CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: abun74

mrsm or sbp

Reply #12 baju_merun's post

sama gak
sy pon ex mrsm dulu
me & hubby pon plan xnak kasi our kids masuk boarding skool
biar belajar depan mata je
sbb sy dah terasa sangat
'kehilangan' masa bersama famili
13 thn dah masuk asrama
then masuk uni
then kawen
till now masih terasa kehilangan
nikmat membesar bersama keluarga

sori, off topic pulak

sbnrnya,
either mrsm or sbp or smk sama je
kalo dah budak tu bagus,
kat mana-mana diletak pon dia akan bagus
but we parents kene monitor la kan
takut gak terpengaruh dgn kekawan/anasir yg x elok

aku ek MRSM ..adik beradik aku 2 MRSM ..2 SBP jadi sedidik sebanyak aku tau kehidupan kat SBP ngan MRSM ni...

bagi aku better pegi MRSM...nih advantage MRSM dari SBP

1. system pembelajaran yg lebih menjurus kepada system di universiti
2. pengkhususan cikgu ..kalo cikgu tu ajar physic dia ajar physic je ..kalo ajar math dia ajar math je
3. cikgu yg lebih mesra alam ngan pelajar ...macam kawan je
4. makan kat MRSM best .. 6 kali sehari ..aku pernah tak belaja seposen pon dalam sebulan sbb MRSM dah kasi cukup makan
5. cikgu tak meeting time kelas.. jadi takde kelas kosong ...perhimpunan pon masa petang
6. byk activiti best ...minggu activiti , minggu bahasa etc2
7. etc2 macam kat atas tu

YG PALING PENTING PELUANG NAK STUDY OVERSEA OR LOCAL BEBIH CERAH TERUTAMANYA OVERSEA. SBB SCHOLAR NAK GI OVERSEA MAJORITI DIKELUARKN OLEH JPA NGAN MARA. JPA DIA OPEN KEPADA SEMUA STUDENT KAT MALAYSIA NI .JADI SAPA2 PN ADE PELUANG YG SAMA SBP KE MRSM KE SKOLAH PONDOK KE ..ASALKAN RESULT CUN ...MARA PULAK DIA LEBIHKAN KEPADA STUDENT DIA DULU ..MEANS MRSM STUDENT ...TAK CAYA PERGI KAT KOLEH MARA UNTUK OVERSEA PROGRAM, MAJORITI MRSM STUDENT ...PENGALAMAN AKU SENDIRI, AKU DAH MASUK MATRIKULASI UTK OVERSEA 2 MINGGU LEPAS ABIS SPM ..RERULT PON TAK KELUO LAGI DAN SAMPAI ARINI ..DIORANG STILL CONTACT AKU OFFER SCHOLAR UTK MY PHD...AKU JE YG MALAS NAK BELAJO DAH
5.

rasanya dua2 ok kot...kalau sbp ada baik buruk dia...mrsm tu pun mcm tu jugak..mmg la terasa sbb duduk jauh dgn parents tapi bg saya rasa lagi dekat dgn parents dari segi feelings laa.. sbb kalau balik cuti2..mmg selalu akan diam jer kalau kena marah ke hapa ke..sbb fikir dah la sekolah jauh..sekali sekala balik takkan nak gaduh ngan parents kot. Secara tak sengaja mmg saya jadi anak yg paling tak melawan cakap parents.. sbb value masa yg ada dgn diaorang. Even masa masuk U and dah keje ni pun everytime ada masa terluang mmg asyik nak balik jenguk parents.. Memang la takkan boleh ganti masa yg hilang tapi effort tu sentiasa ada.. berbalik pasal sekolah sbp or mrsm nih..bagi saya mmg ada advantage la masuk..result trial sama penting mcm result spm betul. dgn trial boleh mintak macam2 scholar. sbp saya dulu akademik tu mmg sah2 la penting tapi kitaorang banyak jugak buat aktiviti yang lain. Orientasi masa form 1 pun dah best dah..tapi sekarang ni tak tau still diamalkan or tidak. Tapi saya dgn husband kalau anak kitaorang ada peluang mmg akan bagi la pegi..sbp ke..mrsm ke.

yup yup...pakai result trial ajek utk apply scholarship and unis...........masa real SPM tue dah mangli dah pasai dah kematu ngn non-stop trial exams....hence, result trial pon sudah lakuuuu

abun, saya dah agak dah purpose u bukak thread ni.

