CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: finky513

Bolehkah jawap beberapa soalan saya tentang agama buddha??

orang bukan melayu xpikir pasal sex ke?? yang tak normal kot
hanglekir Post at 12-6-2010 01:44

Fikir tentang seks di bilik tidur, bukan masa2 lain. Kalau dlm fikiran mu hanya ada seks je, itu yg tak normal itu.

Quan minat seks?
cabang Post at 11-1-2010 00:10

cis.... naik miang dah ni

Reply 37# tickme

tq
dapat gak tambah ilmu..........
ada satu version saje ke??? (tanya je)

kesian buddha .. dah mati beribu tahun .. manusia masih mau kaitkan dia dengan bab ini juga .. alahai manusia ..

tumpang bertanya

saya pernah terdengar
bahawa dalam KITAB BUDDHA
ada mengatakan bahawa dahulunya
LANGIT dan BUMI BERCANTUM SATU
sebelum dipisahkan

bolehkah saya tahu dalam kitab mana
dan adakah traslationnya dalam bahasa malaysia

terima kasih
mohon jawapan

Reply 45# orangbesi

开天辟地。

Follow Us
Reply 46# tuakang

maaf ya
boleh translate tak jawapan tu???
terima kasih

Reply 47# orangbesi

he,,he,, bro ..itu versi bahasa cina .. susah nak translate dalam bahasa melayu la.. sebab i x pernah baca dalam bahasa melayu .. copy and paste saja blh jumpa bahan online bahasa cina .. tp google translator selalu x kasi makna yang betul ..ini la masalahnya ..

Reply 48# tuakang

tak pesaya terima je
anyway terima kasih ya

Reply 49# orangbesi

tq tq ...tanya la kawan kawan cina kasi translate kasi ..

ok

cuma tentang persoalan saya tu
itupun saya dapat dari JOURNEY TO THE WEST
keterangan
dari KITAB TERDAHULU kottttt

terima kasih ya

tumpang bertanya

saya pernah terdengar
bahawa dalam KITAB BUDDHA
ada mengatakan bahawa dahuluny ...
orangbesi Post at 17-1-2012 10:33

hai orangbsei, lama tak main cari...

OK....

megnenai langai and tanah cantum,

buddha kata ini:
saya mengajar satu benda sahaja.... penderitaan, apa itu, sebabnya dan penyelesaiannya....

dia tak cakap macam mana dunia kiamat, dia tak cakap penciptaan dunia,

so, journey to the west adalah rekaan semata mata.. sama seperti harry potter.....

samalah, seribu tahun akan datang, orang adak debat yang harry potter wujud atau tak

Rate

1

patut lah lam tak nampak pergi makan angin ke???

oh ya ka???
ingatkan langit dan bumi tu
ada dalam kitab buddha

kerana
penyelesaian penderitaan juga
disalurkan atau melalui langit dan bumi jugak
iye keee????

hai orangbsei, lama tak main cari...

OK....

megnenai langai and tanah cantum,

bu ...
wei_loon5063 Post at 12-5-2012 18:55

apa yg aku tau..setiap assignment mesti jer ada yg bt psl sex

Saya nak tanya, penganut buddha ada sembahyang jugak ker? Sembahyang dekat siapa? Saya tgk movie kisah2 dewa2, ada kaitan ker? Terfikir juga saya nak tahu apa kebaikkan buddha? Saya dengar kata ada tokong2 buddha simpan Al-Quran (dari bekas sami buddha)di dlm kuil? Kalau betul sekalipun takut kena kilat (sami2 siam kata) tak ke jelas buddha tiada makna apa2 dalam kehidupan melainkan tipu daya semata-mata? Saya tak berniat menghina tapi kenapa org buddha tak kaji kitab asal buddha berkenaan kedatangan juru selamat? Takkah kamu berfikir kenapa wujud buddha dan matlamat asal? Tak ker dah diberi peringatan tentang juru selamat? Dari mana datangnya dewa dan siapakah penglipurlaranya? Haiwan dewa?  Adakah kehidupan perlu dongeng atau kenyataannya yg sebenar2nya? Mempercayai mistik tidaklah sama dengan mempercayai kebenaran. Saya tidak mahu anda percaya kepada saya. Kamu carilah kebenaran dari soalan saya supaya jelas kebenaran berbandingan kebatilan.

patut lah lam tak nampak pergi makan angin ke???

oh ya ka???
ingatkan langit dan bumi tu
ada ...
orangbesi Post at 13-5-2012 17:48

sibuk sikit, main kat lowyat forum....

tak, semua dalam minda kita....

ajaran buddha adalah universal... mengenai minda, bagaimana otak atau persepsi kita menyebabkan kita melihat dunia wi ini....

tiada tuhan, tiada pencipta....

Saya nak tanya, penganut buddha ada sembahyang jugak ker?ssembahyang bukan menyembah tuhan yang maha esa macam Islam, tapi lebih kepada terimakasih,tunjuk hormat...

