CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 49507|Reply: 238

KONGSI PENGALAMAN FIRST POSTING... seorang guru...

Jom kita kongsi pengalaman first posting... pasal sekolah, pasal perasaan dan mcm

Rate

1

gerun gilaaa bila menyusur titi ni pagi

jalan yang accessible ke sekolah...

titi lagi ke dalam

kanak

owh mulia nye hati cikgu2 ni..sanggup meredah belantara and kepayahan demi anak bangsa..syabas

teruknyer skolah... mcm tmpt pembiakan nyamuk je..

kagum dgn semangat cikgu spt katak hijau..
kalau misnana yg kene hntr kt skolah gini, taktau lah perasaan misnana..menangis nk balik semenanjung agaknye..pttlah Tuhan tak releasekan cita2 misnana nk jd cikgu
agaknye smgt menjadi pendidik tu takde dlm naluri ni lg

Follow Us

Reply #4 tightcherry's post

tak baik ckp cmtu..dah nasib diorg dpt kawasan sebegini..
nasib baik ada kesedaran nk menuntut ilmu dan dpt peluang..

bukan ngata tp risau tgok mcm senang biak nyamuk n dpt penyakit...

syabas

alhamdulillah setakat ni takde pun penghuni situ yang kena demam denggi atau malaria...

huhuhuhu..senang ngko pg sekolah ekk...

nak citer sikit pasal sek aku ni....  

baru jer hari rabu tu pg lapor diri 9/1/08..

aku kat satu pedalaman kat sabah/// tp ok la... keter bleh masuk..tak la jalan kaki..

tp hanya 4wheel drive jer bleh... jalan +-100km in 4hours dari pekan telupid.sabah...

aku tgk jalan nak masuk sini..mmg terukkkkkkk//.... memang susah nak kuar la ke pekan... jauh tu!!. ni nasib baik ader schoolnet...line tepon jangan harap laaa... hp buat alarm jer!!  sekolah pakai genset la... huuu..mmg jauh... jauhhhhhhhh... ni tnggu cuti panjang jer la baru kuar bandar...balik kg...kg kat sabah juga la..
hehe... elaun?.. rm1000...  mmg nak angkat 4wheel pas ni.... ...

tp guru2 kat sini ok jerr... dorang da biasaaa...ader yg da 5 tahun kat sini.... UPSR tahun lepas...0%...hahha...

harap majula sekolah ni masa aku ada...

aku tak nak pindah lagi la... seronok juga jauh2 ni..selagi masih bujang2 ni... chaoyookk suma guru pedalaman...

Rate

1

aku pun seronok!!! serius...aku dah memandang jauh ke hadapan utk merancang sekolah ni. dah 5 thn berturut

Tahniah la cikgu "katak ijau" sbb sanggup posting ke Sarawak. Pak cik dulu pun kena posting kat Sarawak gak. Sebenarnya posting tmpt2 mcm ni mmg best la sbb dapat tgk tmpt baru + pengalaman baru + cabaran baru. Ye la kalau dulu membesar di bandar atau pekan, pas tu kena la kejutan budaya duduk kawasan mcm tu. Pak cik dulu kena posting kat Swk selama 4 tahun lebih. Pengalaman mengajo di tmpt mcm ni bukan semua org boleh dapat tau. Cikgu yg muda2 pun dah merasa pegang jawatan2 penting di Sekolah mcm Ketua Panitia, Ketua Bidang, PK dsbnya. Kalau kat Semenanjung jangan harap la di beri kepercayaan+tangungjawab mcm tu . Keputusan peperiksaan jangan dibandingkan dgn di bandar tapi (jangan ingat budak2 luar bandar mcm ni tak boleh dpt straight "A" sbb aku pernah tgk diorg dpt result tu....)

Pada masa tu telefon ada la, cuma school net je belum ada. Nak guna internet kena guna dial-up. Black out plak selalu menjadi2 terutamanya time hari raya!

Di sini Pak cik kongsi gambar2 sekolah pak cik dulu plak.

Gambar ni di ambil masa banjir tahun 2003& 2004. Sekolah kami pada masa tu terpaksa ditutup 2 minggu....

dan yang ni pula gambar hari-hari kemarau.......

Rate

1

kampung yang cantik... mana tu pokcik?

Oh.! Nama daerah tu Matu-Daro terletak dlm Bahagian Mukah. Sekolah ni dibuat jambatan mcm tu sbg persediaan banjir setahun sekali.

