CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: faniza

apakah penyakit kuman dalam darah & kesannya?

bacteremia

streptococcus bleh masuk,dan memang kebanyakan kes pun jenis streptocoocus..so inilah yang menyebabakan penyakit pneumonia..

mycobacterium tuberculosis plak bleh menyebabkan penyakit tuberculosis lah..batuk kering..
missayeen Post at 24-9-2008 12:30

saja naikkan topik ni mengenang sorang kawan yang jauh dimata tapi dekat dihati.....

masa abang dia kene memang dpt pneumonia, now abang dia dah baik dia kene dlm dia 2 minggu je cek darah 3 4 kali..semer ok....last-last pegi kat swasta sbb tak tahan bdn menggigil...klinik swasta yang sama admit abang dia kat spital..dpt result terus admit kat spital .....

by that time dedua buah pinggang dah rosak teruk..hati pun teruk....sehari masuk wad...pastu trus icu....dlm icu tu perkembangan ok, tgk cam ada peluang nak baik....tapi Allah sayangkan dia....minggu lepas dia menemui Penciptanya.......

last jumpa dia masa raya korban aritu...tak bual apa  pun cuma masa tu dia tgh membasuh perkakasan  so dia tanya juita "ju ko nak basuh tangan ye?" dia hulurkan getah paip utk  basuh tangan...Al-Fatihah

aku pernah kena dulu..tp x teruk la...xde kena tahan wad..tp masuk la wad emergency jap...sbb x larat.masuk air sumer....mase tue plak sibuk2 pasal penyakit nyamuk ape tah..
mase aku form 1..lagilah kabut je sumer org

hmm...tp demam tue mmg la...panas gler..x larat nk buat ape....seksa sgt......tue rase demam paling teruk aku pernah rase, berdoa InsyALLAH..xde lagi

Post Last Edit by @nina at 10-5-2010 16:00

Pengalaman nina, lps bersalin hari tu, awal2 pantang nina kena bintik2 merah kt kaki smpi x leh nk jln. nk dijadikan cter, satu hari tu dh sakit sgt nina tuam la kt peha nina yg ada bintik2 tu dgn tungku panas. Blh pulak terlelap masa tgh tuam menuam tu, apa lg bila terjaga dr tido, bintik2 merah tu dh jd gelembung mcm kena minyak panas...rasa cam x selesa jer...nina ngan suami pun cucuk la gelembung2 tu dgn jarum peniti.........akibatnya...esok bangun pg suhu bdn dh tinggi, mula meracau2 dan menggigil2 bdn...check darah disyaki ada jangkitan kuman dlm darah....fortunately call ambulans admit icu for 3 weeks....ubat dia mmg msk antibiotik jer....tp tu dia....dok hosp dekat 2 bln lbh...berpantang kt hosp la teman..tu pun nasib baik bertindak cpt sbb klu lmbt sikit Allah S.W.T jua yg Maha Mengetahui....

Saya pernah gak kena ni...masa tu tengah femes H1N1, demam dekat seminggu tak kebah2, doktor dah suh pergi HUKM buat saringan H1N1, doktor india tu marah2 bila aku mintak MC, dahlah aku rasa cam nak pitam menunggu kat HUKM , dari kul 8mlm sampai kul 2 baru siap buat saringan. Dia siap cakap aku demam biasa je.

Bila balik rumah MC 2 hari, aku dah tak buleh makan minum. tekak sakit ynag teramat sangat. pergi Klinik dia terus buat surat masuk sepital. Pergi sepital terus ambik darah cek, bagi masuk air menggigil2 sejuk...bergegar katil rasanya.

Bila dah dapat result, katanya ada infection dalam darah. Tapi masih ditahap yang tidak membimbangkan. So seminggu masuk air & antibiotik dan tiap2 hari ambik darah nak tengok count. Akhirnya sembuh... alhamdulillah. Tanya punca dari doktor dia pun takbleh explain dari mana datangnya... huhuuhuu

saje cari thread nih...
coz skang ni makin menjadi2 plak kes ni
mgu lps, SIL citer ank kwan dia umo 9 taun ninggal coz beli air tin kat kdai, trus minum, xgune straw...gaknye, mse air tin tu kat lua, tikus berlari2 kat ctu...so bdk tu beli, trus mnum...trus dpt jgkitan dlm drh....huhuh...mnakutkan skang ni

td ade sorang kakak tu dtg cni, nk tuka skola ank dia..
pd hal da pnuh, tp bile tgk dia nangis cian plak...
coz husb dia yg slame ni, bwk ank dia g skola dkt ngan ofis da ninggal
sbb jgkitan kuman dlm drh...xsmpi sminggu, xdmm tp lemah n batuk...
da nk ninggal bru bdn sume jd kuning....huhhu...

Follow Us
ni maksudnye SEPTICEMIA ke?

Post Last Edit by Afrin at 31-1-2012 19:54

nk berkongsi pegalaman gak...baru je kena pada 25JAN yg lalu...tuu.. sebelum kena ...mula2 hanya sakit2 perut jee...demam x ada...tapi tiba2 baru kuar dp toilet.dlm kul 10pm.x sampai 5 minit terus naik demam...teruk...panas...mengigil teruk sangat2...tulang belakang sendi semua mengigil ...sampai terpaksa gigit2 selimut coz x tahan sangat...benda nie bukan dtg sikit2...tapi like terus "menyerang satu badan"...dlm masa x sampai 10minit...makan panadol pun x jalan....

