CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ilhamumaira

[MERGED] BUASIR

Buasir adalah salur darah yang membonjol dan membesar pada dan sekitar bahagian rektum atau dubur. Buasir boleh terjadi di bahagian dalaman atau luaran bergantung kepada rongga dubur.  Ia dikenali sebagai intero-eksterna apabila kedua-duanya adalah hadir. Buasir luaran diselaputi oleh kulit manakala buasir dalaman diselaputi oleh membran lendir.

Punca

Buasir terjadi kerana kelemahan pada dinding salur darah dan kelemahan pada injap-injap pada salur darah vena.

Faktor Risiko

Anda mempunyai risiko yang lebih tinggi untuk mendapat buasir jika anda :-
v Mempunyai ahli keluarga yang ada buasir
v Mengandung
v Mengalami batuk yang melampau dan berpanjangan
v Meneran semasa membuang air besar. Ini merupakan sebab paling biasa untuk mendapat
    buasir.

Tanda-tanda dan Gejala-gejala

v Gumpalan lembut  atau gumpalan-gumpalan  boleh dirasai sekitar bahagian dubur.
v Perasaan gatal atau pedih di sekitar dubur.
v Pendarahan, darah yang segar terutamanya selepas atau semasa membuang air besar.
v Sakit

Reply #11 nur_khai's post

Oooo... kk. Macam constipation lah buasir nih ek... opposite of diarrhea.. Thanks nur_khai

Originally posted by kikilalat at 19-11-2008 10:41 AM
Oooo... kk. Macam constipation lah buasir nih ek... opposite of diarrhea.. Thanks nur_khai

kiki..buasir nih term dia..piles or haemorroid (ni aku tak reti eja maaa..)...nih start msk 7 bulan akunyer buasir start kuar msk...time yg first dulu midwife ke dr ntah tolakkan mende tuh time aku menerannn..pendek kata kene elakkan sembelit, kalo sembelit maka dia akan sakit n bengkak...

kene kuragkan mkn daging...errr..kdg2 nasi also kene reduce..makan ler serat2 jerk gitu

salam, saja nak share pengalaman niza kena buasir...niza skrang tgh mengandung 6++ mths..last friday toilet kat ofis yg duduknye ada org, so niza pi la yg squat punye..selalu xde masalah ntah kenapa aritu lama lak mencangkung...niza mmg ada buasir dr anak dara tapi x sakit n xde masalh membuang..malam tu niza dah start sakit yg amat skali..xleh baring langsung..duduk lega sikit..niza pi klinik malam tu jugak n dr bg ubat peluru tu..mlm tu masukkan n esok pagi da lega..tapi, bila membuang je dia jadi balik..punyela azab..mlm tu masukkan ubat pun x ok juga..pi klinik skali lagi, dr bg ubat sapu...esok x ok lagi...last2 kakak niza suruh try pad susen tu...rasa lega sikit..niza dah rancang nak jumpa gynae pagi isnin tu, bangun je pagi tgk dah ada darah kat pad...masa jumpa gynae dia scan n kata baby ok, cuma kali ni ngandung (2nd baby) baby besar sikit..dr bg daflon..masa tunggu ubat tau la kan ampang puteri berjanggut, niza rasa mcm ada s'thing keluar dr bawah, niza buat dek je ingatkan discharge..lepas amik ubat niza pegi toilet, tengok maternity pad tu dah penuh darah pekat merah + hitam..niza lari pegi gynae balik...hubby niza kata punye la panik muka gynae masa tu sbb darah mmg byk mcm tumpah darah, gynae niza kata uri kat atas..last2 dia cek rupanye buasir tu dah pecah..x rasa sakit langsung..gynae niza cepat2 call surgeon, pastu dia kata kalau gen anaestethic ok utk baby..maknanye dia nak suruh buat surgery...jmpa surgeon lak dia kata mmg byk darah..tapi dia xnak remove menda tu sbb dia kata baby mesti akan keluar disebabkan bius tu..punyela hancur hati..dia bg option suruh bali umah berendam ngan garam n jumpa balik lusanye...kalau darah x berenti niza kena surgery gak..nak jerit je masa tu..alhamdulillah lepas rendam ngan garam n surgeon tu bg antbiotik+ubat lawas darah niza makin kurang n berenti masa rabu tu..jumpa surgeon tu dia kata da kecut byk n suruh sambung berendam air garam tu lg 1 week..lg 2 weeks jumpa dia balik..cuma masa kat umah niza membuang berdarah balik..stress betul..tapi niza teruskan jugak berendam 4 kali sehari..alhamdulillah stop..surgeon kata kalau caesar time beranak dia blh remove terus menda tu,  kalau normal kena tunggu 1mth..10 mins je procedure...niza ingat nak tunggu abis pantang baru buat...inila pengalaman ngeri niza..niza bukan apa, risaukan baby je...lepas ni serik nak cangkung2 dah...:geram:

