CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: far-risk

takot arr tak dpt keje nanti...=(

dun worry adik....byk peluang, insyaAllah
my bro dulu buat chemist gak....susah nak grad dlm course nie
dia dulu keje senang aje...lompat sana-sini, gaji lumayan gak
tapi last2 nature dia suka lepak....keje setakat penuhi keperluan
end up sekarang dia kat gomen....

Sebelum aku nak celoteh panjang.... pertama sekali... jangan pandang hina keje krew kat fast food, salesgirl kat kedai baju, keje cuci jamban kat shopping complex dan segala jenis keje yg dilabelkan taraf spm la taraf srp la taraf tak masuk sekolah la... jangan sekali kali.... tolong la...

sebab tu adalah punca ramai suka tanam anggur.... pastu dok komplen sana sini kampeni tu amik kroni, kampeni ni amik cina saja kampeni sanun amik india jer amik bangla jer amik nepal jer... pastu dok ngutuk kerajaan tak nak tolong la apa la... semua salah orang... tak pernah nak ngaku salah sendiri

kalau korang nak kaya dan nak jadi orang ternama ada 2 cara...
1) masa belajar, pulun abis abisan.. score 5 flat... orang lain four flat.. ko tibai la five flat... masa tu kerja menunggu sebaik grad... tak yah susah2...
2) tak yah belajar pandai2... sedang2.. tapi tak fail.... grad.. kalau susah nak dapat keje... keje cekau apa ada... kalau kena jadi pencacai angkat najis pun jadilah... tapi kapla otak tu mau kreatif la beb.... jgn la simpan degree tu... jadikan la kerjaya sebagai pencacai angkat najis tu satu kerjaya masa depan... tapi bukan taraf pencacai... angkat la diri jadi tokey... kalau ko baca sejarah orang kaya2 atau orang2 yg berjaya... byk mula dari bawah

jangan takut dengan masa depan... plan your future beb...

aku dulu lepas grad jadi kuli kat fast food...walaupun aku budak scholar dan dijanjikan lepas grad wajib bekerja kat kampeni yg sponsor aku... tapi aku sorang bernasib malang tak dapat keje mcm kawan2 satu batch dgn aku

anyway,sekarang aku dah jadi tokey.... dulu gaji aku rm 200 pun tak sampai sebulan tau... sedangkan kawan2 aku grad terus dapat keje gaji 2 ribu ke atas... aku menangis.... tapi aku tak biarkan aku jadi kuli selamanya.. aku angkat taraf aku jadi org yg lebih baik.... lepas 3 taun keje dgn gaji di bawah par...
skang... gaji aku boleh la... kalau tanya2 kat kawan2 aku, kira aku ada up sikit la (ecelli up banyak) dari diorang... then aku jadikan pengalaman sbg kuli, tukang lap lantai dan macam2 lagi tu sebagai sumber pendapatan aku .... pengalaman itu sangat berguna...

a piece of advice. Jangan tunggu sehingga habis belajar baru untuk menyediakan diri untuk mencari kerja.

Apa yng anda lakukan sekarang akan menjamin masa depan anda. Cuba dapatkan internship, short term attachment and involvekan industry dalam kerja-kerja projek dan assignment anda. Semua ni dapat membina resume anda lebih jauh dan 'cara' ini dipakai ramai di barat tapi tak di Malaysia, jadi cubala and 'be different' from other graduates.

Ulasan dari e-book saya "Winning Jobs - Malaysian Style" http://ebook.azuanzahdi.com

aku rasa ko dah define apa yg ko nak, so berusaha keras utk apa yg ko nak ler.
ko dah ckp ko nak kerja berkenaan dgn kelulusan ko so dari skrg researchlah company yg nak pakai degree ko tuh. big private co mmg byk nak kelulusan sains so keep your eyes peeled for vacancies. and also these kind of co mmg nak english power so ko ada satu sem lagi, perbaiki perbualan + penulisan english anda.
aku sarankan ko stick dgn keputusan anda yg nak keje setaraf dgn kelulusan.  

good luck!

Reply #18 emiliahani's post

upm......
upm the besh....
huhu

Originally posted by my-alja at 11-9-2008 06:47 PM
dun worry adik....byk peluang, insyaAllah
my bro dulu buat chemist gak....susah nak grad dlm course nie
dia dulu keje senang aje...lompat sana-sini, gaji lumayan gak
tapi last2 nature dia s ...

mmg susah belajar kimia nih.....
nak dpat course nih tak la susah cam kos medik ngan farmasi.....
tapi bile belaja.....haram bapak susah....
sumtimes tu rase cam nak tuka kos jer....
last2 teruskan gak sebab aku sendiri yg mintak kos nih....
first choice lagi...
lagipon dah final year....
takkan nak tukar kot....
lagipon aku mmg minat kat kimia gak...
huhu

Follow Us
dun worry bebeh..
btul ape kate forummers2 d sini..
keje kosong melambak2 dmsia..

mcm ur course, kt msia kan ade bnyk kilang2..
klo nk sgt masuk gov pun, bole..
cume kene berusaha thp gaban..sbb skrg nk masuk g0v sgt la competitive..
in fact, aku rase keje dgn pte lagi sng dpt dr keje nk masuk gov..

cume kite ni sbg org yg mencari keje, kene improve kan skills kite terutamanya communication, leadership, organizational
employer2 kat msia ni kbnykannye nk pekerja yg ade good command of english + multitasking..
klo academic result average pun not really a big prob..
yg penting skills tu kene mantap..
so, u better be prepared of tht..
at the same time, cun2 kan la resume tu..
mintak tlg sesape checkkan resume..

