CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 9211|Reply: 22

Rheumatoid Arthritis

A'kum n Slm Sejahtera..

Just nk share ngn kwn2 sume if any info mengenai penyakit di atas...sy dh surf psl penyakit ni, just nk share klo ada2 yg mengidap/ mengalaami simtom penyakit yg sama..

2 bln yg lps my hubby tetibe dpt sakit..kaki n tangan lenguh2, setiap pergelangan kaki n tangan + joint (kt lutut, siku) kua bintik2 merah (mcm rashes, ruam2 merah pekat tp x gatal) n lama kelamaan bengkak kemerah-merahan..so kami gi private clinic sbb bajet alergic coz my hubby mmg alergic seafood..then dr bg ubat.. 2hari lps tu, makin bengkak n kami trus g klinik gomen (nk gi hospital die soh gi klinik dlu) :@ ..wat blood test kt klinik dr kte xde ape..cume die lupe nk wat satu test ni.. (sy pon x sure test ape sbb die explen pon x clear)..then bengkak tu makin surut cume kt kaki stil bengkak..2-3 hari lps tu my hubby ngadu sakit2 n bende yg same gak jd (kaki bengkak n kali ni mate pon bengkak). so sy trus gi emergency n bile wt blood test RF (rheumatoid factor) +ve..

erm..we all quite suprise... coz yg sy penah bc biasenye penyakit ni di alami oleh org dewasa 40 thn ke atas but my hubby blm pn umor 30..
n wanita mmg high risk..so u all ada x any info, esp penyebab penyakit ni..sy penah bc yg penyakit ni tidak boleh sembuh tp ada rawatan..

thanx.

What is rheumatoid arthritis?
Rheumatoid arthritis is an autoimmune disease that causes chronic inflammation of the joints. Rheumatoid arthritis can also cause inflammation of the tissue around the joints, as well as in other organs in the body. Autoimmune diseases are illnesses that occur when the body tissues are mistakenly attacked by its own immune system. The immune system is a complex organization of cells and antibodies designed normally to "seek and destroy" invaders of the body, particularly infections. Patients with autoimmune diseases have antibodies in their blood that target their own body tissues, where they can be associated with inflammation. Because it can affect multiple other organs of the body, rheumatoid arthritis is referred to as a systemic illness and is sometimes called rheumatoid disease.
While rheumatoid arthritis is a chronic illness, meaning it can last for years, patients may experience long periods without symptoms. Typically, however, rheumatoid arthritis is a progressive illness that has the potential to cause joint destruction and functional disability.

p/s - klo dpt lg info mengenai perkara ni esp bg sape yg mengidapnya..just nk tau treatment, pemakanan yg perlu dielakkan, dll

Reply #2 zerol_ewan's post

A'kum zerol_ewan,

Penyakit Rheumatoid Arthritis merupakan sakit "systemic". Maksudnya, ia bukan sahaja melibatkan sendi tetapi boleh melibatkan kulit, paru-paru, buah pinggang dan seluruh anggota tubuh yang lain. Semua penyakit autoimmune melibatkan sistem antibodi badan yang keliru. Selalunya, antibodi melindungi diri kita dari penyakit tetapi dlm kes ni, antibodi menyerang tubus sendiri. Ada pelbagai teori mengapa ini berlaku. Salah satu adalah berkaitan dengan oxidative stress. Tubuh kita sentiasa diserang oleh pelbagai benda....pencemaran udara, pemakanan yang boleh menyebabkan radang, air yang kotor, toksin dsb. serangan ini boleh menyebabkan terbentuknya radikal bebas (free radical) yang merosakkan tubuh termasuk sistem immune.
Banyak kajian telah menunjukkan bahawa antioksidan yang kuat dan juga omega 3 dapat membantu melindungi tubuh dan dapat juga mengawal progression penyakit rheumatoid arthritis. Kerana penyakit ini belum ditemui 'cure' ada beberapa langkah yang penting.
Jauhkan pemakanan berlemak trans, makan 5-7 hidangan sayur, dan lebihkan memakan ikan. Saya juga mengesorkan senaman. senaman yang saya syorkan untuk pesakit yang mengalami sakit sendi ialah berenang kerana ia tidak mencederakan sendi (non-weight gearing). Supplement pemakanan termasuk antioksidan yang kuat seperti Vit C, vitamin E, Beta carotene, Alpha lipoic acid, glutathione, coQ10 dan grape seed extract. Setakat ini produk terbaik yang saya jumpa mengandungi semua kandungan ini dengan seimbang adalah produk usana. Sila lihat thread usana atau pm saya untuk maklumat lanjut.
Saya doakan semoga penyakit suami puan beransur sembuh.

rheumatoid factor is not sensitive even ia adalah specific....
nak konfem rheumatoid athritis, kna buat blood test anti CCP...ni kalau positive tinggi...mmg konfem 100% rheumatoid athritis..

