CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 11113|Reply: 142

Macammana nk balik raya kalo hubungan tak berapa baik dengan mentua?..any idea?

Close [Copy link]
Salam...

Selamat berpuasa semua...

kat sini jambu nak tanya kawan2 mcm mana ek nak balik kg kalo hubungan tu tak berapa baik ngan mentua (maksudnya ader perbalahan sikit..)..yang gaduh tu kita ajer..suami ok ..kalo tak ok pun..mak pak dia ..sebab2 nya gaduh tak yah lah jambu katakan disini..salah satu sebab nye den ni bukan lah menantu pilihan mereka..den ni pilihan anak mereka..itu telah diakui sendiri oleh PIL masa kamiberbalah hari tu..

masalah sekarang ni husband kata mesti ikut balik kg dia raya ni pi mintak maaf ...macammana ek nak buat ayat mintak maaf..dan nak buat muka seposen..den ni sensitip sikit org nye..and of course MIL buat tak layan dah aku rase mesti dah heboh satu kg dia kami bergaduh nih..

tolong motivated aku ..kutuk2 tak nak eh ..aku sensitif sikit maklumlah aku ni dari family yg broken...

aku baru jer krisis ngn MIL, n tahun ni turn rayer ngn dier laks... tp, since MIL aku ni pelik sket.... aku blk jer la rayer ngn dier.. n aku dh plan nk sebokkan diri aku ngn anak2 aku jer... mntk maaf tu, aku salam jer la... xder kot nk sebut mintak maaf ker aper... since family inlaw aku ni jenis salam2 gitu jer...lgpon, skang ni MIL aku yg sebok dok pujuk aku... kirenyer aku side yg merajuk la... so, aku akan buat toya jer la... biras aku pon sedang gaduh ngn MIL aku skang ni... dier pon pening camna nk beraya ngn MIL aku tuh... dier ckp, dier nk tolong sebok2 jaga anak aku sorg since dier xder anak lg.. aku ok jer..

Originally posted by jambu_batu at 15-9-2008 02:19 PM
Salam...

Selamat berpuasa semua...

kat sini jambu nak tanya kawan2 mcm mana ek nak balik kg kalo hubungan tu tak berapa baik ngan mentua (maksudnya ader perbalahan sikit..)..yang gaduh tu k ...

Selamat brpose jambu ...
Ala....balik je buat x tau.....mintak maaf kat dorg...bkan ke PIL tu kita mesti hormat mcm kita hormat org tua kita sendiri.....
aku pun x tau nk nasihat mcm mana kat ko sbb aku xde PIL dr mula kawin..
Tp kalu ikut stail somi aku.....dia kena lg truk...memcm my dad ckp dia...smpai ckp menantu paling dia benci somi aku ...padahal somi aku tu x wat apa2 pun kat my dad.
Tp bila dia jatuh sakit sapa yg tolong dia...somi aku gak..... ...kalu ikut hati aku yg merajuk ni aku xnak je balik umah my dad....tp bila aku muhasabah diri...trus x jd nk majuk2...apa2 pun dia ttp my dad...bg somi aku lak....dia x kisah apa pun my dad ckp...dia sendiri britau aku ni. Somi aku ckp "layan kan ajer le"

Originally posted by nurryn at 15-9-2008 02:48 PM
aku baru jer krisis ngn MIL, n tahun ni turn rayer ngn dier laks... tp, since MIL aku ni pelik sket.... aku blk jer la rayer ngn dier.. n aku dh plan nk sebokkan diri aku ngn anak2 aku jer.. ...

La nurryn....ari tu dgn ko jerk la ni dgn biras ko skali... ....apa kes la MIL ko neh

hmm...ingatkan tak der yg sudi bagi nasihat..anyways thanks to both of u...nurryn..takkan sepanjang masa nak nyibuk kan diri..selebih nya tu duduk dlm bilik jer ker ..lagipun kalo aku nolong kat dapur aku rase mcm org tgh kutuk2 aku ni..maklumlah cepat terasa..

Originally posted by jambu_batu at 15-9-2008 03:11 PM
hmm...ingatkan tak der yg sudi bagi nasihat..anyways thanks to both of u...nurryn..takkan sepanjang masa nak nyibuk kan diri..selebih nya tu duduk dlm bilik jer ker ..lagipun kalo aku nolong ...

Buat seketika ko jgn pk org dok kutuk2 ko.....kalo ko pk cam tu jd negative le suma hal..ko buat x tau je....jgn sensitif sgt....muhasabah diri bnyk2...cuba ko pk kalu xde PIL ko tu dpt ke ko kawin dgn anak dorg ....kalu ko slalu pk yg org ckp2 tu org ngata ko, lbeh baik ko hentikan pkran mcm tu dgn kadar segera....kalo x nnt ko dpt sakit plak dan ko akan tua seblom waktunya ....

