CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: theflyinglady

Mari Berjimat Cermat

Reply #40 ryeena's post

u r not alone dear...meh kita sama sama insap :handshake:

Originally posted by misy at 28-4-2008 09:30 AM
u r not alone dear...meh kita sama sama insap :handshake:

ada juga geng untuk mulakan sesuatu yang baru....

cam haku pas ader anak ni ader insaf..sblum tu shopping brg basah je 100++ lum yg kering lagik..kang singgah kedai runcit beli lain lak.. pastu fikir byk kali..insafla..skang shopping sbln skali dlm 200++..pastu top up je mana yg kurang.....pastu kalo pi keje naiik moto dulu naik keta minyak je dah 400++ So kalo naik motor minyak dlm 70++ je..

Reply #43 pu3_krizalid's post

ku tgh cari cara camana nak jimat groceries ni, skrg ni staip minggu  abis dlm rm200...susu anak jek dah dekat rm100...anakku tak mo susu lain...

Reply #42 ryeena's post

meh kite jimat

Reply #40 ryeena's post

Sekarang ni dah ada ramai kawan-kawan yang boleh motivate mungkin akan jadi senang untuk kita start berjimat cermat.  Hopefully banyak lagi tips yang boleh kita share kat sini.

Follow Us

Reply #44 misy's post

Baby umur berapa?  Kalau dah over 1 year old mungkin boleh encourage minum fresh milk.  Kat sini kids are not encourage to drink formula bila dah lebih 1 year old, so parents tak beli formula and bottle.  Jimat sikit.

Originally posted by misy at 28-4-2008 10:00 AM
ku tgh cari cara camana nak jimat groceries ni, skrg ni staip minggu  abis dlm rm200...susu anak jek dah dekat rm100...anakku tak mo susu lain...

anak pun pandai nak minum susu mahal

macam anak ryna yang 4 tahun ni.......tiba tiba nak minum susu Dutch Lady
yang biasa aje....dalam rm 18

yang kakak 6 thn memang minum Ribena dari umur 9 bulan....(dia geli susu)

Originally posted by theflyinglady at 28-4-2008 10:08 AM
Sekarang ni dah ada ramai kawan-kawan yang boleh motivate mungkin akan jadi senang untuk kita start berjimat cermat.  Hopefully banyak lagi tips yang boleh kita share kat sini.

ye la....kadang kadang bila baca tips yang orang lain punya....
memang boleh nampak  betapa buruknya cara berbelanja....

sepatutnya memang kena jimat .........jimat dan jimat...dan jimat..

Originally posted by misy at 28-4-2008 10:00 AM
ku tgh cari cara camana nak jimat groceries ni, skrg ni staip minggu牋abis dlm rm200...susu anak jek dah dekat rm100...anakku tak mo susu lain...

bab susu anak haku mmg takleh jimat sbb susu penting bg dia..cam haku bg mix susu..susu爁riso + susu lactogen..so far anak haku leh accept..haku amalkan dah nak dekat setgh thn camtu..lgpun anak haku cam buhsan kalo hakui bg 1 brand je..kalo 1 hari haku just bg friso je..bila bg botol kat dia..mesti nak muntah..so haku gilir2..haku nak tunggu anak haku 1 thn...nak try bg dugro..takpun neslac..mana tahu badan dia leh terima...pastu pampers haku beli mix gak..mlm pakai yg mahal sikit..siang haku beli yg murah..so tak terasa..haku shooping brg ni sbln 2 kali..kekdg skali..

psl bab brg basah haku suka pi kedai biasa time balik keje..sbb kekdg ader la diaorg dah siap packing..cam sebungkus 3 henget..kualiti ok..so haku beli yg tu..

Reply #50 pu3_krizalid's post

a ah kalau baby kecik tak de masalah....masalahnye baby tua nih....mcm mcm komplen, tak sedap la, rasa mcm susu basi la

Aku bab2 groceries n susu anak aku mmg dh budget $600 sebulan.. so, aku beli sekali utk stok sebulan... jd mahal coz aku spent kt susu anak lebeh sket, since anak aku ader problem bab2 mkn ni... setakat sabun2 kain, pinggan etc2, aku tgk mna yg jimat or ader promosi... aku suker pakai dinamo, pekat n last sebulan utk 5l... if pkai serbuk 10kg pon, cepat abes x smpai sebulan.. aku pon x tau maid aku pkai camna... anak2 aku dh besar, so, yg kecik just pkai pampers utk dier buang air besar n tido jer... brg2 lain, aku tgk mna yg ekonomic, brand x kesah janji sedap...
lauk2 basah, pon aku budget $600 gak sebulan... coz aku mmg akan memasak tiap kali blk umah... n umah aku mmg selalu ader tetamu.... if penat sgt aku mkn kedai... then, maid aku msk utk anak2 aku n diri dier skali.. since hubby aku kasi byk tu jer, pepandai la aku berbelanja... if x cukup, aku topup la... if ader balance, aku msk dlm tabung bercuti... biasanyer aku beli stok lauk utk seminggu.. sayur on de way blk keje aku singgah kedai runcit, 2hari sekali.. aku jarang beli brg dapur kat kedai runcit umah aku coz harganyer mahal sket dr pasaraya...  
tp, aku notice lately, $600 tu cam x cukup jer utk beli brg2 basah...

Reply #52 nurryn's post

Mak aih!!! brg2 basah jek RM600? Ini campur bwg, cili gula bagai ke? Berapa org dlm family? Kalau kat KL, memang me x nafikan la. Kdg2 rasa mcm baik beli yg dah siap je.

