Reply #21 ajinomotonosuga's post

apa yg berlaku di persekitaran dan didikan keluarga mempengaruhi sifat seorg lelaki...

cthnye jika seorg anak laki dibesarkan dlm keluarga dgn kasih syg,dan bile ibubapa masing 2 sibuk dan  bile ayah dia ade affair, dia akan simpati pd mak dia dan dia akan belajar menghargai, menghormati dan membela kaum perempuan yg lemah...

kalo dia hidup susah dan mak dia ajar supaya jadi abg yg bertjwb, maka dia jd abg yg menolong adik2 dan menolong meringankan beban mak dia...

kalo dia dibesarkan dengan  senang dan dimanjakan, dia akan bergantung pd org lain dan tak matang... bile bercinta pun perempuan yg byk berkorban utk dia...
dan bile dia kahwin pun dia tak dpt faham kehendak isteri dan tak layan isteri dgn baik....

kkdg pe yg kite ckp akan diuji...
dan pe yg kite lalui tak seindah pe yg kite impi...

aku teringat satu kisah..
lebih kurg cmnilah...aku tak igt sgt..

ade sekumpulan budak sedang bermain
tetibe ade seorg budak yg duk seorg diri
seorg permuda menegur budak lelaki tu

nape tak pegi main?
dia ckp, "apakah kita diciptakan untuk bermain2 saja?"

terkejut lelaki tu, budak ni bukan sebarangan budak...
ketika org lain fikir keseronokan...
dia pandang ke depan...
dia fikir panjang..
Ya, kita diciptakan untuk beribadah pd Nya...
ade tjwb yg harus dipikul sbg khalifah..

wpun dia budak, kite leh amik pengajaran...
usah kite pandang rendah kerana umurnya..
tp pandanglah pd buah fikirannya...
blum tentu kite yg dewasa ni ade kesedaran spt budak tu...

[ Last edited by  limauais at 11-12-2007 09:31 AM ]

aku rasa benda camni tgk keadaan camne parents besarkan kita kot...mcm aku..dari kecik mak dah ajar jadi independent....darjah 6 dah reti masak simple kt dapur....buat kjer umah...biler dh besarskrng..senang le nak survive...masak..basuh baju...kejer umah senang la nak handle...tp tak tau le kalo dh kawen nanti masih camni kot..insyaAllah bleh lagi kot....mcm ayah aku

Follow Us
Originally posted by ABAH35 at 11-12-2007 08:07 AM

mana ada suami2 yg soleh kat sini....yg ada pun cuma bujang2 yg soleh je

apa lagi nak komen kak...kalau dah yg dicakap tu menda yg betul...yg elokkkkk....

aku pun bukan nya reti sang ...

aku bukan ape abah.. pemerhatian aku.. kalau soalan2 cenggini yg ditujukan pd suami... jaranggggggggggggggggg bebenorrrrrrrrrrrr para suami2 kat FD nih nak menjawabb... berbalik kaum aku gak yg jawab...

tetiba jd PEMALU lak kaum2 bapak dlm FD nih ekkkkk...

aiva setuju dengan payrol dan limauais..

semuanya bergantung pada persekitaran dan pendidikan yang diterima daripada rumah..dan yang lagi sangat-sangat penting adalah KEMAHUAN diri sendiri.. untuk melayan Isteri sewajarnya..
macam Lily_savage kata ada suami yang pandai tapi malas.. Isteri di buatnya kuli.. semuanya kena buat.. walaupun sukarela lambat laun isteri itu akan sampai satu tahap perasaan 'Fed Up', aiva pun tak mahu mengulas panjang-panjang mengenai point-point yang diberi tapi realitinya selalu yang terjadi adalah Suami selalunya tersalah menggunakan kuasa di dalam rumahtangga..tapi sebagai isteri, orang yang terdekat dengan suami.. perlulah prihatin.. dan kebanyakkan isteri bila suami dah jauh dan lalai barulah sibuk nak mintak nasihat dan sebagainya... yelaa mungkin sibuk dengan anak-anak, takkan setakat hendak berkomunikasi dengan suami tak ada langsung...

