CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 9905|Reply: 55

Pengkajian Al-Quran .. mana silap kita ?

Akum ...

Saya tak pasti sudah adakah thread sebegini .. jika sudah ada .. bolehlah ditutup...

Hari ini, kita boleh lihat bahawa  terdapat banyak tulisan dan ceramah yang memaparkan bahawa
penemuan-penemuan sains Barat sudah ade disebut dalam Al-Quran. Sebagai contoh kejadian Big Bang, kelahiran manusia, bulan, besi, bintang, hujan dan sistem solar ... semuanya telah disebut dalam Al-Quran .. Al-Quran telah  mempunyai pengetahuan ini sejak manusia masih jahil lagi ..

Tapi apa yang saya perasan .. kebanyakan ilmu pengetahuan dari Al-Quran ini ditonjolkan oleh ulama kita setelah saintis Barat menemuinya.
Baru-baru ini ade ceramah di TV yang membincangkan perihal "Besi" dan ahli panel dalam ceramah itu mengatakan
" Pada tahun 1998,  saintis barat baru menemui sesuatu tentang besi yang telah wujud dalam Al-Quran sejak dulu lagi ".

Dalam erti kata yang lain .. kita lambat untuk menemui ilmu tersebut sedangkan ia sudah ada sejak beribu/ratus tahun lalu.

Mengapa kita gagal mengekstrak ilmu ini dari Al-Quran lebih awal daripada saintis Barat yang mungkin tak pernah baca Al-Quran pun ... ?
Tidakkah ini sesuatu yang mendukacitakan ... ?

salam

nabi dah tahu dah akan ada:
dajjal terbang diantara dua ekor angsa putih
dan telah dijumpai model kapalterbang usia 100 tahun di arab
dan bangunan yg canggih juga telah berjaya dibina dahulu kala
tetapi
ADAKAH ORG ISLAM AKAN MELAKUKAN KEROSAKAN ATAS MUKA BUMI???

Originally posted by thedude at 24-4-2008 10:19 AM
Akum ...

Saya tak pasti sudah adakah thread sebegini .. jika sudah ada .. bolehlah ditutup...

Hari ini, kita boleh lihat bahawa  terdapat banyak tulisan dan ceramah yang memap ...

mmg mendukacitakan pung...

bercakap pasal dajjal..
sangat sedikit deceritakan tentang sifat2 dajal..
salah satu sifatnya adalah die tido.. tetapi sedar..
sebelah matanya buta..

pernah baca tulisan ulamak.(tak ingat namanya)..
beliau mengatakan dajjal adalah kuasa2 besar dunia.. seperti US dan britain...
mereka senyap seperti tido.. tetapi dalam masa yg sama sedar dan dan sentiasa mendang kedunia islam..

1 lagi .. buta sebelah matanyaa... iaitu memandang sesetngah perkara tetapi membutakan tetang perkara yg lain (cth mcm penindasan dan perang2)

Reply #1 thedude's post

tk sumer camtu..... ape awak jumper atau aper baca kt internet cumer sebahagian kecil sahaja .... tu pon barat yg tonjolkan

ko tk penuh ...masuk IEEE or organization academic ....lain ...penah ko baca paper dan journal yg dibuat oleh scientist dan engineer islam .... penah gi universiti perubatan dan tgk ...penemuan org islam kat situ .... sape umat islam tak capai paper kemajuan .... sedih tgk org cm ko nieh .....

ko dh di brain wash org negara barat .... ko dh pujuk dan tipu oleh negara barat ...yg ingin menunjukkan umat islam ni mundur ... even tamadun barat pon tak nak mengakui ketamadunan islam derang sendiri yg plagiarised .... hasil kajian ilmuwan islam ...

