CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Gunner

Tekanan Darah Tinggi...Macam mana nak turunkan?

sori yeop...lambat reply bzzz sket la...

last cek mggu lepas 13 Mei 2009 129/84 bacaan bawah agak tinggi sket tapi bacaan atas dah nak rendah dah tuh...dr kata maybe i penat kot...bacaan tak blh nak kata dr kata up n down...donno why la...masa bwk anak pi jumpa dr sbb demam cek gak bp 130/74...so ri geng i tak consume ez mahoni tuh hari2 sbb takut gak dok campur2 ubat nih...mkn makan gak tapi i jarakkan waktu dia, ubat dr mmg tak pernah miss i mkn waktu pagi, mahoni tuh i ambik mlm nak tdo, tuh pon tak slalu la..

pada awal tahun ni aku baru di sah kan mengidap sakit darah tinggi ni. itu pun dapat tahu secara tidak langsung. aku deman lepas 3 hari tak elok gi hospital cek dan di sah dpt penyakit ni. memang masa tu bacaan aku cukup tinggi doc kata kalau aku  tak hati hati boleh stroke.

so doc bagi aku ubat darah tinggi, ubat menurun kan kolesterol dan ubat lawas kencing. dia kata selalunya kalau kena penyakit  ni pada umur belum 40 selalunya ada kaitan dgn buah pinggang atau jantung. sebab tu ada ubat lawas kencing tu (lasix) utk buah pinggang aku.

melalui nasihat mak yg juga ada penyakit ini aku amalkan ni dlm diet aku.amalkan minum jus belimbing besi + epal hijau dan limau nipis.  kalau masak yg bersantan masuk kan juga belimbing buluh. kalau larat makan macam tu saja pun boleh. selalunya kalau kepala aku mula rasa berat aku akan cepat cepat buat air limau nipis panas tanpa gula. selalunya ia akan reda ataupun kurangkan sikit.

baru lepas periksa doktor 3 ari lepas dan ujian darah semua nya dah ok tekanan, jantung yg membengkak dan surut begitu juga dgn buah pinggang aku. makan kena kontrol red meat  kurangkan kambing elak kan begitu juga dgn minyak sapi. tidur yg cukup. selalu ke spa utk mengurangkan stress.

TQ kak

Salam,

Satu soalan dari aku - ada member aku tekanan darah dia 160/99 tp dia tak rasa apa-apa sakit atau pening kepala. Aku pernah kena darah tinggi - 148/90. Rasa nak pecah kepala waktu pagi. Amat bahaya jika darah kita tinggi tp kita tak rasa apa-apa. Betul membunuh dlm diam. Kenapa boleh terjadi fenomena darah naik tanpa sympton?

Petua mujarab aku - daun manggis di tgh-tgh tangkai (bukan pucuk dan bukan yg paling tua). Rebus dan minium sekali tetiap 2 hari selama 2-3 minggu - darah turun dan tak perlu pantang makan.

[ Last edited by  Bell at 27-5-2009 11:19 ]

minum jus timun tanpa gula buatan sendiri..

im still student lagikk dah ader darah tinggi 170/90... so doktor suggestkjan amek ubat...
so i tak nak.. then dr suruh aku control makan.. cholesterol I plak low... then I go swimming at least 4 times a week..
nowdays dah ok dah I nyer blood presuure 110/80.. dah normal dah...

Follow Us
wah bagusnyer banyak petua yg bagus tuk diamalkan...

my fren amalkan madu sidir......sekarang dah normal n tak perlu ambil ubat lagi... ....mak dia yang ada brain tumor pun boleh sembuh....alhamdulillah kuasa tuhan

hbp....

my fren, mak dia 55 tahun ada tekanan darah tinggi 200 turun jadi 130
dalam masa seminggu....
bila tanya amek apa....rupa2nya amek usana....patut la....
it proved.. leh la bagi saudara aku yg tekanan darah tinggi tu makan....

