CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 5639|Reply: 15

drop d tuning & spring adjustment

baru je tau mcmana nak guna tune drop d. manyak best dia punye munyi. baru ku tauu. sound tebal yg dah lama sku cari2.
problemnye, aku pakai string gauge halus. mmg kendur gila. member kata kena tukar string gauge yg lbh tebal.
masa beli gtr dulu sales person tu pun ada  kata kena adjust spring sblm tukar string. ada sesapa boleh explain pasal ni,
tak pernah buat spring adjustment melainkan tukar string je.
kalu nak berkongsi tips pasal drop d tuning, takde masalah. aku mmg cetek ilmu pasal ni.

Rate

1

ermmmmmmmmmmmmm
aummmm

Reply #1 TALIPUTOS's post

first of all

ko pakai gitar camne bridge dier?

contoh bridge gitar

tune-o-matic (les paul)

floyd rose (ibanez/jackson/schecter)

floating bridge (fender)

kalau nak tukar saiz/gauge string tue mmg kene adjust bridge height tu, but tak semesti nye ko tukar, as long as ko selesa n as long as string tue tak kene fret ko x payah tukar la

ko kene tukar kalau bridge tue rendah sgt utk saiz string lebih besar, adjust sikit je...

kalau floating bridge cam fender nye bridge tue aku xnah adjust lagi...

but aku penah adjust bridge floyd rose aku dulu ngan tune-o-matic aku skang...

utk floyd rose..ko adjust je screw kat tepi skali tue...yg fixed bridge kat body gitar tue....paling susah ar this one
kene hati2 sket takut body gitar ko pecah coz floyd rose nye spring kat bawah tue liat sket nak tarik...make sure ko ukur dulu nisbah ketinggian setiap tali tue in relation to each other....

kalau tune-o-matic, senang giler...
nampak palang saddle string tue? palang next to pickup tue...
ko adjust je 2 screw kat tepi tue...nie ko just kene maintain ratio both screw...

akhir skali, paling penting, jangan kacau position saddle utk both types bridge nie, nnti tone gitar ko lari...nie kalau lari xleh nak repair sendiri, kene antar kat luthier...

and ko jangan kacau truss rod kat dalam fretboard ko, nnti fretboard leh patah selain kacau intonation kat every position gitar ko....

Rate

1

cara paling senang nak tau ko kene adjust bridge height ko ialah camnie:

tekan semua strings kat fret 1 n fret 12...then usya gap between strings ngan fret kat fret 6...kalau strings tue sentuh fret then mmg ko kene adjust bridge height...otherwise, kalau gap dalam 1mm, xyah adjust bridge...

ni pendapat aku... issue dia sekarang nak tukar string ke gauge lebih besar kan? Biasanya 3 perkara terbabit.

1, Kena adjust action. (height/ketinggian bridge)
2. Adjust spring tension.
3. adjust intonation.

adjust action/ketinggian,
biasanya kalau tak adjust pun tak kan banyak effect, but aku letak kategori GOOD to adjust. caranya kalau flyd rose bridge rendahkan pivot skru .... kalau standard strat kena tinggikan setiap saddle screw. Kalau nak tukar ke gauge lebih besar biasanya kena tinggikan sikit action dia sebab tali besar akan mudah vibrate pada fret,,, kira foul la tu.... thats y kena tinggikan sikit.

adjust spring.
bila string gauge besar, secara teori tension dia akan lebih kuat so dia akan menarik bridge dan menyebabkan bridge terjongket... bridge yang the best positiona dalah level dengan body guitar atau terjongket sikit. bila terjongket banyak sangat menandakan sama ada spring perlu diadjust.... caranya kena bukak back plate belakang dan gunakan screw driver kuatkan lagi screw pada spring claw supaya dia menarik lagi spring tu dan melevelkan bridge. kena buat sikit demi sikit...mungkin separuh atau suku pusingan setiap kali pusingkan screw driver. so setiap kali pusing kena tune ke standard tune, then tengok balik spring cukup level ke tak.... kalau masih belum cukup, kena ulang proses pusing screw, tune dan check.

kalau tak level kan spring, bridge akan terjongket... so nak main tremolo tak optimum la...

adjust intonation.
mungkin tang ni ramai orang tak tahu apa benda intonation. tapi intonation penting sebab intonation yang baik akan membuatkan gitar kita in tune pada stiap note yang kita main sama ada kat neck atau fret dekat dengan bridge.