universiti kat malaysia dh membuat beberapa penemuan dan kajian .... universiti dekat timur tgh pon same...terutama dekat mesir .......kt australia pon ade beberape penkaji dan prof pon dh membuat kajian dan penemuan dlm bidang fizik ....ko penah amik tau ...aku rase mesti tak

aku penah baca buku discover ....buku pasal penemuan science ...dan biler aku baca aku rase jijik sgt ngan barat nieh ..... derang maser pegi ke mesir ....situ satu penemuan di mesir oleh seorang scientist islam di mesir nieh .... penemuan ...but penulis tak ... fokuskan pon ttg penemuan ...instead tulis pasal ... politik kt mesir .....pasar policy ...biler aku baca wat the F**k ...pastu leh citer pasal islam tk mengalakkan umat dier maju ....pastu ader hint terrorism .... tulis pasal penindasan kaum wanita ....dll pendidikan dan social

ni membuat aku rase jijik ngan barat ....barat cumer membasuh minda sume manusia didunia .... dgn mengatakan dierlah paling maju ...dier paling hebat ..sumer yg barat buat aderlah betul.... nk menjajah kiter seper mana dier menjajah kiter pd zaman dulu .....

marilah jgnlah biar diri kiter dijajah .....

Reply #5 fish_o7's post

ko tk penuh ...masuk IEEE or organization academic ....lain ...penah ko baca paper dan journal yg dibuat oleh scientist dan engineer islam .... penah gi
universiti perubatan dan tgk ...penemuan org islam kat situ .... sape umat islam tak capai paper kemajuan .... sedih tgk org cm ko nieh .....
ko dh di brain wash org negara barat .... ko dh pujuk dan tipu oleh negara barat ...yg ingin menunjukkan umat islam ni mundur ... even tamadun barat pon tak
nak mengakui ketamadunan islam derang sendiri yg plagiarised .... hasil kajian ilmuwan islam ...
ko tk penuh ...masuk IEEE or organization academic ....lain ...penah ko baca paper dan journal yg dibuat oleh scientist dan engineer islam .... penah gi
universiti perubatan dan tgk ...penemuan org islam kat situ .... sape umat islam tak capai paper kemajuan .... sedih tgk org cm ko nieh .....
ko dh di brain wash org negara barat .... ko dh pujuk dan tipu oleh negara barat ...yg ingin menunjukkan umat islam ni mundur ... even tamadun barat pon tak
nak mengakui ketamadunan islam derang sendiri yg plagiarised .... hasil kajian ilmuwan islam ...
universiti kat malaysia dh membuat beberapa penemuan dan kajian .... universiti dekat timur tgh pon same...terutama dekat mesir .......kt australia pon ade
beberape penkaji dan prof pon dh membuat kajian dan penemuan dlm bidang fizik ....ko penah amik tau ...aku rase mesti tak

Masa saya kat Universiti dulu di US... boleh dikatakan lebih suku daripada top researchers di situ beragama Islam yang saya kenal ... saya tidak pernah menafikan sumbangan umat Islam dalam sains. Sila baca semula post saya ..

even tamadun barat pon tak

Ini kurang tepat.
Dahulu ... ilmu dibangunkan  oleh orang2 tamadun lama seperti ... .. Plato, Socrates dsbnya .. hanya Allah tau bila ia bermula sebenarnye

Kemudian umat Islam mempelajari dan membaiki ilmu tersebut tanpa menafikan sumbangan tamadun2 lama . ...

Bila tamadun Islam dah maju ... org Barat pula datang belajar dan membaiki ilmu tersebut tanpa menafikan sumbangan tamadun2 Islam
(algebra berasal dari al-jabar contohnye ,kalau diorg nak nafikan sumbangan Al-Jabar .. tentu mereka dah tak guna perkataan algebra kan?.. Barat pon akui mereka turut menggunapakai hasil kerja ilmuwan Islam)

Kemudian hari ini umat Islam belajar semula dari Barat ... tapi kat sini ade twist sikit ... terdapat umat Islam hari ini menafikan sumbangan orang Barat dalam pembangunan ilmu ..... kenapa begitu ?

Nampak beza antara umat Islam hari ini dan umat Islam tamadun Islam dahulu ?

Balik kepada soalan ... mengapakah kita (bukan Barat) selalu lewat untuk menonjolkan ilmu dari dalam Al-Quran ... ?

[ Last edited by  thedude at 24-4-2008 12:32 PM ]

Follow Us
Off topik sikit :

Pada pendapat saya .... ilmu adalah hak mutlak Allah .. bukan milik orang Islam atau orang kafir .. atau sesiape pon yang menemuinya ..
Tidak sepatutnya timbul persoalan .. siapa cedok/plagiarise ilmu siapa ... Allah beri ilmu kepada sesiape yang dia mahu (walaupun orang tu kafir) ...
Ilmu juga dipinjamkan kepada kita ...