we r in the same boat. sana dapat tapi harapan pun ada kat sebelah sini.....

pm la i if nak share info....

isif rasa better sekolah biasa...biarlaa diorang membesar depan mata..

esok2 diorang dah masuk u akan berpisah dengan kita

lepas tuh kerja then kahwin..bt that time tak banyak masa lihat diorang depan mata...

kalau sek biasa pun rasanya tak jugak banyak masa dihabiskan sebab diorang pergi tusyen dan sebagainya...tapi sekurang2nya kita nampak jugak pada ebelah malam kan..sempat juga nak berborak dsb...

kalau setakat nak minta berdikari dekat rumah pun boleh berdikari..
cthnyer basuh baju sendiri, gosok baju sendiri..kemas tempat tidur sendiri dsb...

husband isif sbp...siap dia kata baik duduk hostel kawan2 pun ramai lagi seronok.. rumah bosan..

isif rasa macam tak seronok pulak..nilai kekeluargaan jadi renggang...entahlaa..pandangan masing2..

Follow Us

Reply #1 abun74's post

depends on anak abun dapat sbp or mrsm mana la...

kalo anak pompuan, sbp yg elit ialah tkc, ssp and stf... kalo anak lelaki pulak, mckk or sas.

yg sbp nih sumer senang dapat scholarship to study abroad (time aku dulu la)...

kalo mrsm pulak, kena masuk mrsm premier kalo nak cerah peluang... time aku dulu the selected mrsms was mrsm taiping.

tapi at the same time, ada gak batch aku yg study abroad dari sekolah harian... dari bbgs, sri aman, cbn, st john, vi...

Originally posted by gorgonz at 2-2-2009 11:30 AM
yup...setuju...

dulu gorg dpt kolej Tunku Kurshiah, seremban..
pas form 3 dpt...kolej Islam Klang...

dua2 tu ayahanda tak kasi pegi....
dia bg reasonnya sendiri...
cikgu2 siap mai ke rum ...

same thot ere gorg...
both my kids are at sek rcgn khas ajerk
we dont let them go..

off topik kot ni....
sori tuan umah.

Originally posted by blasahjela at 2-2-2009 05:56 PM
aku ek MRSM ..adik beradik aku 2 MRSM ..2 SBP jadi sedidik sebanyak aku tau kehidupan kat SBP ngan MRSM ni...

1. system pembelajaran  ...

Ahah, betul aku MRSM breed dan abang aku lak SBP breed...  In terms of opportunity selepas SPM, mmg MRSM lebih banyak pilihan dan peluang. Aku buat A level b4 spm result, then terus masuk degrre tahun 2 terus .. end up aku graduate sama time dgn abg aku yg 2 yrs older than me...

In terms of pembelajaran SBP sama je mcm sekolah menegah kerajaan biasa, cuma sistem life asrama ada prep dsb.. pastu persatuan2 beruniform, pancaragan dsb lebih mantap sbb students were not influenced by other non-school related activity, mcm tolong mak pi pasar, main PSP dgn pakcik atau tolong mak jaga adik .

MRSM lak different skit approach.. ada sistem PMK and TPMK, ala.. mcm CGPA nun le.. So performance pelajar dikira based on sepanjang pengajian di asrama... So takleh le nak study masa nak exam je.. mcm sistem sekolah gomen.. tima nak exam baru pulun study... Macam uni markd for final exam diMRSM hanyalah 60% whereas the rest diambil from test, quiz, participant dlm kelas dsb... Meaning that MRSmers dan dibreed jadi manusia yg teliti dan teratur perancangannya... Sapa yg Graduate from MRSM with flying colours CGPA( TPMK) say 3.97 ke tak semestinya akan jadik best student SPM... Best student SPM mungkin budak genius yg study last minute dan TPMKnya hanya 3.00 - Cth zaman aku ni...

