CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 5813|Reply: 48

Macam mana ek..?

Assalamulalaikum..

Aku tak tau ler aku salah masuk BOD ker idak...tapi aku nak tanya bab2 agama nih..betui kot sini tempatnya...MOD..sorry ler kalau salahh

Macam mana ek...?aku ada masalaah dalaman dalam diri aku nih....dulu kiranya aku tak ada la teruk macam ni...tapi sekarang ni...consider...err..teruklaa... untuk makluman..aku nih bukanla kiranya bagus sangat sampai tak tinggal sembahyang...cuma biasa2 jer..selagi boleh la aku jaga..

Dulu aku kerja kat opis..jadi solat aku kiranya terjaga la jugak..cukup time jek aku gi surau...senang..kat opis pun memang dah sediakan surau....kalau balik opis ada nak jalan2 shopping complex aku singgah surau kalau dah cukup waktu..(tapi ada gak yang tak pergi...lebih2 lagi kalau tempat tuh tak ada surau...atau trap in jam..atau ada benda2 yang buat aku sibuk sampai lupa nak solat...)

Tapi...lately..bila aku dah kerja kat site nih....dah banyak kali aku tinggal solat...bola balik umah dah lewat malam...penat..mandi..pastuh tido..dah 9 bulan aku kat negeri orang nih....dan.....dah 9 bulan jugakla aku abaikan sembahyang ...boleh kira pakai jarilaa....baru2 ni...family aku tegur..aku dah banyak berubah...cakap tu ashik nak baran jekk...pastu selalu tinggi suara...perangai pun dah semacam...senang citer takl macam dululaa...rasa semangat tu dah hilang...macam hidup tu tak ada tujuan melainkan kerja dan routine harian jek....nauzubillah...

Macam mana ek..?tolong dan bantula aku....kalau ada apa2 yang patut aku buat untuk tidak terus hanyut...ada apa2 ker yang perlu aku praktik kan..?sebab..bila dah 9 bulan aku tertinggal sembahyang dek kerana masa yang selalu tak cukup....bila aku mula sembahyang, mesti tak cukup 5 waktu..tak macam dulu....dalam seminggu nak kata 3 hari pun payah...cuma sabtu ahad jer..itu pun..dah mula liat sebab dah lama tinggalkan solat...macam dah jadik darah daging pulak...aku takuttt.....takut kalau tak sempat nak tobat...takut kalau Allah tutpkan pintu hati aku...Ya Allahhhh...plssss............. just cant handle it anymore.............

ko keje kat construction  site ker...

neeway kl kat situ ader show unit ko leh solat kat siteww... site ofis... aku rase no prob..
maner ader tempat bersih leh solatkan...  yg lagi susah pompuan laaa..

masuk ler muslimin and muslimat..

Reply #2 True-X's post

kat langkwi nih...sooo hectic masaalahnya..kat situ ada la tempat...but is not a proper space untuk solatlaa..sebab masjid kira tak jauh dari const. site aku tu...cuma...maaaasaaaaaaa yang melalaikan..aku salu kat luar...

Reply #3 kroit92's post

alo lil bro... erk..ya ka..? sesat dah aku nih...macam mana nak pindah neh..?

Reply #4 putratropika's post

ooo soo ni lebey pada masalah diri ko.... malas benarnyer kan... hehehhehehe

ermmm ekceli aku pon ader gak prob giteww kekadang....

nak gi site meeting nieh.. sumer tak siap lagi.. konsultant dah calll.. soo burn solat zohor .  ... samelah kiter muhasabah diri...

Follow Us

Reply #6 True-X's post

nak kata malas...ada kederat dan niat lagik..cuma..bila dah pikir pasal kerja tu...semua dah lupa...semua rasa mcam tergesa2 jek...lagi kalau dah kena 'bambu' sebab project atau kerja2 yang lambat...atau senang citer masaalah dalaman....bila dah selalu kena tinggal...bila datang weekend (walaupun kekadang aku kena jenguk site gak..) mulala...dah TERRRBIASAAAA leka...lewa....malas....tu yang aku tak nak tu...kalau dapat sembahyang pun tak pernahnya cukup 5 waktu... aku betul2 nak tau...ada apa2 ker aku kena amalkan...serious..aku perlukan bantuan...