kekadang tuh bukan nak salahkan lelaki semuanya, isteri pun kena amik langkah.. sebagai isteri, jangan asyik mengharapkan suami berubah.. mungkin faktor suami berubah adalah daripada isteri itu sendiri.. dan kena periksa diri dulu baru tunjuk point pada pihak suami.. begitu jugak sebaliknya.. jangan salah kan isteri kalo apa apa terjadi periksa diri tuh dulu baru blame isteri..kuasa veto apa pun kalo aku jadi bini orang nanti.. aku pun masih mencari diri sendiri dan yang aku pasti sudah jodohnya dah sampai, terima dan gunalah akal sebaik-baiknya.. sebagai manusia pasti ada kesilapan tapi taubat itu adalah sebaik-baiknya jalan dalam hubungan manusia.. muhasaba diri

suka baca pandangan bang aji ni...(walaupun tak kawin lagi..tak de hal)..

cuma..apa yang kita belajo kat sekolah tak sama dengan apa yang kita depani dalam kehidupan fana ini. terlalu banyak bezanya. alangkah indahnya kalau apa yang kita harap, impikan, hajatkan sama dengan apa yang kita dapat, kita lalui...

malangnya hidup ini tidak begitu bang aji..

balik kepada tersoalan tread ni...kenapa???
kenapa suami tak pandai layan isteri...?? sebab suami nak isteri dia jadi seperti yang dia nak isteri dia jadi.. (errr paham ke??) bukan menerima isteri mereka seadanya.

suami nak isteri dia jadi seperti wanita dalam khayalan dia..his dream lady. nak isteri dia cukup sifat dan perfect sampai lupa bersyukur dengan apa yang dia ada..

suami lupa isteri pun ada her dream husband..

sebab tu ada suami yang lebih tertarik membelek 'batu jalan' dari menggilap 'intan di genggaman'.

aku yakin bang aji tak gitu...kan..kan...

aku pun ada kisah jugak tentang orang yg bawak kereta. orang lelaki tentang pandangan mereka la

kisahnya tentang seorang yg biasa bawak kereta dan seorang lagi tak pernah bawak kereta.

walau pun dia tak pernah bawak kereta tapi dia tau cam mana kereta tu berfungsi. undang2 jalanraya dan peraturan semua dia hafal. sampai cara2 nak jaga kereta pun dia tau cam mana tapi dia tak pernah baiki pun.namanya husin

hasan ni pulak memang dah lama pegang lesen dan memang hari2 dia bawak kereta. satu hari tu husin ni tumpang la kereta hasan nak balik kampung.

masuk dlm kereta je dia terus pakai tali pinggang...bila dia nampak hasan tak pakai dia tegur...san kenapa ko tak pakai talipinggang...itu kan peraturan jalanraya. hasan pun pakai la.

masa bawak kereta tu ada la awek seksi kat tepi jalan...hasan pun berpaling lelehhh tengok. husin tegur lagi...'bawak kereta kena tengok depan san...kalau tengok awek kat tepi jalan nanti terlanggar kereta depan.'

sepanjang jalan tu banyak la kesalahan2 kecil hasan masa bawak kereta tu kena tegur oleh husin. akhirnya derang berdua selamat la sampai ke kampung.

di mata husin kalau dia ada kereta nanti dia tak kan bawak kereta cam mana cara hasan bawak.dia akan ikut semua undang2 dan peraturan...walau sekecil mana pun sebab pada dia peraturan tu di buat ada sebabnya.

di mata hasan pulak husin ni lum pegang stereng lagi dah nak ajar dia cara bawak kereta. dah bertahun dia bawak kereta tak pernah kemalangan pun....elok je.kena saman pun tak pernah.

sebenarnya apa yg husin cakap tu betul dan baik...cuma hasan ni dah terbiasa bawak macam tu...dia dah paham sangat keadaan jalan...keadaan kereta...setakat sikit2 tu dia tak kisah sangat.