Impact bila tukar string ke gauge yang lain boleh membuatkan intonation kita lari dan sebab tu la ada sikit sumbang bila kita dah tune cantik... main kat fret depan okay... tapi bila main yang dalam2 ada sikit sumbang....

kenapa jadi macam ni? sebab bila gauge tali berbeza tension berbeza perlukan scale yang berbeza untuk dapatkan note yang berbeza... contoh kenapa gitar bass gitar lagi panjang? sebab dia perlukan jarak(scale) yang lebih panjang untuk dapatkan note2 tertentu... lagi tebal tali lagi panjang jarak diperlukan dari nut pada neck ke saddle pada bridge. Tu sebab dinasihatkan pakai string pada gauge yang sama, jangan sukat tukar2.....

Tapi dalam case ni... sebab nak tukar string pada gauge yang lebih besar.... so kena adjust intonation lepas dah pasang string baru yang gauge lebih besar tu.

Caranya. kena ada digital tuner, make sure in standard tune. check note free string ngan note pada 12 fret mesti sama. contoh kalau e string, kalau free dia mesti betul2 kat tune E guna digital tuner, then, kat 12 fret dia pun note E jugak. kalau kat 12 fret tu terlebih sharp. means kena jauhkan saddle ke belakang, kalau terlebih flat kena dekatkan saddle ke arah neck. kena adjust saddle sikit demi sikit. untuk floyd rose bridge mungkin kena kendurkan tali dulu baru adjust saddle.

lepas adjust saddle ke tune balik dan check, kalau tak betul lagi kena ulang proses, adjust saddle, tune dan check....
mungkin boleh refer blog ni untuk maklumat tambahan pasal intonation:http://electricguitartips.net/?p=21

Terima kasih

[ Last edited by  nizamje at 31-1-2008 02:20 PM ]

Rate

1

gtr aku pakai floating bridge, lbh kurang mcm dlm gmbr nombo 2 tu.

kalau tukar string & adjust height boleh buat lagi.
tp part intonation & spring tension tu takda xperience lagi. nanti ada masa nk antar kedai je.
nak tengok mcmana depa buat. dah terrer nanti baru buat sendiri.
ada suggestion  kat mana nak buat kat area ampang - tmn melawati?

apa2pun , thanks to all

Follow Us
Originally posted by TALIPUTOS at 4-2-2008 01:39 PM
gtr aku pakai floating bridge, lbh kurang mcm dlm gmbr nombo 2 tu.

kalau tukar string & adjust height boleh buat lagi.
tp part intonation & spring tension tu takda xperience lagi. nanti ada  ...

allo geng.... setakat intonation ngan spring tension aku leh tolong buatkan..... aku stay kat area ulu kelang tmn melawati, infact hari ahad kemarin aku baru je buat intonation kat bass member aku......

Reply #1 TALIPUTOS's post

ko try pakai sport spring... dan jgn lupa pakai absorber yg lowered sekali... psl kalau tak, absorber cepat rosak...

Originally posted by supermod at 6-2-2008 11:50 AM
ko try pakai sport spring... dan jgn lupa pakai absorber yg lowered sekali... psl kalau tak, absorber cepat rosak...

its not funny at all

Reply #7 nizamje's post

ok jugak tu. aku pun kat AU3. agak2 dah free nanti, aku contact.

Originally posted by nizamje at 6-2-2008 10:24 PM

its not funny at all

ko ingat ko sorang je pandai main gitar?.... aku cakap betullah

Originally posted by TALIPUTOS at 7-2-2008 09:50 PM
ok jugak tu. aku pun kat AU3. agak2 dah free nanti, aku contact.

ok... no problem....

okeh.. setel problem itu ari. mmg kena tambah spring.
tapi bila dah tukar string dari gauge 0.09 ke 0.10, tremlo arm dah jadi keras sikit bila nak tekan.
hahaa.. baru ku tau. padan muka aku. dah tambah spring kenalah tekan kuat untuk lawan tension spring tu.
apa2 pun terima kasih atas pertolongan anda semua

okla tu baru tau. aku xpnah tau. almaklumla gitar tong aje kuikuikui

bagus...!!!!!!:pompom: :pompom: :pompom:

keep on posting pasal gitar....!!!

nizamje replied at 31-1-2008 10:11 AM
ni pendapat aku... issue dia sekarang nak tukar string ke gauge lebih besar kan? Biasanya 3 perkara  ...

Salam, selamat malam bro nizamje. Bro nak tanya pasal Bass scale 34, frets 20, fingerboard radius 12, nut width 1.5 / 38.1 mm,  End of Board Width(ni untuk ukuran neck bahagian mana?)2.32" / 58.93mm, jenis bentuk bridge yang sesuai?
Boleh tune rendah ke bro ke standard C atau ke standard B? String tak sentuh fret? Mohon tunjuk ajar bro saya nak custom bass ikut specs yang saya tulis atas. Saya masih baru banyak perlu gali lagi ilmu ilmu gitar ni