RA ni tak kira usia...bila2 jer boleh jadi...even budak sekecil 5 tahun boleh dapat RA...cuma ia dipanggil JCA/JIA juvenile chronic/idiopathic athritis)...

so, kalau first time jadi macam ni...kna buat full autoimmune screen, immunoglobulin, anti CCP, complement, PPE, anti ds DNA, vasculitic screen, urate...dun worry ni semua blood test, doktor tau semua ni bila awak jumpa diorang...

Lupus, vasculitis juga adalah kemungkinan sbb ruam2 tuh....bunyi awak cakap rash tu macam 'maculopapular rash' je....commonly allergic la...tapi who knows because lupus/vasculitis/autoimmune diseases boleh sbbkan rash

ade ulcer dalam mulut tak?

saya sekarang tengah kerja department rheumatology. kalau ader ape2 lg boleh tanya sini...saya boleh citer panjang pasal treatment later k...

[ Last edited by  Arissa_Sofea at 29-7-2008 12:31 AM ]

Up - just in case ada RA warrior dalam forum ni - let us share experience in case ada rakan2 yang baru diagnosed with this disease.

Rate

1

antiQue replied at 19-6-2018 10:46 PM
Up - just in case ada RA warrior dalam forum ni - let us share experience in case ada rakan2 yan ...

i agree with this

Follow Us
Sya pesakit RA, dah 3 tahun sakit ni tapi sekarang rasanya dh totally sembuh walaupun doc cakap penyakit ni takkan sembuh sampai bila2

Edited by zafira at 28-12-2018 02:40 PM

Saya pun dah bertahun-tahun sakit RA ni.. Severe pulak tu... kadang2 OK, kadang2 KO.. bila you dah rasa ok tiba2 without warning dia sakit balik.  Walau pun you rasa ok, tapi bila ambil darah, you are not ok.  Begitu jugalah dengan saya. Baru aje jab enbrel.. Kalau dulu bertahun juga jalan with a slight limp sebab dia attack foot saya.  Sekarang alhamdulillah, dah ok walaupun tak sepenuhnya.  Saya pun banyak tanya dengan doktor Ipes pasal  arthritis ni.  Dia pun banyak membantu.  TQ doktor from the bottom of my heart.

Rate

1

abangadek replied at 27-12-2018 04:17 PM
Sya pesakit RA, dah 3 tahun sakit ni tapi sekarang rasanya dh totally sembuh walaupun doc cakap peny ...

RA tak sembuh abang
iya hanya go into remission
nnt akan ada relapse nye, nauzubillah
harapnya, gap sebelum the next relapse tu lama
Tx strategy sekarng ini ialah utk panjangkan gap utk relapse tu
juga, utk kurangkan joint damage setiap kali relapse occur

harap abang jarang2 dpt relapse

Rate

1

Edited by ipes2 at 30-12-2018 06:18 PM
zafira replied at 28-12-2018 02:39 PM
Saya pun dah bertahun-tahun sakit RA ni.. Severe pulak tu... kadang2 OK, kadang2 KO.. bila you dah r ...

no probs zafiraenbrel mahal kan?
(i must say, RA jarang jugak attack foot).
hallmarks dia ialah, dlm pix ni:

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

Rate

1

ipes2 replied at 28-12-2018 03:32 PM
no probs zafiraenbrel mahal kan?
(i must say, RA jarang jugak attack foot).
hall dia ialah, dlm  ...

itulah doktor... memang jarang attack foot.. in my case kena kat foot kiri.. kadang2 foot tu bengkak 2 kali ganda for no reason... ya doktor, enbrel ni mahal.. sekali jab kalau tak silap saya 2 atau 3k.. nasib baik opis husband cover.. kalau tak tak tahulah mcmana.... sekarang ni ada sakit baru pulak... shoulder pain & lengan both sides.. sakit sangat2... yang shoulder tu doktor kata bukan joint tapi muscle.. so doktor bagi saya Acustop Cataplast untuk tepek.. walau macamana pun, saya redha doktor sebab saya tengok patient lain lebih teruk dari saya...