Follow Us
jambu,

Melayan karenah Metua ni memang boleh sakit jiwa, apatahlagi, perangai MIl yg lain macam dan bertentangan dengan perangai kitakan.

Tapi sesekali cubalah, mengalah... ikutkan apa sahaja mahunya,
Cubalah elakkan perbalahan,
Walau apapun, punca pergaduhan antara jambu dan MIL,
rasanya cubalah menerima kenyataan, kita ditentukan Jodoh dengan org yg kita cintai dalam masa yg sama kita perlukan cabaran untuk menegemudi bahtera cinta itu..

Semakin lama nanti, semakin muak MIL untuk memulakan persengketaan,
seandainya benci yg di hulurkan tu tidak di sambut atau di layan..

kengkadang kekasaran kita tanpa kita sedari mengundag benci dlm hatinya, cubalah tanya dari hati ke hati, luangkan masa hari raya ini untuk bertanya lanjut, apa yg tidak memuaskan hatinya,

Kalau MIL org yg jenis tak suka di bodek, jauhkan cara bodek,
Kalau MIL tak suka kita berada di dapur bila dia sibuk di dapur,
cari kerja di bahagian ruang tamu,

Kena tebalkan muka, untuk ikhlas meminta maaf, walaupun dalam hati i, berat untuk mengakui segalanya bukan silap dari kita.

Perit betul menjadi menantu bukan Pilihan ek...

Jambu, seburuk-buruk mana pun perangai MIL, ingatlah dia Ibu kepada Suami kita sendiri,
Beralah dan belajar menyabarkan hati sendiri banyak hikmahnya,

Kalau kita tahu hati kita sensitif yaa Amaat, kita juga akan tahu untuk cari jalan bagaimana mengimbangkan SENSITIF kita mengikut waktu dan keadaan...

Selamat mengeratkan Silaturrahim di hari Raya tahun ini...

Originally posted by amin_irfan at 15-9-2008 03:04 PM

La nurryn....ari tu dgn ko jerk la ni dgn biras ko skali... ....apa kes la MIL ko neh

hurm... kes yg sama.. duit... lps x dpt dr laki aku, dier mntk ngn BIL aku... BIL aku xnk kasi, biras aku yg kena... ditambah plak, dier nk pinjam kete BIL aku tu on behalf SIL aku tu... biras aku xkasi since itu kete dier, dh la diorg ader kete 1 jer... camna nk rayer.. MIL aku soh biras aku tu pinjam kete aku, biras aku xnk... tu yg gaduh tu... aku dh offer kete aku kt BIL n biras aku tu... tp, diorg xnk... takut aper2 jd nnti susah... nangis2 biras aku tu since MIL hentam dier depan2.. sian laks aku dgr...

buat bodo aje la jambu...
slowly la buang sikp cepat terasa tu
kita yg sakit..penat....

stats a fresh lagik baik....
further selama mana nak gado gado kan....

Reply #7 ilya's post

huwa.. thanks ilya..tapi mmg bukan salah aku pun..cuba ko pikir yek..sampai hati MIL kata kat aku..yg aku ni ader jantan lain.. ko tak kecik hati ke kalo dia kata gitu kat ko...aku ngan dia dah pernah berkata dari hati ke hati pun..dan dia ni mmg bukan dr jenis bodek pun..dan aku pun tak pandai nak memberi kasih sayang sebagai seorang anak maklumlah aku ni dari family yg broken..

ilya ..ko ader tak ayat/kata2 utk mintak maaf ni..walaopun aku tpaksa tebalkan muka aku yg cun ni utk mintak maaf..(dlm hati aku pun mmg nak mintak maaf pun) ..cuma mungkin aku ego sikit..ko rase waktu sesuai mintak maaf tu waktu sampai kg ker..atau waktu nak balik KL nanti..sbb aku balik kg husband hari raya ke-3 ..so adengan nangis di pagi raya tu mmg terlepas..

Originally posted by jambu_batu at 15-9-2008 03:11 PM
hmm...ingatkan tak der yg sudi bagi nasihat..anyways thanks to both of u...nurryn..takkan sepanjang masa nak nyibuk kan diri..selebih nya tu duduk dlm bilik jer ker ..lagipun kalo aku nolong ...

heheh... jgn salah paham... aku if blk umah MIL, x pernah sesekali ddk dlm bilik.. bahaya tu... sesilap leh menjadi kemarahan dier laks... biasanyer aku tolong dier buat aper yg patut... kemas, memasak... even aku ni x pandai, tolong potong2 jer aku taw.... just biasanyer dier rajin sembang ngn aku... but kali ni, aku buat macam biasa.. tolong dier cam biasa.. if dier nk sembang ngn aku, aku dgr jer la... nk komen pon, komen sket2 jer.... if aku rajin la....   hati aku terasa lagi psal dier sumpah aku aritu.. aku buat cam xder aper berlaku... just buat cam biasa tp x mesra.. lebihkurang gitu la plan aku...

anyway, u jgn ikut cara aku yg -ve ni.... if u rsa blh tolerate ngn aper yg dier dh buat, mintak la maaf... try berbaik if blh berbaik... cam aku ni different case.. aku tau selama ni dier mmg sayang kt aku.. selalu dier puji2 aku kt kawan2 dier... tp, tetiba jer jd incident camni, aku nih lbh kpd mangsa keadaan.. bak kata laki aku la... even MIL aku dh beria mintak maaf atas kekasaran bahasa dier... so, skang ni problemnyer aku la... manalah tau hari raya nnti aku leh maafkn dier...