Satu lagi mcm sapa sebut diatas, ada minggu aktiviti... nak tak nak kena involve... Wajin masuk KElab, Badan beruiform dan sukan dan wajib cukup kredit untuk bergraduate from MRSm... yg ni SBP takde

Prep petang dan malam adalah wajibun, Petang from 2.30 till 4.30 malam lak from 8 till 10...  sama le dgn SBP

Makan 6 kali sehari breakfast, kol 10, lunch, tea, dinner and supper,makanan semua superb - SBP kalau tak silap aku ada 5 kali, quality makanan a lot lower ( based on sekolah abg aku)

mrsm ada sistem homeroom - sbp aku tak sure

mrsm ada pilihanraya mcm pilihanraya kampus utk pilih BWP , siap ada musim berkempen, penamaan calon dsb... - sbp takde kot, ada pengawas jer..

most top scorer mrsm dioffer tempat b4 spm result..  

Time aku di MRSm depa guna integrated approached dlm pengajaran.. dan juga method KKB, kursus kemahiran berfikir by Edward de Bono kot.. mengajar kreatif thinking dsb....

betul ker aku dengar kat mrsm tak der sukan, mcm kat sekolah biasa ada MSSM?
klu betul, for me klu anak tu berbakat dlm bidang sukan, better pilih sekolah yg ada kedua-duanya.. sukan dan akademik.

MRSM ada sukan, sapa kata tak de sukan, tapi biasala wakil utk MRSM je la, kalo nak pergi ke wakil negeri, takut tercicir pelajaran la plak, baik masuk sekolah sukan, buat pe nak ambil peluang orang lain manfaat MRSM nih.

Lepas tu peluang utk belajar kat overseas besar, boleh kata sebelum result SPM keluar, kita dah kena panggil utk belajar english course kat MSM Shamelin, Seremban, Kulim etc. Masa ni based on pilihan selepas result pra SPM (cth kita nak wat law, architecture, doctor or engineering). Pendekata lebih baik dok kat MRSM berbanding SBP. (pada pendapat aku lah).

Originally posted by Login_ID at 3-2-2009 01:03 PM
betul ker aku dengar kat mrsm tak der sukan, mcm kat sekolah biasa ada MSSM?
klu betul, for me klu anak tu berbakat dlm bidang sukan, better pilih sekolah yg ada kedua-duanya.. sukan dan akademik.

kat MRSM aku dulu.. sukan 2 tahun sekali.
either u rasa time f.4 atau time f.5
yang bestnya.. aku merasa time f.5

terpanggil utk bagi pendapat...

kitorang 6 beradik...1 MRSM,3 SBP and 2 lagi skolah biasa...semua dah abih skolah xcept 1 still di SBP.
sorang kat indon buat medic (x-SBP), 3 (1 x-MRSM taiping, 1 x-SBP, 1 skolah harian) - local universities (engineering- dah keje pun, IT  - dah keje pun & marketing - 3rd year), the other 1 yg x-skolah harian amik diploma kat kolej under MARA.

Moral (maaf ye, i detail satu2 plak history persekolahan kitorang), my opinion..SBP ke MARA ke..sama je..tgk result n luck gak kalo u nk pegi oversea...cam my sis, zaman dia abih SPM tu gawat..tak dpt p oversea w'pun dah interview. lagi satu, kengkadang skolah je elit tapi kalo student tu tak elit..(meaning - tak rajin belajar) i rasa budak skolah biasa punya result pun blh jadi excellent..

just my 2cents

[ Last edited by  ummi_tihani at 4-2-2009 12:56 PM ]

Originally posted by blasahjela at 2-2-2009 05:56 PM

1. system pembelajaran  ...

knape rmai ckp mrsm mkn byk ea ?? sbp pon mkn 6 kali sehari arr .

Originally posted by abun74 at 1-2-2009 02:09 PM
salam

aku nak tanya pandangan korang sume. antara Maktab Rendah Sains
Mara (mrsm) or Sekolah Berasrama Penuh (SBP) mana yang lebih
baik dr segi pembelajaran, benefit dan peluang melanjutkan  ...

mrsm n sbp....sama baik...

susah nak ckp pasal ni semua atas cara cikgu2 mengajar

serta kecenderungan minat kanak2 tuh jugak nak belajar...

adik aku dulu mrsm batu pahat...

so far mmg bagus la...xder buli....

pembelajaran baik...cikgu...student mmg bagus2...

