CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kzamam

Sapa penah buat Crowning

Reply #60 zajjaz's post

For me, selepas sebulan buat crowning ni,ok je.masa buat tak rasa pape pun sbb doc bius.pastu pakai temporary punya sarunfg tu malula ..sebabnya kuning sgt.bukan kuning sikit2 ni..kuning sgt2..nak cakap  ngan org pun malu..lamam lak tu..seminggu kn pakai..ada yang sampai 2 minggu..lepas dah dapat sarung baru tu baru puas hati.tak de pun bau mulut
biasa je.pastu rasa mcm gigi betul je..pasal kuman tu tak de jangkitan kot.muka tak berubah pun unless la kalo gigi bawah u kedepan dr gigi atas..mungkin berubah sikitla.crown ni warna sama dgn gigi2 lain kzamam.so org tak perasan pun kita buat crown

Balas #61 kzamam\ catat

kzaman, tenkiu for sharing

Originally posted by cheapmon at 15-12-2008 12:25 PM
aku ada check ngan klinik gigi rohaya kat area sentul
dr klinikni bagus...sgt friendly dan akan jawab semua soalan yg kita tanya
so fa, yg aku tahu kat klinik dia..ccrowning ada 3 harga
rm500, ...

Harga crowning ni berbeza mengikut jenis bahan yang digunakan. Crown yang paling common digunakan ialah "Porcelain fused to non-precious metal". Harganya around 500-600 each la kot. Kalau yang mahal tu either dia pakai precious metal (gold alloy) atau pakai Full Porcelain crown (Empress).

Setau saya, semua teknik crowning available di Malaysia dan kerja2 Lab boleh dilakukan di dalam negara. Unless kalau dentist tu memang nak suruh technician luar negara yang buatkan crown tu..

Crowning sebenarnya apa?
aku dok baca dari page 1 sampai page3,sampai skrang tak paham apa itu yg dimaksudkan dgn crowning dan masalah apa yg berkaitan dgn gigi kita yg kena wat crowning?

Reply #64 aina_shaira's post

Susah jugak nak terang kan.Kena ada yang pakar kena terang kankot..maybe zachery bleh terangkan kot

Originally posted by cheapmon at 30-12-2008 04:14 PM
pemotongan gusi ni biasa je. dgr mcm ngeri je kan..tapi bila dah dibius dah tak rasa apa2 pun.cuma nampak lah tangan dr tu byk darah..ekekekek...bila dah buat...bius pun hilang..rasa sakit tu mmg ...

betul ke tak sakit ke? ngerilah nak kena jumpa doktor gigi
buat rawatan akar sakit tak? mesti dengar jugakkan bunyi gerudi masa dr kecikkan sikit gigi tu

Follow Us

Reply #66 minahleter's post

Masa buat rawatan akar kalo doc tu bius tak sakit la..kalo dia tak bius,rasa la sakitnya sikit

hmmm.mcm saya, yg rasa sakit tu masa dr nak inject bius je
itu pun sakit mcm kena gigit je
the rest mmg tak rasa langsung
dr potong2 tu tak rasa.sebab dah kebas kan
bila dah siap..dan bius pun hilang .rasa sakit masih takde
syukur

Originally posted by cheapmon at 6-1-2009 11:26 AM
hmmm.mcm saya, yg rasa sakit tu masa dr nak inject bius je
itu pun sakit mcm kena gigit je
the rest mmg tak rasa langsung
dr potong2 tu tak rasa.sebab dah kebas kan
bila dah siap..dan bius pu ...

same

Balas #64 aina_shaira\ catat

Crowning ini sebenarnya untuk mengembalikan gigi kepada bentuk yang asal dan tidak mematikan gigi asli. Salah satu sebabnya ialah gigi menpunyai serpihan atau telah rosak bentuknya. Bentuk gigi adalah penting sebab ianya akan memberikesan keatas bentuk muka dan juga penguyahan makanan kita. Cara crowning ini dibuat ialah dengan mengambil contoh aturan gig ikita dengan mengigit keatas acuan( teeth imprint on clay mold). Ini bertujuan untuk membina gigi "crown" yang baru dan dapat dipadankan dengan gigi-gigi yang selainnya. Peringkat kedua ialah dengan mengecilkan gigi asal untuk menyedia tapak bagi penutup gigi/ "crown" yang baru nanti. Peringkat ketiga ialah untuk gigi tapak dipasangkan dengan gigi penutup sementara sambil menunggu penutup gig baru siap (selalunya dalam masa 2-3 minggu). Pada waktu ini, perhatian perlu diberikan masa menggunakan gigi sebab penutup gigi sementara ini tidak kuat. Memberus gigi dan mengunyah makan adalah kritikal untuk gigi sementara ini. Apabila crown baru sudah disiapkan dan dipasang, barulah pengunaan gigi dapat di gunakan dengan sempurna. Walaupunbegitu dalam masa 1-2 minggu pertama perlulah berhati-hati supaya gigi penutup/ crown yang baru ini dapat melekat dengan sempurna.