[ Last edited by  putratropika at 13-1-2008 07:24 PM ]

utk mslh ko ni, aku rase punca utama adalah DIRI KO SENDIRI.

oleh itu, mulai hari ini ko kene mula disiplinkan diri. bukan dari konteks menjaga solat je, tapi meliputi seluruh rutin harian. sbb aku rasa ko ni dah tahap sengal dah. hehe. aku pn dikelilingi kwn2 mcm tu, tp aku segan nk tegur direct.   so aku pun praktikkan depan diorang CTH: solat. xdela nk ckp aku ni baik ke kan. kekadang tu Subuh liat nk bagun walaupun dh set alarm. hehehe..sesame la kite menjaga solat ye

kite kene pikir sampai bile kite nk idup tanpa bersyukur (solat merupakan salah satu cara kite berterima kasih kpd Allah). kite patut tanamkan rasa malu dalam diri. kite patut rasa malu bile Allah dh bagi kite rezeki yg melimpah ruah (cth: ko dh dpt keje yg boleh menampung hidup), tapi kite x buat suruhanNya (SOLAT). daripada situ, kite boleh mendidik jiwa kite yg degil ni. macam tu la aku buat dulu, sbb masa zaman2 sekolah aku memang malas solat. hehehe. tapi bile dh masuk matrikulasi, aku dh mula sedar. aku mula rajin pegi masjid (bukan nk riak tau..isk2). then bile dh masuk U, aku pn dh stabil dan hidup menjadi lebih tenang bile sentiasa ingatkan Allah. aku ni xdela alim pn. tp kata org, x lupa Tuhan gitu..

lagi satu, ko jgnla lupa amalkan baca al-Quran. Once ko tinggal, hati ko akan keras. bile dah keras, jadi gelap. mula la ko akan buat benda2 yg dilarang sbb ko dh x igt Tuhan. ni pn aku dpt tgk kt kwn2 aku yg majoritinye begitu. jadi, bentanglah sejadah sebelum terlambat...

ni nasihat utk kite bersama ...

Reply #7 putratropika's post

pakcik, ko kene pikir begini. antara KERJa dgn TUHAN, mana lebih penting? mestila TUHAN, kan? kerja tu boleh dpt kt mane2. percayalah ... tu sbb kite ni jgn suke bertangguh kalo buat kerja. bile time2 urgent, ko jugak yg gelabah. last2 jd mcm situasi ko skrg ni.

ingatlah, tanpa TUHAN siapalah kita sebagai manusia. tanpa kerja, kita masih boleh hidup (cari kerja lain).

p/s: psssttt...dh masuk Maghrib ni, pe kata ko rajin2kan pegi sbyg..pastu bukak la Quran yg dh lama ko x bukak tu .. boleh ko janji dgn aku x? pi la try, sure hati ko akan tenang nanti ..

Reply #8 hyie's post

yer...reply nila yang aku tunggu2...memang betul kena pada diri aku...dulu takla hati keras dan gelap macam ni...tapi rsa tenangggg jek....sampaikan aku terpikir..kalaula berlaku apa2 kat aku contoh mati mengejut ker...takla aku risau sangat...bukan kata alim..sedang2 jerla...tapi sekarang nih...bila dah tak sembahyang...rasa takut2 pulak...(tau pulak takut..!! ) even bila dah penat sangat balik tidur (tak mandi pun..) ada gak rasa takut2 bila sambil2 mata tengah mamai tuu..dalam ati cakap...nih kalau aku tak bangun lagi macam manaa la...dah la ari nih miss maghrib, ishak..tapi...lelap gak..

entahlaa..apa nak jadiii la aku nih....ada ker doa2 untuk kita kuat ati dan semnagat eh..??untuk lembutkan ati kita ni..?

sumtime.. kiter ni tak der prob.. asik ingat keje jer.... gaji masuk tiap2 bulan.. awek ader sentiase.. mak ayah sihat....

soo kadang2 kiter malas nak beribadat........ ...