Originally posted by nurryn at 15-9-2008 03:33 PM

hurm... kes yg sama.. duit... lps x dpt dr laki aku, dier mntk ngn BIL aku... BIL aku xnk kasi, biras aku yg kena... ditambah plak, dier nk pinjam kete BIL aku tu on behalf SIL aku tu... biras  ...

Le siannya korang dpt MIL cam tu.... ....susah jugak ada MIL ni ek...
Abes BIL ko x ckp apa2 ke kat mak dia utk defend bini dia ...tp kang kalu ckp kang dah dikata derhaka plak ek....susah...susah

Originally posted by amin_irfan at 15-9-2008 03:50 PM

Le siannya korang dpt MIL cam tu.... ....susah jugak ada MIL ni ek...
Abes BIL ko x ckp apa2 ke kat mak dia utk defend bini dia ...tp kang kalu ckp kang dah dikata derhaka  ...

BIL aku tu jenis pendiam... biras aku ckp, dier diam jer biler MIL aku ckp memacam.. x defend langsung... siap ckp biras aku tu mandul, buruk x padan ngn anak dier... sabar jer la... ikutkn dier x moh rayer ngn MIL aku, tp BIL aku berkeras nk blk gak... biras aku ni, mmg MIL aku x suka dr awal lg... siap ngadu kt kitorg dulu nk pisahkn dier dr BIL aku tu... tp, dh jodohkn..... mulut dier jenis lepas sket.. dier selalu hentam MIL n SIL aku depan2   tp, minah ni jenis baik ati sebenarnyer... anyhow, paham2 jer la org tua... nk kena hormat tahap dewa kt diorg ni...

Pade ak untuk cube amek ati PIL ko ni cube ko buang kan prasaan marah n benci kat dorang dulu..maafkan lah dorang
dorang pn dh tue,idup pn mungkin xlame
ape kate kalo ko belikan buah tangan untuk dorang sempena raye ni,contoh bg telekung ke untuk MIL,
buangkan ego tu..mengalah kerana kite ni anak..
ko mintak la doa supaye dilembutkan ati PIL ko ni...

Reply #1 jambu_batu's post

baru nak suggest, tok sah balik....   sekali bila baca, laki hang suruh balik gak.... apa kata ko salam ajer, buat mcm takde menda.... tak yah la nak susun ayat bagai... kalau diorang sudi salam ngan ko, ok la.... kalau ko hulur tangan tp tak bersambut pun, ko buat dek ajer, as if mcm takde effect apa2 kat ko pun.... kalau rasa tak tahan, toksah la dok lama2....

errrrr... bole pakai ke nasihat aku ni.... ikut tuan umah la, u know ur situation better....

Originally posted by nurryn at 15-9-2008 04:11 PM

BIL aku tu jenis pendiam... biras aku ckp, dier diam jer biler MIL aku ckp memacam.. x defend langsung... siap ckp biras aku tu mandul, buruk x padan ngn anak dier... sabar jer la... ikutkn die ...

Adehhhhh....laser giler mulut MIL ko tuh ...tp x baik kan cakap mcm tu...anak tu kan rezeki dr tuhan ....tuhan lom nk kasik tu dikatanya org tu mndul plak
Biasanya org yg suka ckp lepas ni mmg baik hati....brsabor je la korang dpt MIL cam tuh..

Mcm ni la tuan umah....bila ko sampai tu ko trus salam n ckp "selamat hari raya dan maaf zahir batin mak, ayah" amacam boleh x mcm tu ...mcm skema pulak ayat aku petang neh

Reply #17 amin_irfan's post

a'ah skema...aku tak reti nak control2 nanti dia kata aku ni berlakon ajer..kalo aku buat sedih 2 kang dia kata lain lak..kalo aku buat acuh tak acuh nanti dia kata aku nak melawan

tapi aku cuba praktikkan..thanks 4 the idea..

Reply #15 alangGIRL's post

aku dah cakap ngan laki aku ..tak moh balik..pastu laki aku kata "hah nak cari pasal lagi ker? nak start(gaduh) balik ker?

Reply #15 alangGIRL's post

mmg tak duduk lama pun 3 hari jer..itu pun sbb cousin hubby aku tu nak kahwin..kalo tak ..tak ingin pun aku nak balik..

sabar2 puasa ..muhasabah diri sendiri