10.30pm - demam + gigil bertambah teruk... ( 30minit after kena "serang")....
11.00pm - dahh..tak larat sangat family bawak pi hospital pakar....=> emergency room
               - tunggu dkt 30minit bru dpt jumpa doc....mula2 doc. ingat food poisoning coz sebelum tuu ...memang ada cerit-berit...doc. kasi inject satu...dekat "tut*...cam lega sikit...tapi demam still x kebab...doc..dlm emergecy room lagi...doc. kasi lak antibiotik...x sampai 1 minit...lepas cucuk antibiotik...aku muntah teruk...habis keluar semua...

1pm - after discuss with doc...minta masuk wad...& ref. dgn Doc. pakar....malam/pagi tuu gak..doc. pakar datang...dlm 1.30am...doc. advice masuk dlm ICU....masa tuu...dah lemah2 sangat2...darah entah berapa kali dia org. ambil ...kat badan nie etanh macam2 wayar dia org dok taruh....inject sana-sini...{:4_189:} ....coz nk buat saringan ...yg aku ingat doc. kata..klu kena food poisoning x mungkin demam teruk cam nie..."....lepas tuu lena...sampai pagi x sedar...mungkin kesan ubat...

9am - hari ke dua...bertambah sihat...darah pun dah okey....&..doc datang...kata sy kena "jangkitan kuman dlm darah".... doc. pun pelik...dia kata cam mano sy boleh dapat benda nie.... tapi bila nk kuar hospital hari ke 3 sempat laah sy tanya doc... apo sebenarnya yg sy kena....& bahaya x....?? ...korg tahu apo doc. cakap....( x tahulah klu dia bergurau jee..) apo yg aku kena nie sama dgn apo yg org eropah byk kena pada awal thn lepas...yg menyebabkan kematian yg ramai...{:4_189:}...alahamdulillah...cepat dpt rawatan....

so sapo2 yg tiba2 kena demam mengejut...cepat lahh..buat rawatan...& check apo yg patut....dlm kes aku nie...alahamdulillah...atas kecekapan...& keperihatinan doktor dgn izin allah s.w.t...aku selamat dp "serangan" ini....semuanya after 2hrs "di serang ".....terus jumpa doc. = doc. pakar.... sebab itu ilmu tentang penyakit & perubatan penting utk kita membuat persediaan utk diri kita sendiri & org sekeliling...apa bila dilanda ujian ini...{:4_243:}

Post Last Edit by mizsela at 31-1-2012 21:59

penah kena mase sekolah dulu

demam tibe2...yng sakit sgt...lemah gler2 sampai satu tahap ak dah tak tahan, and mase tue kecoh demam yang pasal babi tue ak tak igt yang kt sepang tue..rush la g spital...pastue bwk g hospital doc kate dlm darah ade kuman...so dr petang sampai tgh malam ak dok bilik emergency tue...masuk air...-_____-...tue jela..ak tak igt doc kate ape lagi..

nk berkongsi pegalaman gak...baru je kena pada 25JAN yg lalu...tuu.. sebelum kena ...mula2 hanya sak ...
Afrin Post at 31-1-2012 19:51

puncanya ape yee? agak2 boleh ingat tak sebelum tu ade makan ape2..

Reply 30# ajis_kg

..hemm...seingat sy...lepas jog..pagi 24hb tuu...sy pi makan lontong + telor goreng....sy berkeyakinan sy kena keracunan makanan tuu...disebabkan oleh telor goreng tersebut...coz org. lain pun sama makan apa yg sy makan...silap sy gak..coz..memang dah rasa x sedap hati..tgk telor goreng tuu...tapi udah lapor...belasah jee lahh....teori sy...{:4_194:} ....kemungkinan telor yg sy makan tuu....telor dah lamo expired... @ telor yg x habis 2-3 hari lepas...still disimpan & dijual semula...@ dah tercemar dgn benda2 asing..&..sebab kedua kemungkinan ais kosong yg sy minum pagi tuu....w/pun cerit-berit...tapi sy x muntah...cuma malam tuu...je lepas ke toilet kali ke 5... bru je kaki selangkah keluar dp toilet...terus kena demam mengejut...

Salam.saja nk tau apa cerita dgn tuan tanah ni ye.situasi dia sama dgn aku lepas derma darah hospital call suh jmpa doc kata darah ada masalah sket..
risaunya

faniza replied at 24-9-2008 01:50 PM
bln lepas sy de la derma darah...tp pusat darah negara antar surat dan suh sy p kt pusat darah negar ...

Sma la kte...sy br je blek dr hospital td...tp mggu dpn kna dtg blek..sbb sample botol yg satu lg blm dpt result...yg satu botol lg..dh dpt result...positif jgk...xtau laa mggu dpn mcm mn..risau...

apa jadi kat tuan tanah ni idup lagi ke?.. ada kenal seseorang diagnose kanser darah ..setahun jer meninggal..bahay berkaitan darah ni

12
Return to list New