Edited by abangadek at 30-12-2018 01:09 PM
ipes2 replied at 28-12-2018 03:29 PM
RA tak sembuh abang
iya hanya go into remission
nnt akan ada relapse nye, nauzubillah

sebelum ni RA i teruk, nak jalan pun sakit sangat, lengan tak boleh angkat, sendi2 jari pun berdenyut sakit i mkn mtx, sulfa & banyak lagi ubat masa tu. period memang tak betul kadang xdatang sampai 3 bulan, i check -ve tak pregnant. Hujung tahun lepas sekali lg period tak datang jugak sampai 3 bulan i biar je la sbb dh terbiasa period tak regular tapi letih tu lain mcm, asyik nak tidur tapi yang pelik sakit sendi makin ok.. i try check sah +ve pregnant! i cepat2 ke mopd jumpa pakar yang handle kes i sbb pakar dh pesan kalau pregnant cepat2 datang sbb i mkn mtx & doc suggest untuk terminate.

lepas terminate i pantang ketat, food yang bertepung i xambil lansung, daging tak makan, seafood tak makan, buah oren & epal sahaja i makan, gula mmg tak ambil terus, sehari i cuma makan nasi sesenduk dgn sup sawi & aym goreng, i jaga makan sampai 6 bulan & i rasa perubahan besar sakit i totally hilang. Dalam masa tu i try experiment (sorry doc ) i tinggal semua ubat RA sampai ke harini (hampir setahun) i dh tak ada sakit sendi lansung walaupun tak bergantung dgn ubat. i bangun tidur tak rasa apa2.. naik tangga tak ada lagi lutut sakit i tak tahu apa punca i dh tak sakit tapi i pikir kalau tak sakit kenapa nak makan ubat, doc pun tahu kan bahayanya ubat2 RA terutamanya MTX

Rate

1

abangadek replied at 30-12-2018 01:07 PM
sebelum ni RA i teruk, nak jalan pun sakit sangat, lengan tak boleh angkat, sendi2 jari pun berden ...

oihhh, bahaya la if periods tak dtg masa on mtx, sbb it could be pregnancy-related!
bahaya tau nnt baby, paling lekeh pon dapat spina bifida.. can be anencephaly la etc.. sgt sgt teruk kecacatan nya

ohhhh betul2 pregnant ye.. sy jawab paragraphs by paragraphs..

oh, stop semua ubat ye? maybe kebetulan in remission?
.. or wrong diagnosis?

apa2 pon, harap abang akan in remission for a long time
some ppl bertahun2 tau, jika inflammation dia dah di tekan lama2 oleh MTX

zafira replied at 28-12-2018 04:01 PM
itulah doktor... memang jarang attack foot.. in my case kena kat foot kiri.. kadang2 foot tu bengk ...

ye zafira, some RA sgt sgt teruk, siap kena operate etc
ada yg lumpuh sbb RA dia gi ke tulang spine kat leher la etc nauzubillah
sabar ye, dan tiap kali awak fikir awak redha, surely Allah beri mcm2 pahala or barakah yg awak tak ketahui
senang la sy ni kata, tapi pada hakikatnya, begitulah

Rate

1

Edited by abangadek at 30-12-2018 06:50 PM
ipes2 replied at 30-12-2018 06:17 PM
oihhh, bahaya la if periods tak dtg masa on mtx, sbb it could be pregnancy-related!
bahaya tau nn ...

masa 1st time di refer kt mopd, pakar cakap maybe wrong diagnosis, maybe i cuma bermasaalah dengan tulang & cuma perlukan kalsium.. tapi result awal blood test i kt klinik kesihatan ESR 96 bermaksud tahap radang yang agak tinggi (RA).. lepas beberapa bulan on prednisolone ESR i 20 sampai sekarang pun walaupun dah tinggal ubat2 RA ESR i still 20

owh, i buat blood test 4x di hospital kerajaan & swasta, result 3 RA, 1 -ve RA

Rate

1

abangadek replied at 30-12-2018 06:48 PM
masa 1st time di refer kt mopd, pakar cakap maybe wrong diagnosis, maybe i cuma bermasaalah dengan ...

