CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: raven

5 TAHUN BERAKHIR SUDAH.. dilema anak di boarding school..??!!

i'm an alumni of SSP.

anyway, bebudap SBP tau, the first 2 wks of school mmg susah because kena go thru orientation. sapa je la yg suka orientation week, tak de rest, kena buat memacam benda bangang.

but once orientation dah abis, life will return to normal. as normal as it can be lah, discounting the fact that one has to learn to manage one's life now - basuh baju, gosok baju, kemas locker, kemas katil, etc.

independant, a wealth of experiences from friends originated from all walks of life/states, strong willed - name it, you'll learn the skills necessary for life at such a young age.

ustaz kata, parents these days terlalu manjakan anak. mmg boleh beri kasi sayang, tapi jgn sampai anak tak reti hidup susah, takut nanti bila dah jadi adult, tak leh nak handle life challenges.

you can be supportive, but also push ur kid a bit.  

all the best to your daughter, and you.

Rate

1

Reply #82 owenkatz's post

aku setuju...

aku belajar mengenali manusia apabila aku masuk boarding school... byk experience yg diperolehi walaupun usia masih muda...belajar uruskan diri sendir etc...

Originally posted by intanterpilih at 17-1-2008 07:29 PM

apapun, aku sgt2 hargai tindakan makbapak aku tu, sebb duduk ASRAMA sebenarnya memang BEST.......

itu la yg aku harapkan sebenarnya..
ada anak2 yg cuba memberontak kalau kehendak dia tak diikut..
walaupun antara sedar dia tak tau yg kehendak mak bapak dia tu semuanya utk kebaikan..
kdg2 dorang ni pikir pendek..
kat sini lah cabaran parents utk kasi pusing2 sikit ayat utk tunjuk kelogikan kenapa kehendak kita tu harus dituruti..

Originally posted by gilagila2 at 17-1-2008 08:14 PM

adik aku pernah masuk MRSM...memang siol....aku lebih rela adik aku belajar di sek men harian..

amender la,asyik dera mental budak-budak je.

kalau ikut apa yg arasham post awal2, mmg ada penderaan mental sebenarnya..
tapi mungkin utk permulaan sahaja..
dlm kes anak aku ni, aku harap ianya tak berpanjangan..
ataupun aku harap dia boleh ikut rentak penderaan itu to make things easy..

tom memang enjoy dok hostel. Masa form three menyerah diri dok ostel. Time form 4-5 masuk mrsm. Tak ingat nak balik pon. Masa msk u time degree dan master pon jarang bali. bizi msk kokurikulum sumer.lepas kawin dan dok ngan family sendirik baru home sick..haha.btw, tom kat selangor, umah mak kat kota bharu.

Adik Tom nombor tige msk faris petra masa form 1. First time balik lepas orientasi..dia wat balik sebaldi baju yg dah rendam ngan air utk basuh kat umah..ekekeke. kelakar betul. Bila orientasi masa msk degree...die nangis once tgk kami kat pintu guard kolej UKM caw. KL.hahaha...takleh bayang ngan badan besar...tapi semangat kecik.Akibatnya...sampai graduate pakcik guard tu kenal die. Sampai lani kami dok gelak kalu teringat ekspresi muka dia time tu.

Tapi alhamdulillah kami tige beradik ponpuan sumer survive kehidupan di ostel...but my stepson pon bertahan dua minggu jek kat sms selangor..pastu dia bungkus baju balik dengan bantuan mak kandung dier. ampehh tul. Sib baik menjadi budak tu. Lani kat matrikulasi ipoh. sib baik kekal...abis bulan empat ni. ;)

Originally posted by ababeel at 17-1-2008 10:59 PM

i think deep in ur doter she is fragile person although u said she tough among sibling..mybe la u know her best maa..
blh je puan nk ksi semangat..itu yg sepatutnya..nk visit every week trpulang la..dekat xpe la..

p/s sori klu xmmbntu...

eh, sapa kata tak membantu..??!!
semua respon kat sini so far aku terima & thanks a lot to everyone..

yeah.. kdg2 apa yg kita nampak dizahir tak selari dgn batinnya..
mmg aku akan bagi dia xtra moral sapot buat permulaan ni..
so that dia akan SINCERE utk tinggal kat situ for the next 5 years, insya'allah..
bila dia sincere, mungkin segala yg dia rasa beban tu akan berkurang tak pun hilang terus..