Follow Us
salam..sy pun bru kena buasir ni..skng ni peknen 34weeks..
punya la pedih...dh jd bengkak kt ctu..pastu smlm p jupa doc, dia kasi ubat sapu, pil, n ubat peluru tu....hrni dh rasa ok skit..
cumanya bengkak tu masih ada....

Apa beza buasir ngan sembelit ek?

ermmm rynn dah 36 weeks pregnant. nie minggu raya dah seminggu kene buasir. sakitnya... dah ler rynn nie sehari 4-5 kali nak membuang air besar since baby nie dah besar. muka pun pucat jerk tahan sakit. nak duduk sakit, baring sakit jalan sakit. sampai menangis2 ler tahan sakit. after 1 week nie ada lagik yg terkeluar skit but dah boleh masukkan masa memula tue dah ler terkeluar banyak bila masukkan dia kuar balik then lambat kecut laks tue.

rynn start kene masa berslain yg sulung. so rynn takut sangat nak berslain yg second nie sure kene balik buasir. mcm yg kekawan ceritalah buasir nie lebih sakit dr luka jahitan tue. masa yg first dulu sampai nangis2 setiap hari sebab sakitnya buasir nie......makan pun tak lalu...

fiza dulu sebelum kahwin mmg bergantung 100% kpd dulcolax utk membuang. Mmg sembelit teruk. Then after kahwin, fiza amalkan minum jus prune. Ambil buah prune dlm 10biji, then blend dgn segelas air. Alhamdulillah,  berkesan utk fiza. Then fiza pregnant skrang, awal2 dulu tak lalu minum jus prune tu, asyik muntah jer.

Tp masa awal2 pregnant dulu tak teruk sgt sembelit.  Bila dah masuk 4bulan ke atas, fiza sembelit lagi. Masa raya aritu makan mcm2, then takle membuang, mmg rasa xselesa sgt perut ni. Bila membuang jer, sampai darah2, siap nangis2 lagi ngadu ngn hubby. Then hubby suruh minum semula jus prune tu, fiza blend sampai 15biji masa tu, hehe..tapi alhamdulillah, terus membuang dgn selesa.

Takpe ke erk kalau kerap minum jus prune masa pregnant nih?tkt gak terlalu lawas sgt kan effect baby lak. So far fiza minum 2-3hari sekali jer la.. Tp for those yang ada masalah tu, try la blend buah prune. Kalau makan buah prune tu shj, tak effective sgt.

buasir mengandung

askum kakak2 sumer.

sy dah 37 mgu dan ngidap buasir smpi 2 kali episode buasir sy kena.tekeluar 2 benjol plak tu.sy mkn ubat daflon 2 kali course.sapu ointment kat tut.sakitnye tuhan aje yg tahu.berdenyut2 smpi x leh tido.sy dah cuba ubah diet.minum jus byk2, mkn fiber byk2..masih camtu gak.setakat ni (hampir sebulan kena buasir) buasir yg terkeluar ni belum kecut sepenuhnye.ada masanye nk 'melepas' kuar darah sekali.sy kena minum lactul setiap ari nk kasi senang buang air x pyh meneran.sy amik keputusan utk c-sect je.dah set date bila nk operate (next week 26/4/2010).psl sy takut nt buasir sy melarat2 klu sy banak normal.dr pakar pun x kasi banak normal.

sy nk mintak pendapat kwn2 kat sni yg penah buasir ngandung cam sy skang..u all operate ke banak normal? klu boleh sila share experience kakak2 sume dgn sy.

aku dulu mase dalam pantang kena buasir..nak kate membuang tue keras xla plak..sbb makan jamu ke..xtau la..aku bersalin normal..tapi mase ngandung xkena plak..beehaa..awk ngandung anak yang keberapa skang nie..