Me, Alhamdulillah! Sejak pindah Alor Star, secara relatifnya hidup nampak lebih mewah sebab cost of living yg jauh lebih rendah berbanding dok kat KL. Jd bykla yg boleh save dr sebelum ni. Mcm mana pun, me x nak ajar anak2 bermewah2an sgt. Biar bersederhana. Duit yg lebih utk keperluan pelajaran mereka di masa depan.

Cara me buat utk menjimatkan belanja, kena sentiasa check anak2 ni tutup tak suis kipas ke lampu ke, kalau x de org. Air pun sama. Makan, me always make sure dia org habiskan makanan. Kalau tak, waktu makan yg seterusnya makan jek yg cincai2. Me x nak mereka membazir.

Selalunya kalau hubby x de, kami selonggok anak beranak tidur dlm satu bilik. Bilik umi ni lah. Anak2 suka kemain. Yg besar tidur kat bawah. Bentang jek tilam.
Di samping tu masa ni lah nak menambahkan kemesraan. Cerita2 sambil nasihat dan motivasi apa2 yg patut.

Originally posted by HOTlips at 28-4-2008 01:06 PM
Mak aih!!! brg2 basah jek RM600? Ini campur bwg, cili gula bagai ke? Berapa org dlm family? Kalau kat KL, memang me x nafikan la. Kdg2 rasa mcm baik beli yg dah siap je.

Me, Alhamdulillah! Sej ...

600 tu utk beli ayam, daging, ikan, udang @ sotong... biasanyer ikan la yg byk... termasuk la sayur2, bawang, halia, kunyit, cili etc2.... jugak pisang, betik, mangga, epal, termasuk ubi keledek, pisang abu utk goreng2...... brg2 mentah yg ader jual kt psar tani tu la kaedahnyer.. psal aku rsa kt situ murah n segar....
Dlm umah aku, kitorg suami isteri, anak 2 org... and sorang maid.. termasuk sorg makcik ni aku amik duduk kt umah lately jadi observer sementara maid aku nk abes kontrak x lama lg... tp, mkcik nih dh tua, so mkn x sebanyak mana... dier mkn aper yg maid aku masak... kekadang dier sian kt aku, dier masak la something berkuah.. tinggal aku nk goreng aper2 jer la... tp, jarang sgt la dier masak... aku pon mmg x harap dier psal dier dh tua.. late 60s...

Originally posted by theflyinglady at 28-4-2008 10:11 AM
Baby umur berapa?  Kalau dah over 1 year old mungkin boleh encourage minum fresh milk.  Kat sini kids are not encourage to drink formula bila dah lebih 1 year old, so parents tak beli formula and ...

huhuhuhu...balik sini fresh milk lagi mahal dr formula

Reply #47 theflyinglady's post

anak I dedua dia minum,.... fresh milk beli yg besar rm 10++ tahan le 5 ari...tak murah gak tuh

Originally posted by misy at 28-4-2008 01:44 AM
anak I dedua dia minum,.... fresh milk beli yg besar rm 10++ tahan le 5 ari...tak murah gak tuh

fresh milk yang mana satu yek..

Reply #57 faraway's post

fresh milk yg beli kat supermarket..labelled fresh milk..i tak ingat dia pasteurised ke tak...

teringat brother gua punyer budgeting bulan posa...tiap hari duk buka posa kat masjid...satu family lak tu....dia kata makanan berlambak-lambak....bermacam variety lak tu...kalah pi pasar ramadhan...

dia tak la focus kat one masjid dia...dia ronda all the masjid in Klang Valley...

disamping membantu mengelakkan pembaziran...brother gua kata...leh banyak masa dapat dihabiskan dimasjid dengan aktiviti beramal.....

aku bajet2 dgn menghindarkan diri dr g soping2 baju aku / anak2 ni ..dulu kerap..now anak dah 3 slow sket..mmg jrg beli belah..cuma g jalan2 tgk je sbb opis dkt sgt dgn sogo tu..aku akan beli baju anak2 (utk 3 org tu) time sogo sale gile2 babi yg mana ada 2kali setahun.time tu mmg murah..so aku buat stok sekali gus time beli tu..baju raya ke..baju uma ke..time tu ar...lepas tu takde...kalau nak beli sabun/toiletries aku tak kisah any brand ..brand tesco pun buleh....aku jenis tak kisah pun..

masak2 ni jarang sgt sbb aku dok dgn mil..if balikuma sendiri time wiken baru masak tu pun masak simpel2...kdg2 aku rasa beli kat gerai lagi jimat rm10 utk kitorang anak berananak pun dah cukup..kang kalau masak sendiri merapu2 je beli brg..
apa pun aku tgk la bajet time tu mcmana...

bab susu anak, laki aku yg tanggung utk 3 org anak tu dlm rm300 jugak ar dia abis/month....yg heavy2 sumenya dia support..aku punya walau pun tak heavy pun ngalir byk gak..cthnya bbsitter punya upah utk 3 org anak rm500..kira murah dah tu..dan diaper utk 3 org anak ni rm200..tu pun aku / mak aku train dorang tuk toilet training tu bagi jimat sket diaper..saving2 ni susah sket sbb duit ngam2..gaji tang tu jugak..if naik byk buleh ar simpan lebihan kenaikan tu sbb belanja still mcm dulu

sib baik panel clinik guna tempat kejanya panel..selamat gak ar..

[ Last edited by  hazeleye at 29-4-2008 09:54 AM ]