Follow Us
Originally posted by cherub at 17-1-2008 11:46 PM

i guess different child has different needs, so the frequency of visits pun differ. my parents dulu visit every 2 weeks, w'pun dekat. this was to get me to adjust on my own terms.

huhuhu..
sometimes scary jugak bila nak baca benda2 yg contra ni kan..??!!
the best way now aku rasa aku kena tackle dia pelan2..
dan yg paling penting aku rasa nak kena dapat kan keikhlasan dia..

btw, semua posting kat sini terutama kata2 semangat & pengalaman all u guys aku akan print & bagi anak aku baca..
heheheh.. mungkin ada sesetengah yg aku akan edit & simpan utk persiapan plan B aku ajer..

Originally posted by everqueen at 18-1-2008 01:58 AM
no worries raven, ur daughter will survive life in hostel.

im also coming from sbp. having 5yrs in school (and sometimes pk mcm dah half of my life in school) really makes me independent bila  ...

thanks queen..
just nak tau xtra tips from you..
how u make urself sincere and happy during your days kat SBP dulu tu..?

Originally posted by kikilalat at 18-1-2008 08:29 AM

true, ader banyak factors yg boleh pengaruhi... tapi kalo anak raven dah dapat excellent school, why nak kuarkan dia just because dia tak bley adapt masa memuler nih? kena ler positif... kasik semangat kat anak dia tuh... cakap yg sekolah dia sekolah excellent... bley kawan2 dgn budak2 excellent... our peers pun penting gak dalam our studies... cikgu buat kelas tambahan lagik...

benda baik, peluang baik, tak kan aku nak lepas kan..
even diri aku sendiri pun pernah aim nak join kolam ayer dulu..
apakan daya tercampak kat seremban ajer..
furthermore, budak2 dari sekolah bandar agak tipis peluang mereka utk masuk SBP..
mmg priority to 5A's student, tp chances tetap 50/50..

as for now, i'll try my very best utk kasik semangat kaw-kaw kat dia..
supaya dia nampak apa kebaikan sebenar yg aku cuba buat utk masa depan dia..

Originally posted by kikilalat at 18-1-2008 08:34 AM
ko bawak ler gift utk CS dia biler pegi visit nanti... kasik jek sket

bagus ler anak ko nak bawak kawan baik dah... biler dah start berkawan tuh kira okay lah lelamer nanti... insyaAllah ...

hahahaha..
u got me wrong la kikilalat..
kawan baik tu bukan dari sekolah baru tp dari sekolah lama..

tp utk bawak kwn baik dari sekolah lama dia tu, aku agak doubt sikit..
bukan apa..
takut kawan dia ni pengaruh dia utk keluar dari sbp pulak..
because kwn dia mmg tak berapa setuju dia masuk ssp dulu..
almaklum ler, dah takde teman nak chitty chatty boom bang..

Originally posted by misy at 18-1-2008 09:48 AM
back to yr Q, bagi dia time frame at least 3 bulan, homesick & culture shock will subside then....kalau tak hilang lagi, u better bawak dia keluar....

heheheh..
hopefully the last solution tu tak payah la aku nak kena buat..

part culture shock tu mmg aku agreed..
i've been thingking itu yg jadi penyebab utamanya..
dia kelam kabut + tension bila semuanya berscedule..
tu yg buat dia rasa fedup nak mampos tu..

Originally posted by owenkatz at 18-1-2008 11:43 AM
ustaz kata, parents these days terlalu manjakan anak. mmg boleh beri kasi sayang, tapi jgn sampai anak tak reti hidup susah, takut nanti bila dah jadi adult, tak leh nak handle life challenges.

thanks for sharing your experience & opinions..
bila baca balik semua posting kat sini kurang ler sikit rasa bersalah aku tu..
before ni kdg2 aku rasa aku mcm parent yg kejam la pulak..

apa yg aku dapat conclude setakat ni, aku kena bagi time dulu utk anak aku adapt dgn persekitaran baru hidup di sbp..
the best part aku akan copy paste semua posting yg memberi semangat & pengalaman masing2 during ur old days kat sana dulu..
nak suruh dia baca pelan2 bila kepala dia lapang..
and nak suruh dia kongsi baca dgn kwn2 dia yg lain jugak..

hopefully semangat & pengalaman dari aunty2 & uncle2 kat sini boleh kasi dorang lebih bersemangat dan ketepikan apa yg dorang selalu pikir susah tu..

:handshake: thanks again for all yg participate dlm topic aku ni..
keep on posting ya'..