Manusia dilahirkan dengan pemahaman yang berbeza-beza dan penafsiran pun akan berbeza-beza sesuai dengan tahap keupayaan mereka
Memang senagaja diciptakan demikian

Originally posted by testas at 24-4-2008 10:45 AM
bercakap pasal dajjal..
salah satu sifatnya adalah die tido.. tetapi sedar..
sebelah matanya buta..

pernah baca tulisan ulamak.(tak ingat n ...

Kalau pun dajal telah atau akan wujud , ia hanya sebahagian watak yang telah dcipta dan dirancang tuhan , tiada lebih dari itu

Kalau pun dajal telah atau akan wujud , ia hanya sebahagian watak yang telah dcipta dan dirancang tuhan , tiada lebih dari itu

dajjal memang wujud dan bukan telah atau akan rujuklah sumber dari Quran dan Sunnah

hmm..mmg suka betul dgn perkataan watak..whatever..Tuhan merancang setiap sesuatu dan Dia Maha Mengetahui segalanya..

wallahua'lam

salam

laaaaa dok pi pasai dajjal plak
tapi tak pa la
kan nabi ada berkata:
DAJJAL AKAN DIKENALI KERANA PERKATAAN 'KAFIR' KAT DAHINYA
adakah memang betul tertulis kafff haaa raaa
atau
jelas bagi kita perbuatannya adalah kufur belaka!!!!!

oh noooooooooo....

this thread hahahah..well nice

anyway, aah i tak nak lah kata apa - apa ttg perception WEST vs EAST ni , tak ke mana kita,

tapi  apa yg  saya tahu  iallah kriteria untuk but analisis atau penilaian krtis journal ialah semua

pembacaan journal ttg sesuatu topik berkenaan perlulah KALAU lebih baik meliputi BHS ASING yg bukan Bahasa Inggeris juga.

Ni penulis BARAT yg buat buku ttg journal appraisal yg kata ni.

So sata tak nampak apa  yg dikatakan Barat tu tak iktiraf timur etc etc so, ada panduan
infact ada lah search engine kat uni  subcribed e - portal journak semua tu yg bagi pilhan bahasa.

CUMA sapa salah

BAHASA ATAU UMAT ISLAM tu sendiri ker
yg mempunyai persepsi yg negatif terhadap entiti yg dinamakan BAHASA ?

sedangkan lainguistik itu salah satu ilmu Allah juga macam ilmu sins etc sebab ALLAH MAHA BIJAKSANA

so?

kita yg Islam ni kena kuasai banyak bhs lah kot.

Sebab tak rugi .

salam

janganlah camtu bro
org ISLAM depa kaji utk kebaikan dan kepentingan manusia
yg TIDAK PERCAYA mengkaji pelbagai
asalkan mereka kaji utk kepentingan mereka sahaja
betul tak???
tengoklah dunia sekarang ini!!!!!!!!!!!!!!!!!

***dan org islam kaji AL QURAN utk membenarkan pegangannya sahaja
tak ramai yg sebenar-benarnya BERJALAN DIATAS JALAN YG LURUS

eyy....hish..oops

Originally posted by orangbesi at 27-4-2008 10:20 AM
salam

janganlah camtu bro
org ISLAM depa kaji utk kebaikan dan kepentingan manusia
yg TIDAK PERCAYA mengkaji pelbagai
asalkan mereka kaji utk kepentingan mereka sahaja
betul tak???
tengok ...

Saya percaya yg para saintis Islam  - NIAT  untuk menimba ilmu atau mengkaji Zat - Zat Allah tu yg membezakan antara yg islam dan yg tak YET Islam ( sebab nak kata kafir nanti i takut jatuh hukum) , mereka tak gah pada nama sangat sama seperti ilmuwan yg terdahulu tak der apa yg hukum atau prinsip sains yg bersaskan nama mereka. Itu saya akui

Tapi Sdr, bukan semua saintis Barat buat untuk kepentingan mereka, u have to know something yg saintis Barat ni , bila depa into something depa begitu gahirah - passionate - dan ada di antara mereka yang menemui penemuan yg penting seperti DNA , vaksin polio - Jonas Salk, antibiotik Sir Alexander  Fleming dan sebagainya...so ada yg bersifat macam tu sejagat.