Originally posted by tina^^ at 2-2-2009 12:58 PM
among the bitter and the sweet memories @ MRSM, antaranya:-
1- kitorang pakai sistem CGPA mcm kat Uni. so, we were tracked not only by aggregate last time, but by CGPA too.
2- setiap semester, ada minggu2 yg tak payah belajar. minggu itu dipanggil alamak dah luper lah minggu aper ah?? ishhh....luper seh...tp minggu tuee buat performance ajek kerojonya. buat praktikal amali mcm pegi tunaikan haji, sembelih ayam betol2 and the likes. hik hik hik
3- we had election system seluruh maktab utk pilih our leaders. ada election day. pegi mengundi sumer.
4- menu makanan tuko stp 10 hari....yippiee!!! to list a few, we had burger for supper, nasik ayam, nasik tomato, ice cream, laksa johor etc etc etc, but not to mention ada jugak makan nasik lemak bersoskan tomato, instead of sambal - for being late comers, ikan jaket yg tidak berkesudahan and the likes , but the selection of foods, i wud say, MRSM had it better.....)
5- dll.....

Tina, ko kat mrsm mana?
bila sebut semelih ayam, buat haji sumer tu aku rasa cam sama jer..ke sumer2 mrsm camni gak?

menjwb soalan tuan umah,
aku pun ex mrsm..so of course aku akan kata better kat MRSM. adik2 n abg aku ramai SBP..tp aku x tau sgt sistem diorg. aku rasa lebih kurang jer..

yg aku paling ske mrsm nih, masa kuor result trial SPM dah dapat tawaran g oversea. Tak kleuar lagik result spm dah bleh fly. hihi..best!
kwn aku cemerlang masa trial, tp masa spm dpt teruk sket..tp sbb dah ada kat oversea, kira tak kisah dah.

aku dulu kalau boleh nak pegi SBP tapi mak aku suh ambik MRSM...sbbnya SBP ni jauh sket dari rumah, nak rasa naik bas jauh jauh

so far aku rasa MRSM ok sbb aku skolah situ, banding dgn SBP, aku rasa SBP skema skit sbb mainly focus on akedemik, sementara MRSM balance antara akademik & kokurikulum...ada satu semester break dijadikan minggu kokurikulum...kat MRSM la aku didedahkan kpd macam jenis sukan, kalau tak misti takde can sbb aku ni bukan kuat sukan, tapi sebb wajib ambik sukan, sbb tu la aku tau sket pasal sukan cam volleyball, softball, archery etc.
lagi satu yg aku suka kat MRSM, mcm aku nyer MRSM takde duk Dorm mcm SB, kalau ada dorm pun setiap dorm dah ada toilet sendiri, so tak payah beratur pjg pagi pagi
yg tak best nya time nak spm ...banyak sgt trial nya sampaikan dah mangli dah masa SPM betul betul , & lepas spm susah skit nak mintak course yg pure science mcm Medic, pharmacy, sbb kalau tajaan MARA selalunya digalakkan ambil accounting, finance, engineering...kalau yg ni senang nak dpt straight flight

Reply #36 Lily_Savage's post

aku rasa semua MRSM ade tuh...sembelih ayam & amali haji

dua tahun sudah saya mengalami dilema manakan anak saya yang sulong hendak di hantar? SBP/MRSM/sekolah harian yang bagus.. kerana anak saya mendapat keputusan yang baik UPSR.

fikir punya fikir.. saya tak sampai hati nak lepaskan anak sulong saya yang berumur 13 tahun hidup sendiri di asrama, namun saya bagi kebebasan kepadanya untuk memilih.

akhirnya sesudah dia bersekolah di sekolah harian yang baik selama dua bulan lebih, nampaknya dia ceria dan seronok belajar di situ, jd saya mengambil keputusan tidak memaksanya untuk ke sekolah berasrama atau MRSM.Kini dia sudah berada di tingkatan dua..

keputusan peperiksaannya amat cemerlang.. dia mendapat no 1 dalam kelas dan no 2/254 dalam tingkatan. dan sangat aktif dalamkokorikulum.

yang paling penting dia gembira dengan sekolahnya.

yang hendak belajar anak kita.. tengok dulu kesesuaiannya.. jika sudah berada di MRSM atau SBP dan anak saya tidak gembira di sana atas sbb tertentu.. ( contohnya paling mudah rindukan keluarga) saya tak akan paksa.. saya akan cari jalan dan berusaha untuk menempatkannya di sekolah harian yang baik dan setaraf dengan mutu mrsam/sbp.