CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 7655|Reply: 25

Pernahkah Anda alami??Apakah benda tu sebenarnya???

Assalammualaikum dan salam sejahtera pada semua forumner...

di sini saya ingin bertanya tentang satu perkara....

pernahkah anda mengalami situasi camnie, iaitu pada malam yang gelap, selepas anda off lampu dan keadaan gelap...kita akan mula nampak bintik2 macam tv yg sudah tiada siaran tu....

jikalau kita fokus pada bintik2 tu , kita akan nampak ia berwarna-warni dan lagi lama kita fokus, ia akan bertukar menjadi macam2 corak yg sungguh cantik tapi tidaklah menyenangkan kerana kita akan terasa dizzy.....

sy sudah lama ingin bertanya pasal hal nie, sebab  dari kecil mengalaminya.....adakah semua orang mengalaminya?? atau orang2 tertentu? atau penyakit?  dan apakah penjelasannya........

satu lagi, ketika waktu cerah, contohnya waktu pagi, jika anda pandang ke langit, dan jangan fokus pada lagit tapi, fokus pada biji mata sendiri, kita akan nampak benda bulat2 berlaga2 sesama sendiri.....seakan2 molekul yg bergerak secara rawak dalam gerakan "Brown" tu.....pernahkan anda nampak benda2 nie....adakah ia atom2 air di mata kita yg berada di bebola mata kita?

dan satu lagi, pernah tak anda rasa pandangan anda tak clear, di mana seolah2 ada benda asing yg menganggu di bebola mata kita...seolah2 debu2 kelabu camtu.....
dan saya pernah fokus pada debu2 nie dan apa yg saya nampak ialah ia berbentuk seperti bakteria atau macam hidupan2 mikro yg dilihat dalam teleskop.... ada yg bulat, ada yg panjang2, berbulu, berpintal2.....
semakin usia meningkat, sy sedar binatang2 ni makin banyak kat mata saya....?

pernahkah anda mengalaminya dan apakah sebenarnya ia??

siapa tau??

ilusi optik..

saya pun mcm tu gak....
ada explainations nye....tp dah lupe...

Originally posted by ussopp at 28-6-2008 11:28 PM
dan satu lagi, pernah tak anda rasa pandangan anda tak clear, di manaseolah2 ada benda asing yg menganggu di bebola mata kita...seolah2debu2 kelabu camtu.....
dan saya pernah fokus pada debu2 nie dan apa yg saya nampak ialah iaberbentuk seperti bakteria atau macam hidupan2 mikro yg dilihat dalamteleskop.... ada yg bulat, ada yg panjang2, berbulu, berpintal2.....

yg neh biase la..
selalu dlm keta nmpak benda neh...
dulu mase form 1 ade blaja..
tu sume habuk, bakteria, etc..

penah!penah! tapi xtaw ape

mata penuh cacing tu

Follow Us
hooo.....cayalah !

sape2 yg pernah tu maknenye kite ade jodoh.....

hehe....still waiting for explaination....bagaimana science menjelaskannya.

floaters?

Reply #8 Agul's post

oooo....jadi yg nampak cam bakteria tu bukan lah bakteria ataupun hidupan mikro sebenarnya....

cek kat internet tadi tentang floaters, ia adalah berpunca dari bayang2 gel2 dlm mata kita yg tak berapa nak betul sangat.

okey...thanks agul....its very useful to know what is really hapenning.

ok, sekarang masih ada lagi dua belum tau, dah try cek tadi kat web site mata tu tapi takde cakap plak....

iaitu tentang setiap kali dlm keadaan gelap, akan muncul bintik2....bila fokus ia akan jadi corak2 yg warna warni....cantik....tapi tak menyeronokkan sgt...
apa tu?

yg kedua, sama jugak cam floaters, sebab kena pandang tempat cerah....tapi kena fokus lebih sebab hampir2 tak nampak....ia tak visible sangat mcm floaters....
tapi boleh nampak benda bulat2 tu adalah lutsinar, tapi boleh nampak bentuk circle....dan memenuhi seluruh view mata....dan sentiasa bergerak2 dan langgar2 antara satu sama lain....dalam gerakan rawak "BROWN" tu.

sy terpikir adakah itu molekul air??? hmmm.....kerana ciri2 molekul2 cecair yg tidak padat dan tidak pula terlampau bebas dipenuhi....