Reply #9 hyie's post

erk..yer tak yer gak eh.....tengok??!!!kan aku dah cakap..lewaaa jek aku ni... ok..ok..thnks hyie...

dah 7.32 nih...JOMMMMMMM...SOLATTTTTTTT!!!SOLATTTTTTTTTT!!!KANG SAMBUNG BALIKKKKKKKKKKK!!!

erk...entah kenapa aku rasa happy pulak time nih....kang sambung balik...........

Reply #10 putratropika's post

see? maybe ni la antara faktor ko bleh jd panas baran. sbb hati ko maybe x tenang asik dok igt keje+ prob lain. sesekali kene la lupekan kjap, iaitu dgn mengingati ALLAH. x rugi pn .. btul x? baru la org ckp ko ni COOL   

pastu kan, pe kata ko set kt minda ko, "Eh, pas main ni aku nk balik n terus sbyg" .. sebabnye? once ko dh niat (niat ikhlas tau), ko akan buat benda tu. percayalahhh ... mcm ko niat nk siapkan keje kt office tu. "Aku mesti siapkan keje2 ni sumerr, kalo x bos aku marah. tolak gajiii...bla..bla.." ..

then, ko praktikkan lak camni .. " Aku mesti pegi sembahyang, keje ni satgi aku bleh settlekan. lagipun skrg ni aku xleh nk fokus kt kerja aku dh. Kalo bos marah aku, xpelah. memang silap aku pun x siapkan awal2. Kalo aku kene buang kerja, Tuhan sentiasa kt sisi aku. Ya Allah .. syukur alhamdulillah.."

haa.. mcm tu la kekononnyee .. hehe

Reply #6 True-X's post

salah satu faktor yang buat aku selalu tak senang duduk...ni lah dia...Allah dah bagi aku kesenangan..sihat tubuh badan...rezeki pun alhamdulilah..mak ngan bapak masih ada dan sihat walafiat lagi...tapi....tak berterima kasih kat DIA...bila tiba masa jek nak jalankan tanggungjawab...adaaa jek yng tak kena...hp bunyikla...itulaa...inilaaa...dah lari fokus tu....lepas tu dah fed up...mulala..dalam hati tuh cakap.."alaaaa...karang2la..."

[ Last edited by  putratropika at 13-1-2008 08:10 PM ]

"alaaaa...karang2la..."  <----- jgn sesekali mengulanginye :@

agak2 ko dh sbyg maghrib ke blom eh?

Reply #14 hyie's post

yerla.... betul aje...dulu sebelum aku duk kat site nih...(kerja kat opis..) banyak kerja macam mana pun hati takda la gundah gulana...takla hidup kelam kabut jek...macam sekarang ni....ada la stress tapi tak terbawa2...sekarang nih..rasa macam nak bunuh orang pun ada...(walaupun tak berani sebenarnya...cuma ada hati jek... )

Reply #16 hyie's post

erk....aku tak janji..ko taula ..aku nih insan biasa jerr......agaknya setan nampak aku ngadu kat sini..laagiiilaaa dia panggil suku sakat dia duk kat kepala aku nih...nak tengok aku tahan goda tak lepas nih...inshalahhh.....aku cubalaaa

dahh........alhamdulilahh...ngaji aku ingat nak buat lepas solat isyak..

tak taula..napa ada lagi ayat 'ingat nak buat' tu....

[ Last edited by  putratropika at 13-1-2008 08:17 PM ]

hmm bagusla begitu. dah ade niat kan hehe .. bagus2 teruskan usahamu   bleh la buat menantu hahaa

tapikan..persekitaran pun boleh mempengaruhi seseorang tau....member aku semua tak baper boleh pakaila bab mcam nih..semua bila time dah masuk tu 'aku nak pergi sinila..' 'aku ada kerja sikitla..' 'tengah sibukla..' 'alaa...nanti jap nak settlekan benda nih dulula..' dan guess what..?1001 alasan lagi selagi boleh...kalaula kata kat surau atau masjid tuh ada dinosour takut nak pergi boleh dijadikan alasan pun aku rasa memang dah cakap dah...aku takada la salahkan orang lain...cumanya..bile dapat member2 yang tak baper menitik berat pasal benda nih, secara langsung aku pun terikut sekali..