:victory:

Originally posted by raven at 17-1-2008 12:45 PM
assalamualaikum warga FD..

aku nak tanya sikit pendapat or pandangan dari parents kat sini..
or even from any single forum members yg sudi bagi comments..
mana la tau kot2 ada sesapa yg pern ...

ni pengalaman aku lah...parents aku masukkan aku ke sekolah asrama masuk form 1..mati idup semula memang aku tak nak. .tapi aku dipaksa pergi jugak..seminggu pertama siang malam aku nangis...dah lama takde air mata lagik..cuma selalu homesick..umah aku tak jauh sangat dari asrama..so everyweek ada jer benda aku suruh parents aku bawak (nak suruh dia mai ler heheh )...aku punya result tiap kali exam memang teruk gilerrr!!!! masa tu aku ingat aku memang dah tergolong manusia tak berapa cerdik dalam pelajaran dah..parents aku cakap kalau nak keluar jugak kena masuk sekolah selain sekolah harian biasa...last2 aku dapat gak sekolah yang ok masa form 4..means sekolah ni ada harian and ada asrama..aku pilih duduk rumah..walaupun aku terpaksa naik turun 2 bas nak balik umah dari sekolah..sampai pun dekat kul 4 petang..penat , panas...tapi akhirnya SPM aku dapat bagus gak..sebab hati aku gembira...aku dapat belajar dengan hepi..tak ada tekanan..pada aku asrama ke tak asrama ker tak menjamin kejayaan..jangan bagi tekanan pada anak2...nasib aku dapat gak keluar sekolah asrama tu masa form 4..kalau tak sure aku punya SPM teruk

Reply #77 katak_kiut's post

kira wa otai gak la, The Mall masa tu dah at the end of its construction masa wa masuk F1.

masa wa jugak la, baju kuning tu di perkenalkan.

so masa weekend, bila beramai2 ke The Mall, masa lintas kat zebra crossing depan Pan Pacific tuh, mesti kereta auto berhenti ingat rombongan di raja kot. hehehe..

p/s: the old school was more homey than the new location yek. now cam sterile sikit the environment.

Originally posted by katak_kiut at 18-1-2008 11:05 AM
tak campoo bgn kul 4.30 pagi nak basuh baju on wiken sbb kalau tak asik penoh org ajer...

awal nyer ko bangun... ko form 1 ker masa tuh?

Originally posted by owenkatz at 18-1-2008 04:07 PM
masa wa jugak la, baju kuning tu di perkenalkan.
.
.
.

p/s: the old school was more homey than the new location yek. now cam sterile sikit the environment. ...

off-topic:

baju kuning tuh dorang dah tak pakai masa outing dah... pakai t-shirt kaler kuning lah pulak... mcm t-shirt budak2 topaz plak aku tgk...

old school homey... kecik sekangkang kera... bley jalan2 keliling sekolah cepat jer... PLUS ader banyak pokok2 tua and pokok2 bunga... hijau... permandangan dari atas bukit kat depan kantin tuh pun best jer...

owenkatz,

masa ku lak baju kuning manja ker apa entah namanyer diperkenalkan

cam kuning tok cha ader laaa

and yeah bebeh, itu cyberjaya cam jauhhhhhh dihatiku

kan? kan? kan?

kolam ayer gak yang bernostalgia

kikilalat,

sampai ku form 5.....kikadang kene bgn 4.30 pgi nak basuh baju

tapi berteman laaaa...abes basuh, sidai

sambung tdo sampai kul 6

ekekkee

buat pembuka thread

yeahhh my life was hard too at the beginning

but from there laaa you start to know your own self deeper

your own inner strength, good fren bad fren

byk benda baik yg me blaja mostly part jadi tabah gituhhh

Reply #88 raven's post

i think im diff from ur daughter, whereas, im dying to go to asrama and live there. and somemore,being the eldest in family im kinda ok with all the chores there. so tak kisahla ape2 pun, i mmg tahan. and my parents mmg jarang sgt dtg tgk i, eventho kadang2 terasa gakla (sbb my sis pun masuk asrama,at other district diorg pg tgk).

tp among my frens dulu pun ramai y homesick. take abt few mths br derang enjoy duduk kat hostel. tp,ada jugak sbb nak pleased parents diorg, after pmr, keluar dr sekolah- biasanya alasan nak tuka aliran (sbb sbp semua aliran sains), but actually diorg mmg nak keluar. ini ada jd kat few of my friends. diorg sanggup tunggu sampai 3thn.

Originally posted by faraway at 18-1-2008 10:20 AM

u nasi ayam gak hari jumaat yea..
hari tu memang kalau boleh nak beratur no 1 kat barisan

aku kalo hari jumaat, berlumba2 dgn kwn2 lari balik ke asrama..wakakaka..
hehehe...menu utk SBP semua standard kot...