Oh, gitu. ESR tu non-specific; apa2 radang (inflammation) pon akan naik jika ada kudis je pon. Rheumatoid Factor (RF) pon tak specific sgt utk RA. Byk jugak inflammation lain yg buat RF jadi positive. Jadi, utk Dx RA, rheumatologists ikut beberapa criteria. Tapi saya happy that u dah tak inflamed sgt, alhamdulillah.

Rate

1

saya juga ingin mintak nasihat drp rakan2 yg dah terlebih dahulu diagnosed RA atau RF.
saya mula di diagnosed RA pada penghujung Nov 2017. masa mula2 kena tu... bgn tido waktu pagi.. tiba2 10 jari tangan sakit yg teramat sgt... then, tgk kat jari2 di tangan kiri, kat ruas yg tgh tu.. ada pembengkakan dan kemerahan.  pas tu, terus gi klinik.... doktor pun masa tu tak berani yg confirmkan itu adalah RA. dia cadangkan buat blood test. esoknya, datang balik ambik result. meantime, dia cuma boleh bagi ubat tahan sakit je. lepas dpt result blood test, mmg confirm RA dan bacaan RF tu sgt2 tinggi.

Then, doktor refer ke pakar.  doktor pakar bagi MTX, Prednisolone dan beberapa vitamin.  
Prednisolone ni, kesan jangka pjg akan mereputkan tulang. so, doktor ckp, kena makan calcium..
MTX pulak, kesan jangka pja akan menjahanamkan hati....  tapi, tak lama pun saya boleh bertahan dgn MTX sbb, bila telan MTX, dada saya sakit mcm nak pecah. setiap pergerakan semua nya sakit. Nak baring sakit. bila dah baring, nak berpaling ke sebelah kiri sakit, ke kanan pun sakit. Nak bangun dr pembaringan pun sakit. sampai terpaksa guna bantal kecik tekan kat dada, setiap kali nak bergerak.. baru kurang sket rasa sakit tu.

saya jugak pernah admitted kerana arthritis tu attack buku lali. membengkak, berdenyut2 dan bisa sgt2. Ubt MTX doktor dah totally stop. dia hanya bagi steroid dan antibiotik je selama menginap  di hospital. plus... tuam dgn ais kat bukulali.  sakit tak terperi, mmg hazab... sentuh kat bukulali pun sakit... hampir sebulan gak mc , sbb nak tunggu kaki betul2 recover.

sebulan, selepas alami bengkak bukulali ni kian sembuh (tak sembuh sepenuhnya pun), sampai masa nya utk follow up check up...
Elok2 je saya masuk bilik doktor ... doktor pun greet saya dgn satu jenis penyakit yg ditakuti jugak...

dia ckap, 'dear, you are actually ... Lupus' . saya tahu, Lupus itu maksudnya SLE.  Allahu...
terkedu bila dgr ttg penyakit tu...

dan skrg perhatian saya dah beralih pada SLE yg menakutkan ni... kalau ada siapa2 di sini dapat bantu camana nak kawal agar penyakit ni tak menyerang dgn lebih teruk, harap dapat share kan di sini....

dlm pembacaan saya, sakit sendi adalah sinptom kepada SLE.  Dan SLE juga boleh mengundang kematian, berbanding DLE.

Rate

1

isteri_ayil replied at 25-1-2019 04:58 PM
saya juga ingin mintak nasihat drp rakan2 yg dah terlebih dahulu diagnosed RA atau RF.
saya mula di ...

oloh, salah Dx ye
adoi
Discoid Lupus Errythromatosus (DLE) ni rosakkan kulit; takde scarring kah awak

sabar ya
tetapi sound lah doctors yg silap diagnose awak tu
SLE / DLE ni kita nak jaga kidneys etc

Im sharing info. Hopefully membantu korang.
https://minyakzaitunopu.com/blog ... jangan-ambil-mudah/

isteri_ayil replied at 25-1-2019 04:58 PM
saya mula di ...

u ambil pred brp biji sehari...
i ambil sebiji bila kena asthma....
tapi x selalu la...
of late mmg jarang kena...
lega btoi dah lama x menyedut inhaler ni...
ais pun dah boleh curi2 minum sikit...

12Next
Return to list New