usana 2 apa ek

usana 2 apa ek
yoshimitsu Post at 26-6-2009 10:02

usana tu supplement ... so far the best complete supplement among others yg digunakan di hospital swasta...
kalau ada anyone yg nak tahu fungsi2 supplement2 usana yg lain boleh bagi email...
my email enie_usana@yahoo.com  

tq..

korang...tlg ler aku nih...iskkk

pg td aku g check BP...guess what BP aku tinggi giler 160/90...2 pn aku posa dr pkul 10 mlm td smp la aku dh g check tp aku ader gak minum air 0 sbb haus...aku bt sbb nk amik insuran...dktr ckp dia yakin 100% aku ade HBP...umo aku br 28...dia suggest aku amik ubat tp aku xnk...

depa bg ms sebln nk turunkan BP 2...kalo x kena amik ubat

ssh hati giler aku....tlg la suggest or bg aku cara2 pemakanan dr pg...tghari smp mlm utk sbln nie la...n kalo bleh aku nk teruskan la...dh ler x kawen lg nih....hwuaaaa

last week check kat doc, BP mmg naik 122/93. Bkn kata ana je yg tergezut doc pun sama tergezut tapi mmg ada simptom coz sakit kepala kat blkg dlm 2 hari, pastu bahu pun rasa berat semcm dan tegang je. Doc suruh amik bacaan tekanan ni 3 hari sekali so semlm buatlah, bacaannya 120/90, still tinggi lagi.

Klu ikut sejarah, xde dlm immediate family yg ada, skg ni cuba utk x mkn kicap, sos, kurangkan nasi dan garam.

Byk gak petua kat sini x tahu nak ikut yg mana satu

last week check kat doc, BP mmg naik 122/93. Bkn kata ana je yg tergezut doc pun sama tergezut tapi mmg ada simptom coz sakit kepala kat blkg dlm 2 hari, pastu bahu pun rasa berat semcm dan tegang je. ...
fatehana Post at 1-7-2009 15:23

hmm.....try makan supplement usana....
usana ni bagus, that's why saya suggest...

mak sy kalo darah tinggi die naek..bese die minum air rebusan daun pegaga atau kobis..bese die akan turun mendadak..kena ati2..tp tuh bergantung individu gak kan..kdg2 org ni berkesan tp kat org ni x berkesan..

bp aku bacaan waktu pagi 1/7/09 lepas 110/78. dr kata kalo nak ngandung lagi boleh la try...slalu aku cek yg tinggi tuh waktu tghi/ptg mmg tgh stress...

korang...tlg ler aku nih...iskkk

pg td aku g check BP...guess what BP aku tinggi giler 160/90...2 pn aku posa dr pkul 10 mlm td smp la aku dh g check tp aku ader gak minum air 0 sbb haus...aku bt s ...
yoshimitsu Post at 27-6-2009 14:41

Yoshimitsu,take my advise..go exercise,u hv to start now..samada u suka ke tak suka..jangan bagi alasan lagi. jaga juga makan u. u meraung kat situ pun tak akan mengubah hidup u. u cuba sebulan..like go aerobic, jogging..insyaallah ianya akan membantu u..gud luck my dear.

Nak up kan balik thread ni. Apa perkembangan baru sahabat2 yang young hypertension ?. mcmna ada perubahan tak ?. Nak sangat tahu kalau2 ada yang dah sihat dengan makan USANA ker apa2 ker ?. Yang baru2 pun yang kongsi ok gak..

218# budakkampung
Bagus jugak ni, lama dah thread ni senyap......aku suggest ko orang ambik jer dongak langit, kalau tak larat nak telan, ko order jer ez mahoni,
mmg bagus dan berkesan, dalam 7 / 8 ari ko orang nampak perubahan....majority org yg aku jumpa cakap mmg ada kesan & perubahan.
sapa nak citer lanjut pm aku.....

212# yoshimitsu
u boleh try ezmahoni.... mmg berkesan, kalau x pun, tak rugi mencuba, satu pek ez mahoni tu murah jer....