Tahniah kepada mereka yang telah ditempatkan ke kawasan pedalaman ataupun di negeri orang lain. memang benar seperti kata Pak_Dogo. Inilah peluang berharga utk mencari pengalaman. kalau dah kahwin memang sukar sedikit la utk bertugas di kawasan pedalaman.

Apapun teruskan usaha anda utk mendidik anak bangsa walau di mana jua anda berada.

mula-mula posting gabra gak.. tapi la ni dh ok dah

dlu aku ade baca Reader's Digest. Article dr sorg cikgu yg prnh ngajor kt Srwk. Mnrtnye, pengalaman ngajor kt pedalaman mmbuatkn die jd matang..cm sgt bergune n that's what we called true teacher. tp opinion msg2 lain..so jgn rs offended ok!

wa!! salute kat cikgu katak ijau..

seronok saya dengar cerita kawan2 semua...pasti banyak pengalamn baru yang kawan2 boleh belajar...

buat pgtahuan kawan2, dalam byk2 org mungkin saya antara konon paling 'bertuah' tanpa usaha apa2 saya dapat negeri tempat asal, dan jauhnya dari sekolah cuma  15 minit dari umah family saya...sedangkan terdapat ramai kakak-kakak yang dah berkeuarga ditempat jauh daripada family masing2...kesian, ramai yg cemburu pada saya...

dalam hati saya punya berkobar2 rasa nak berkhidmat di kawasan luar bandar, nk cari pegalaman tempat orang....alih2 kat tempat sendiri..bored...

sekolah saya, terletak di tengah2 bandaraya KL (Bored!, sebab maktab saya jauh di utara jadi dah terbiasa cara kampung, bila pulang semula ke bandar, rasa tension memula tue...), salah sebuah SKM, jumah murid tidak sampai 200 orang pun...guru tidak sampai 30, tkleh la bgtau the exact number, nanti korg tau plak sekolah apa..

dan mungkin ramai yang tidak puashati dengan aya apabila saya tidak dipertanggungjawabkan mengajar subjek opsyen saya (yang dulu nya dipandang rendah oleh batch saya masa kat maktab- prasekolah..) sebaliknya saya diminta mengjara subjek sains tahap dua...dan memeganag kelas tahun 4..serta beberapa lagi subjek ..jumlah sumanya empat, dan 29 masa..biasa la SKM, maka, banyak kekosongan untuk guru mengajar mata pelajaran..walaupun saya baru, tp saya dipertgjwbkan mmg sedikit jawtaan dlm panitia...biasala kurang kakitangan,,

mmurid kelas tahun empat yang saya pegang ialah seramai 13 orang sahaja....eeheheh...seronok? memang seronok...memang mereka bukanlah bijak2 tetapi saya tidak mengalami tekanan untuk mengawal kelas tidak seperti mengajar kelas Pra yang jauh lebih mencabar.. (i bet sapa yng kata ajar Pra, kacang goreng mcm ngaja ABC aja, sila betulkan kenyataan anda, jadi cikgu pra dulu baru tau susah sennagnya)...cuma saya perlulah pandai menyesuaikan tahap BI saya semasa mengaja kelas perdana kerana bukan semua arahan dalam BI yang kita gunakan boleh difahami murid..

awal2 lagi masuk, guru besar dah meletakkan harapan tinggi pada saya dan ditugaskan meneruskan projek2 terbengkalai selama ini...secara ikhlas di sini memnag tak ceria langsung, terutama dari segi landscape...saya dikehendaki menceriakan kawasan sekolah..semua tanggungjawab itu saya terima dengan hati etrbuka dan ikhlas....cuma boring sikitla, pergaulan sehari2 tak meluas, selain staf sekolah yang sedikit, masa saya dihabiskan dgn family, saya jarang habiskan masa dgn member2...mungkin pendedahan saya pd dunia kurg berbanding dgn kawan2 yang menempuhi suasana mencabar di luar banda dan di pedalaman.

sejak 2 jan saya melaporkan diri, hingga sekarang saya rasa seronok, walaupun banyak ekrja dan sibuk tetapi saya tidak bekerja di bawah tekanan, walopun gb menaruh harapan, tapi dia tidak terlalu menekan saya...disebabkan guru sedikit, maka kami tidak berkejra dlm puak2 tertntu..semuanya mcm keluarga saja...

saya harap saya akan dapat menyumbangkan sesuatu untuk sekolah ini..walaupun sumbangan yang kecil, semoga satu hari nanti saya dapat membawa perubahhan, sbgmana yang diharapkan oleh gb,

[ Last edited by  senduduk at 13-1-2008 12:58 AM ]

Rate

1