jadi tak adillah kita nak tuding Barat or Timur sbab niat tu Allah yg tahu.
tengok keliling dunia - kita hanya lihat org MENYALAHGUNAKAN ILMU ALLAH....shj.

salam

betullah tu
bukan niat nak menuding jari kat sapa-sapa
dan tak kata penemuan sains - semuanya tak baik
tapi dengark cerita lah
bumi kita ni dah nak nazak dah!!!!
sebab banyak sangat penemuan yg baik
tapi digunakan utk kesenangan manusia utk SEKETIKA sahaja
yg teruknya
manusia keseluruhannya
dr yg baik maupun yg jahat
(takkan nak repair aje bumi niiiiiii!!!!!)

Reply #6 thedude's post

Salam thedude,

Quote;

" Balik kepada soalan ... mengapakah kita (bukan Barat) selalu lewat untuk menonjolkan ilmu dari dalam Al-Quran ... ?"

Saya rasa, selama ini kita telah membaca al-Quran tanpa memahaminya. Apabila ada orang yg cuba memahaminya dikatakan kepadanya, "Anda sesat sebab ..." atau "Anda tidak boleh memahaminya tanpa pertolongan si anu dan si anu" dan berbagai 'pantang-larang' lagi.

Dan saya berpendapat, untuk memahami al-Quran, salah satu perkara yg penting ialah keikhlasan hati (bersih hati) serta mengharap pertolongan Allah (supaya Dia tidak meletakkan 'kotoran' kepada kita)

Sesungguhnya ia adalah sebuah al-Qur'an yang mulia, dalam Kitab yang tersembunyi, tiada yang menyentuhnya kecuali orang-orang yang dibersihkan. (Q56:77-79).

Tiadalah bagi sesuatu jiwa untuk mempercayai, melainkan dengan izin Allah, dan Dia meletakkan kotoran ke atas orang-orang yang tidak memahami. (Q10:100)

Salam,
Nadhir

testas posted on 24-4-2008 10:45 AM
bercakap pasal dajjal..
salah satu sifatnya adal ...

Bermata satu....freemason...itulah dajal....

Mengapa kita gagal mengekstrak ilmu ini dari Al-Quran lebih awal daripada saintis Barat yang mungkin tak pernah baca Al-Quran pun ... ?
Perihal siapa dulu bina perumahan kos rendah di bulan
bkn lah satu yg mendukacitakn bg Islam
krn tuntutan perlaksanaan isi kandungan Al-Quran itu
yg lebih diutamakan...sunnahnya.

p/s: Jgn smpi tersihir bila mereka hanya tunjuk 'satu ayat'
utk mengesahkn hasil kajian mereka...

Rate

1

Saya dah cuba fikir, mengapa berbeza ulamak dan barat dlm passionate mereka mencari kebenaran Quran....

bezanya begini(ini pendapat sahaja)boleh ditolak atau diambil....

org barat masih dlm state mencari kebenaran....sebab tu dia akan kagum tentang itu dan ini....

sedangkan ulamak2 besar atau yang mendalami islam sudah tidak mementingkan state mencari kebenaran lagi kerana mereka masuk state bagaimana ingin mengamalkan Islam.....mengamalkan ilmu yg mereka ada....

dan mereka bukan lagi berada dlm keadaan mempersoal islam....

kerana itu mereka tidak mementingkan kajian2 utk menyakini Islam, kerana mereka sudah yakin dgn Quran dan sunnah....

barangkali.....pendek kata samikna waatokna....."kami dengar dan kami taat"...

mereka bukan berada dlm keadaan di mana Islam itu tertegak atau terhapus dgn alasan sains.....

ussopp posted on 16-12-2012 08:29 AM
Saya dah cuba fikir, mengapa berbeza ulamak dan barat dlm passionate mereka mencari kebenaran Quran. ...

Yg biasa saya lihat ada dua jenis:

Pertamanya,
Yg telah jumpa kebenaranNya
terus berundur drpd dunia utk melaksanakannya - retreat

Keduanya,
Yg telah jumpa kebenaranNya
terus mengimarahkn dunia utk memungut habuannya - deceit

Beza si 'Alim dgn ahli sihir...