Reply 1# BeeHaa

aku rasa elok ikut advice doktor sbb kalau beranak normal takut buasir ko lg teruk...pengalaman aku masa vacum anak 1st mmg terkeluar la daging kat tut blkg tuh..tp dlm pantang lama2 dia masuk sendiri & kecut balik....hujung bulan 12 aritu aku berank no 2 pulak normal...buasir aku mcm terkeluar jugk..tanya nurse dia kata masukkan blk tolak dgn jari..sakit la buat gitu, aku biar je la sbb tak de la rasa sakit kan cuma kurang selesa je...masa mengurut aku tanya laa makcik yg tukang urut ni, katanya bukan buasir katanye...jd gitu sbb kita meneran tu yg jd bengkak sampai terkeluar tu...alhamdulillah setelah 3 bulan baru dia back to normal..dlm pantang nanti TT kena pantang betul2 la yea

Reply 2# norlizawati

aku penah tanya kakak aku sbb dia dah beranak 7 kali kan   sgt berpengalaman...dia kata normal laa buasir terkeluar tu masa beranak...tah laa setengah org tak de kot sampai kuar :re:

ni mslh TT ni buasr masa peknen..dh x lama g tu..nk bersalin..

daku plak..masa anak 1st ada gak trkluar daging tu..tp alhamdulillah lama2 dia dan kecut sbb nurse tu soh aku kerap masukkan ke dalm..then ni peknen anak ke 2 ni aku buasir masa tu dlm 6 bln peknen..berak darah..fresh blood..punyalah cuak..takut benda lain..trus ke tmpt check up..bila doktor check dia ckp cuma buasir..sbb masa aku nk buang air besar tu mmg sakit..rasa mcm terkoyak kt blkg anu..alhamdulillah baby tk apa2..lepas aku makan ubat yg doktr bg tu dlm 2-3 ari then dh ok dah..syukurla..

tula masalah buasir ni cam normal gak kan lepas bersalin especially
ku pun cam ada daging terkeluar sket
tp tak rasa sakit apa la
tak berdarah etc la
just sometime rasa tak selesa
now ni pregnant mmg rasa lebih tekanan la gak

saye mase ngandung tu mase 37weeks..mmg kene buasir..kene admit sehari..tp dokter x leh wat ape..kene tunggu bersalin.dokter pun x suggest utk c-sec.tp mase kene tu mmg mkn daflon tu dhn air gula yg bagi najis lembut..lps kuar spital dua ari lps tu mmg checkup ngan gynea..mase tu dah bkk 3.gynea ckp nak bersalin ke skang.saye mntk tunggu sampai isnin.then isnin tu terus bersalin.alhamdulillah normal..buasir tu mmg dia try masuk tp x leh..mmg kuar blk.mase dlm pntg tu mmg mkn daflon tu..ngan air gula tu..mase tungku, saye duduk kat atas tungku..& alhamdulillah lame2 dia kecut..sampai skang ade lg daging terlebih skit tp tu la..mase dlm pantang tu mase bertungku tu mmg saye dok atas tungku..so far mmg di kecut..

me msa ngandung mmg sembelit n kuar la skit...sakit mmgla, tp lama2 die kecut n masuk sendiri, x serius sgt...yg serius kalau menda tu kuar+bengkak xsurut2...berdenyut2 dibuatnye kan...

kalau deliver normal mmg akan kena buasir, nurse dulu check suree dia kata teruk la jgk terkeluar msa suree lps brsalin...nk duduk rsa mcm ada benjol je kat bwh, sakit mmgla kan, tp susuk gak ler sbb nak kasi masuk dlm balik....lps 2 3 hari dh surut, lama2 die kecut n masuk dlm balik....syukur...

thanks pada kaum2 ibu sume yg sudi share pengalaman.u all kes maybe x seteruk i kena ni.
i punye benjol yg terkuar sebesar ibu jari pastu 2 benjol plak tu. hampir menutupi lubang muntot ku yg cute ini. nk tolak balik masuk dlm adalah sgt mustahil psl terlalu sakit utk dipegang dan terlalu besar utk ditolak balik masuk ke dalam.dah sebulan tamo baik. dah kes kronik nye buasir.klu sy banak normal dr ckp silap2 kena potong buntut sy nt !!  
takpelah sy tawakal pada allah je lah kali ni..doakan sy cepat sembuh luka operate dan buasir ku ini. lagi 5 ari pewot akan disiat2 ni.