Untuk rawatan root canal pulak ianya tiada kena mengena dengan crowning. Ianya berkaitan dengan tooth implant. Perubatan ini digunakan apabila gigi atau gusi seseorang tidak dapat di selamatkan lagi. Ada beberapa keadaan ynag memungkinkan toot implant ini. Satu, apabila gigi telah reput teruk tetapi gusi masih lagi baik. Kedua apabila giginya elok tapi gusinya telah rosak.Akhir sekali apabila gig dan gusi rosak teruk. Saya meminta maaf kerana tidak sempat membuat research keatas perkara ini.

Harapan saya, pengalaman saya mengalami crowning ini dapat membantu semua forumers di sini.

Reply #70 Blancpunkt's post

Boleh aku tambah sikit?

Biasanya kalau gigi tu cuma rosak sikit saje, tak perlu buat crowning pun. Tampalan komposit sudah memadai (untuk gigi depan)..

Bila gigi tu dah rosak teruk, baru le indikasi untuk crown. Tapi, in many cases.. bila gigi tu dah rosak teruk, maka nerve (urat) kat dalam tu pun biasanya dah infected. So, harus buat rawatan Root Canal Treatment untuk matikan urat dia supaya dapat preserve gigi tersebut..

Rawatan root canal ni dilakukan dengan mengeluarkan pulp (saraf dan blood vessel yang dah rosak) dari dalam gigi, kemudian letak ubat disinfectant dan finally sumbat ruang root canal tersebut.

Dari pengalaman aku, kira2 50% dari kes gigi2 yang rosak teruk tu perlu buat root canal treatment dulu sebelum dapat dibuat crowning.

Reply #71 zacharygibson's post

Terima kasih pada zacharygibson yang telah membuat pembetulan keatas research aku ni. Kebanyakan fakta ini aku dapat dari doktor gigi aku (Dr Salwa dari Klinik Juraida dan Salwa di Wangsa Maju KL). Isteri dan diriku telah melalui process crowning ini disebabkan gigi kami telah haus and rapuh dek usia dan guna(wear and tear). Aku rasa aku boleh recommend Dr Salwa sebab harga (very market competitive) dan layanannya amat bagus.

Reply #7 shahida14's post

brp dia cas shahida??ada 1k ker???

xpenah...klinik gigi pun dah berzaman xpegi.tp elok lagi tau gigi ni.

baru gi jmpa doc td..ingt nk wat crowning la..doc tu suggest wat root canal dulu b4 crowning tu sbb dia nk cuci akar gigi aku dulu..rm 400 tuk root canal n rm 400 tuk crowning..sebatang gigi jer..gigi geraham ..cumanya kau takut utk cucuk jer..sakit x wat root canal ngan crowning nih???

me baru 3 hari lepas g buat crowning(bridge ler kot) pasal 1 gigi geraham dh missing so kecikkan 2 gigi asal..yg tk bestnyer gigi geraham yg dikecikkan bila pasang yg temp punya dok ttanggal jer..gila risau ni..dh 2 kali gi jumpa doc tuk pasang blk..tp mmg tk comfort le pakai yg temp ni..hope yg btul2 tk rasa camni..

Originally posted by dompot at 19-2-2009 15:45
baru gi jmpa doc td..ingt nk wat crowning la..doc tu suggest wat root canal dulu b4 crowning tu sbb dia nk cuci akar gigi aku dulu..rm 400 tuk root canal n rm 400 tuk crowning..sebatang gigi j ...

Tak sakit pun buat crowning ni..sakit masa inject je...pastu tak rasa pape pun..pegi la buat..

nape la mahal giler cost gigi nih

pasal aku lak... aku punyer sebtg gigi geraham bawah dah berlubang...kira dlm gak le.. sbb doc bg pilihan kat aku sama ade nak cabut or wat RCT.. kalo aku wat RCT, maksudnyer lepas dah habis wat RCT aku kene wat crowning lak ke??  ke doc tampal mcm biasa je??

lagi satu kalo wat crowning ni bg org islam ape hukum nyer??? sebelum nak meninggal tu kene cabut tak??

// harus --> untuk memudahkan anda makan, menjalankan fungsi harian tanpa gangguan (keyakinan diri, pertuturan) etc..

// sebelum meninggal x perlu cabut sbb crown tu gantikan kepala gigi (crown) gigi asal tu jek.. mcm orang tampal gigi yang biasa tu, cuma crown ni meliputi seluruh permukaan gigi, manakala tampal tu tepek je dalam gigi yang berlubang..

// gamba kat atas ni contoh orang yang buat crown generalized.. (gigi atas dan bawah...)

[ Last edited by  effa at 16-4-2009 22:33 ]