Reply #50 ABAH35's post

setuju...

alangkah tak samanya khayalan dan realiti seperti mana tak samanya teori dan praktikal..

macam juga malam dan siang, bulan dan bintang... masing2 ada peranan masing2.

cumanya manusia, walau macamana baik sekalipun..tetap ada kelemahan dan kekurangan. begitu juga dengan isteri atau suami. sepatutnya sebagai pasangan, kita saling lengkap melengkapkan satu sama lain.. bukan cari yang lain...sebagai jalan keluar walau apa pun alasannya...  

kan bang aji...???

Originally posted by Ratu75 at 11-12-2007 10:13 AM

aku bukan ape abah.. pemerhatian aku.. kalau soalan2 cenggini yg ditujukan pd suami... jaranggggggggggggggggg bebenorrrrrrrrrrrr para suami2 kat FD nih nak menjawabb... berbalik kaum aku ga ...

takde la aku nak tulis semua apa yg aku dah buat kat bini aku...setakat dia tau...aku tau sudah

setakat dia komplen tu memang selalu sangat...tapi aku anggap itu memang dah tebiat dia...lantak la.

paling penting kami tau cara mana untuk bertolak ansur...paham perangai masing2 cam mana.

hidup ni mudah je kalau kita tau sesuaikan diri....peraturan dan panduan pun di buat untuk memudahkan kita....bukan nak bagi kita pening kepala memikirkan bertapa sukarnya nak menempuhi hidup rumahtangga.

memetik kata2 m nasir.....'kekalutan cipta peraturan, peraturan cipta kekalutan...di mana pula kau berdiri'

pandai2 la nak hidup...

Reply #52 ABAH35's post

abah...

dimana pula aku berdiri...????

aku takut aku berdiri atas iceberg la... makin mencair akibat global warming..

Reply #53 pesona1's post

yg mana tak pening...yg senang...yg tak mudarat

di situlah aku berdiri

hidup ni singkat je...jgn banyak sangat pikir dan kaji

Originally posted by Ratu75 at 11-12-2007 10:13 AM

aku bukan ape abah.. pemerhatian aku.. kalau soalan2 cenggini yg ditujukan pd suami... jaranggggggggggggggggg bebenorrrrrrrrrrrr para suami2 kat FD nih nak menjawabb... berbalik kaum aku ga ...

aku dah jawab pung ratu ku.......lg pun sblm abe aji bukak thread ni pung org dah kata aku camni.......biler tgk balik kat diri sendri, apa dia cakap tuh mmg betui punnn....i failed in 1st marriage and made mistakes in 2nd one.......so aku terima jek la sumer yg org tuh tulis & abg aji tulisss ni.......pasrah cam erra tuhhhh......ntah naper seminggu 2 ni aku sensitip skittt..... ...nak period kot..

bing, aku rasa kalo ko dah dpt lesson learnt dri 1st and 2nd marriage, bertuahlah sapo jd bini ke-3 ko nanti

Originally posted by ABAH35 at 11-12-2007 10:54 AM

takde la aku nak tulis semua apa yg aku dah buat kat bini aku...setakat dia tau...aku tau sudah

setakat dia komplen tu memang selalu sangat...tapi aku anggap itu memang dah tebiat dia...la ...

Actually orang perempuan ni amat kisah sekali dengan perkara - perkara macam ni Abah. Padahal orang lelaki bukannya suka sangat cakap pasal  benda - benda camni. So, bila tak cakap, straight to the ampang point diarang akan anggap lelaki ni memang tak pandai itu dan ini. Suka dihamparkan dengan perkara - perkara yang indah - indah dan sempurna.

Kebahagiaan antara pasangan, hanya pasangan sendiri yang memahami. Pada orang mungkin melihat satu senario yang janggal pada penglihatan mereka, padahal pasangan tersebut bahagia dalam erti kata mereka sendiri.

I tak nak la lebih - lebih, just consider naper isteri diumpamakan sebagai 'alang rumah' oleh Nabi Ibrahim a.s.

Reply #57 Madiey's post

err alang rumah tu ape?

Originally posted by LostSoul at 11-12-2007 04:40 PM
err alang rumah tu ape?

ni mesti kes tak pernah duk umah kampung ni ek losol

Reply #59 DecK's post

bukan aa.. aku duduk umah kampung.. tp aku tak tau le alang tu apa.. mak lang aku tau la.. kureng asem deck!