CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 297523|Reply: 2533

TANDA AWAL KEHAMILAN

Close [Copy link]
Saya da 3 bulan kawin. belum pregnent.
baru baru ni saya demam dan muntah.maybe demam jangkit dr husbnd. saya g klinik, doc kata demam biasa.
bila g ofis, ofismate kata tanda tanda pregnent.period blom masa nya lg.kalau ada, alhamdulillah.
jadi saya nak tanya pengalaman kwn kwn yang pernah mengalaminya.

bile due period...???
kalau dah nk hampir g ar test..
mana tau ada good news

erm.. ingat balik due period... ala test sindri kat umah pom bole
ready je beli pregnancy test kat guardian ke atau watson.. mana tau ade good news

saya tak pernah mengalaminya dan saya bukan doktor, dan ini bukan gantian pada konsultasi doktor sebenar.

tapi yg common ialah bila u miss a period - ni kena tengok jugaklah kalau u stress etc..pun ada gak.
tanda lain ni well, just inspect areas around your breast , usually changes / perubahan kat sekitar areola etc. more tender etc ..tapi ini bergantung.
yg lain sleepy - progesterone effect

alah tanda tanda nyer macam u nak period tu sebab bila hamil hormon progesterone akan begi kesan

tang rasa tak sihat tu , i tak nak bagi komen for certain sebab itu may be   cross infection from ur partner
tapi mmg lah a pregnant lady ni sistem pertahanan badan dia lemah sikit.
tapi kan u ni plan to have a baby ni dah consult doktor ker belum? sebab
actually masa sebelum tu patut dah pergi jumpa for informational counseling.

they will advise u on immunisation etc, folic acids etc.

alahai  aka oi mudah citer you buat pregnancy test.

I think Akak BlackmORE  boleg bagi more info.

p/s: certain lady anehnya they just feel pregnant....ini ader ler satu textbook dah lama dah saya baca cakap...so...

u search lah : pregnancy signs and symptoms

tapi paling "best " - loya ( hyperemesis gravidarum)

so any doctors would help?

masa saya dulu period x mai lepas tue tiap mlm badan asyik panas ja mcm demam tp bila siang ok jer. lepas 2 minggu period x mai saya terus test tgk positif...

alea pun panas badan..dah semggu..tapi bila cek -ve la plak..tggu mggu depan la plak..

actually kalau kita cek UPT then -ve, boleh tak kita g klinik pada waktu ni (semggu lewat period) utk dia scan..ada tak janin dlm tu?

boleh tak wahai doktor2?

Follow Us
alea pun panas badan..dah semggu..tapi bila cek -ve la plak..tggu mggu depan la plak..

actually kalau kita cek UPT then -ve, boleh tak kita g klinik pada waktu ni (semggu lewat period) utk dia scan..ada tak janin dlm tu?

boleh tak wahai doktor2?

mcm saye plak, time memula mengandung.. selalu gi toilet buang air kecil.. badan pulak terasa letih sgt2.. ashik tdo jek masatu...

selain dr tu, saya tak makan durian.. tapi, on that time, saya bole makan 3 biji durian yg comel2 sekaligus.. terperanjat suami/makayah saye tengok..

upe2 nye ade baby..

Balas #8 umahpapan\ catat

hai umahpapan..

masa umahpapan dpt detect umahpapan pregnant, masa tu wat UPT kat umah ker? lewat waper hari masa tu?

Reply #7 aleasofea's post

alea ada skt2 perut or breast x
dh brape hari delay peot

Balas #10 ziela81\ catat

ada rasa kejang kdg2 kat perut..smlm rasa sakit kat ari2..mcm berdenyut gitu..

dah cycle ke 40 ari ni..dah lewat 9 hr..

me pun mengalami masalah yg same nih....9 hari lewat piyed...perut rase sakit mcm nk piyed...pastu ngantuk je....loya ade sket2 je pun aritu.skrg takde dah...mlm2 rase cam nk demam...adekah diriku pregnant?

you guys just go to any OBGYN ler buat UPT  = via urine or blood beta hcg  well sama je dua dua ... scan ker..why just do it.....heheheh....mengapa masih tertanya tanya...

bila kerap nak terkencing.. pulak tu tak bole nak tahan2 dah.. cfm peknen

Reply #14 ms_oji's post

blom buat urine test. ada standby 1 test untuk bln ni...bln lepas byk kali test, result nye -ve. insyaallah ada rezeki...alhamdulillah...kalau tak da cuba lagi...

salam,

the trick iakah jgn stress sangat, sebab kalau stress sangat ini akan ganggu hormon stability so u know just relax - relax. Akak, rasanya elok jugaklah jumpa doktor bagi kaunseling ttg pre - planning ni.