Reply #9 ussopp's post

perkara ni saya pun tak berapa mahir sangat. mungkin di board medical diorang lagi tahu...

saya ada perasan benda2 ni... yang nampak jelas dan yang bulat kecil tu... tapi tak tahulah apa sebenarnya...

mungkin ada yang boleh terangkan?

pernah..mcm tibi takde siaran tu pernah..

bulat2 tu pernah..

yang bakteria tu tak pernah

tapi tak tau apa menda

akhirnya, ada juga orang sama..   terharu..

kalo tengok langit nampak macam ada zarah2 kecil berlanggar sesama sendiri, penuh kat langit! warna biru dengan merah..

pastu nampak mende2 cam terbang2, cam usop cakap, ada rupa bakteria kuman, ada panjang berbulu2, ada bulat..

pernahkah anda mengalami situasi camnie, iaitu pada malam yang gelap, selepas anda off lampu dan keadaan gelap...kita akan mula nampak bintik2 macam tv yg sudah tiada siaran tu....

jikalau kita fokus pada bintik2 tu , kita akan nampak ia berwarna-warni dan lagi lama kita fokus, ia akan bertukar menjadi macam2 corak yg sungguh cantik tapi tidaklah menyenangkan kerana kita akan terasa dizzy.....

Pada pendapat saya ia adalah kerana anak mata kita mengalami perubahan secara mendadak, iaitu dari terang kepada gelap, maka ada bahan kimia yang bertindak-balas dalam sistem mata kita untuk menyesuaikan keadaan anak mata kita. Dalam proses penyesuian inilah kalau kita mahir untuk 'merelaks'kan mata supaya tidak memfokus ke arah objek2 tertentu, kita maka kita boleh nampak kesan tindak balas tersebut seolah-olah di hadapan skrin dalam mata kita.

satu lagi, ketika waktu cerah, contohnya waktu pagi, jika anda pandang ke langit, dan jangan fokus pada lagit tapi, fokus pada biji mata sendiri, kita akan nampak benda bulat2 berlaga2 sesama sendiri.....seakan2 molekul yg bergerak secara rawak dalam gerakan "Brown" tu.....pernahkan anda nampak benda2 nie....adakah ia atom2 air di mata kita yg berada di bebola mata kita?

Benda2 tu saya pernah nampak dah test pada mata saya. Kesimpulan saya adalah habuk2 atau debu atau bendasing yg sangat kecil berada dalam cecair mata. Boleh try lihat atas dan bawah tanpa pejam mata maka 'buih' tersebut macam ikut pandangan kita. Saya tak rasa Atom2 air kerana kalau atom2 air tentunya ia dalam jumlah yg banyak sebab seluruh mata kita diselubungi air.

dan satu lagi, pernah tak anda rasa pandangan anda tak clear, di mana seolah2 ada benda asing yg menganggu di bebola mata kita...seolah2 debu2 kelabu camtu.....
dan saya pernah fokus pada debu2 nie dan apa yg saya nampak ialah ia berbentuk seperti bakteria atau macam hidupan2 mikro yg dilihat dalam teleskop.... ada yg bulat, ada yg panjang2, berbulu, berpintal2.....

pernahkah anda mengalaminya dan apakah sebenarnya ia??

Ya mungkin benar bendasing tu....yg kadang2 dilihat kat mikroskop (teleskop nak tengok anak bulan...hehe )

Mungkin saudara elok buat pemeriksaan mata....takut2 ada jangkitan...kalau selalu sangat nampak!

Rate

1

hmm soalan u yg kedua tu...

Assalammualaikum dan salam sejahtera pada semua forumner...

di sini saya ingin bertanya tentang satu perkara....

pernahkah anda mengalami situasi camnie, iaitu pada malam yang gelap, selepa ...

rasanya kan Ussop jawapan bagi  soalan anda yg menyatakan bahawa mata kita tu seakan akan ada satu "dedbu terapung" yg bergerak , kan? oh rsanya telah dijawab di dalam readers' digest tahun 1990-an rasanya saya pernah baca . Itu dinamakan "floaters" cuba cari  frasa eye floaters. Kalau tidak salah saya, ia merupakan satu " tingalan tanda" capillary mata  kita yg telah "burst " i think semasa kita di peringkat foetus sebelum lahir, tapi selepas lahir oleh kerana faktor tekanan etc ( INI KENA CHECK BALIK SILA BETULKAN) so capillary tu pecah dan dia tak dapat "dibuang" ler ...so sebab tu kita nampak dia "f;oating" terpaung apung ler tu ...kat mata kita

ya sama la kita,lagi satu masalah pernahkah anda kalau merenung sesuatu misalny a kat tanah,dinding dan seumpamanya,maka ternampak satu bentuk /gambar muka seseorang orang.....

cuba korang tekan bijik mata korang . korang akan nampak bulatan hitam dibawah mata. Mcm bulatan gelang gerhana matahari  apa benda tu???

ade2 baru tak sat ni try...cam cacing

Balas #1 ussopp\ catat

Tu tandanya hayat anda dikandung badan sudah tidak terlalu lama...kakakaa

salu je nmpak bnda2 ni..cantikkk..hihi....

kadang2 cam zarah2 berlanggar warne putih bercahaye gitu....kdng mcm2 bentuk ada...ala2 paramecium pown ada tapi ni bergerak slow je...adekah pasal pertukaran antara sensory mata cones n rods? rods ni kite gune biler masuk tempat2 gelap...maybe masa pertukaran tu kot bnda ni jadi?

i pon sll sgt alami bnd camni....

12Next
Return to list New