Sembahyang dekat siapa?
3gems.... buddha, dhamma(ajaran), sangha(sami)
macam salam kat tuk haji, kalau suduj, bukan maksud sembah, ini cuma satu perbuatan yang mempunyai maksud lain lain

Saya tgk movie kisah2 dewa2, ada kaitan ker?
rekaan semata mata, adakan anda tanya adakah cerita jangan pandang belakang ada kene mengena dengan Islam?

Terfikir juga saya nak tahu apa kebaikkan buddha?
buddha melarang sekali kali penganut menyembah dia sebagai tuhan/sembah bodoh bodoh... dia adalah macam cikgu yang mempunyai nilai nilai murni dan ajaran dhamma

Saya dengar kata ada tokong2 buddha simpan Al-Quran (dari bekas sami buddha)di dlm kuil?
dari mana kamu dengar?

Kalau betul sekalipun takut kena kilat (sami2 siam kata) tak ke jelas buddha tiada makna apa2 dalam kehidupan melainkan tipu daya semata-mata?
ya dan tidak... agak dalam nak jelas tentang hal ini.... macam duniawi, semua benda(fizikal dan mental) sentiasa berubah, jadi kita cuba menghentikan,mengharap,menghendak,memegang.... walaupun mengetahui yang duniawi sentiasa berubah, inilah yang cuba dimaksudkan...
faham satu hal; melihat 100% apa yang dimaksudkan adalah hal lain

Saya tak berniat menghina tapi kenapa org buddha tak kaji kitab asal buddha berkenaan kedatangan juru selamat?
buddha kata, jangan percaya apa yang kamu baca/dengar atau percaya apa yang saya cakap melainkan kamu sendiri faham dhamma, ambil theory dhamma, test dia, tengok dia betul atau tak, baru percaya...
macam F=ma, bukan tanya siapa cipta formulae ini, siapa newton, dia orang mana, apa tahap pelajaran dia dll...
tapi ambil F=ma itu, buat kajian, test, masuk dalam formula itu, tengok sama ada ia betul atau salah, baru percaya...
camaca islam, selain percaya yang allah itu maha, pernahtak kamu cabar kewujudan allah? cabar yang nabi moh itu yang betul, bukan palsu, cabar yang quran itu betul dan tulen?

Takkah kamu berfikir kenapa wujud buddha dan matlamat asal? Tak ker dah diberi peringatan tentang juru selamat? Dari mana datangnya dewa dan siapakah penglipurlaranya? Haiwan dewa?
ada satu analogy buddha cakap, dia lihat masalah dunia ini(penderitaaan) sama macam seorang bangun dari tidur, terasa yang dia kene panah bisa, daripada, tarik panah itu keluar, cari ubat, orang tanya, siapa yang lepaskan, orang itu gemuk arau kurus, anak panak ini besi ke kayu, kayu poko mana? orang yang lepaskan itu laki atau perempuan dll.... tiada maknanya...

Adakah kehidupan perlu dongeng atau kenyataannya yg sebenar2nya?
seperci contoh diatas, jangan campur apa yang kamu tengok di cerita dengan yang betul, macamlah tengok filem pontianak lapastu tanya tok haji

Mempercayai mistik tidaklah sama dengan mempercayai kebenaran. Saya tidak mahu anda percaya kepada saya. Kamu carilah kebenaran dari soalan saya supaya jelas kebenaran berbandingan kebatilan.
percaya mistik adalah percaya bodoh bodoh tanpa cabar yang kesahiran nya

salam

Post Last Edit by Abangcute at 6-7-2012 22:03

Universal? Interesting kerana all about ajaran. Kalau tiada Pencipta, kenapa manusia yg hidup mesti mati selepas kehidupan? Kalau tiada Pencipta, adakah dalam ajaran ada memberitahu tentang kejadian asal manusia? Kalau tiada Pencipta, siapakah yang menghidupkan hidupan dimuka bumi dengan satu sebab hujan aje akan tetapi disebabkan keperluan manusia didunia berapa banyak tenaga manusia dan sumber alam yg diperlukan seperti contoh membuat sebuah kereta, pakaian dan yg berkaitan dengan kehidupan manusia? Kalau tiada Pencipta, kenapa wujudnya nyamuk? Kalau tiada Pencipta,

Persepsi adalah sangkaan. Minda adalah akal. Dimana letaknya hati (kepercayaan?). Jika manusia marah adakah marahnya letaknya pada minda atau persepsi atau pada dada? Persepsi hanyalah apa yg kita rasa betul, tapi persepsi dipenuhi dendam itu dikenal sebagai apa? Persepsi dan minda tanpa Pencipta adakah berbaloi? Pencipta yg sebenar memberi jawapan kepada yg mahu mengenaliNya. Cuba renung siang dan malam adakah tidak bersebab? Cuba tengok bahasa2 diseluruh dunia tidakkah kita memerhati perbezaan dan persamaan? Pencipta memberi jalan kepada yg bertanya pada hati Siapa Tuhan Saya? Bisikkan hari-hari pada hati sehingga dapat jawapannya. Itulah kebenarannya. Bila anda menolak sekali kebenaran tidak akan datang kebenaran yg sebenar-benarnya selepas itu. Sebab dihati manusia ada satu perkara yg anda semua tak tahu.