10 hari missed piyed mcm awal sgt nak jumpe doc..hehehe...first time nih...sbb tu cam tatau nk wat ape

Ya ALLAH macam ni

Originally posted by noraienz at 22-2-2008 08:46 AM
10 hari missed piyed mcm awal sgt nak jumpe doc..hehehe...first time nih...sbb tu cam tatau nk wat ape
.

kalau akak mengandung, ini yg saya akan cakap. Kalau akak tidak . well abaikan di bawah.

akak, mmglah akak akan fikir macam tu, tapi bila akak dapat tahu yg akak missed period , akak kalau Akak hamil lah , sebenarnya baby tu kita pangil embrio alah yg kita belajaq masa FORM 3 tu..dah terbentuk dah selama lebih dari 2 minggu dah...jadi.dah ..banyak sel sel dah. Struktur jantung, otak especially dah mula terbentuk dalam proseslah..so...jadi preparation tu yang penting...sebab babytaktunggu 5 bulan baru tunjuk tanda dia dah jadi a few hours dah selepas in contact with husband. Jadi, masa ni amat kritkal bagi ibu supply seberapa banyak nutrient and jauhi daripada bebenda yg memudaratkan baby like ambil ubatan yg merapu - rapu ker , herba ker semua yg ntah merapu rapu tulah sebab kalau bhn kimia tu kacau proses ni, tu yg jadicact tu. Sebab apa ? sebab kita taksedaq kita hamil hinggalah minggu ke 8 ( 2 months gitu gitu) . So, akalu period akak lewat  disebabkan stress or bukan pregnancy related ( eh mana tahu yer dak?) then ...fine kalau yer ..haiyaa...at least kalau kita oegi awal - awal kan, scan tu dapat ukuran baby yg dia boleh padankan dengan tenpat berapa minggu aka hamil dah, sebab scan punya keupayaan / kebolehan untuk meneka/ menganggar  berapa minggu akak hamil ni terbatas ketepatannya hingga kepada beberapa minggu shj , depends pada lain lain faktor  jugak..la . i pun dah  lupa.

Jangan kata tak tahu nak buat apa sebab u dah kahwin, u dah study kan bebenda ni masa belasan tahun , Ni time gun ailmu yg apa kita belajaq tu. sebab tu bebnde sekolah nipenting...bukan just belajaq sebab ntah i kena belajaq no. Ini untuk future. Kat kursu skahwin sayang kan ? depa bukan ajq semua benda tu.

lagi satu kat board board ni semua benda lawak lawak bodoh yg blue kita dapati pandai sangat lah tangkap, tapi when comes to dealing / mengurus semua macam termangu - mangu. sorry saya membebel. Ini bukan pasal akak. Ni saya tension buat tesis, so hehhehheh mangsanya ialah ..sesiapa shj.. lawaj ker nih sorry. OH saya BUKAN doktor. just a concern sister.U are my sis too.

hehehe...daku kene marah ke hape nih.....  ye lah...nnt kite g la jumpe doc..bkn tatau nak wat pe tu maknanya blur tatau nk wat ape...i took bio mase form4 form5...cume bile sampai masa nya...u will know how people like me feel.mcm, eh ye ke ni? sbb my period sll tak berapa nak betul..anyway, thanx for the nasihat...

p/s - yg part lawak2 bodoh yg blue itu i tak layan taw...

oops i did it again

Originally posted by noraienz at 22-2-2008 02:36 PM
hehehe...daku kene marah ke hape nih.....  ye lah...nnt kite g la jumpe doc..bkn tatau nak wat pe tu maknanya blur tatau nk wat ape...i took bio mase form4 form5...cume bile sampai masa nya...u ...

i tak marah kat you dear..i tension sebb thesi stak habih habih lagikkkkkkkk, lepas tu masuk sini namapk posting cam you kat atas ..so kener lah ....

hehehheh....apologise dear madam...anyway gi lah ..check ups...