Originally posted by far-risk at 12-9-2008 12:31 AM
upm......
upm the besh....
huhu

junior qt la ni... hehehhee... jgn risau, keje byk.... qt  lambat dpt keje sbb x yakin masa ntvw.. teruk BI.. bila kwn bg semangat, qt cuba bersungguh2... baru dpt keje... qt akui, kelemahan pada qt, bkn pada kos yang qt amik... so, alang2 far-risk dah ada kesedaran masa depan, belajarlah cara nak menambat hati majikan, pasal pasaran, jgn risau... x caya? cuba masuk website cari kerja (dulu qt masuk jobstreet jer)... melambak keje perlu kimia... swasta pun xper.. sbb yg keje swasta ni, mmg tgk kemahiran, yg rajin dan berbakat saja akan kekal... qt pilih cikgu bkn sbb nak keje gov or sbb x dpt keje, tapi sbb ini cita2 qt sejak kecil n qt puas hati ngan kerjaya skrg. ...so, jgn risau... persiapkan jer diri ngan kemahiran berkomunikasi.... chaiyok!!!!!

tq for all the advices........

takot gak. aku grad early next year. mmg xleh arap sgt nk joiin gomen. kena struggle nyelit2 masuk private gak.

Reply #30 michiko_mafia's post

ye lah.....
tapi klu dpt msk gomen....
mmg best arr....
keje tetap....
stabil lah tuh kan...

Balas #31 far-risk\ catat

far-risk,

anak jiran aku pun kelulusan kimia (UTM). aritu aku dengar dia dah dpt keje kat poli merlimau.

first of all........ apa2 pun rezeki masing2
bagus lah at least dah standby lepas ni... bagi aku tak semestinya ngko score/grad 4 flat ko bleh dapat keja.... skang ni priority no1. pengalaman no2. communication lepas tu baru la mcm mcm skill, la attitute dan mcm2 lagi la, skang ni yang peting pengalaman tu,

yg penting skill dan penglaman.....resume flat pun x pasal2 kener buang ke tong sampah kalau x skill dan pandai wat keja.asik ngan buku jer...

nanti dah nak grad,survey la market ko cmne.apply je memane company,anta resume online.jangan bergantung sangat kat jobstreet,ko taip sendri "key word" yg berkaitan dengan kos/subjek ko kat tenet.nanti bile kuar nama2 company yg related,ko click n pegi la bahagian career dorg.aku amik mekanikal dulu.pointer tak best mane,tapi resume kene la wat betul2 + english kene ok ms teview.skrg da keje dah.:victory:.ada rezeki,x kemana.

just some tips...

taun depan...cari kerja sblm grad..
jgn ler memandai kata nak relax2 dulu ka apa..
the best period nak cari keja ialah sblm grad..

cth..final exam abih bulan 2..
bulan 3 start cari keja..the best, bulan 3 tu dah start p interview...bukannya baru nk antar resume...

mcm ni au actually bg hint pada potential employer yg u betul2 berminat utk kerja...tak suka buang2 masa..

masa praktikal, wat betul2, keje betul2, klu rezeki baik, company amik u terus.... ada kwn qt mcm tu... klu u x wajib buat praktikal, buat jer, peluang amik pglmn per.... bagus.... mcm qt dulu, terlebih kredit, qt konvo masa qt masih wat praktikal. berbaloi sbb praktikal senang dapat A.

Reply #36 baby_pingu's post

btul tu sblum grad....kene cari dulu company mane2 yg berkaitan....

Reply #1 far-risk's post

sains kimia...? byk je keje kat JB nih.. klao KL aku rase lagi byk je sepatutnye....

hampir sume main industries kena ada chemist.... pastu prod engineer pon sllaunya mesti ade background chem...

environemental punye keje pon ade applied chem...

blum consultant lagi...

cuma starting tuh mmg le sibu lebih je dapat.... slow2 la panjat....

member aku melambak kimia industri... sume alhamdulilllah....

kalo nak keja JB.. aku bleh tulun 4ward kan resume pada yg berkneaan....

QAX posted on 10-10-2008 12:17 PM
sains kimia...? byk je keje kat JB nih.. klao KL aku rase lagi byk je sepatutnye....

hampir sume  ...

huhu...thank you for offering me to hand in my resume...huhu...dah 4 thn br aku reply.....ahahha..gile arr kkomen aku zaman undergrad....hohoho...